Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asigurare imobil credit ipotecar ING

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.04.2007
Buna ziua , doresc sa achiziționez un imobil prin credit ipotecar ING si ei îmi cer o asigurare obligatorie si asigurare facultativa de locuință .
Am citit pe acest forum despre grupama asigurări doar lucruri bune , așa ca am apelat la ei pentru ambele asigurări dar mi-au trimis un formular pe care să-l completez cu valoarea pe care vreau sa o asigur si ce anume ( nu am înțeles nimic din acel formular , nu este intuitiv , preț / valoare / ce poti asigura ) .
Pe siteul ING de asigurări totul este foarte clar ( https://ing.ro/perso...gurare-locuinta )
Valoarea / an si ce îți asigura ei de banii respectivi .

Asigurarea trebuie sa o întocmesc pe 30 de ani cat este valoarea creditului ? ( ma gândesc ca plătesc in 20 de ani creditul si nu mai vreau asigurare extra )
Voi pentru ce firma de asigurari ați optat si la ce preț / an ?

Va mulțumesc anticipat !

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Asigurarea se face anual, pe un singur an. Eu am semnat cu Omniasig, intrucat am creditul prin BCR si cu ei am inceput.

Suma asigurata este cea impusa de banca (in principiu dupa o evaloare a zonei). M-au atentionat inainte sa o reinnoiesc (polita) ca valoarea imobilului a crescut de la 135.000 lei la 148.000 lei si noua polita am facut-o pe 151.000 (cred ca erau cam 2 lei in plus, sau ceva de genul fata de cat cerea BCR).

Polita pe care o am (Garant Amplus) m-a costat 210 lei si include asigurare imobil (151.000), bunuri (15.100) si terti (4.500), totul fara fransiza.


Mergi la un broker si vezi ce-ti recomanda.

#3
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.04.2007
Mi-au făcut oferta la grupama asigurare facultativa si 1 electrocasnic asigurat centrala termica in valoare de 800 € .
Prețul asigurării este 390 lei / an .
La ING Primera Extra
348,60 lei/an
(plus bunuri 383,46 lei/an)
Pachetul Primera Extra include toate riscurile incluse în pachetul Primera Standard, la care se adaugă: avariile accidentale produse la instalațiile de gaze, apă, canal, climatizare sau încălzire în limita a 1.000 euro, spargerea accidentală a bunurilor casabile, în limita echivalentului în lei a 1.000 euro, asistență tehnică de urgență la domiciliu în limita a 150 euro per eveniment.

Eu înțeleg de aici ca îmi pot asigura mai multe bunuri la ING si prețul este mai ok .
Îmi poate spune cineva va rog care are asigurare de locuință la ING cum sta treaba ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate