Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Drum servitute - latime minima

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Buna ziua,
Parintii mei detin un teren de 2000 mp. Am inceput sa iau in considerare ca pe partea ce imi revine mie (500 mp) sa imi construiesc eu o casa.
Terenul inca nu este parcelat si este scos la vanzare ca atare (toti cei 2000mp).
Inainte de a lua decizia parcelarii, trebuie sa ne lamurim cu un lucru: care este latimea minima a drumului de servitute pe care noi trebuie sa o lasam?
Deschiderea este mica, de 15 m si nu are iesire decat la o singura strada (in spatele terenului nostru sunt alte loturi pe care s-au construit deja un sir de case).
Am gasit unele informatii pe care nu sunt sigura ca le-am interpretat bine. Mai precis, la un teren de lungimea acestuia (cca. 133 ML) si cu iesire la o singura strada, trebuie sa las un drum de servitute de 7 m?

Ma puteti ajuta, va rog, cu lamuriri in acest sens?

Va multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by mihura, 19 May 2020 - 17:59.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Orice drum de servitute trebuie sa respecte accesul unei masini de pompieri - latime 3m - max. 3,5m

#3
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Din punct de vedere legal, latimea drumului de acces la momentul prezent este:
- de minim 3,50 m (o banda) pentru drumuri cu lungimea de maxim 30 ml ;
- de minim 7,00 m (doua benzi) pentru drumuri cu lungimea intre 30 ml si 100 ml si cu trotuar cel putin pe o latura(de 1m), supralungiri pentru manevre de intoarcere la capat.

Edited by rustic, 19 May 2020 - 18:27.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Drum de servitute: Cale de acces auto si pietonala pe care proprietarul o cedeaza spre folosinta comuna proprietarilor aflati dincolo de proprietatea sa si care nu dispun de o alta cale de acces terestru la proprietate. Posted Image

#5
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 rustic, on 19 mai 2020 - 18:21, said:

Din punct de vedere legal, latimea drumului de acces la momentul prezent este:
- de minim 3,50 m (o banda) pentru drumuri cu lungimea de maxim 30 ml;
- de minim 7,00 m (doua benzi) pentru drumuri cu lungimea intre 30 ml si 100 ml si cu trotuar cel putin pe o latura(de 1m), supralungiri pentru manevre de intoarcere la capat.
Da, cam ceva de genul acesta gasisem si eu. Iar la o deschidere atat de mica, sa las 7 m drum de acces este foarte mult.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
din pacate, e greu spre imposibil sa-l parcelati si sa obtineti loturi construibile, cred.
eu zic sa-l vindeti asa cum e si cu banii care iti revin sa cauti in alta parte.
sau sa despagubesti pe ceilalti, daca crezi ca terenul ala merita

#7
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 crocko.dilul, on 19 mai 2020 - 18:37, said:

din pacate, e greu spre imposibil sa-l parcelati si sa obtineti loturi construibile, cred.
eu zic sa-l vindeti asa cum e si cu banii care iti revin sa cauti in alta parte.
sau sa despagubesti pe ceilalti, daca crezi ca terenul ala merita
Terenul este intr-o zona in plina dezvoltare. In zona metalurgiei, sector 4. Dar eu nu am nici banii necesari pentru a-i despagubi pe ceilalti si nici nu as avea ce sa fac cu un teren atat de mare (la care s-ar adauga si costul ridicarii casei).
Eu luasem in calcul varianta de a construi acolo pentru ca mi-ar fi fost mai simplu, terenul era in oras, etc.
Dar da, daca la un drum de acces de 3.5 m era oarecum realizabila parcelarea, in conditiile astea (7 m) in niciun caz. Nici eu nu fac mare lucru pe parcela mea si ingreunez enorm vanzarea celorlalte loturi de teren.

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 mihura, on 19 mai 2020 - 18:49, said:

Terenul este intr-o zona in plina dezvoltare.
Am vazut unde e terenul, din poza.
Nu vreau sa supar pe nimeni, am locuit in Bucuresti 50 de ani.
Zona aia mai are nevoie de inca 50 de ani ca sa devina una rezidentiala.
Vindeti linistiti. Parerea mea.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mihura, on 19 mai 2020 - 17:58, said:

Parintii mei detin un teren de 2000 mp. Am inceput sa iau in considerare ca pe partea ce imi revine mie (500 mp) sa imi construiesc eu o casa.
In ce mod iti apartin acei 500 mp ?

Eu nu cred ca acel teren poate fi parcelat pentru ridicarea de constructii locative.

Edited by pasilla, 19 May 2020 - 19:19.


#10
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Eu in Bucuresti sector 6 a trebuit sa las drum de servitute de 4m. Scrie in Aut. De Construire

#11
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 crocko.dilul, on 19 mai 2020 - 19:01, said:


Am vazut unde e terenul, din poza.
Nu vreau sa supar pe nimeni, am locuit in Bucuresti 50 de ani.
Zona aia mai are nevoie de inca 50 de ani ca sa devina una rezidentiala.
Vindeti linistiti. Parerea mea.
Sunt deja destul de multe constructii in zona. Iar un sir de 10 case sunt deja construite in capatul celalalt al loturilor noastre (nu capatul cu strada).
Probabil in vreo 5 ani (cred ca lucrurile se vor mai incetini odata cu situatia actuala) o sa fie destul de plina zona (acum 5 ani, de exemplu, nu era mai nimic pe acolo)

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 mihura, on 19 mai 2020 - 18:49, said:

Terenul este intr-o zona in plina dezvoltare. In zona metalurgiei, sector 4. Dar eu nu am nici banii necesari pentru a-i despagubi pe ceilalti si nici nu as avea ce sa fac cu un teren atat de mare (la care s-ar adauga si costul ridicarii casei).
Eu luasem in calcul varianta de a construi acolo pentru ca mi-ar fi fost mai simplu, terenul era in oras, etc.
Dar da, daca la un drum de acces de 3.5 m era oarecum realizabila parcelarea, in conditiile astea (7 m) in niciun caz. Nici eu nu fac mare lucru pe parcela mea si ingreunez enorm vanzarea celorlalte loturi de teren.

Din pacate terenul si strada Drumul Dealul Frumos sunt in judetul Ilfov...daca gasesti un cumparator vinde imediat.Posted Image

#13
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

 pasilla, on 19 mai 2020 - 19:10, said:


In ce mod iti apartin acei 500 mp ?

Eu nu cred ca acel teren poate fi parcelat pentru ridicarea de constructii locative.
Daca m-as fi hotarat sa fac eu casa acolo, s-ar fi facut o parcela de 500 mp (a mea) care ar fi fost cedata cu contract de v/c de parintii mei catre mine.
Restul terenului s-ar fi vandut ca atare sau si el parcelat(terenul este impartit frateste, la propriu, intre mine, cele 2 surori ale mele si parinti = 500 mp fiecare).
Dar din pacate realizez ca o parcelare pe care sa si poti construi ceva e cam imposibila si ramane varianta vinderii lui ca atare iar eu sa incerc sa caut teren in alta parte.


 xmanyacs77, on 19 mai 2020 - 19:36, said:



Din pacate terenul si strada Drumul Dealul Frumos sunt in judetul Ilfov...daca gasesti un cumparator vinde imediat.Posted Image
E in Bucuresti, sector 4. Acolo si platim impozit la el.
Terenul e pe Dealul Ferului (poate e la granita intre judete?)

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 mihura, on 19 mai 2020 - 19:36, said:

Sunt deja destul de multe constructii in zona. Iar un sir de 10 case sunt deja construite in capatul celalalt al loturilor noastre (nu capatul cu strada).
Probabil in vreo 5 ani (cred ca lucrurile se vor mai incetini odata cu situatia actuala) o sa fie destul de plina zona (acum 5 ani, de exemplu, nu era mai nimic pe acolo)
Simt nevoia sa revin, cu toata bunavointa, in masura in care ma pricep: faptul ca sunt locuinte in zona nu inseamna, din punctul meu de vedere, ca zona e rezidentiala.
Iti trebuie transport, iti trebuie scoli, iti trebuie parc, iti trebui medic s. a.
Daca te uiti pe harta ai in jur industrie si atat.

#15
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

 mihura, on 19 mai 2020 - 18:49, said:

Terenul este intr-o zona in plina dezvoltare. In zona metalurgiei, sector 4. Dar eu nu am nici banii necesari pentru a-i despagubi pe ceilalti si nici nu as avea ce sa fac cu un teren atat de mare (la care s-ar adauga si costul ridicarii casei).
Eu luasem in calcul varianta de a construi acolo pentru ca mi-ar fi fost mai simplu, terenul era in oras, etc.
Dar da, daca la un drum de acces de 3.5 m era oarecum realizabila parcelarea, in conditiile astea (7 m) in niciun caz. Nici eu nu fac mare lucru pe parcela mea si ingreunez enorm vanzarea celorlalte loturi de teren.
Cea mai inteleapta decizie!

#16
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Au existat si mai exista niste planuri interesante pt zona aia , dar acum cca 2 ani s-a lasat linistea ...probabil ceva interese sa NU se faca drumurile care scoateau zona la lumina .
Dar , din pacate , forma terenului este imposibila , acolo poate va apare un investitor care sa cupleze mai multe terenuri ..

Edited by 3matrix, 19 May 2020 - 20:39.


#17
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Postez aici o problema similara sa nu mai deschid topic nou.
Se da un teren in forma literei L, pe care accesul se poate face doar de pe partea alungita care e lata de ~10m si lunga de ~40m, in spate fiind un dreptunghi mai patratos si mai generos pentru construire de casa.
Nu stiu daca conteaza cu ceva la obtinerea AC ca acel dreptunghi din spate e inconjurat de alte case?
Trebuie cedat pentru drum de acces din partea alungita si cat de lat trebuie sa fie un astfel de drum de acces pentru zona din spate?
Astfel incat sa se obtina autorizatie de construire si bransamente la utilitati din drumul principal de unde se face si accesul.

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Am văzut și altă variantă in Cluj. Case cu curte comună. Doar in spatele casei aveau separat. In fața aveau comun, fără garduri. Doar o parcelă cu gazon și două parcări in fața fiecărei case. In acte nu știu cum era rezolvă servitutea. Dar la parcele înguste, e o soluție.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate