Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Firma consultanta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sherbanik

sherbanik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.12.2010
Buna ziua,
Am tot cautat dar nu am gasit un raspuns concret si am zis sa incerc si aici.
Momentan sunt angajat la o firma SRL care are ca domeniu de activitate Domeniul petrolier.
Functia mea este de inginer petrolist si as dori sa lucrez in continuare pentru aceasta firma dar nu ca angajat ci ca consultant.
Intrebarea mea este, ce tip de firma mi se potriveste? Care sunt pasii necesari pentru infiintarea acesteia?
Care ar fi varianta cea mai profitbila pentru mine ?
Suma platita de catre Beneficiar catre mine va fi in jur de 60 000 Euro anual.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
PFA sau SRL.

La 60 000 de euro anual, plătești un avocat care te ajută cu toate actele, tu doar dai cu pixu.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Cum vrei sa-ti iei banii din firma ta, ca salariat? Dividende?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru SRL trebuie obligatoriu contabil. Cea mai buna decizie tot cu un contabil o iei. In functie de venituri (intra/extracomunitare si suma), nr angajati (poti sa te angajaezi la propria firma sau poti sa prestezi serviciul fara sa te angajezi) etc te poate sfatui care ar fi forma de organizare cea mai potrivta.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca vii cu intrebari din astea, ma intreb cam ce calitate are consultanta pe care o oferi

Cum adica ce firma ti se potriveste ?
Raspunsul in cazul de fata nu poate fi decat unul singur - Un SRL care are ca obiect principal activitatea de consultanta.
Aproape orice cabinet de avocatura se ocupa cu asa ceva - asta este si varianta cea mai rapida

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Chiar e cazul sa faceti din tantar armasar?
Omul vrea sa devina consultant in loc sa fie angajat direct. Am trecut si eu prin asta, am avut aceleasi intrebari, mi-a rezolvat contabila toate dilemele.

#7
sherbanik

sherbanik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.12.2010

View PostAlexEn, on 19 iunie 2020 - 15:12, said:

Chiar e cazul sa faceti din tantar armasar?
Omul vrea sa devina consultant in loc sa fie angajat direct. Am trecut si eu prin asta, am avut aceleasi intrebari, mi-a rezolvat contabila toate dilemele.
Multumesc de raspuns!

@Naijax
Intrebarea era ce tip de firma se potriveste. Nicidecum calitatea serviciilor mele de consultant. Nu cred ca un inginer petrolist, mai exact munca de teren, are legatura cu contabilitatea si avocatura. Dar multumesc de raspuns oricum.


@neagu_laurentiu. Care ar fi avantajele ? Ca salariat sau prin dividende?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Ca salariat iti iei banii lunar asa cum stii dar ai taxele mai mari. Prin dividende doar trimestrial cel mai repede cu o taxa mai mica. Asta ca SRL.
La PFA iei banii cand vrei tu dar ai taxe apropiate de salariat.

Edited by neagu_laurentiu, 19 June 2020 - 15:44.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 19 iunie 2020 - 15:05, said:

Pentru SRL trebuie obligatoriu contabil.

Really?
E lege?
Care e justificarea?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
E lege, sistemul de evidenta si raportare e mai "codificat" ,sunt scoli pt. asa ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 19 June 2020 - 16:29.


#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostTsunnnami, on 19 iunie 2020 - 16:03, said:


Really?
E lege?
Care e justificarea?
e lege ca te uiti ca ala la poarta noua la ce trebuie sa faci lunar.pentru 2-300 pe luna nu merita sa te complici.
vezi de la ce sume devii platitor de TVA sa nu te trezesti ca dai 19% din 60000 direct la stat.eu cu asta as incepe

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Acum e bine SRL pentru ca ești micro si daca te angajezi la propria firma plătești doar 1% pe CA impozit iar daca nu ai angajati plătești 3%. Pina acum 1-2 ani firmele de consultanta plăteau 16% impozit pe profit.

Off. Sunt cativa pe forumul asta care, indiferent de ce se întreba, se baga in discutie si dau sfaturi chiar daca nu au nicio treaba cu domeniul, cu tara, cu nimic.


#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postsherbanik, on 19 iunie 2020 - 14:55, said:

Buna ziua,
Am tot cautat dar nu am gasit un raspuns concret si am zis sa incerc si aici.
Momentan sunt angajat la o firma SRL care are ca domeniu de activitate Domeniul petrolier.
Functia mea este de inginer petrolist si as dori sa lucrez in continuare pentru aceasta firma dar nu ca angajat ci ca consultant.
Intrebarea mea este, ce tip de firma mi se potriveste? Care sunt pasii necesari pentru infiintarea acesteia?
Care ar fi varianta cea mai profitbila pentru mine ?
Suma platita de catre Beneficiar catre mine va fi in jur de 60 000 Euro anual.
În esență trebuie să decizi între PFA și SRL.
PFA înseamnă că trebuie să te înregistrezi la primărie, să obții un cod fiscal, să semnezi un contract cu firma care devine client. Emiți factură în fiecare lună în funcție de orele lucrate. Depui două declarații pe an la fisc, una estimativă și una finală. Taxele sunt cam 1935 euro anual asigurări de sănătate și pensie, plus 10% din venit, deci încă 6000 euro. Declarațiile or să îți ia ceva timp, mai trebuie ținut și un registru, poți face asta singur sau să plătești un contabil o dată pe an cu un cost de 100 euro. Net rămâi cu ~51965 euro anual. Nu ai concediu de odihnă. Dacă vrei să fi asigurat pentru concediu medical plătești între 55 și 660 euro anual, în funcție de suma pe care vrei să o primești în caz de concediu medical. Trebuie să ai mare atenție cu contractul pe care îl semnezi - trebuie să îndeplinești cel puțin 4 criterii de activitate independentă (https://www.startupc...iterii-2018.htm), de obicei asta înseamnă că:
- trebuie să ai propria bază materială, calculator, imprimantă, telefon mobil, birou la tine acasă
- trebuie să îți asumi riscurile pentru activitatea prestată, dacă greșești, ești responsabil să îl despăgubești pe client - ideal ar trebui să ai asigurare de răspundere profesională (nu știu cât costă)
- trebuie să ai program variabil - nu ai un număr fix de ore pe lună

Ideal ar mai fi două, sunt ceva mai complicate, depinde de client dacă e de acord, se poate și fără dacă le respecți pe toate cele de mai sus:
- să ai mai mult de un client
- să angajezi pe altcineva să îți facă treaba, măcar parțial (asta nu e calculată la taxe mai sus)

SRL înseamnă că te înregistrezi la Camera de Comerț și ANAF, ai nevoie de contabil permanent, ai nevoie de jurist la început pentru actele firmei. Semnezi contract cu firma. Emiti factura lunar conform contractului. Contabila se ocupa de declaratiile trimestriale la ANAF si la restul hartogariei. Poti sau nu sa te angajezi la SRL-ul tău, probabil cu salariul minim.

Dacă nu te angajezi plătești 3% impozit pe venit, cam 1800 euro, apoi anul următor 5% impozit pe dividende, cam 2870 euro, încă vreo 550 euro asigurări de sănătate și cam 740 euro cheltuieli cu contabila. Rămâi cu aproximativ 54000 euro anual net. Nu ai concediu de odihnă. Nu iei banii decât la începutul anului viitor, toți odată. Nu primești bani la pensie.

Dacă te angajezi la propria firmă plătești 1% impozit pe venit, cam 600 euro, salariu cam 5650 euro, din care 3330 îți rămân ție, apoi anul viitor 2650 euro impozit pe dividende. Am considerat tot 740 euro cheltuieli cu contabila. Rămâi cu aproximativ 53700 euro. Ai concediu de odihnă, dar clientul nu te plătește pe perioada concediului. Iei 280 euro pe lună salariu și la finalul anului tot restul de bani.

Este recomandabil să îndeplinești criteriile de independență de mai sus chiar dacă îți faci SRL.

Cam acestea sunt principalele aspecte, mai sunt și altele. Poți de asemenea să bagi cheltuieli pe firmă sau pe PFA. Acestea îți scad puțin impozitele. Ideal este să fie cheltuieli care au legătură cu obiectul de activitate. De asemenea, există niște artificii ca să scoți bani din SRL înainte de finalul anului. Nu sunt legale, deci ai risc de amendă.

Dacă mai ai alte întrebări spune-mi.

Edited by yndy, 21 June 2020 - 23:06.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postyndy, on 21 iunie 2020 - 23:04, said:

PFA înseamnă că trebuie să te înregistrezi la primărie, să obții un cod fiscal
SRL înseamnă că te înregistrezi la Camera de Comerț și ANAF
Ambele la Registrul Comertului si pe urma la ANAF.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate