Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Drum servitute - latime minima

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Faza e că trebuie să faci ce îți cere ăla de la primărie pentru că altfel nu obții AC.
Cred că cel mai bine este să nu îți scrie în acte Alee Acces Pietonal ci doar Alee Acces. Nu te lega la cap dacă nu te doare. Întreabă la primărie dacă te lasă doar cu denumire de Alee Acces.
Nu știu dacă vei putea avea un avantaj la plata impozitului pe teren.
S-ar putea să fie un avantaj la vecini în cazul în care nu au construit deja astfel încât ei s-ar putea apropia mai mult cu clădirea nou construită de o alee decât de o clădire. În mod normal legea se referă doar la limita proprietății, nu contează ce este dincolo de această limită.
Este clar că vei face poarta perpendicular și nu oblic, nu contează cum este în schemă pentru că ambele terenuri sunt ale tale. Doar dacă ăla de la primărie va dori o șpagă se va lua de tine că nu e poarta oblică. Știu un caz în care arhitectul a pus cu copy paste un gemuleț de baie deși nu exista baie acolo iar la recepție ăla de la primărie a zis că nu s-a respectat proiectul și că trebuie pus un gemuleț acolo. Pe el nu îl interesa gemulețul ci șpaga ca să închidă ochii. Cam ăsta e stilul angajaților la stat, obiectivul principal e șpaga iar ei folosesc toate chichițele legilor pentru a obține acea șpagă.

#56
stefan19

stefan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.07.2004
Am făcut o propunere de dezmembrare, verbal cei de la primărie sunt de acord.

Am ales denumirea noulul lot Cale Acces, fără pietonal, au zis ca e OK.
Poarta imaginara (nu voi construi una) , respectiv frontul stradal al lotului din spate devine 8.80 m, suficient pentru ei sa fie de acord.
Mi-au sugerat ca pe calea de acces nou creată sa stipulam 3.50 m lățime un drum.
Vecinii au constructiile finalizate, nu sunt probleme.

Sper sa nu ma încurce la utilități, apa canalizare, curent ...

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   42.1K   55 downloads


#57
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Am si eu o problema similara cu drumul de servitute. Lungime drum: 200m. Latime drum servitute: 3.5m. Localitate Bragadiru. Care ar trebuie sa fie, legal, latimea drumului de servitute la aceasta lungime a drumului?

Situatia actuala este generata de profesionistii din Primaria Bragadiru, prin Serviciul Urbanism, care au dat autorizatii de construire in aceste conditii. Practic, este o dovada in plus ca la Primaria Bragadiru sau facut / se fac tot felul de "combinatii" astfel incat cei care vand terenuri sau sunt "dezvoltatori" sa obtina maxim de profit. In cel mai fericit caz, in CU este mentionata latimea drumului de minim 7, 9 sau 12m dar in realitate, la receptia lucrarilor si cu "atentia" cuvenita persoanelor responsabile, se inchid ochii la neregulile din teren.

Ce se poate face pentru intrarea in legalitate? Trebuie sa dau in judecata Primaria Bragadiru si/sau pe toti proprietarii care nu au respectat retragerea de la axul drumului? Cine le va demola gardurile? La cine as putea apela pentru o astfel de actiune? Cat timp ar dura?

Oare ati auzit de vreun caz in care DNA s-a autosesizat in astfel de situatii? Dovezile sunt pe toate drumurile din Romania, nici macar nu este nevoie de expertize sofisticate pentru a dovedi ca drumurile de sevitute lasate de proprietari nu indeplinesc, in majoritatea cazurilor, cerintele legale in vigoare ...

Edited by biosystems, 06 June 2021 - 21:51.


#58
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Salut. Am aceeasi problema. Drum de acces lung de 185m si 3,5m latime. Drumul de acces este suficient de lat pentru a construi? terenul se afla in capatul drumului de servitute, intr-o zona rurala din Prahova.

#59
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
La tara sunt mult mai relaxati in respectarea cerintelor legale. Depinde deci de autoritati daca accepta sau nu...

#60
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 06.10.2019

 Drag0n_X, on 06 ianuarie 2022 - 16:31, said:

Drum de acces lung de 185m si 3,5m latime. Drumul de acces este suficient de lat pentru a construi? terenul se afla in capatul drumului de servitute, intr-o zona rurala din Prahova.
Din ce m-am informat si eu, lucrurile stau in felul urmator:

- daca drumul de servitute se inchide in capat, latimea de 3,5 m este insuficienta
- daca drumul de servitute are iesire si in capatul celalalt, atunci ajung cei 3,5 m. ( ideea este ca accesul pompierilor sa se faca usor ).

#61
elfix

elfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010

 razvan-softpedia, on 07 ianuarie 2022 - 05:43, said:


Din ce m-am informat si eu, lucrurile stau in felul urmator:

- daca drumul de servitute se inchide in capat, latimea de 3,5 m este insuficienta
- daca drumul de servitute are iesire si in capatul celalalt, atunci ajung cei 3,5 m. ( ideea este ca accesul pompierilor sa se faca usor ).
Locuiesc pe o strada care are lungimea de aproximativ 150m si lata de 3,8 in dreptul a doua case construite intre 2000-2004. Alte case au retragere si in dreptul lor exista o latime de 5,5m Pe o lungime de 90 de metri a fost teren viran, neingradit si napadit de vegetatie pana anul trecut. Datorita faptului ca nu a fost ingradit, senzatia ca strada este mai lata a avut-o toti vecinii.
Zilele astea, au venit si au montat niste stalpi metalici peste care au montat panza de umbrire si am avut un soc despre cum va arata strada in final- un gang!! Latimea strazii e de 4m.

Am fost la primarie si, evident nu stie nimeni despre legea la care faci referire( strada se inchide in capat si cu greu ar putea sa intoarca o masina, cel mult in matiz).
De la urbanism m-au trimis la cadastru sa imi spuna dimensiunea strazii, asa cum este prevazuta in cadastru. Are 4 m si m-au asigurat ca asa va ramane si cel care va construi acum, nu este obligat la nicio retragere.
Posibil sa fie obligat sa lase o alveola la 50m.

Stiu ca primariile aplica legea dupa intelegerea proprie, dar respectarea dimensiunilor unei strazi pot face, in anumite situatii, diferenta intre viata si moarte.
O sa cer o audienta primarului.

Edited by elfix, 18 January 2022 - 14:37.


#62
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 06.10.2019
Mie mi-au spus ca s-a schimbat planul de urbanism general ( le-am dat exemplul viitorilor mei vecini, care deja au case facute, dar nu pe acelasi drum de servitute ), si ca nu am ce sa fac.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate