Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Emigrare 2020 - cateva intrebari

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
379 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostEstel, on 12 iunie 2020 - 17:05, said:

Buna ziua,

Eu si cu prietena ne-am hotarat sa emigram. Am vrea Danemarca/Norvegia/Suedia/Finlanda pe macar 2-3 ani cu posibilitatea de reintoarcere in tara daca mai apar situatii de rezolvat.

Stim de "bucuria" Covid si ca sunt restrictii de turism/munca in mai toata lumea.

Ce am vrea sa lamurim in principal:

1. Sunt sanse sa emigram anul asta ? Am aplicat pe mai multe site-uri la mai multe agentii prin formulare online/creare conturi si dat email-uri dar nu am primit raspuns.

2.Ce agentie de plasare forta de munca/site de plasare forta de munca serios cunoasteti ? Nu vrem sa ajungem in orice tara sa ne trezim cu actele retinute si alte "surprize" de genul. De preferat din Iasi. Dar daca nu se poate macar niste date de contact ale unor agentii si ne descurcam mai departe.

3. Pentru cei care au reusit sa emigreze intre 2019 pina la data curenta care au fost procedurile ? Acte? Costuri ? Alte informatii ajutatoare ?

Va multumim !

Intrebarile sunt atat de generale incat nu cred ca iti poate raspunde cineva.

1. Ce limbi straine stiti?
2. Ce varsta aveti?
3. Ce experienta de munca aveti?
4. In ce mod vrei sa pleci?
Prin agentie, cu contract de acasa? In cazul asta unde locuiesti? Cum iti cauti chirie? Daca iti ofera chirie agentia aia esti dispus sa mai stai cu inca 5 in camera ori in conditii mai nasoale?
Alta varianta ar fi sa mergi acolo si sa fii dispus sa stai fara job cateva luni pana gasesti ceva. Iti trebuie bani de cheltuiala si e vorba de multi bani.

Mie ceea ce vrei tu mi se pare utopie. Vrei sa pleci fara nicio idee, practic sa gasaesti un job la nimereala in niste tari a caror limba probabil nu o cunosti deloc.
De ce nu te orientezi inspre alte tari europene? UK, Germania, Olanda, Belgia, Franta, Italia..... probabil ai habar de engleza si franceza, doar se invata in scoala....

#20
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 13.01.2007
Multumim mult pentru raspunsuri. Engleza o stim amandoi bine. Vreau ceva basic (ferma,depozit whatever si ceva temporar). Da prin agentie cu contract. Nu vreau la nimereala vreau la sigur. De asta am si deschis topicul. Varsta e 30+ :) Experienta de munca de la 18 ani amandoi in campul muncii.

#21
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Ia d aici

Attached Files



#22
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
In urma psihozei Covid si eu as vrea sa emigrez - pur si simplu ma tem ca Romania a luat-o razna si nu o sa mai pot trai aici.
Am 35+ ani, master, studii IT - lucrat multinationale pna acum.
Stiu engleza fara probleme, lucrez in engleza.

Care ar fi primii pasi pt mine? De unde sa incep sa caut informatii?

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcastoras, on 27 octombrie 2020 - 11:13, said:

De unde sa incep sa caut informatii?
De pe net :D ...
La modul serios acum, ce inseamna "studii IT" ?

Pentru Suedia, aici poti incepe sa te uiti dupa joburi si cerinte, la modul general:
https://arbetsformed...banken/annonser

Pentru chestii specifice, trebuie sa dai date specifice.

#24
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postro_explorer, on 27 octombrie 2020 - 12:25, said:


La modul serios acum, ce inseamna "studii IT" ?

Pentru Suedia, aici poti incepe sa te uiti dupa joburi si cerinte, la modul general:
https://arbetsformed...banken/annonser

Pentru chestii specifice, trebuie sa dai date specifice.

Am absolvit ASE - CSIE. Lucrez intr-o multinationala - crede-ma pot lucra in engleza pt ca si acum fix asta fac. problema va fi daca un angajator ar vrea sa ia pe una care vb doar engleza.

De ex in Ro castig 2000eur aprox salariu lunar - am unde sta, am o masina etc - la ce sa ma astept daca as emigra in Suedia?

Aleg tara asta pt ca pare singura care nu impune restrictii asa de dure ca in restul Europei care in opinia mea personala a luat-o razna.

De pe nt OK dar de unde? de la ambasada? N-am prieteni care sa fi emigrat, nu stiu nicio experienta concreta, tot ce stiu e ca nu mai pot trai in tara mea. Si nu vad sa e imbunatateasca lucrurile.
Orice ajutor e binevenit.

#25
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postcastoras, on 27 octombrie 2020 - 12:42, said:


Am absolvit ASE - CSIE. Lucrez intr-o multinationala - crede-ma pot lucra in engleza pt ca si acum fix asta fac. problema va fi daca un angajator ar vrea sa ia pe una care vb doar engleza.

De ex in Ro castig 2000eur aprox salariu lunar - am unde sta, am o masina etc - la ce sa ma astept daca as emigra in Suedia?

Aleg tara asta pt ca pare singura care nu impune restrictii asa de dure ca in restul Europei care in opinia mea personala a luat-o razna.

De pe nt OK dar de unde? de la ambasada? N-am prieteni care sa fi emigrat, nu stiu nicio experienta concreta, tot ce stiu e ca nu mai pot trai in tara mea. Si nu vad sa e imbunatateasca lucrurile.
Orice ajutor e binevenit.
pai mergi pe site-uri de joburi. jobserve, bestjobs, monster, etc.
asa mai poti sa vezi cam ce se cauta. poate mai vezi si vreo informatie referitoare la plata. apoi exista site-uri de expati.
mai ales de la expati poti sa citesti si bune si rele. atentie si la cum se inchiriaza (daca nu cumperi de la primul pas), cutumele tarii, etc.
apoi te urci in avion si zbori pe acolo. faci un concediu de cca 1 luna si vezi cam cum te simti. te duci iarna, caci vara este frumos peste tot.
cauti firme in domeniul tau si vezi cum este cu ele - vezi pe internet.
daca se cere sa vorbesti suedeza presupun ca stii ca nu este o limba facila pt un roman.
toata lumea vorbeste engleza dar numai cu engleza, daca vrei sa te stabilesti acolo, vei fi un metec tot timpul.
limba engleza este limba oficiala in fimele multinationale.
parerea mea este ca trebuie sa ai motiv serios pt a te mobiliza sa iei viata de la capat.
daca esti tare in ce stii sa faci de la inceput nu vei avea probleme.
fiind in EU nu este problema sa te stabilesti pe acolo.
bafta.

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcastoras, on 27 octombrie 2020 - 12:42, said:

Am absolvit ASE - CSIE.
Ce stii sa faci?

View Postcastoras, on 27 octombrie 2020 - 12:42, said:

De ex in Ro castig 2000eur aprox salariu lunar - am unde sta, am o masina etc - la ce sa ma astept daca as emigra in Suedia?
In functie de cat de senior esti, considerand ca te angajezi pe domeniul tau si in functie de companie, te poti astepta, pentru inceput, intre 35 si 50K SEK brut, adica 2500 - 3500 euro net, plus, eventual ceva beneficii.

#27
nestoro

nestoro

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 17.09.2020

View Postcastoras, on 27 octombrie 2020 - 11:13, said:

In urma psihozei Covid si eu as vrea sa emigrez - pur si simplu ma tem ca Romania a luat-o razna si nu o sa mai pot trai aici.
Am 35+ ani, master, studii IT - lucrat multinationale pna acum.
Stiu engleza fara probleme, lucrez in engleza.

Care ar fi primii pasi pt mine? De unde sa incep sa caut informatii?

No offense, dar psihoza nu este motiv de emigrare, din contra, e un motiv foarte bun sa amani orice decizii de viata si sa astepti un moment mai bun in care esti linistit si gandesti cu capul limpede.

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestoro, on 28 octombrie 2020 - 15:52, said:

...
Eu am inteles ca se refera la psihoza societatii, figurat vorbind, nu la vreo psihoza de-a ei, diagnosticata medical.
Poate ma insel...

#29
nestoro

nestoro

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 17.09.2020
El se referea la ceea ce el numeste psihoza societatii, eu la aparentele semne de caderea nervoasa, pe care intr-un fel sau altul le experimentam toti la un moment dat in viata. Indiferent de trigger, ideea ramane, astea nu sunt genul de momente in care sa iei decizii de viata de genul asta.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu decizia de emigrare am luat-o intr-un asemenea moment de criza si a fost una din cele mai bune decizii luate in viata mea.
Cateodata ai nevoie de un soc emotional care sa te faca sa treci peste barierele interne.

#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postro_explorer, on 28 octombrie 2020 - 17:58, said:

Eu decizia de emigrare am luat-o intr-un asemenea moment de criza si a fost una din cele mai bune decizii luate in viata mea.
Cateodata ai nevoie de un soc emotional care sa te faca sa treci peste barierele interne.

Bine, a emigra intr-o tara ca Suedia nu mi se pare greu de luat si nici nu poate sa fie o decizie proasta daca persoana in cauza e constienta de lucurile esentiale de care depinde reusita unui proces de emigrare: asteptari realiste, cunostinte despre tara in cauza,etc.

View Postcastoras, on 27 octombrie 2020 - 12:42, said:


Am absolvit ASE - CSIE. Lucrez intr-o multinationala - crede-ma pot lucra in engleza pt ca si acum fix asta fac. problema va fi daca un angajator ar vrea sa ia pe una care vb doar engleza.

De ex in Ro castig 2000eur aprox salariu lunar - am unde sta, am o masina etc - la ce sa ma astept daca as emigra in Suedia?

Aleg tara asta pt ca pare singura care nu impune restrictii asa de dure ca in restul Europei care in opinia mea personala a luat-o razna.

Alegerea unei tari din motivul tau e ceva absolut pueril, ca sa spun frumos. Sa iei o asemenea decizie pt un motiv care se poate schimba de la o zi la alta arata ca de fapt nu esti pregatita sa emigrezi, nu stii mai nimic despre Suedia si Europa in general. Daca esti genul de persoana nemultimita de orice se intampla, daca esti o persoana care se victimizeaza si cand bate vantul cred ca mai bine stai acasa.
Suedia nu a luat masuri pentru ca acolo nu e mare nevoie de asa ceva. Germania a luat masuri lejere pt ca acolo nu e nevoie de mai mult. Astea-s doua exemple de tari in care lumea asculta ce spune presedintele/cancelarul. Daca in data X a iesit Merkel la TV in premiera si a rugat populatia sa poarte masti, sa nu iasa in grupuri mari, sa respecte anumite legi, crede-ma ca de atunci s-a schimbat enorm comportamentul oamenilor. Fara amenzi, fara impuneri..
In Suedia nu se intampla cocalareli ca nuntile din Ro cu 350 de persoane, nu se aduna 5000 de oameni la pupat moaste si nici cate 15 la gratare ad hoc indiferent ce spune guvernul.

Asa ca, ori te interesezi oarecum despre structurile si obiceiurile societatilor europene, faci clasificari si vezi ce-ti da, ori te arunci cu fundul inainte in Suedia. Dar sa nu-ti plangi de mila ca in urmatorii 2-3 ani n-o sa ai nivelul de acum si va trebui sa o iei de jos bine de tot.

#32
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postgiuliani, on 30 octombrie 2020 - 14:24, said:



Bine, a emigra intr-o tara ca Suedia nu mi se pare greu de luat si nici nu poate sa fie o decizie proasta daca persoana in cauza e constienta de lucurile esentiale de care depinde reusita unui proces de emigrare: asteptari realiste, cunostinte despre tara in cauza,etc.



Alegerea unei tari din motivul tau e ceva absolut pueril, ca sa spun frumos. Sa iei o asemenea decizie pt un motiv care se poate schimba de la o zi la alta arata ca de fapt nu esti pregatita sa emigrezi, nu stii mai nimic despre Suedia si Europa in general. Daca esti genul de persoana nemultimita de orice se intampla, daca esti o persoana care se victimizeaza si cand bate vantul cred ca mai bine stai acasa.
Suedia nu a luat masuri pentru ca acolo nu e mare nevoie de asa ceva. Germania a luat masuri lejere pt ca acolo nu e nevoie de mai mult. Astea-s doua exemple de tari in care lumea asculta ce spune presedintele/cancelarul. Daca in data X a iesit Merkel la TV in premiera si a rugat populatia sa poarte masti, sa nu iasa in grupuri mari, sa respecte anumite legi, crede-ma ca de atunci s-a schimbat enorm comportamentul oamenilor. Fara amenzi, fara impuneri..
In Suedia nu se intampla cocalareli ca nuntile din Ro cu 350 de persoane, nu se aduna 5000 de oameni la pupat moaste si nici cate 15 la gratare ad hoc indiferent ce spune guvernul.

Asa ca, ori te interesezi oarecum despre structurile si obiceiurile societatilor europene, faci clasificari si vezi ce-ti da, ori te arunci cu fundul inainte in Suedia. Dar sa nu-ti plangi de mila ca in urmatorii 2-3 ani n-o sa ai nivelul de acum si va trebui sa o iei de jos bine de tot.
Mare adevăr ai grăit, sper sa între bine în capul celor care vor sa emigreze.

#33
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postcastoras, on 27 octombrie 2020 - 12:42, said:


Am absolvit ASE - CSIE.... la ce sa ma astept daca as emigra in Suedia?
Ca fost absolvent de CSIE: ii pierzi după Statistica si mai primesti si niște uluieili de la Cibernetica. Am ajuns sa las doar specializarea in CV (IE).
Ce-a mai sigură alternativa este sa începi prin a întreba la multinationala la care lucrezi acum și sa ii dai bice cu LinkedIn. Arbetsformedlingen este mai mult o formalitate la nivelul asta.

#34
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postgiuliani, on 30 octombrie 2020 - 14:24, said:


Bine, a emigra intr-o tara ca Suedia nu mi se pare greu de luat si nici nu poate sa fie o decizie proasta daca persoana in cauza e constienta de lucurile esentiale de care depinde reusita unui proces de emigrare: asteptari realiste, cunostinte despre tara in cauza,etc.



Alegerea unei tari din motivul tau e ceva absolut pueril, ca sa spun frumos. Sa iei o asemenea decizie pt un motiv care se poate schimba de la o zi la alta arata ca de fapt nu esti pregatita sa emigrezi, nu stii mai nimic despre Suedia si Europa in general. Daca esti genul de persoana nemultimita de orice se intampla, daca esti o persoana care se victimizeaza si cand bate vantul cred ca mai bine stai acasa.
Suedia nu a luat masuri pentru ca acolo nu e mare nevoie de asa ceva. Germania a luat masuri lejere pt ca acolo nu e nevoie de mai mult. Astea-s doua exemple de tari in care lumea asculta ce spune presedintele/cancelarul. Daca in data X a iesit Merkel la TV in premiera si a rugat populatia sa poarte masti, sa nu iasa in grupuri mari, sa respecte anumite legi, crede-ma ca de atunci s-a schimbat enorm comportamentul oamenilor. Fara amenzi, fara impuneri..
In Suedia nu se intampla cocalareli ca nuntile din Ro cu 350 de persoane, nu se aduna 5000 de oameni la pupat moaste si nici cate 15 la gratare ad hoc indiferent ce spune guvernul.

Asa ca, ori te interesezi oarecum despre structurile si obiceiurile societatilor europene, faci clasificari si vezi ce-ti da, ori te arunci cu fundul inainte in Suedia. Dar sa nu-ti plangi de mila ca in urmatorii 2-3 ani n-o sa ai nivelul de acum si va trebui sa o iei de jos bine de tot.

Nu merg la nunti, nu stau bot in bot cu nimeni - n-avea grija. Problema mea e ca statul imi dicteaza ce sa fac, cum sa traiesc viata in timp ce-mi ia banii de asigurari de sanatate si nu sunt deloc putini aceia iar eu nu pot sa merg la niciun spital de stat.
Macar Suedia nu ne salveaza cu forta.

Ideal daca eram maritata casierita de supermarket ma angajam - castiga barbatul eu mai putin - stiti de ce? entru ca-s realmente epuizata de munca in corporatie, abia imi tarasc zilele nu imi pasa de cariera mie. Muncesc acum pt ca nu am de ales.
Deci downgrade era ideal - cum insa acum sunt single trebuie sa plec pe un job mai OK ca sa ma pot intretine singura.

Linkedin - da, o sa caut si acolo joburi. Dar e departe de ideal pt ca habar n-am cat sa cer - ca sa pot locui singura, undeva zona 2 decent.

#35
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Nefasta se joaca MMO-uri si-are niste amici suedezi.

Unu dintre ei lucreaza la imprimeria de euro. Sta intr-un cartier social.
Povestea ca atunci cand se-ntoarce de la munca gaseste plin de araboi beti in scara blocului. Ca tiganii nostri.
Si-astia isi bat organul de el. Ii zic: Munceste mai mult suedezule, ca nu ne ajunge indemnizatia.

Mie mi-a fiert sangele!

Si daca te-apuci sa-i vb de rau te mazilesc instant ca esti rasist. Am vazut o gagica africanca emigrata in suedia acum cativa zeci de ani, cu facultate facuta acolo, cu studii post, data afara de la radio ca si-a permis sa zica ca aia o freaca pe banii statului suedez.

Suedia mi se pare o distopie PC acum. Eu n-as putea sa traiesc acolo.

#36
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Mersi de ce ai scris, dar ma asteptam. La o corporatie ar fi la fel - ai zis ca e X proasta si sexy zbori - sau in alea serioase in orice caz.
In rest, nu e la fel in Ro? Eu platesc aprox 1500 lei/luna la asigurari sanatate. Nu vad un leu din banii astia absolut niciodata. In schimb din banii mei se ofera asistenta medicala proasta buna aia care e la o multime de nationalitati din Ro, casnice, smecheri fara carte de munca etc
Ce sa fac acum? Normal ca n-am ce face.

Aaaa, si mai platesc si impozit din care se platesc alocatii si invatamant gratuit pt copiii altora - ca eu nu am. si iar nu pot spune nimic.

In fine, probleme sunt peste tot insa in Ro eu nu mai pot trai inchisa in casa cu ideea ca vai, statul are grija de tine si libertatea mea se termina ca le e unora frica de virus. Vreau sa plec urgent

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate