Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Excursie la Graz și intrarea în Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Vă salut,
Peste 2 saptamani sper sa fac un miniconcediu la o pensiune langa Gratz.
Traseul ales este Arad-Budapesta-Gyor-Sombathely-Gratz.
Nu mi-e clar daca se poate intra in Austria fara restrictii, pentru ca site-ul MAE spune, citez:

Cetățenii austrieci și cetățenii celor 32 de state menționate la paragraful anterior pot intra în Austria cu condiția să poată demonstra autorităților de frontieră faptul că în ultimele 14 zile nu au călătorit în alte state decât cele sus-menționate, respectiv: Andorra, Belgia, Bulgaria, Cehia, Cipru, Croația, Danemarca, Elveția, Estonia, Finlanda, Franța, Germania, Grecia, Irlanda, Islanda, Italia, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg, Malta, Monaco, Norvegia, Olanda, Polonia, România, San Marino, Slovacia, Slovenia, Spania, Ungaria, Vatican.

sau, de pe site-ul austriac, tradus: De asemenea, este o condiție prealabilă să nu fiți fost în altă țară decât Austria sau țările europene menționate în ultimele 14 zile.

E clar că poate intra in Austria fara restrictii, test sau carantina, dar cum demonstrez că în ultimele 14 zile nu am calatorit in alte țari ?????

Mai am o intrebare: se poate traversa Ungaria spre Austria spre Sombathely? Intreb pentru ca imi aminteam ca am citit zilele trecute că Ungaria permite tranzitul romanilor doar spre vama Hegyeshalom-Nikelsdorf ???

Daca a fost cineva recent prin Austria (nu in tranzit ) si are informații, multumesc anticipat.

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Ieri-alaltaieri am venit din Romania si am trecut pe la Hegyeshalom-Nikelsdorf. Nici urma de politisti, niciun control, nimic.

Si da, se poate intra in Austria fara restrictii, nu te ingrijora, mai greu ii pana iesi din Romania. Distractie faina!

Edited by Bucifon, 24 June 2020 - 17:54.


#3
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

View Postagp626, on 24 iunie 2020 - 17:29, said:

E clar că poate intra in Austria fara restrictii, test sau carantina, dar cum demonstrez că în ultimele 14 zile nu am calatorit in alte țari ?????

Declaratie pe propria raspundere ? sau angajator ?

Edited by victord36, 24 June 2020 - 19:14.


#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Vezi ca daca intri mult pe la sud ,s-ar putea sa fie o trecere de frontiera mica cu circulatie redusa si s-ar putea sa te intrebe de sanatate.Eu asa alege Nickelsdorf pentru siguranta,chiar daca vei avea de ocolit inca 100 de km in plus.Acuma s-ar putea sa se uite si la numarul de inmatriculare.Si daca vede de ro sa li se aprinda vreun bec.

#5
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Va salut,
revin la intrebarea initiala, a intrat/iesit cineva recent in/din Austria (dar nu in tranzit) prin alt punct decat Hegyeshalom-Nikelsdorf? s-au cerut ceva acte care dovedesc ca nu s-a mers in alta tara in ultimele 14 zile?
Referitor la probarea perioadei de 14 zile, am intrebat la ministerul austriac de interne si am primit raspuns rapid ca se accepta adeverinta de la angajator sau o adeverinta de la administratorul de bloc ca nu am parasit domiciliul 14 zile, traduse in germana sau engleza.
Am mai vazut in presa o stire ca maghiarii reintroduc culoarul obligatoriu de tranzit al romanilor doar prin Hegyeshalom-Nikelsdorf?
Va multumesc.

#6
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Nu stiu cum se verifica ca cineva doar tranziteaza Austria, dar scriam acum cateva zile:

     Austria: am trecut in 10 minute; nici actele nu le cereau tuturor.

Adica era o coada pe doua randuri care la cca 10m de ghiseu se uneau, doi controlori prin fata carora defilau masinile; "defilau" inseamna ca din cand in cand faceau semn unui sofer sa le arate actele. Restul accelerau si paraseau pctf-ul.

Nu am vazut alt culoar ori vreo selectare a masinilor dupa numar.

Completez pentru dumneavoastra, <agp626>: nu am dovedit nimic, nimanui.




*** Dupa cele scrise de dumneavoastra ar fi fost greu pentru noi sa dovedim cele 14 zile: nu mai avem angajator, nu stam la bloc.

Edited by o_dor, 06 July 2020 - 16:56.


#7
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Revin la intrebarea mea:
Stie cineva exact daca din data de 4 iulie maghiarii au reintrodus coridoarele obligatorii de tranzit a Ungariei?
Sau poti circula/tranzita  pe unde doresti?
Am insistat pentru ca pe siteul police.hu în engleza, primul articol este despre intruducerea acestor coridoare obligatorii, inclusiv cu harta si benzinariile unde ai voie sa opresti.

#8
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
https://m.digi24.ro/...ovid-19-1334897

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate