Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie locuinta

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Inițiator, de ce nu Tirol? Serios acum...

#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru ca in Tirol ii mai trebuie ceva cu un ordin de marime mai multi bani, internetul e slab spre inexistent si altele. Iar cand ajunge acolo: sterge praful si isi face bagajul sa vina inapoi in Romania pentru un weekend.

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Și atunci de ce caută Tirol in Romania, daca nu are nici bani de Tirol și, oricum, modelul e prost pentru că nu are Interneti?!

Halal cetățean european.

Edited by dexterash, 28 May 2020 - 16:43.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvestale, on 28 mai 2020 - 16:34, said:

Pentru ca in Tirol ii mai trebuie ceva cu un ordin de marime mai multi bani, internetul e slab spre inexistent si altele. Iar cand ajunge acolo: sterge praful si isi face bagajul sa vina inapoi in Romania pentru un weekend.

Dexterash se referea la legaturile de ski Tirol

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpogas18937, on 28 mai 2020 - 15:28, said:

Si omul tot 25 eur / mp vrea pe ternul ala, care in zona este 10 eur + ca dumul de acces e ba si nu...

pai de ce nu cumperi terenul care e cu "10 eur"?

#24
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
vezi daca nu citesti tot ...
pt ca la 10 euro ai cocosi in zona ...

#25
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpogas18937, on 28 mai 2020 - 15:28, said:



consider ca "chiria" (mie sau proprietarului )  nu ar trebuii sa depășească 100 euro / luna, nicidecum 150, daca are termopane si izolatie exterioara buna.

De aici rezulta ca 100 eur / luna x 12 luni x 10 ani => 12.000 eur.


da de unde scoți preturile astea alese arbitrar ?
tu consideri ca chiria ar trebui sa fie de 100 euro la toate casele indiferent de locație?

Iar chestia asta cu 10 ani de unde ai scos-o ? Cine zice ca o locuința își amortizează chiria în 10 ani ?

Orice investitor care cumpara un imobil in vederea inchirierii cauta un 6%/an venit brut din chirie in euro.

adica 100EUR*12 =6% *pretul imobilului ==>> 100EUR chirie corespunde a la valoare de piata a imobilului de 20.000EUR (poti sa te uiti pe site-urile de anunturi sa testezi formula)


Cand chiria (implicit dupa formula de mai sus si valoarea) proprietatii sunt sub un anumit procent din venitul mediu net , proprietarii prefera sa tina acea proprietate nevanduta si nefolosita.

De exemplu salariul mediu intr-o zona sau intr-o tara este de 1000 de euro. 100 euro obtinuti de o persoana din inchirierea unui imobil nu i-ar aduce un beneficiu care se simte. Deci prefera sa lase neinchiriat acel imobil. Cu vanzarea acelasi principiu. Cine vinde o casa ca sa își cumpere Logan nou ?

Poate sunt scumpe proprietatile in Romania dar te-ai uitat si in alte tari?  Si aici ma refer mai mult la tarile sunt mult mai distruse ca Romania.
Stiu ca ai vazut pe youtube ca in spania se vinde un sat intreg la 1 euro (cu conditia sa platesti datoriile si taxele in continuare)  

Poti sa faci 100 de abordari in care sa ii propui vanzatorului 20% din pret. Un disperat tot gasesti .

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpimi, on 28 mai 2020 - 16:56, said:

vezi daca nu citesti tot ...
pt ca la 10 euro ai cocosi in zona ...
pai e "in zona" sau nu e "in zona"? :)

#27
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,482
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpogas18937, on 28 mai 2020 - 15:28, said:

, dar ptr cei cu intentia de a ma ajuta
Spre marea ta surprindere, vei afla intr-o zi ca aici sunt foarte multi care au intentia de a ajuta. dar la cum ai pus problema.... respectivii vor schimba canalul instant.
Cred ca va trebui sa reformulezi si sa fii mai succint. Muuult mai succint.
Si, daca intrebi de Tirol, intra pe softpedia de Tirol.
E aiurea topicul tau.

#28
pogas18937

pogas18937

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2020

Quote

Pentru ca in Tirol ii mai trebuie ceva cu un ordin de marime mai multi bani, internetul e slab spre inexistent si altele.
Exact :)  800.000 - 2.400.000 eur. Care pina la urma tot o casa este, in care stai.

Quote

adica 100EUR*12 =6% *pretul imobilului ==>> 100EUR chirie corespunde a la valoare de piata a imobilului de 20.000EUR (poti sa te uiti pe site-urile de anunturi sa testezi formula)

Cand chiria (implicit dupa formula de mai sus si valoarea) proprietatii sunt sub un anumit procent din venitul mediu net , proprietarii prefera sa tina acea proprietate nevanduta si nefolosita.

Poate ca este chiar asa , multumesc ptr raspuns.
Si tinind nefolosita se distruge  in modul in care am descris si se prabuseste.

O fie eu in alta lume cu preturi, dar daca tu ca si vanzator nu ai vandut nici in 4 ani, inseamna ca ai o problema: ori nu faci reclama si nu vin potentiali cumparatori ori e pretul tau mult peste ceace potentiali cumparatori ar da, din varii motive.

Iata:

Quote

Pentru ca nu se cumpara. In general lumea pleaca de la tara, nu se duce la tara. Iar cei care vor o casa la tara, o vor gratis.
Eu ma chinui de mai mult de 1 an sa vand o casa la tara cu 19.000E, cu vreo 2000mp de teren, fix in centrul satului, curent, apa la poarta, strada asfaltata, etc.

Nu cunosc pe autorul postului, deci nici locatia, dar daca este sa fie ma deplasez si iti zic cel putin 10 motive de care nu vinzi:
- mie nu-mi vinzi fiindca este la drumul principal. O fi asfaltat drumul dar primavara apar gropile. La gropi intra canionele. Aia trebura strada si casa si apar fisuri pe pereti. Spre nenorocul tau am trait si la o casa asemenea.
- drum principal => zgomot + praf. Eu vreeau sa ma mut acolo ? Asca caut eu ? Asta o am deja.
Iar casa la drum secundar la sat este, daca satul este mai mare.

Probabil ca sint si alte motive + 1 an sa vinizi la tara, daca nu esti la zona metroplolitana nu e mult.
Suspiciunea ca ceva nu e in regula poti pune la 2-3 ani.
Dupa 5-7 ani clar ca nu a fost abordat problema cum trebuie.

Stiu case de vanzare de 10 ani. Omul nu lasa din pret, sa si-a fixat un pret in capul lui...

Quote

Ce nu iei tu in calcul sunt:
Supermarketuri
Scoli
Spitale
Ambulanta
Dentist
Da, de acea  

Quote

cei care vor o casa la tara, o vor gratis.
fiindca e un compromis ce faci.

Tie -e foame la ora 21:23 deschizi aplicatia si livreaza la casa o pizza de 40 la pretul de 140 ron, daca se livreaza...
Ti-a sosit coletul din China cu mici prostii pe care ai luat ptr copilul? te duci la vama, la resedinta de judeti ( timp + bani ptr combustibil) si aflii ca nu aici trebuie sa vii, ci in alt oras mai aproape de tine, sau un alt orar, care e pus in avis. Apoi mai vii inca o data.

Ambulanta vine cu spaga, daca nu dai nici nu te duce...

Scola V-VIII poate la o comuna, dupa aia chirie la oras mare! => plati plati, de unde? de ce? - fiindca stai la tara si nu in oras.

Cindva cu 40-50 ani era frumos la tara, munceai de dimineata pina seara dar aveai tot, acuma degeaba muncesti, mai trebuie sa faci si investiti sa traiesti pe munca ta.

Atunci cit valoreaza o caza la tara, unde este loc de munca doar pentru cei norocossi si la salariul minim, evident.

Quote

Poti sa faci 100 de abordari in care sa ii propui vanzatorului 20% din pret. Un disperat tot gasesti .
Dupa ce am citit si bibliografia lui Onasis si 20% e prea mult :)
Doar ca trebuie sa astepti sa fie criza si tu sa ai cash.

Cel mai util raspuns pina acum:

Quote

Cand chiria (implicit dupa formula de mai sus si valoarea) proprietatii sunt sub un anumit procent din venitul mediu net , proprietarii prefera sa tina acea proprietate nevanduta si nefolosita.


Doar ca venitul mediu net prin sat mai ales la capul de locuitor este sub nivelulde salariul minim pe economie, cred ca ar trebuii sa fie alte preturi.
Daca e 25.000 - 30.000 euro, atunci cu finisaje ulta lux, fiindca faci compromisuri sus amintite, sau zona metroploitana.

Quote

Inițiator, de ce nu Tirol? Serios acum...
Attached File  Capture.PNG   192.79K   20 downloads

Si cand vad ca se inchiriaza cabane in Ro tot la acest pret sau la jumatate sa stii ca stau si eu si ma intreb de ce nu sint acolo?!

#29
pogas18937

pogas18937

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2020
Attached File  Capture2.PNG   640.01K   21 downloads

Pret de vineri pina duminica ( 2 nopti)

#30
pogas18937

pogas18937

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2020
Attached File  Capture3.PNG   1.49MB   11 downloads

Ptr o familie de 3 adulti + 1x mititel cu parcare cu review mare cu tot este 1.000 ron pe noapte.

In Ro la pensiuni cu banii europeni daca esti in primul an e OK, dar dupa al 5-lea nu mai are obligatii, curatenie nu e , mincare devine naspa, servirea sub orice critica si se cere minim 250 ron, exact cand a fost nou si serviciile ok, curat ect.

Sa schimbe romanil saltea dupa 5 ani ? - pai nu-i nebun. Sa puna tampoane in nas cui nu-i place mirosul!
Sa dea cu Sanitol la dusurile mincate de mucegai? -apai ala e munca femeii de serviciu, care e si chelnerita si nu are timp de asa ceva, lasa ca mucegaiul de doar un pic pe la colturi oricum e praf in toata casa.
Perdele sa le spele, doar nu-si negrii ci doar o nuanta de grii, aia nu intra in curatenie zilnica, deci nici azi nu facem.
Si ce daca s-a ploua la geam de sa sterg, ca vina ploaia cealalta, pervazul cum sa-l sterg mai nu-s nebun...
Deasupra duplapului sa fie praf, ca acolo nu se uita ni nu se cade, problema ta daca esti alergic, nu mai venii aici.
Apoi la tara sint muste, tintari, e normal,plasa de tintari costa mult. Nu facem investitii in asa ceva, trebuie sa facem bani acum.
Noi am dat zapada si am facut carare pina la hotel si restaurant, ca nu ai unde parca e fix problema ta, dar este parcare, cum sa nu fie: sub 1m de sapada este acolo! Pai tie iti trebuie parcare.. curata-l daca vrei, ca e bun si vizitatorului din urma ta.

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu știu ce ai vrut să exprimi. Eu am înțeles că tu îți dorești Tirol. Deci, mai bun ca originalul nu găsești. E scump? Hmmm, pai poate de aia exista niște condiții, pentru că e scump. Te-ai gândit la asta? Sau...

#32
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Trebuie inteles ca cerere zero nu se traduce in pret zero. Si nici cerere infinita in pret infinit.

#33
Softuri

Softuri

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.05.2020

View Postdexterash, on 28 mai 2020 - 22:23, said:

Nu știu ce ai vrut să exprimi. Eu am înțeles că tu îți dorești Tirol.

Te au mai avertizati si altii ca nu citesti tot.

Daca nu citesti nici sfat nu util nu poti sa dai.

Atunci de ce mai scrii? - sa culegi like-uri de la alea , care tot nu citesc doar titlul si primul rand?

#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020

View Postquantico2708, on 28 mai 2020 - 18:09, said:


da de unde scoți preturile astea alese arbitrar ?
tu consideri ca chiria ar trebui sa fie de 100 euro la toate casele indiferent de locație?

Iar chestia asta cu 10 ani de unde ai scos-o ? Cine zice ca o locuința își amortizează chiria în 10 ani ?

.

In tarile alea mai dezvoltate cam asa era calculul... Noi insa suntem tara emergenta poti sa pui lejer 20 de ani :)

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
da-ne si noua un link catre "standardul" asta din tarile dezvoltate, fie el si neoficial :)

ca si idee, eu stiam ca la imobiliare randamentul ar trebui sa fie in jur de 8%

#36
mekkebarki

mekkebarki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2020
Pe aici am gasit ceva:
https://www.isgjapan.../income_tax.cfm

Attached File  derpreciation.png   86.48K   3 downloads

Se pare ca casa din lemn se depreciaza mult mai repede ca cel din beton si are si durata de viata mai mica, semnificaiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate