Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

NASA a descoperit un univers paralel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
@Atreides7:

Rezultatele celui de-al treilea zbor ANITA sunt raportate aici:

https://arxiv.org/abs/1803.05088

Paralel cu ANITA, aceste anomalii sunt cercetate și de echipa de la IceCube:

https://arxiv.org/abs/2001.01737

Până la SF mai e ceva distanță ;)

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAtreides7, on 21 mai 2020 - 16:31, said:

Ce credeti?

Eu stiam ca-Karax ar fi descoperit universul ala primul.
Fura asta ca neghiobii!

#21
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020
nu-s doar tabloidele:

We may have spotted a parallel universe going backwards in time
https://www.newscien.../#ixzz6N5b3Fcpy

Povestile astea-s destul de vechi, de multa vreme se tot chinuie unii-altii sa sugereze ca ar fi "dovezi" de universuri paralele(cam ca si dovezile pentru materie/energie intunecata - canci in realitate, niste presupuneri si interpretari fortate)

#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
EU(majuscule din modestie) inca mai sper ca in viata mea pe bolovan, sa vad o alta civilizatie ca vine ,,in vizita,,.  Va fi ....nu vreau sa ma gandesc prea mult.  Dar toate doctrinele vor fi resetate.  COOOL.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postpersona695, on 21 mai 2020 - 16:43, said:


nu da BAC-ul la engleza!
"Scientists cast doubt on NASA group’s parallel universe theory"
"He added that this is “good out-of-the-box thinking” and a “fascinating” idea — but not one that should be taken too seriously."
"But there are many competing theories that can explain things, including that the Antarctic ice may itself be giving rise to the curious events, according to the outlet."

Trebuiau "sa scape" si ei ceva, ca doar e outlet, sau mai bine zis sa se scape...
Mi-ai adus aminte ca trebuie sa-mi iau o pereche noua de snickersi Adidas de la un outlet...

#24
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013

View PostAtreides7, on 21 mai 2020 - 16:31, said:

Da fuck???

Deci nu mai e sf, nu mai tine strict de stiinta teoretica, au dovezi???

Sunt consternat, nici nu stiu de unde si cum sa apuc stirea

Ce credeti?


Unde e stirea asta pe site-ul NASA https://www.nasa.gov ?

#25
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007

View PostTsunnnami, on 21 mai 2020 - 17:10, said:


Eu stiam ca-Karax ar fi descoperit universul ala primul.
Fura asta ca neghiobii!
si Dorel deja a fost acolo!

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nasa are motive sa gaseasca lumi paralele ca sa scape in ele dupa ce a inghitit sume enorme pt realizari minore, esecuri, programe terminate, retragere navete, retragere rachete, lansari de astronauti si sateliti facute cu lansatoare rusesti din Kazahstan, lansari prin terti americani cu motoare cumparate tot de la rusi, si acum deveniti din ce in ce mai inutili odata cu SpaceX a lui Musk si blue origin a lui Bezos.

Edited by loock, 21 May 2020 - 17:48.


#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Look,cu sanatatea cum stai?   Ca vine eraseru lu trompeta si te educa!   coercitiv. Cum sa spui ca americanu zboara la,,el acasa,, cu uber rusesc! ne vedem pe 26 la 00. Constanta,nu ma astepta. Cateodata stau si pritocesc: cum au terminalele virusi si dai si lupta, poate ca ar trebui umblat si la urmasii (dupa fata si trupul) lui Dzeu. SI DACA MAI AUD MANGLA: FA CE ZICE, NU CE FACE POPA PLEC PE NAVA LU MUSCA ALA! Macar scapati de mine dupa ce-mi sponsorizati biletutzul .  Naoto,nu mai trebuie sa iei masuri(c3rute voluntary),sponsorizeaza!  Da bine la stiri! Necrologuri. Hai pa, ca-s pe scara de incendiu la shuttle prin ...-ztan

#28
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Neil Armstrong ajunge pe Luna si acolo il gaseste pe sibianul nostru Gheorghe.
- Cu ce-ai venit aici?
- Cu niște brânză.
Posted Image

Edited by maccip, 21 May 2020 - 18:07.


#29
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 21 mai 2020 - 16:44, said:

Daca e un univers in care nu trebuie purtata masca, ma duc acolo.

Da, da' acolo dai de Dragnea și de Veorica. ;)

#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
La nivelul meu de musca efemerida vs univers : am vazut Jupiter 5.   Si altele,de prin 85(La fictiune scrisa/ecranizata pot vorbi liber in auditoriu).  Si-mi pun intrebarea:,,Si daca un procent(1%) e adevarat?,,  Nu se duce tot pe bvd Paulista(era ceva serial sudamerican)? Ca admina/supermotzii/motzii/userii au aceeasi viata si problem ca mine/tine/(mai putin dorel si on64).  Si vine un reset la valorile care le stiam/respectam?/etc.  CUM VA FI?

#31
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View PostAtreides7, on 21 mai 2020 - 16:31, said:

Da fuck???

Deci nu mai e sf, nu mai tine strict de stiinta teoretica, au dovezi???

Sunt consternat, nici nu stiu de unde si cum sa apuc stirea

Ce credeti?

https://nypost.com/2...niverse-theory/
Ce ti se pare atat de senzational ? In filozofia fizicii si cosmologia modelului standard...astfel de teorii se vehiculeaza inca din anii 60. De altfel, existenta unor alte regiuni diferentiate prin valoarea constantelor si a fortelor fundamentale ale naturii sunt conditii absolut necesare pentru a elimina ipotezele teiste delirante din modele.
Nu exista alte universuri, termenul e nefericit ! Din perspectiva filosofica si cosmologica, nu poate exista un singur Univers care cuprinde lumii care constituie un infinit real alef, care fie sunt parte in aceasi bula observabila cu a noastra (Saharov le-a botezat u-wordls) sau exista totodata sub forma unor lumi probabilistice care apar ca urmare a prabusirii functiei de unda ( Everett/Dewitt).
A nu se credea ca aceste lumi ipotetic sunt precum cele descrise vulgar in serialul Fringe, nope...cel mai probabil sunt complet sterile din perspectiva existentei vietii & observatorilor dar si in privinta prevalentei organizarii barionice complexe sub forma de stele, galaxii, filamente, voiduri, mari atragatori, etc.
Sunt lumi in care este posibil sa nu existe nimic altceva in afara de particule subatomice fundamentale precum electronul iar cele mai avansate elemente sa fie doar hidrogenul si heliul, deci fara nicio metaliticitate a elementalor, fara complexitatea care ne este noua atat de familiara.
Existenta acestor lumi este obligatorie, fiindca doar asa se poate explica prin hazard matematic bayesian aparitia acestui Univers care permite existenta observatorilor, aparent constantele fundamentale precum parametrul densitatii critice a materiei sunt reglate  idealist pentru viata ( Ω =1). Nu poate exista un Univers precum cel care-l observam noi, daca aceasta constanta ar fi mai mare, hence principiul antropic e viabil => deoarece inseamna ca traim si populam un Univers care se afla in cea mai optima epoca pentru existenta vietii.
Ps: Principiul antropic al lui Carter, nu inseamna teism.

The density parameter is the ratio of the average density of matter and energy in the Universe to the critical density (the density at which the Universe would stop expanding only after an infinite time). The density parameter (Ω0) is given by:
ΩΛ = 0.73, ΩD = 0.23, and ΩB = 0.04. To the accuracy of current cosmological observations, this means that we live in a flat, Ω0 = 1 Universe.

Edited by doxan, 21 May 2020 - 18:40.


#32
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
da, există univers paralel, după ce bei alcool suficient vezi alt univers.

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMikeSpike, on 21 mai 2020 - 18:03, said:

Look,cu sanatatea cum stai?   Ca vine eraseru lu trompeta si te educa!   coercitiv. Cum sa spui ca americanu zboara la,,el acasa,, cu uber rusesc! ne vedem pe 26 la 00. Constanta,nu ma astepta. Cateodata stau si pritocesc: cum au terminalele virusi si dai si lupta, poate ca ar trebui umblat si la urmasii (dupa fata si trupul) lui Dzeu. SI DACA MAI AUD MANGLA: FA CE ZICE, NU CE FACE POPA PLEC PE NAVA LU MUSCA ALA! Macar scapati de mine dupa ce-mi sponsorizati biletutzul .  Naoto,nu mai trebuie sa iei masuri(c3rute voluntary),sponsorizeaza!  Da bine la stiri! Necrologuri. Hai pa, ca-s pe scara de incendiu la shuttle prin ...-ztan

Americanii se scot cu SpaceX si blue origin, deci nu mai e o problema.

Altfel toata lumea stie ca dupa ce au renuntat la navete au lansat din Kazahstan atat cosmonauti americani cat si sateliti cu lansatoare rusesti.

Si e larg cunoscut si ca Atlas V inca in uz are in prima treapta motorul rusesc RD-180.

E hotarat politic sa inlocuiasca motorul cu unul amercan, dar mai devreme de 2021 nu se intrevede schimbarea.

Iar Antares e coproductie americano-ucrainiana...

Edited by loock, 21 May 2020 - 18:55.


#34
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View PostNaoto, on 21 mai 2020 - 17:09, said:

@Atreides7:

Rezultatele celui de-al treilea zbor ANITA sunt raportate aici:

https://arxiv.org/abs/1803.05088

Paralel cu ANITA, aceste anomalii sunt cercetate și de echipa de la IceCube:

https://arxiv.org/abs/2001.01737

Până la SF mai e ceva distanță Posted Image
Nu este deloc SF, interpretarea de la Copehnaga care e mainstream in privinta sensului mecanicii cuantice e mai fantastica si bizara decat interpretarea alternativa Many Worlds.

#35
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Recapitulare:
2020 - Covid
2020 (mai hakana) NASA dezvăluie niște filmulețe cu OZN-uri
2020 (prezent) universuri paralele
2020 (viitor 1 - 2 luni) îmi e și frică să mă uit la știri....

#36
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdoxan, on 21 mai 2020 - 18:57, said:

Nu este deloc SF, interpretarea de la Copehnaga care e mainstream in privinta sensului mecanicii cuantice e mai fantastica si bizara decat interpretarea alternativa Many Worlds.

Atunci, de ce nu doar două? :lol:

E ipoteza lui Neil Turok, bazată pe prezumția conservării simetriei CPT.

https://journals.aps...Lett.121.251301

Așadar, ar exista un univers pereche, format din antiparticule și care s-ar fi născut odată cu universul nostru (Big Bang), dar cu săgeata timpului în direcţie opusă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate