Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

cat timp ma mai "droghez"?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
am o durere cumplita pe zona lombara care merge pe partea anterioara a coapsei si se opreste fix in genunchi unde simt o arsura punctuala. Asta se intampla, pe ceas, in fiecare seara la ora 10 si nu trece decat daca iau antiinflamator (aflamil).
am facut RMN pe intreaga coloana si a iesit bine (chipurile), mai putin discul L3 deplasat putin catre o ramificatie de nerv.
medicul mi-a dat un tratament pe 1 luna de zile + fizioterapie
la fizioterapie nu am ajuns deocamdata, urmeaza...
intrebarea este cat timp mai inghit antiinflamatoare, deja se face 1 luna de cand le iau...fara ele nu pot functiona, ma doare in continuu...

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Te droghezi pana pui discul ala L3 la loc. Si asta numai prin fizioterapie. Cand dormi, ia o perina intre picioare. Cu cat esti mai cracanat cu atat mai bine. In unele cazuri mai amelioreaza durerea.

Edited by Bursul, 23 June 2020 - 12:21.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De ce nu citesti prospectul ?

3 luni dupa care trebuie sa faci teste de sange
In functie de rezultatul testului, poti continua la recomandarea medicului sau ... nu

#4
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019

 Bursul, on 23 iunie 2020 - 12:19, said:

Te droghezi pana pui discul ala L3 la loc. Si asta numai prin fizioterapie. Cand dormi, ia o perina intre picioare. Cu cat esti mai cracanat cu atat mai bine. In unele cazuri mai amelioreaza durerea.

offf...am inteles, multumesc mult!

 Naijax, on 23 iunie 2020 - 12:23, said:

De ce nu citesti prospectul ?

3 luni dupa care trebuie sa faci teste de sange
In functie de rezultatul testului, poti continua la recomandarea medicului sau ... nu

deci 3 luni, ok, am inteles
am citit prospectul, dar nu am vazut sa scrie de termen limita

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Vezi aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Li57t7zmYzk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce ai tu parca se numeste sciatica, nu bag mana in foc. In functie de cauzele durerii se pot fac exercitii. Insa exercitiile corecte numai doctorul le stie, uitandu-se pe RMN. Daca incerci sa faci singura exercitiile ai putea sa agravezi situatia. De aceea fizioterapia e sfanta.

#6
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 carolinaherera, on 23 iunie 2020 - 11:57, said:

intrebarea este cat timp mai inghit antiinflamatoare, deja se face 1 luna de cand le iau...fara ele nu pot functiona, ma doare in continuu...
ce spune prospectul?

#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Te plangi dupa 1 luna. Colegul Vinciun care face si sala de vreo 10 ani cu probleme la coloana ce sa mai zica?

#8
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020

 sandu222, on 23 iunie 2020 - 14:01, said:

Te plangi dupa 1 luna. Colegul Vinciun care face si sala de vreo 10 ani cu probleme la coloana ce sa mai zica?
Te obisnuiesti cu durerile de spate de la un moment. Cand devin insuportabile o lasi mai moale, si tot asa... Consecintele mersului pe doua picioare. Din pacate coloana n-a fost facuta pt asta.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 carolinaherera, on 23 iunie 2020 - 11:57, said:

am o durere cumplita pe zona lombara....medicul mi-a dat un tratament pe 1 luna de zile
Nu ti-a prescris si ceva pentru neuralgie (de ex. Lyrica) sau un relaxant muscular?

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Daca te supara la stomac, trebuie sa maninci din cind in cind, de cind ti se face un pic foame. Putin, dar des. Asa e si cu aspirinele. Aspirine eu nu iau seara pt. ca pot vomita noaptea...

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
La urgenta mi-a facut ceva steroid injectabil pe partea stg/loja renala.  3 zile nici macar(oha,cu chinuri ma stergeam la popo).  Tot asa,a pocnit ceva cand mi-am luat sotia in brate(bad moment).   Vezi treaba cu injectiile astea(steroizi)

#12
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019

 Karhu, on 23 iunie 2020 - 14:43, said:

Nu ti-a prescris si ceva pentru neuralgie (de ex. Lyrica) sau un relaxant muscular?

nu, doar thiossen si inca unul...
se pare ca m-a mai lasat, sunt in a 2-a saptamana de tratament, maine intru in a 3-a

 Karhu, on 23 iunie 2020 - 14:43, said:

Nu ti-a prescris si ceva pentru neuralgie (de ex. Lyrica) sau un relaxant muscular?

nu, doar antiinflamator

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Daca nu merge bine si durerea se amplifica iar poti sugera medicului de familie sa-ti prescrie Lyrica sau echivalent.

#14
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019

 Karhu, on 29 iunie 2020 - 12:31, said:

Daca nu merge bine si durerea se amplifica iar poti sugera medicului de familie sa-ti prescrie Lyrica sau echivalent.
m-am dus la alt neurolog
mi-a dat cerebrex, paracetamol si gabaran

#15
Lucian_Hodoboc

Lucian_Hodoboc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.01.2019

View Postsandu222, on 23 iunie 2020 - 14:01, said:

Te plangi dupa 1 luna. Colegul Vinciun care face si sala de vreo 10 ani cu probleme la coloana ce sa mai zica?

Cine e Colegul Vinciun și ce a pățit?

#16
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
nu stiu, probabil are ceva mai grav, gen hernie...

#17
Lucian_Hodoboc

Lucian_Hodoboc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.01.2019

View Postcarolinaherera, on 20 august 2020 - 21:22, said:

m-am dus la alt neurolog
mi-a dat cerebrex, paracetamol si gabaran

Ce diagnostic ai? Funcționează tratamentul?

#18
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
Discopatie lombara
Da, functioneaza in sensul ca pe toata perioada in care iau tratamentul, nu am dureri. Daca fac pauza, incep iar durerile pe coapsa
Tratamentul dureaza 3 luni cu pauze de 10 zile la celebrex si vimovo
Sunt in a treia luna, mai am putin si termin tratamentul, te tin la curent cu ce se mai intampla dupa...
pe 15 februarie se fac 6 luni de cand am terminat fizio, o sa fac iar 10 zile si vedem...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate