Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

problema j7 16

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
salut, o prietena a venit cu un j7 2016 la mine sa ii descarc niste poze pe pe si am incercat 1000 de variante dar nimic nu a mers. testat pe 2 pc-uri cu vreo 5 cabluri. apoi am incercat transfer dupa telefon pe telefon nu a vrut, am pus sa faca google backu in drive, nu mergea. are cineva idee ce poate sa iba ca mi-am prins urechile

#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Pai.... ce variante ai incercat cu cablul ?
Sint 3 mari si late:
1.  file transfer / mass storage / MTP
2. transfer photos / PTP
3. vreun alt program special (gen AirDroid)
Concret, ce faceai si ce se intimpla ??

Apoi, telefon la telefon - prin bluetooth, banuiesc.
Concret, ce faceai si ce se intimpla ??

Google drive - deja te-ai prins, nu ?!
Concret, ce faceai si ce se intimpla ??
Vezi ca mai e si Google Photos, posibil sa fie deja acolo pozele, daca e activata sincronizarea.

Iti recomand sa NU te apuci sa instalezi programe si aplicatii, problema NU e de acolo.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bagi un micro sd în el, copiezi pozele pe el, apoi îl muți în pc cu adaptor la USB.

#4
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
am incercat toate variantele 1, 2, 3, vede fisierele, sau folderele, dau sa copiez, si cand se apuca face cu ca ar copia ceva si se opreste. copiaza doar denumirea folderelor si atat.
de transferat am imcercat cu mi drop de la xiaomi ca face transferul prin wifi. dar da eroare la toate cele 5000 de fisiere.
google fotos zice ca nu poate efectua backupul. e ca si cum fisierele ar fi corupte sau,cumva encriptarea s-a stricat si nu mai recunoaste fisierele

#5
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
parca telefonul vorbeste un limbaj si pc-ul alt limbaj. Desi nu e dat encript this phone. Adica nu cred ca e criptat

#6
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Incearca sa vorbesti mai clar si mai explicit.
Am incercat tot, nu stiu, nu cred...... astea nu ajta la nimic.
Verifici daca e criptat, in meniu.
Si apoi povestesti EXACT cum ai facut.
Metoda simpla si de baza: bagi cablul, apare pe ecran telefon optiune, alegi transfer fisier, bingo - merge sau nu ?!

#7
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020
"bla bla bla... apoi am incercat transfer dupa telefon pe telefon nu a vrut ...bla bla bla"

Incearca dinaintea telefonului, poate pe la spate nu-i place. S-o fi intimidat.

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
simplu, telefonul nu e al meu ci al unei prietene.
tipa si-a luat alt telefon si asta a stat pe bara 4-5 luni. Acum s-a trezit ca nu a descarcat pozele vechi de whatsapp de pe el.

1. am bagat mai multe cabluri, nu e de la cablu.
2, am incercat pe 2 pc-uri, nu e nici de acolo, alte telefoane merg bine.
3. am incercat si direct transfer, mtp,  transfer photos (ptp), de fiecare data vede folderul care vreau sa il copiez, se apuca sa copieze si nu copiaza decat denumirea folderului, apoi se inchide fereastra de copy din windows.
4. am intrat in developer options si am facut mai multe optiuni pe acolo gen, usb debug, verify apps over usb, si tot felul de optiuni, nu a reactionat nimic.
5. am incercat cu aplicatia mi drop, care face transfer de fisiere intre telefoane prin wifi, dadea eroare la fiecare fisier. Cannot copy.
6. google photos zicea ca nu poate efectua backup-ul. La fel si whatsapp. Are si ala backup. Se apuca  de facut, astepta ceva si iesea pur si simplu din aplicatie.
7. m-am dus la encrypt this phone, si nu e umblat acolo deloc, deci nu e criptat, sa zici ca s-a stricat criptarea. nu stiu daca are ceva la telefoanele samsung daca trebuie simul si autentificat google ca sa te lase sa copiezi ceva din telefon, dar in teorie nu ar trebui. Ca e practic ca o tableta.
nu am mai vazut niciodata asa ceva, pana si la un telefon dinala nonsmart tot reuseam sa iau pozele de pe card prin telefon.

Edited by unpuisor, 12 June 2020 - 12:22.


#9
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Alt calculator.

#10
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Poate unul de ala cu taste Posted Image!
Trebuie sa te loghezi intai si apoi ai acces la fisiere.
Daca sunt corupte service sau un prieten cu cunostiinte de IT.

#11
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
am bagat si simul si adresa plus parola de la gugal si nada. nimic

#12
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Testeaza pe alt calculator.

#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
am testat 2 calculatoare. dar ma gandesc ca daca nici lui gogu nu ii place si vomita backupul au ceva fisierele sau tot drive-ul

#14
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Mai da-l incolo de telefon, 2 calculatoare, 5 cabluri, online.... si nu vrea si nu vrea !!!!
Pe telefon functioneaza corect fisierele ?!
Adica, deschizi aiurea niste poze, din diverse albume / perioade de timp....

Mai incearca asa:
- descarci asta: https://androidfileh...187416754459552
- dezarhivezi in vreun folder unde vrei tu - dar sa fie un nume simplu si scurt, e mai usor mai tirziu: D:\FOLDER\
- intri pe telefon la Setari  >Despre telefon > software info > dai click pe Build number de 7 ori: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fdt-nLKvY4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- intri apoi la Developer options > activezi USB Debugging
- conectezi cablul USB
- deschizi command line - dai comada CD D:\FOLDER\
- dai comanda ADB DEVICES - trebuie sa apara o avertizare pe telefon, bifezi Always trust... dai OK > trebuie sa apara pe calculator ceva nume J7... cod....
- dai comanda adb pull /sdcard/
- astepti, dureaza nitel sa copieze TOT din memoria interna
- daca are si card in telefon.... mai trebuie inca o comanda.... pe care nu o stiu acum.

Edited by dionenina424, 13 June 2020 - 15:44.


#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
salut, pe telefon functioneaza bine, adica cu galery ala merge sa vezi bine orice poza, problema e ca fisierele nu vor sa plece din telefon :)
am scos si read-only la fisiere si tot. Nimic. O sa mai incerc ca nu imi place sa ma dau batut in fata unui telefon si din gama J.

#16
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Vezi ca unele chestii le faci inutil.
Nu trebuie / nu ai cum sa scoti read-only la fisierele din telefon.
Si, oricum, rea-donly nu te impiedica cu nimic sa le copiezi.
Read-only inseamna ca nu poti sa le stergi sau sa le editezi si salvezi peste, cu acelasi nume.

Daca nu te descrurci cu ADB de mia sus, lasa-mi pe privat ID AnyDesk sau Teamviewer, dar peste vreo 2-3 ore.
Sint si eu curios cum de nu merge nici una din cele 7 metode incercate !!

Edited by dionenina424, 14 June 2020 - 11:05.


#17
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
s-a rezolvat prin mers la service, se poate inchide, multumesc de sfaturi

#18
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
am cumparat m multe tel defecte iam pus display nou la un j7 2016 si imi cere model de deblocare? daca are cont google ce fac? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bc1sXNqnsnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate