Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Construcție gard

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
killeralin

killeralin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2016
Salutare tuturor
Am de făcut un gard principal la strada pe o lungime de 40m (cu tot cu porti) pe temelie de vreo 40 cm în pământ și vreo 30 afara cu stalpi și panouri de gard din fier forjat (cu policarbonat mai apoi)
De asemenea mai am doua laterale de facut gard de 36m+34m pe care îl vreau din panouri plasa bordurat verde cu stalpi pe un soclu de vreo 20cm.

Cei care aveți experiente similare/ sunteți în domeniu va rog sa îmi spuneți la ce preț sa ma aștept (manopera separat și materialele separat...daca se poate).

Eventual dacă aveți sa îmi dați o lecție de ,,asa nu,, din greșelile voastre, sau ale.altora as aprecia.

Multumesc tuturor

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
E un gard, nu ingropa prea multi bani in el, mai bine iti iei niste pamant in plus daca ai loc.
Am stat odata la povesti cu un idiot care si-a ingropat venitul pe un an intr-un monument al prostiei pt o curte de doar 500mp.

#3
killeralin

killeralin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2016
Am 1100 mp, e suficient pt mine
Tocmai de asta cer niște păreri/ sfaturi pt ca am auzit niște preturi exorbitante de manopera gen 130 lei mp ca să nu facă nimic (doar cofrat - decofrat prins stâlpii și îmbinat panourile se gard)...
Adica săpat cu buldo, beton adus la cifă...iar ei nu fac mai nimic dar cer bani ca și când ar sapa ei, ar turna ei beton făcut de ei, etc...

sper sa fie un caz singular "oferta" de preț pe care am primit-o de 130 lei metrul linear

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Eu unul am vazut ca de la nivelul solului,,intra,, mai adanc.O,4 mi se par putini.Mai ales la strada.   Chiar si in ultima vagauna se gaseste cineva cu un excavatoras. Consulti 2,3 care au si platesti santul. Mai departe cofrat/armat.La fel-intrebi mai multe surse.Asta daca ai 2 maini stangi.Lemnul/panourile le refolosesti la ce-ti trebuie pe la gardurile laterale. Nu arunca tot pamantul excavat,ca nu.Studiaza binebine daca primaria vrea in viitor sa bage gaz/apa si daca au distanta de la strada.  Inclusiv daca in viitor fac trotuare pe langa strada. Ca sa nu darami dupa. Cam o latime de panou stas constructii intra in pamant,asa ca idee.

#5
killeralin

killeralin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2016
Nu am nicio experienta în domeniul construcțiilor dar sunt convins ca nu îmi trebuie facultate sa fac un gard...însă, nu am nici sculele necesare și nici experienta, sigur as face greșeli...de aia prefer sa facă treaba asta cine e ,,profesionist,,  in asa ceva...dar sa plătesc prețul corect...
Este cineva care a construit ceva similar de curând sa îmi spună niște preturi?

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Tot eu,daca nu stii a face armature>>platesti.  Improvizezi un banc,cumperi scula de facut etrieri sau bati 3 cuie serioase intr-un blat si indoi fierbetonu de 0,6  0,8 la dimensiunile care le vrei.   Barele lungi le ,,agati,, de ceva de tipul 2,3 capre bagi etrierii pe ele si le legi la 0,4   0,5 mt unul de altul. Si tot asa.Vezi ca la final sant grele cu spume,ai nevoie cleste/sarma de armat/ajutor.   Cimentul,,impinge,, in cofraj.Pe fudul santului poti arunca ceva bolovani.Lasa gauri in fundatie sa treaca apa(nu se stie,mai bine sa fie)sub nivelul solului.  Bate tarusi cu ata sa nu faci gardu stramb.

Si masoara al naibii de bine unde lasi loc/gauri pt stalpii aia din fierforjat.  Daca nu stii chiar nimic din domeniu faci preavize la mai multi si platesti,    c,est la vie!

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 killeralin, on 19 mai 2020 - 21:28, said:

130 lei mp ca să nu facă nimic (doar cofrat - decofrat prins stâlpii și îmbinat panourile se gard)...
Adica săpat cu buldo, beton adus la cifă...iar ei nu fac mai nimic dar cer bani ca și când ar sapa ei, ar turna ei beton făcut de ei, etc...

sper sa fie un caz singular "oferta" de preț pe care am primit-o de 130 lei metrul linear
De ce nu faci tu asta, sapat la cazma, cofrat, decofrat, beton la lopata, etc ?
Daca timpul tau nu costa bani, iesi mult mai ieftin.

Edited by pasilla, 19 May 2020 - 21:47.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Acuma ca am vazut ce zice Passila sa stii ca nu-I mult 130/mt.    Ca intra:  armat/cofrat/decofrat/dureri la masuratori pt stalpi/prins gardul.Si la porti e alta mancare de peste,daca o fac in banii astia pare ok.

Si cand vine Cifa tot tre sa stea unul prin preajma sa ,,gandeasca,,

#9
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Mai orienteazate la modele de gard, (nu merge fier forjat cu policarbonat!) poate gasesti ceva mai modern si mult mai ieftin, din diferenta de pret poti sa-ti permiti un constructor bun. Pentru informare, vizioneaza ceva tutoriale pe youtube, de unde afli si unele conditii necesare!

Edited by focuscsv, 19 May 2020 - 21:59.


#10
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Fundatia gardului la doar 40 cm ? Stai la ecuator ? In Romania , minim 80 cm adancime.
Pe laterale decat sa arunci un soclu de 20 cm care e degeaba mai bine faci doar gropi individuale pt stalpi 40x40x80 cm .

#11
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Un gard din fier nu este asa de greu si nu are nevoie de o asemenea fundatie, ce vrei, sa opreasca tancul?! Eu as face asa, as sapa la cazma gropile pentru stalpi, 40x40 si adancimea de 50cm iar intre stalpi as cofra pentru o grinda armata de 15x15cm care sa uneasca si sa solidarizeze stalpii. Se poate inchiria o betoniera de  de la Dedeman, chemi cativa prieteni, ii cinstesti cu un gratar si multa bere si in 1-2 zile ati terminat.
Auzi, cifa, echipa..., da-l dracu ca e un gard, nu-ti trebuie fundatie de beton pana la adancimea de inghet!

#12
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Cand am vrut sa fac gardul acum doi ani,echipa de "indieni" mi-a cerut manopera de 3400 lei(34 milioane veki) pentru 12 metri liniari.Locatia:Bucuresti. Ei sapau, turnau temelia,turnau stalpii,sudau barele orizontale pe care urmau sa fie prinsa scandura gardului si atat.Bineinteles si poarta Posted Image.
Am zis pas si am sapat eu gropile pentru stalpi si santul pentru temelie,apoi am chemat un sudor care mi-a sudat barele pentru plasa sudata bordurata si gata vopsita de la magazin.Apoi m-a ajutat sa pun policarbonatul si toata manopera m-a costat 1400 lei(14 milioane veki).Stalpii de fier ingropati la 80 cm,iar temelia maxim 30 cm.N-are nici pe naiba.

Edited by Adi blondu, 19 May 2020 - 22:46.


#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Cu precizarea,,acum 2 ani,,.  Cum lucreaza pamantul in ani(min 10) nu ai de unde sa stii.Mai o ploaie/inghet o ceva si ti-a fugit rectilinietatea gardului. Vine primaria si sapa santul ala de zici ca e de irigatii,alta belea peste ani venire.   Tot ce zic e pentru gardul front strada. Ca pe laterale faci ce vrei. DAR, unde e locatia? In Delta/Ardeal/Moldova? Oras/sat? La orase sa cam terminat cu amenajarile stradale,poti sa-ti faci un plan. La sate schimbat primaru--schimbat trotuarul.

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
interesant ce-l f grija cum face constructorul
sa faci un gard trainic si estetic costa
numa unu care o stat toata viata la etaju 4 face pe zmeul si isi face gard singur cand aude de preturi,da el nu stie a tine in mana o cazma

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
La partea de fier nu prea se poate estima un preț fără a avea un model și eventual niste dimensiuni. Am înțeles, că partea de beton va avea 30cm. Ca lungimea e 40m. Dar ce înălțime au stâlpii? Sunt stâlpi de fier sau de beton? Poarta auto ce deschiderea are? Dar cea pietonală?
Fier forjat, dar ce model?  Că în funcție de model diferă atât costul cu materialele cât și manopera.

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
2018, sat din Ilfov: gard 20 metri fundatie beton armat la vreo 60 adancime, 40 cm inaltime intre stalpi, stalpi 2 m, beton armat 30x30 armati cu OB, capace stalpi, panouri si porti auto de la Leroy Merlin (cam subtirele dar eram pe viteza si nu am gasit meserias), grinda de fundare la portile auto (trebuie neaparat), tencuit si driscuit.
Total 8500 din care manopera 2500, LE: totul manual.

tot 2018: gard 50 metri, 25 de stalpi din teava rectangulara 60x40x3 taiati la 3m, sudate cate doua mustati, ingropati in pahar de beton la 1m, panouri bordurate 2000x2000 , capace, bride, grund 3 in 1.
Total 4600 din care manopera 800, LE: totul manual

Succes!

Edited by crocko.dilul, 20 May 2020 - 07:48.


#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
2013
44 metri de gard (h = 2,5 m) din plăci prefabricate = 10000 lei
(tot atât mi se cerea să-l facă din BCA)
2015
poartă acces din fier (deschidere 4,7 metri), acționată electric cu 2 brațe = 6000 de lei
2018
38 metri de gard din panouri zincate și stâlpi zincați, cu fundație 25 cm îngropați + 25 cm deasupra solului, gros de 20 cm = doar manopera 3000 de lei
(scuză că nu mai știu prețul materialelor: cam 4 mc beton, cam 15 panouri de 2,5 m lungime și 2 înălțime, fo 17 stâlpi, găsești prețuri actualizate!)

dacă pui policarbonat pe gard, CUM îl mai vopsești? să nu crezi că nu trebe vopsit din 2 în 2 ani măcar...

io am ales prefabricate pt ușurința la întreținere
90% dintre gardurile zidite sunt crăpate și tre tencuite mereu și mereu (deh, zonă seismică!), plus că mereu tre zugrăvite - UN CALVAR!!!

#18
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Gard terminat acum 2 saptamani - Ilfov:

60 metri liniari de gard cu fundație perimetrala de 30 cm inaltime cu 20 latime si stalpi din teava patrata ingropati in fundatie - manopera 6800 de lei.

800 lei masina de 8 mc balast

30 saci ciment de 40 kg - 21 lei sacul

Teava rectangulara  6M 40X40X2 - 42,73 lei bucata

750 lei mc cherestea nedimensionata

Am folosit scandura, nu policarbonat.

Edited by icrobert, 20 May 2020 - 14:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate