Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

pana la ce varsta e rusinos sa depinzi de parinti?

  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postzyppster, on 19 mai 2020 - 19:37, said:



poate e mai îmbucurătoare ideea să trăiești "independent" dar să-ți cheltui toți banii pe utilități și mâncare și să rămâi cu puțini pentru că ești independent.
Asta da performanță!
Cum reușești?

#38
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 15.01.2017

View PostDany_Darke, on 19 mai 2020 - 19:39, said:



.... a fost pe munca mea

View Poston64, on 19 mai 2020 - 19:41, said:


pai si cum ai reusit?

Nu intelegi o fraza simpla?

#39
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postdexterash, on 19 mai 2020 - 19:53, said:

Providerul o fi tot unul de 40 de ani care atârnă sub fusta părinților, nu?!
in cazul prietenei providerul , ma rog nu chiar provider total, ci doar de acoperis asupra capului a fost un tanar it-ist independent financiar

#40
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
pana la ce varsta e rusinos sa depinzi de parinti?

ai vrut sa spui de la ce varsta e rusinos sa depinzi de parinti. Posted Image

de la varsta la care te poti intretine.

Edited by AdiTwism, 19 May 2020 - 19:58.


#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Poston64, on 19 mai 2020 - 19:54, said:


in cazul prietenei providerul , ma rog nu chiar provider total, ci doar de acoperis asupra capului a fost un tanar it-ist independent financiar
Unul pe care l-a fãtat maicã-sa direct ITist pe un salariu de 3 ori cât mediul, nu?

Edited by dexterash, 19 May 2020 - 19:59.


#42
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Poston64, on 19 mai 2020 - 19:41, said:

pai si cum ai reusit?

dupa cum am scris si tu ai citat

View PostDany_Darke, on 19 mai 2020 - 19:39, said:

pe munca mea

mai intai intelectual in scoala si service auto. in timpul liceului diverse joburi de ospatarie, emisiune la radio local si chiar calculatoare. in timpul facultatii din nou job, de la munca de birou (inclusiv la ziarul local pe post de conducere) pana la productie ca operator si ulterior programator cnc. nu sunt genul care sa-si menajeze unghiile. dimpotriva, filozofia mea de munca e cu totul alta.

apoi am trecut in proiectare aero civila si militara, constructii civile, ansamble si subansamble mecanice, structuri, etc. totul cu munca si dedicatie s-a cladit. iar joburile de proiectare fiecare au ceva ani in spate. saracii parinti au cu totul si cu totul alte pregatiri, nici macar cu restul familiei nu am aceeasi meserie. exceptie sunt niste veri si unchi de la care am invatat si lucrat la auto.

daca pui putin capul la contributie, iti poti cladi o cariera frumoasa si poti deveni independent. partea nasoala este ca cei ce vin din urma nu mai sunt in stare sa gandeasca pt ei si au nevoie de a fi ghidati in continuare. de aceea ajung si la 30 de ani dupa fusta mamei. e jale. atat pot spune, JALE cu litere mari.

Edited by Dany_Darke, 19 May 2020 - 20:09.


#43
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 01.05.2019
Nu e nimic rau in a sta cu parintii. Eu iubesc sa stau alaturi de tata sa beau o bere si sa o vad pe mama cum face bunatati toata ziua in bucatarie...

Nu vad ce este gresit in asta?

A, sa le ceri bani toata ziua... aia e, cere-le daca au sa-ti dea !

Edited by Mircea332243, 19 May 2020 - 19:59.


#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Poston64, on 19 mai 2020 - 19:15, said:

cat de mult va ajuta parintii dupa ce ati intrat in campul muncii?
Vrei sa spui: "cat de mult v-ati ajutat parintii dupa ce ati intrat in campul muncii?" asta era forma corecta, nu?

View PostDuskGerman, on 19 mai 2020 - 19:27, said:

Daca nu te-ai nascut cu pile sunt sanse bune ca intr-un fel sau altul sa depinzi de parinti.
Asa ca nu este rusine.
Ma jur ca nu am avut nici o pila !

View PostDany_Darke, on 19 mai 2020 - 19:27, said:

eu lucrez de la 16 ani, iar la 18 am plecat de acasa pe banii mei.
Exact acelasi traseu l-am avut si eu ...

View Poston64, on 19 mai 2020 - 19:31, said:

bine, tu esti femeie
Eu nu ... si totusi ...

Alt topic cu potential :)

Edited by ro_explorer, 19 May 2020 - 20:00.


#45
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Rusinos fata de societate?

Eu as zice ca e rusinos fata de tine insuti sa mai depinzi de parinti din momentul in care ai o calificare, esti sanatos si poti munci.
Tu te plangi din Cluj , taramul fagaduintei din Romania ?

Pai eu ce sa zic, dintr-un orasel al Moldovei, cea mai saraca regiune din Romania?
Iti spun ce am facut:
- am muncit in vacantele de vara din liceu - am carat betoane si fiare la constructii pe valea Prahovei de la 7 la 21... bani pentru  scola de soferi , pentru diverse cursuri de calificare extra
- m-am angajat la 2 luni de la terminarea liceului la o fabrica (mare) de tevi. Lacatus-mecanic.
- Tot in timpul asta am facut si postliceala
- am avansat la un post de vanzari (cu multa munca, invatatura si nopti pierdute). Alti bani....
- m-am angajat si la un magazin  de calculatoare si foto (pasiuni d-ale mele) cu jumate de norma. Fabrica 7-15; magazin 16-21.
- Pus bani deoparte_ banii de la nunta =  cumparat o garsoniera distrusa. Reconditionat cu manutele mele - vanduta cu pret aproape triplu dupa 2 ani.
- cu banii aia+ un credit - luat apartament cu 3 camere, zona buna. Distrus. Reconditionat cu mainile mele.
- intre timp plecat de la fabrica, deschis propria afacere. A mers o perioada si apoi n-a mai mers. Schimbat firma in PFA, trecut pe foto evenimente. A mers pana m-am saturat.
- divort. Vandut apartamentul. Partea mea 15.000. Luat o garsoniera mare, zona f buna, distrusa - 14.000. Reconditionat complet cu manutele mele.
- angajat in agricultura, la reparat tractoare. Inceput de la 0 - in 3 ani ma sunau de la concurenta sa merg la ei. Si am tot mers, pe salarii tot mai mari.
- cu varsta o inceput sa ma necajeasca ceva hernii de disc. Nu grav, dar suparator.
- asa ca am trecut de la tractoare la stivuitoare. Program mai omenesc, conditii mai bune. Salariu pe la 1000 eur.


Am scris toata polologhia asta ca sa intelegi ce ti s-a mai spus  -  fara munca si dedicare, fara un scop - nu o sa faci niciodata ceva.
Sunt independent financiar de la 18 ani; am muncit mult dar am avut si multe satisfactii in urma muncii mele. Am avut intotdeauna tot ce mi-am dorit si material si sufleteste, fara sa fiu dependent in vreun fel de parinti sau rude.

Trebuie sa ai tot timpul un scop. Odata indeplinit - treci la altul. Daca stai pe buci si te lamentezi pe forum o sa tot astepti mosteniri. Si cand alea or sa vina - le vei face praf rapid si tot sarac si nefericit o sa fii.

#46
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
de ce l-ai mutat la convorbiri contrare? acuma nu o sa mai intre nimeni pe topic

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDany_Darke, on 19 mai 2020 - 19:57, said:

in timpul liceului diverse joburi de ospatarie si chiar calculatoare.
Asta pare total inacceptabil pentru mare parte din liceenii de azi.

Edited by pasilla, 19 May 2020 - 20:05.


#48
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
rusinea e ceea ce simti tu. Daca cineva te intreaba unde stai si atunci cand zici ca stai cu parintii iti e rusine, ei bine atunci e momentul in care devine o problema pt tine. Altii nu simt nici o rusine niciodata ca stau cu parintii.

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSoulstream, on 19 mai 2020 - 20:02, said:

Daca cineva te intreaba unde stai si atunci cand zici ca stai cu parintii iti e rusine, ei bine atunci e momentul in care devine o problema pt tine. Altii nu simt nici o rusine niciodata ca stau cu parintii.
Ma intreb cum aduce prietena acasa ca sa ..... Netflix and chill ?

#50
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postflorinel, on 19 mai 2020 - 19:59, said:


- divort. Vandut apartamentul. Partea mea 15.000. Luat o garsoniera mare, zona f buna, distrusa - 14.000. Reconditionat complet cu manutele
te-a inselat?

#51
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

View PostMircea332243, on 19 mai 2020 - 19:58, said:

Nu e nimic rau in a sta cu parintii. Eu iubesc sa stau alaturi de tata sa beau o bere si sa o vad pe mama cum face bunatati toata ziua in bucatarie...

Nu vad ce este gresit in asta?

A, sa le ceri bani toata ziua... aia e, cere-le daca au sa-ti dea !
Alt specimen!
Adica cu alte cuvinte barbatii se delecteaza si femeile gospodaresc pana la adanci batraneti...ca doar sunt doi copii in casa.

#52
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Poston64, on 19 mai 2020 - 20:00, said:

de ce l-ai mutat la convorbiri contrare? acuma nu o sa mai intre nimeni pe topic
Cu ce te ajută că intră sau nu lumea pe topic.
Oricum nu va munci nimeni pentru tine.
Dacă nici atâta lucru nu poți să întelegi, nu ai decât să cauți copacul cu euro în continuare.

Baftă!

#53
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Stai linistit, nu esti singurul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rU19jrTYJR4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postro_explorer, on 19 mai 2020 - 20:03, said:

Ma intreb cum aduce prietena acasa ca sa ..... Netflix and chill ?
În buzunar. Ține mâna în buzunar.

View Poston64, on 19 mai 2020 - 20:03, said:

te-a inselat?
Asta te interesează pe tine?
In-cre-di-bil!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate