Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa Mobila (rot resort. ro)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fundatia nu este obligatorie (se aconreaza/propteste in stalpii cu care vine). Preturile sunt pentru a stii pe unde sa te astepti sa fie de noua si cu tot mobilierul (si electrocasnicele) inclus.

Acoperisurile am vazut ca sunt in V (intors), practic forma standard.

Recomandarea ar fi sa te gandesti cum vrei sa fie compartimentata, cum sa fie dotata, gradul de uzura, distanta fata de terenul unde vrei sa amplasezi, etc.

PS: asta e site-ul la care ii fac "reclama" (am vazut vreo 3 case de la ei: una la fostul sef al sotiei, si inca doua prin Maramures (cel putin aveau numele de "bluesky" pe ele)).

#20
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Multumesc frumos pentru informatii/pareri. Preturi foarte mari dupa parerea mea pe site-ul precizat de tine Pololica.... Da m-am gandit si la compartimentare si la mp (minim acceptati) iar localizarea este langa Buc. deci nu sunt dealuri, drumuri neasfaltate etc. ca sa fie probleme cu transportul/amplasarea. Cel mai important va fi sa nu aiba infiltratii (dupa parerea mea asta este cel mai important criteriu atunci cand alegi o asemenea casa pe roti) si desigur pretul... Dupa ce voi face achizitia va voi anunta, eventual poate voi face si un mic filmulet cu pareri pro/contra pentru cei care vor dori sa achizitioneze pe viitor asa ceva....

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, preturile nu sunt cele mai ofertante (in special la cele nemobilate, aproximativ 12-13.000E cu tva). Mai sunt si alte importatori (nu cred ca se produc la noi), dar la ei am vazut si personal. Dar macar ai un punct de plecare pentru cele SH.

#22
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Salut. Am achizitionat o casa mobila de 40 mp (de la particular). Trecand peste faptul ca am imbatranit cu 5 ani pana am vazut-o in curte (intreaga), consider ca am facut cea mai buna alegere la acest pret avand in vedere ca este complet mobilata/utiliata. Va ajut cu placere daca este cineva interesat de a-si achizitiona asa ceva pe viitor. Numai bine.

#23
nbuga

nbuga

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2021
Salutare! Cum se poate racorda o astfel de casa pe roti tinand cont ca nu exista autorizație de construire? Mă refer la energie electrică, canalizare, eventual gaze.

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Racordarea se face la adresa, iar autorizațiile pentru utilitãți se fac individual.

#25
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
Cred ca merge cu certificat de urbanism, soliciti racordare la curent pentru irigat, deci pentru un put cu apa. Verifica la primarie daca poti scoate vreun fel de autorizatie de amplasament pentru casa mobila, ti-ar trebui o factura de la achizitie.

#26
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 nbuga, on 27 martie 2022 - 21:44, said:

Salutare! Cum se poate racorda o astfel de casa pe roti tinand cont ca nu exista autorizație de construire? Mă refer la energie electrică, canalizare, eventual gaze.
Daca e pe teren extravilan , nu se poate .

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La casa mobila nu e nevoie de autorizatie de amplasare, daca e teren privat (asta daca nu se desfasoara activitati comerciale care sa necesite asa ceva).

Legat de recomandarea ta (curent pentru irigatii) nu ma pronunt. Pe cine stiu ca are casa mobila deja avea trase utilitatile (curent, gaze, dar nu sunt sigur cu apa daca e din put sau nu, dar sigur fara canalizare) si nu a avut nevoie de autorizatii.

Edited by Pololica, 28 March 2022 - 10:17.


#28
mike_mma

mike_mma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2017

 ravy21, on 19 septembrie 2021 - 13:42, said:

Salut. Am achizitionat o casa mobila de 40 mp (de la particular). Trecand peste faptul ca am imbatranit cu 5 ani pana am vazut-o in curte (intreaga), consider ca am facut cea mai buna alegere la acest pret avand in vedere ca este complet mobilata/utiliata. Va ajut cu placere daca este cineva interesat de a-si achizitiona asa ceva pe viitor. Numai bine.
Ma intereseaza sa iau si eu o astfel de casa, insa am vauzt un film pe youtube cu cineva care dupa o luna de folosire avea salteaua plina de mucegai. Cum ai rezolvat problema aerisirii si a umiditatii in casa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate