Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Ma gandesc sa renunt (Prima Casă)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020
Salutare. Ma aflu intr-o situatie destul de delicata, am dat avansul pentru un apartament 2 cam. zona 1 Decembrie. Locuiesc deja in el de aproximativ un an, insa nu am reusit sa finalizez proceul de achizitie (credit Prima casa) in principiu din vina dezvoltatorului. Ca si variante as avea sa astept in continuare sau sa incerc s sa imi recuperez avansul si sa renunt. Mentionez ca antecontractul a expirat de aproximativ 9 luni. Ce variante as avea pentru recuperarea banilor? Exista vreo metoda prin care banca sa ma refuze la cererea mea ?(in antecontract este specificat ca pot sa primesc banii inapoi daca mi se refuza creditul, bineinteles antecontractul ar trebui reinnoit)

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. E o zona gri, in sensul ca deja antecontractul a expirat.
2. Am mari dubii ca dezvoltatorul va dori sa iti dea avansul, mai ales ca ai stat acolo un an de zile.
3. Justitia romana e sublima.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Stai un pic ca nu este clar ;
- cui ai platit avansul ? La banca ? La dezvoltator ?
- cum adica nu ai reusit sa finalizezi procesul de achizitie ? Dezvolta - nu te zgarci la vorbe
- banca a refuzat creditul sau inca nu ai un raspuns clar ?

#4
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

View PostNaijax, on 22 iunie 2020 - 14:47, said:

Stai un pic ca nu este clar ;
- cui ai platit avansul ? La banca ? La dezvoltator ?
- cum adica nu ai reusit sa finalizezi procesul de achizitie ? Dezvolta - nu te zgarci la vorbe
- banca a refuzat creditul sau inca nu ai un raspuns clar ?
Avansul a fost platit la dezvoltator
Nu am reusit sa duc toate actele la banca, acte pe care le astept de la dezvoltator
Banca si ea asteapta actele tot de la dezvoltator

#5
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

View PostCourage, on 22 iunie 2020 - 14:46, said:

1. E o zona gri, in sensul ca deja antecontractul a expirat.
2. Am mari dubii ca dezvoltatorul va dori sa iti dea avansul, mai ales ca ai stat acolo un an de zile.
3. Justitia romana e sublima.
Varianta la care ma gandesc pentru recuperarea avansului ar fi sa imi prelungesc la notar actul aditional cu motivul ca se analizeaza pentru Prima Casa (actul trebuie sa fie valid), dupa care sa ma inteleg cu banca sa imi gasesc un motiv pentru care nu sunt eligibil pentru credit, fie el Prima Casa sau ipotecar

#6
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Este foarte ciudat ca ai zis ca stai in apartament de aproape un an cu antecontractul expirat de 9 luni. Dezvoltatorul cum a acceptat asa ceva? Sau tu?

Trebuie sa dovedesti ca dezvoltatorul nu a respectat antecontractul (acolo apare ca voi va obligati sa finalizati contractul pana la un anumit termin), dar fiind atat de vechi, nu o sa fie usor... in plus ai zis ca dezvoltatorul e vinovat "in principiu" - legea nu tine de principii, deci cine nu si-a respectat clauzele?

#7
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

View PostCryTeku, on 22 iunie 2020 - 15:32, said:

Este foarte ciudat ca ai zis ca stai in apartament de aproape un an cu antecontractul expirat de 9 luni. Dezvoltatorul cum a acceptat asa ceva? Sau tu?

Trebuie sa dovedesti ca dezvoltatorul nu a respectat antecontractul (acolo apare ca voi va obligati sa finalizati contractul pana la un anumit termin), dar fiind atat de vechi, nu o sa fie usor... in plus ai zis ca dezvoltatorul e vinovat "in principiu" - legea nu tine de principii, deci cine nu si-a respectat clauzele?

View PostCryTeku, on 22 iunie 2020 - 15:32, said:

Este foarte ciudat ca ai zis ca stai in apartament de aproape un an cu antecontractul expirat de 9 luni. Dezvoltatorul cum a acceptat asa ceva? Sau tu?

Trebuie sa dovedesti ca dezvoltatorul nu a respectat antecontractul (acolo apare ca voi va obligati sa finalizati contractul pana la un anumit termin), dar fiind atat de vechi, nu o sa fie usor... in plus ai zis ca dezvoltatorul e vinovat "in principiu" - legea nu tine de principii, deci cine nu si-a respectat clauzele?
Dezvoltatorul nu poate sa vanda, fara acele acte/ aprobari, problema se pune cum am acceptat eu, ideea e ca oricand as vorbi cu el mesajul lui este ceva de genu: "Uite maine sun si rezolv", si tot asa de 1 an
Doar cu antecontract valabil ma gandesc sa fac urmatorii pasi

#8
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Poti da mai multe detalii de tip:

-cost rezervare
-avans platit catre dezvoltator
-cost acte notariale
-cost analiza dosar banca.

-cost chirie echivalenta in zona.
-durata locuire(ai dat-o deja 12 luni)


Cred ca te-am putea sfatui mai bine cu aceste cifre in fata.

Mai stiu 2 persoane in situatie similara. Din pacate sunt cunostinte foarte indepartate, si nu pot cere toate detaliile.
Impresia mea e ca dezvoltatorul nu se intelege la spaga pentru receptia lucrarii, si in cazul lor si al tau.

Edited by stevetlangat, 22 June 2020 - 15:39.


#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
de fapt tu vrei sa renunti unilateral pentru ca ai gasit ceva mai bun sau pentru ca blocul e prost construit?

#10
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postragnar2020, on 22 iunie 2020 - 15:36, said:

Dezvoltatorul nu poate sa vanda, fara acele acte/ aprobari, problema se pune cum am acceptat eu, ideea e ca oricand as vorbi cu el mesajul lui este ceva de genu: "Uite maine sun si rezolv", si tot asa de 1 an
Daca poti dovedi ca el este cel care nu si-a respectat partea din antecontract, poti vorbi cu el si sa ii explici: "uite domnule ce am semnat: daca pana al data x nu incheiem CV-ul si tu esti responsabil, scrie ca trebuie sa imi platesti X suma. Ce facem?".

In cazul meu, in antecontract daca dezvoltatorul nu isi respecta partea, imi dadea dublu avans, iar eu daca nu respectam, pierdeam avansul.

Incearca sa vorbesti cu el prima data, cel mai bine sa va intelegeti pe parte amiabila. Un proces civil nu e in interesul niciunuia, din pacate... in primul rand ca ar dura foarte mult.

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca tu stai de 9 luni in bloc, se presupune ca esti bransat la utilitati (sper). Daca ai doar curent din santier si inca nu ai actele poti sa treci avansul la potentiale pierderi si sa incerci sa recuperezi de la dezvoltator. Mai bine pierzi 5% avans decat zeci de mii cand te legi la cap cu un imobil cu acte problema. Dezvoltatorul are probleme cu actele daca nu a reusit sa scoata pana acum intabulare, extrasul de carte funciara si ce iti mai trebuie. Poti verifica chiar tu daca nu e vreun proces pe rol pe numele lui sau a firmei lui. Banca nu da bani pentru ca el nu are actele in regula, stiu un caz cu niste fraieri care au platit cash tot ca sa se mute, si de 3 ani ii duce dezvoltatorul cu vorba, apartamente de peste suta de mii care nu pot fi intabulate.

Edited by filipxxx, 22 June 2020 - 17:47.


#12
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020
Enel exista insa este contract de santier, a fost facuta totusi infrastructura de inalta tensiune pana la parter, nu s au montat totusi contoarele. Mi se pare o formalitate.
Nu stiu cat continua situatia, banca imi poate refuza creditul pe motivul asta. Este oare insa de ajuns pentru a intra pe speta din contract in care este nevoit sa mi returnze suma de avans pentru ca creditul a fost respins?

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Nu este de ajuns. Vei ajunge in proces si vei plati chirie cat ai stat acolo... ar fi trebuit sa parasesti locatia de la expirarea termenului contractual daca vroiai sa recuperezi banii de avans

#14
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 ragnar2020, on 22 iunie 2020 - 23:13, said:

Enel exista insa este contract de santier, a fost facuta totusi infrastructura de inalta tensiune pana la parter, nu s au montat totusi contoarele. Mi se pare o formalitate.
Nu stiu cat continua situatia, banca imi poate refuza creditul pe motivul asta. Este oare insa de ajuns pentru a intra pe speta din contract in care este nevoit sa mi returnze suma de avans pentru ca creditul a fost respins?

Omule de asta se dau atatea tepe in tara asta ca totul pare o formalitate pentru ne-initiati... asta daca esti bine-intentionat. Tu crezi ca dezvoltatorul nu isi vrea niste sute de mii de euro pe blocul ala si sta de jumatate de an cu oameni mutati in el dar fara posibilitatea de a vinde si a lua pretul intreg. Lasa banca, ia-ti un avocat, da-i actele la calup si sa verifice daca sunt litigii sau alte potentiale probleme. Pentru o notificare facuta de avocat dupa ce a vazut actele nu platesti prea mult, clar substantial mai putin decat avansul dat. Tu chiar crezi ca ala a terminat un bloc, are antecontracte pentru tot blocul si nu reuseste sa mai braseze apartamentele si sa scoata intabularea.... de lene, sau ce motiv iti imaginezi tu ca ar avea?
P.S. Cu refuzul bancii nu prea ai sanse de la dezvoltator ca ala iti va spune sa mergi la cine stie ce banca unde are el o combinatie, asta presupunand ca are acte in regula. Pe tine trebuie sa te refuze orice banca pentru ca nu ai acte, nu ca a intarziat ala 2 ani ca avansul nu l-ai platit bancii oricum. :)

Edited by filipxxx, 23 June 2020 - 08:26.


#15
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Am lângă mine un bloc în care locuiesc 10 familii. Au curent de șantier, nu au gaze și nici actele nu sunt gata pentru că dezvoltatorul a fost dat în judecata de proprietarii unor căsuțe aflate în fata blocului pentru că acesta nu respectă distanța legală

#16
NikiNiki

NikiNiki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2020
Ragnar2020.Ce acte ti a pus la dispozitie pana acum dezvlotatorul?
Receptia blocului a facut o?

#17
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020
Sincer sa fiu nu ma pricep deloc la acte, in momentul de fata le am la banca, din ce stiu toate sunt in regula exceptand bransarea individuala la enel. Pentru verificarea completa intentionez sa apelez la un avocat/ notar atunci cand se rezolva problema cu enelul

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 ragnar2020, on 24 iunie 2020 - 10:12, said:

Sincer sa fiu nu ma pricep deloc la acte, in momentul de fata le am la banca, din ce stiu toate sunt in regula exceptand bransarea individuala la enel. Pentru verificarea completa intentionez sa apelez la un avocat/ notar atunci cand se rezolva problema cu enelul

99% tu nu ai intabulare si extras de carte funciara. E in regula ce ai pana ACUM asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai aduci acte care nu pot fi obtinute din diverse motive: proces pe rol cu vecinii, nerespectare autorizatie construire, litigii ale dezvoltatorului. Daca nu te pricepi cu actele, asculta sfatul meu si nu te zgarci la un avocat, sunt preturi neglijabile pentru consultanta si notificari comparativ cu pretul avansului ca sa nu spun de pretul apartamentului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate