Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Achizitie locuinta

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
pogas18937

pogas18937

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2020
Salut,

Si eu m-am saturat de orasele mari, lipsa de loc de parcare, poluare, stat in trafic in zadar, claxoane. Nu-mi trebuie. Vezi cum ridica valorile de poluare un Bucuresti dupa "eliberarea" din carantina, si cum a fost cand era restrictie.

M-am gandit  ca o sa lucrez remote,  de undeva , unde e curent si semnal 4G, e aer nepoluat, si apa nepoluata.  

Am hoinarit un pic in tara in diferite zone, diferite culturi. Si im-i place cel mai mult in Tirol , Austria Posted Image - e important sa stiu ce-mi place Posted Image
Revenind pe serios: unde sint statini turistice, dar neaglomerate, adica off-sezon, poate im-i place cand e aglomerat, mai ales de romani cu mici si manele si mozica la maxim, sau vreo biserica cu poxe puse pe afara, sau sosea/drum ingust si parcata o masina , ca re casa mamei mele pe soseadesigur neiluminat seara, atunci ma tot intreb de ce a trebuit sa mai nasc aici si de ce sa mai stau aici - si nu gasesc raspunsuri logice.

La Constanta e frig, bate vantul, se topeste repede zapada, nu este eltitudine destula, nici in off sezon nu  e pra bun. Vara prea cald,  turist peste tot, aglomeratie, preturi abreante. Simt ca nu e ptr mine.

La zona de deal ( 200m-800m)  problema este nu este zona de munte, e deal , am trait destul, la munte e aerul mai placut.

La 800-1200m  nu prea sint localitati, adica putine!
Daca este o statiune atunci incep preturile aberante de mari.
Daca vreau curent electric, atunci sa sap santi daca este pina la 500m un transformator, iar daca e mai departe, atunci sa aplic pentru "extinderea retelei electrice" care are si mai mari costuri.
Ceulele solare nu prea renteaza la munte + e vizibil de dinafara si sparge cabana ptr aia , aprape cu siguranta.
Generatoarele de curent iarasi atrag ciobanii neinvitati noaptea sau cand nu sint acolo.
Mini hidrocentrala la un aprau: abuz de hartogalii ( studiu a pestilor ect) + tarife serioase

Daca stau la sat, atunci zgomot de cocosi, de caine , de drujba , de fierastrau circular, aproape permanent, dar am curent si poate si apa.

In unele zone 'toata lumea stie ca se sparg cabanele" , ba citeodata ci politistul e in mina cu hotul ( pina cand hotul tapit nu sparge / a spart si cabana sefului de Polita judeteana...)  Poate ia o valoare de 100-1000 ron, dar face o paguba de 1.000-10.000 ron, pe care nu-l intereseaza.


Cealalta nelamurire e curatenia:
Daca vreau sa ma duc azi sa ma simt bine nu se poate. Trebuie sa plec ieri Posted Image sa fac curat ptr azi. Si im-i trebuie aspirator si masina de spalat sa scap de praful depus.
Daca nu am folosit un jumate an, atunci trebuie 2-3 zile.

Preturile terenurilor am gasit la:
3.5 eur -  9 eur / mp, teren inundabil ( si in anul asta a fost inundat) , dar teren intravilan, cu curent.
15 eur - 25 eur / mp, teren ba cu electricitate dar alte probleme, ba fara electricitate.
Apoi incep aberatiile de 35 eur -150 eur mp, fara pusculita plin de aur ingropat in pamint....si nu eu sint prostul care da atita bani.

M-am interesat, si in teorie se poate construi o "Anexa" in padure ( perfect ar fi o poiana, fara sa tai copaci) - doar ca nu e electricitate, si in doilea rand nu stii daca in urmatoarele 6 luni nu incep sa taie toata padurea de pe munte!
Iata ca si altcineva mai are gustul meu, dar el nu se uita la bani si il  arunca:
Attached File  20200527_192208.jpg   300.07K   135 downloads
Mie nu-mi trebuie asa de mare ar fie de ajuns pe undeva de 40-80 mp.
Insa se vede ca desi a fost amplasat linga padure s-a taiat padurea, si inca exploateaza ce a mai ramas din dalul / muntele din apropriere.

Citeodata vad teren neutilizat, sau caza deja demolata:
Attached File  20200523_184946.jpg   442.27K   132 downloads
Nu se da mai ieftin, mai bina "lasa-l asa". Bina ca primaria de aici nu pune niciun impozit aberat la case, curti neamenajate, de acea arata si asa.

La un alt loc au adus apa potabila de la 2-3 km, la pretul aprox de 5.000-7.000 euro.
Dupa ce a adus acolo desigur ca vrea si vecinul, daca nu dai ( preferabil gratis) ti-l taie conducta sa nu ai nici tu paoi dovedeste si da-l in instanta.

Ma gandesc ca c-am cit ar costa un teren acceptabil, cu utilitati  de apa+curent+drum acces fara noroi ( asfalt, pitruit, betonat, dar nu pamaint)  la un loc unde am liniste, ceva sigurata fata de spargatori de cabane.
E chiar prea mic 10 eur / mp ?
10 eur / mp x 1000 mp = 10.000 eur terenul de 1000 mp

Aici e o pictura:
Attached File  20200528_134034.jpg   270.87K   115 downloads
Problema este ca dupa cum vad din copaci este zona de deal, alta e paraul pea aproape de casa fara protectie de a iesi din matca: inundabil.
Dar se presupune ca fara vecini apropriati.

De la constructori de case cu lemn rotund am luat imaginea:
Attached File  cabane-lemn-rotund-340.jpg   212.42K   85 downloads
Este pusa in padure, poate ca cu Photoshop poate e illegal in Romania, dar eu prefer sa aleg calea legala, chiar daca e considerat o Anexa, care seamna cu o cabana Posted Image
Dar acolo electricitate?

Nu prea se ofera in RO, dar pretul de casa lemn rotund diametrul de 40cm in rosu este 400 eur/mp.
60mp x 400 eur/mp = 24.000 eur

autorizatii + trascrieri + prostii cu hartii: 3.000 eur?

60 mp din rosu in finisat x 200 eur = 12.000 eur

Total 10+24+3+12 = 49.000 casa noua 60 mp cu busteni grosi, la cheie cu pe teren de 1000 mp, nu pe teren inundabil, cu drum de acces amenajat ( fara noroi)

Cum se par calculele mele? - e real, sau am omis ceva?

Iar dupa asta vine cacului de fazabilitate.
Hai ca dau si eu afara 50.000 euro sa am liniste si pace in aer curat intr-o casuta modesta.
Dar cite ori sint in "sanatoiu" pe an? Cite zile, cite weekend-uri?

Casa aia necesita si munca de intretinere! -si aprent ceva costuri.
Hai sa zic ca ma duc "foarte frecvent"-adica de fiecare data pe o luna un week-end. (A-si vrea sa ma mut eu acolo chiar definitiv, doar ca nu prea cred ca se poate )
Intr-un an sint 12 luni, inseamnna 12 ori /an.
Estimativ cabana aia trebuie sa se amortizeze in 10 ani maxim.
50.000 eur / 10 ani / 12 ori e ani vizita => 416.66 eur / vizita cost + intretineri + impozite + ...

Sau daca ma mut acolo perment:
50.000 eur / 10 ani / 12 luni => 416 euro "chirie lunara" + intretinezi + impozite.

Mi se pare c-am prea mult!

Daca a-si lua imprumut de la banca sau de la mine ( platesc cabana in loc de alte investii) Rata lunara e pe la 660 eur. ( In priama luna dobanda 415, prncipal 244)
Deci: e prea mult ( ptr mine)

Daca vreau sa semne cu o casa locuibila, atunci in loc de 50.000 ar trebuii:
10.000 + 120x(400+300)+3.000 => 97.000, dar atunci si un teren mai mare, de ex 3.000 mp => 117.000
Atunci rata lunara ajunge la 1.546 eur. Pe care trebuie sa platesti, fie ca e Covid-19 fie ca e Covid -20.
Insemna ca e preferabil sa "castigi" 7.730 eur / luna  -daca vrei sa te bagi responsabil. Atit venit constant nu am, si nici nu am realizat sa-mi trebuie pina acum.


Altii, cei care construiesc o cabana de 120 mp pe un teren de 2.000 mp alea cum gandesc? -daca gandesc.


Dar vad totusi acele case nelocuite, ba chiar sate de 100 locuitori cu peste 50 case nelocuite si tot nu inteleg ( dar as vrea) de ced nu se da casa + terenul ala nefolosit de nimeni de 10-20 ani,cu 10.000 eur?!

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Pretul corect e la intalnirea dintre oferta si cerere... Omul cere ca nu e ilegal.
Tu de fapt ce vrei ?

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Cred ca scrii de vreun an postul asta...
Stii ca e pandemie p-afara intre timp...

Ce nu iei tu in calcul sunt:
Supermarketuri
Scoli
Spitale
Ambulanta
Dentist

Ce faci daca ti se face de-o mancare gatita, restaurant sau pizza chiar?

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Casa de vacanta sau locuinta permanenta?

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Ia-ți o rulota/camper și un an sabatic, sa străbați tara în lung și lat, sa vezi unde ți-ar plăcea sa te stabilești.

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002

View Postpogas18937, on 28 mai 2020 - 13:23, said:

Dar vad totusi acele case nelocuite, ba chiar sate de 100 locuitori cu peste 50 case nelocuite si tot nu inteleg ( dar as vrea) de ced nu se da casa + terenul ala nefolosit de nimeni de 10-20 ani,cu 10.000 eur?!

Pentru ca nu se cumpara. In general lumea pleaca de la tara, nu se duce la tara. Iar cei care vor o casa la tara, o vor gratis.
Eu ma chinui de mai mult de 1 an sa vand o casa la tara cu 19.000E, cu vreo 2000mp de teren, fix in centrul satului, curent, apa la poarta, strada asfaltata, etc.

#7
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Asta seamana cu un dialog din Alice in Tara Minunilor cand Alice o intreaba pe pisica pe unde sa o ia. Pisica o intreaba unde vrea sa ajunga. Alice zice ca nu stie.
Atunci nu conteaza pe unde o iei, concluzioneaza pisica.

LOL, cand am inceput mesajul habar nu aveam ca un user "Alice" va posta cu cateva secunde inaintea mea.

Edited by ptap, 28 May 2020 - 14:13.


#8
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpogas18937, on 28 mai 2020 - 13:23, said:

Dar vad totusi acele case nelocuite, ba chiar sate de 100 locuitori cu peste 50 case nelocuite si tot nu inteleg ( dar as vrea) de ced nu se da casa + terenul ala nefolosit de nimeni de 10-20 ani,cu 10.000 eur?!
pretul total e format din pret teren + pret casa

casa sa o faci noua costa aproximativ la fel peste tot . O casa veche costa aprox. la fel peste tot.

Pretul terenului intravilan este format din 2 variabile : pretul terenului agricol + beneficiul ca este in intravilan. Deci nu vei gasi teren intravilan sub pretul terenului agricol.

Practic, singura variabila adevarata din acest calcul este beneficiul ca terenul este intravilan si ca poti locui acolo.
Multi vor zice ca asta este zero in multe sate din Romania ca nu sunt locuri de munca , ca nu sunt magazine / scoli .
Dar de luat in calcul ca acest teren este in Romania ....,membra UE > NATO. Ca de bine de rau se respecta dreptul de proprietate. Ai acces la un sistem medical de urgenta care de bine de rau oricat de izolat ai fi tot va ajunge la tine .
Aceasta variabila  ar fi zero doar in zone de razboi ...in Afganistan de exemplu.

Faptu ca nu poti construi in extravilan limiteaza mult oferta . Cerere exista > rezulta preturile pietei .
Lucruri gratis nu exista pentru ca s-ar inghesui lumea sa le ia.

Poate in alte tari e mai ieftin.

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002
Muntii din Tirol depasesc 3500m, mai au si ghetari si e nornal ca localitatile de acolo sa se intalneasca si la altitudini mai mari, fata de avem in Romania.
Mergi in Cerna sat sau Inelet si simti ca esti la munte, chiar si la 600-700 m altitudine.
Pentru cam tot ce e cu temelie trebuie autorizatie de constructie si trebuie sa fie pamantul tau, sa fii proprietar.
Mergi la cabane izolate in weekend, vezi cum se intampla lucrurile. Vezi ca iarna la munte e mai lunga, ai de dezapezit drumul ala minim pietruit dorit si trebuie sa il intretii. Iar izolat si sa ai semnal 4G, e destul de dificil, cu cat e mai izoalta cabana, cu atat e mai greu de pazit.
Cei care isi fac cabane de vacanta pe mii de metri patrati cu siguranta au venituri mai mari si isi permit riscurile.

Edited by vestale, 28 May 2020 - 14:35.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu ii recomand inițiatorului sa isi cumpere o casă de vacanță la Tirol, așa cum îi place lui.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Ai scris 2 pagini A4 si ai facut 100 de calcule matematice si per total nu am inteles care este faza. Vrei sa te muti in Austria sau unde vrei sa te muti? Noi ce sa facem in cazul asta, doresti sfaturi, calcule, ajutoare spune-ne concret cu ce sa te ajutam.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Iei o pensiune in Tirol si ai si bussines. Te muti acolo definitiv... ;)  Sau te faci administrator te angajezi la patronu austriac si locuiesti moka la locul de munca..

#13
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu zic sa afli ce vrei si cat costa si sa reiei de unde te-ai oprit.

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdexterash, on 28 mai 2020 - 14:36, said:

Eu ii recomand inițiatorului sa ...

Eu ii recomand sa mearga... la doctor.

#15
pogas18937

pogas18937

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2020
Nici nu ma asteptam sa fie foarte multe raspunsuri folositoare, dar ptr cei cu intentia de a ma ajuta le multumesc, pe celalte le ignor.

M-am gandit si la rulota / autorulota. Am citit si legislatiile care reglementeaza, si pot sa scriu inca 2 pagini de A4 cu 100 calcule. Rezultatul va fi: daca ma duc la aceasi loc  (fac un compromis) atunci am conditii mai bune cu cabana, casa la aceasi suma de bani.

Asa cum o cabana are o durata de viata de 20 ani  (daca intretii poate 30)  si o amortizare de 10 ani o rulota are 10 max 15 qmni durata de viata si trebuie sa se amortizeze in max 5 ani.
(Casa noua se compara cu rulota noua / autorulota noua)

De oferit cit ofer?
Eu pe o casa: de 60 mp
- neizolata termic
- cu acoperis, care nu necesita reparatie instant: nu ploa inaintru
- neamenajata in scop turistic ( poate are sura, grajd ect ce a lasat , care a murit)
- cu teren de 1.000 mp
- cu utilitati: apa + electricitate
- la marginea satului, unde nu sint foarte mult bronzati, adica cei care prezinta risk major de caz penal in cazul in care montez o camera de supraveghere

consider ca "chiria" (mie sau proprietarului )  nu ar trebuii sa depaseasca 100 euro / luna, nicidecum 150, daca are termopane si izolatie exterioara buna.

De aici rezulta ca 100 eur / luna x 12 luni x 10 ani => 12.000 eur.

Ca si imaginatie poaza aia cu pictura.

Am  fost si am vazut case, care sin plin de mucegai, nelocuit de 20 de ani! In centrul satului , cu curte de 2.000-3.000 mp , cu anexe, care trebuie demolate si nu lasa mai jos de 80.000 euro fiindca ... nu stiu ce are in capul lui.
Care daca nu are incalzire peretii crapa dupa 5-7 ani, apoi crap tiglele, apoi vine ploaia si mucegaiul inauntru apoi se duc grinzile apoi nu mai ai ce face decit demolarrea.

Am si foto cu cabana mai mare, de 300 sau cite mp in starea asta si omul nu lasa sub 200.000 euro, pentru ca atit le-a costat cand a cumparat ( in conditii de top! )

Iar alta mentalitate a Romanului este ca atit m-a costat terenul + casa + ce e iaintru + adaug mai ceva profit + umflu prretul sa pot lasa la negociere si vin cu rezulta de ... cel sus mentionat.
Ca mai sint 5 cabane de vanzare jumate pret sau mai jos aia nu conteaza, ca nu e ca a lui...

Ca si investitie:
In orasele de mizerie gen CAPITALA si alte orase DE VIS unde fuge lumea pretul apartamentul creste: aberant. Adica in 3 ani ba chiar cu 50%! Pe linga asta o vinzi si usor.
De ex ap de 2 camere in apropriere de  statie de autobuz, magazine, biserica si tot ce vrei am dat in nici 2 saptamini.

La casele alea la care ma uit, terenuri nu s-a vandut nici in 4 ani. Si omul tot 25 eur / mp vrea pe ternul ala, care in zona este 10 eur + ca dumul de acces e ba si nu...
Pe un teren de 3.000 mp cu o casa/cabana care nu e chiar nustiu ce: trebuie toti peretii demontat din interior, refacut centrala ect, deci nici in rosu nu consider decit dupa cheltuieli vrea omul 80.000 fiindca e "casa noua" - de macar 10 ani, dar nu ploua in ea macar, ca nici incalzire nici bare nu e bine facut si de aia vrea sa vinda. 3.000 mp teren x 10eur in zona = 30.000 terenul. Si pe casa asia care nu e nici macar in rosu din punct de vedee sa ceri 50.000 da ma, dar...nu eu sint prostul care o sa dea atita. Dar lui a costat atit... acum vreo 10-20 ani + trebuie facut gardul +alte cheltuieli ect.

Nu la pensiuni ci la case am uitat la Tirol, nu prea sint case micute, Sint  ferme cu case foarte mare.
Nu vreau nici macar sa fac curat in casa de 500nm ( an trait in casa de peste 200mp, mi-a ajuns) apoi sa mai si incalzesc...si sa-l platesc incalzirea. Nu o sa umblu eu la furat lemne ca am construit o casa pe care nu o pot incalzii.

In centrul satului am vazut o casa, teren ingust, in vecin are gunoi de la vaca , un dimb inalt. Lui place mirosul , mie nu....de acea prefer la marginea satului, daca e sat, dar la marginea satului sint altii, cei cu "fara loc de munda stabil" si vedete la stirile de Pro TV...

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpogas18937, on 28 mai 2020 - 13:23, said:

Daca stau la sat, atunci zgomot de cocosi, de caine , de drujba , de fierastrau circular, aproape permanent, dar am curent si poate si apa.
La cum vad eu lucrurile or sa fie foarte buni cocosii aia pe gratar !!!!  Vad ca din ce in ce se duc naibii locurile de munca.
Sunt curios ce mai poti sa produci prin telemunca daca nu mai are cine sa te plateasca. Ce ziceai ca produci ?

#17
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
in principal confuzie


#18
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.04.2006
Pai pentru 12 weekend-uri nu iti trebuie vila cu netflix. Nici nu stiu ce lucrezi in weekend . Oricum pretul unei case locuibile intr-un sat oarecare e pe la 25000-30000 de euro .Daca ai nevoie de liniste nu trebuie sa te izolezi in mijlocul unei paduri la 2000 de m .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate