Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

SRL -contabilitate in partida simpla sau dubla?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cunosc si eu de +20 ani sistemul romanesc cu toate variantele de-a lungul timpului. Azi nu mai poti, tehnic. Ca in practica nu verifica nici dracu, sau la control va mai intelegeti si alte asemenea, face parte din istoria poporului nostru.
Dar aici, pe o arie tehnica, discutam strict pe lege.

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2020 - 15:02.


#20
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
eu stiu de la contabilul meu ca poti sa-ti ti tu singur contabilitatea daca esti absolvent de studii economice
dar ca sa depui bilantul si situatiile financiare anuale ai nevoie de semnatura unui contabil expert membru CECCAR

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ai mai sus extras din lege, ce spune acel contabil al tau e cum stia el odata, de cand a mai citit o lege.

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2020 - 15:15.


#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Asta e problema cu contabilii astia, ca nu citesc legile desi se modifica lunar prin amabilitatea guvernantilor nostri dragi...

#23
Thot

Thot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.08.2006
Oau, ok. Multumesc mult pentru ajutor.
Sotia mea a terminat ASE-ul si mai mult are si un master tot la ase facultatea de cotabilitate, asa ca dpdv legal are toate competentele sa raspunda si poate foarte bine sa fie angajata part-time daca este nevoie. Problema e ca nu a profesat in acest domeniu si ma interesa sa vad daca se poate descurca sau nu, ca un inginer cat poate ajuta un economist, nu? Posted Image
Pe net, nu ma lamuresc deloc ce si cum, inteleg ca fiecare persoana dintr-un domeniu vrea sa-si tina anumte informatii pentru el, deh deaia facem o scoala/facultate, lucram si invatam permanent meserie. Eu va rugam sa ma ajutati cu informatii sa stiu in ce ma bag daca iau acest drum, sa invete si sotia, ca nu strica, nu se stie ce rezerva viitorul si nu o concediez daca greseste Posted Image. Dar sa stiu real ce riscuri ne asumam (amenzi, etc.). Le trecem ca taxe pentru restante, daca e cazul Posted Image .

Deci, ca si SRL neplatitor de TVA, in afara de declaratia 100 trimestriala si bilantul impreuna cu situatia anuala mai e necesar ceva? Da, in acest moment, ca inteleg ca se schimba lucrurile destul de des Posted Image.

Va multumesc!

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Sunt o groaza de declaratii/formulare si dead lineuri si apar mereu altele noi sau modificari sau actualizari, etc...
Sotia trebuie sa-si ia certificat calificat cu semnatura digitala. Daca vrea sa afle noutati si legislatie trebuie sa caute pe net un forum sau un grup de contabili ... trebuie sa isi cumpere softul de conta si gestiune sa plateasca periodic updateuri etc...  Contabilii pe langa avocati chiar trebuie sa fie asi cel putin in legislatia economica si legislatia muncii. Nu merge altfel. Apoi vin Investitie in echipamente IT, imprimanta, inclusiv scanner... Amenzile sunt mari la firme - pleca de la 2000 RON pentru un rahat gen nu  e factura complet intocmita... lipseste data sau alta dracie... E stres imens!
Iti mai trebuie si un ITist care sa stie sa-ti rezolve diverse probleme cu softurile dedicate si OS...daca nu va pricepeti il platiti si pe ala
samd...
Recomandarea este totusi sa platesti 2-3 sutici pe luna (daca nu ai activitate serioasa) si scapi de belele si de scandal cu nevasta :)

#25
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostThot, on 30 mai 2020 - 23:04, said:

Deci, ca si SRL neplatitor de TVA, in afara de declaratia 100 trimestriala si bilantul impreuna cu situatia anuala mai e necesar ceva? Da, in acest moment, ca inteleg ca se schimba lucrurile destul de des.
Va multumesc!
Este necesar să ții contabilitatea completă, în sistem partidă dublă, așa cum ai citit. Probabil soția știe ce înseamnă acest sistem.

Dacă chiar vrei să ții contabilitatea în familie, trimite-o la un curs de contabilitate aplicată, că au avut grijă guvernanții de până acum să nu fie simplu.

Certificat calificat îți iei tu, administratorul, nu contabilul. Te ajută și în alte domenii și pe viitor vei folosi din ce în ce mai mult. Soft de contabilitate există și garatuit, dar trebuie să știi... contabilitate, că e cam alambicat. Scaner dedicat nu-ți trebuie decât dacă-l folosești și la altceva. Pentru ce activitate preconizezi, te descurci cu o aplicație de scanare pe telefon. Imprimantă una ieftină, preferabil cu laser, că nu se usucă tonerul.

#26
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Unde gasesti soft de conta gratuit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate