Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

pana la ce varsta e rusinos sa depinzi de parinti?

  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
care este parerea voastra?
eu recunosc ca probabil o sa fiu dependent de parinti si pe la 30 si ceva de ani, caci nu prea m-am descurcat, asta e, tara saraca, posibiltati reduse, imi mai intind cate un deget

cum ar putea un om din Romania sa devina independent fata de parinti?

daca traieste la cluj, si nu primeste un ban de la parinti, castiga in jurul salarului minim, un om isi poate imparti o chirie cu vreo alte nustiu cate persoane, probabil 2 in camera, si mananca paine cu apa de la robinet, sau mamaliga ca e mai ieftina
cat de mult va ajuta parintii dupa ce ati intrat in campul muncii?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Pe mine m-au ajutat, ca a trebuit sa contribui la cheltuielile curentePosted Image  Daca deja ai salariu, inca mai atarni la ai tai sa iti dea bani? Daca nu iti ajunge venitul, mai cauti inca un job.... sau te reprofilezi pe ceva ce iti aduce mai multi bani...

Edited by baribalu, 19 May 2020 - 19:24.


#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
pina la ce virsta? poate de la ce virsta ...

#4
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
tie nu ti se mai scoala dar grija ta e ca depinzi de parinti

Edited by Ak-33, 19 May 2020 - 19:24.


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La câteva luni după ce am terminat armata, adică la 21 de ani, m-am mutat de la ai mei.

#6
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Daca nu te-ai nascut cu pile sunt sanse bune ca intr-un fel sau altul sa depinzi de parinti.
Asa ca nu este rusine.

La cum arata societatea trebuie sa fii nitel ciudat sa consideri rusine ca te pot ajuta parnti.
Crezi ca este cu ceva mai demn sa faci rate pe 30 de ani?

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Poston64, on 19 mai 2020 - 19:15, said:

eu recunosc ca probabil o sa fiu dependent de parinti si pe la 30 si ceva de ani, caci nu prea m-am descurcat, asta e, tara saraca, posibiltati reduse, imi mai intind cate un deget

la ce salariu mare ai, in locul tau mi-ar fi rusine sa incep sa dau vina pe altii ca nu te poti desprinde de fusta mamei si cum chipurile nu te ajungi cu banii.

adica tu te plangi, apai altii care sunt pe minim ce sa mai zica? la tine problema este ca nu tara este saraca, ci ca iti place sa te plangi. esti peste medie si iti permiti destule, nu are treaba tara cu treaba asta. doar iti place sa te plangi si atat

View Poston64, on 19 mai 2020 - 19:15, said:

cum ar putea un om din Romania sa devina independent fata de parinti?

isi scot degetul din gura si se desprind de fusta mamei

eu lucrez de la 16 ani, iar la 18 am plecat de acasa pe banii mei. vad ca altii inca isi plang de jale la 30 si cu bocete dupa ce nu le-or mai trai parintii sa-i sustina.

dar intreb eu, cand tu (a se intelege oricine) vei ajunge la varsta parintilor, ce vei face? vei cere de la copii?

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDany_Darke, on 19 mai 2020 - 19:27, said:


dar intreb eu, cand tu (a se intelege oricine) vei ajunge la varsta parintilor, ce vei face? vei cere de la copii?
De la copiii cui?

#9
biokiss

biokiss

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2020
O să depind de ei până termin facultatea, apoi întorc favoartea. Posted Image

#10
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostDany_Darke, on 19 mai 2020 - 19:27, said:

la ce salariu mare ai, in locul tau mi-ar fi rusine sa incep sa dau vina pe altii ca nu te poti desprinde de fusta mamei si cum chipurile nu te ajungi cu banii.

adica tu te plangi, apai altii care sunt pe minim ce sa mai zica? la tine problema este ca nu tara este saraca, ci ca iti place sa te plangi. esti peste medie si iti permiti destule, nu are treaba tara cu treaba asta. doar iti place sa te plangi si atat



isi scot degetul din gura si se desprind de fusta mamei

eu lucrez de la 16 ani, iar la 18 am plecat de acasa pe banii mei. vad ca altii inca isi plang de jale la 30 si cu bocete dupa ce nu le-or mai trai parintii sa-i sustina.

dar intreb eu, cand tu (a se intelege oricine) vei ajunge la varsta parintilor, ce vei face? vei cere de la copii?
bine, tu esti femeie
si eu am o prietena ce s-a dus pe munca si chirie singura, dar a venit un provider salvator si a luat-o la el, e diferit la barbati, pe noi nu ne ia nimeni sub aripa

#11
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Pentru barbati mi se pare rusinos dupa 30 de ani.
Bine, si pentru femei, dar la barbati e si mai rau.

#12
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
tu îți faci probleme cu rușinea? în țara noastră mulți tineri depind de părinți din necesitate și din cauza salariilor mici.
griji să își facă beizadele că ăștia trăiesc bine cât le procură mami și tati bănuții și acoperișul.

rușinos e doar pentru ăia cu minte îngustă.

Edited by zyppster, 19 May 2020 - 19:33.


#13
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Intrebare aiuritoare.

Sunt atatea variabile si necunoscute, incat e imposibil de dat un raspuns, clar.


Tu cati km faci, cu gumele de vara, pana devin nereutilizabile ?...

Da' vreau exact.

Spune-mi: " bah, io' fac exact 38.715 km si cinci sute de metri "...

Edited by sylvius, 19 May 2020 - 19:34.


#14
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Poston64, on 19 mai 2020 - 19:15, said:

daca traieste la cluj, si nu primeste un ban de la parinti, castiga in jurul salarului minim, un om isi poate imparti o chirie cu vreo alte nustiu cate persoane

My life story! Posted Image

La inceput am stat 5 intr-un apartament cu 3 camere undeva pe Mehedinti, bine plateam chirie ceva de ras. Cam asa suna primii pasi in a te desprinde.

#15
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostBucifon, on 19 mai 2020 - 19:33, said:


My life story! Posted Image

La inceput am stat 5 intr-un apartament cu 3 camere undeva pe Mehedinti, bine plateam chirie ceva de ras. Cam asa suna primii pasi in a te desprinde.
vezi ca la ce preturi sunt acum pe mehedinti zici ca e manhattan nu alta

#16
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
ce e rușinos când vii mort de la munca plătită cu salariu minim să te refugiezi în sânul familiei?

poate e mai îmbucurătoare ideea să trăiești "independent" dar să-ți cheltui toți banii pe utilități și mâncare și să rămâi cu puțini pentru că ești independent.

#17
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postzyppster, on 19 mai 2020 - 19:37, said:

poate e mai îmbucurătoare ideea să trăiești "independent" dar să-ți cheltui toți banii pe utilități și mâncare și să rămâi cu puțini pentru că ești independent.
pai eu sunt asta

Edited by on64, 19 May 2020 - 19:37.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De pe la 16 ani.

Poti locui cu parintii, poti primi ajutoare de la parinti, dar nu sa fii dependent de ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate