Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Fonduri Europene sediu Agentie Media

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
InaB80

InaB80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2020
Bunã ziua,  detin impreuna cu sotul meu o agentie de media infiintata anul trecut in vara (SRL) care are deja proiecte si clienti noi in crestere. Ne dorim si avem nevoie neaparat si de un sediu in cel mai scurt timp, deoarece echipa se mareste si nu vor lucra de acasa tot timpul, in plus va servi si ca spatiu de intalnire clienti.

Vrem sa accesam POR 2.1A pentru a construi un sediu insa avem cateva nelamuriri:

1) inteleg din ce am citit ca un SRL poate accesa fonduri eu doar dupa un an fiscal exprimare exacta: Firma existenta de minim 1 an;). Se considera 2019 un an fiscal daca noi am incheiat anul situatia este incheiata, plata impozite pe 2019? sau va fi un an fiscal doar la final de 2020?

2) daca am face achizitia de teren acesta, pe langa ca va trebui sa fie urban evident, ar trebui sa aiba PUZ / utilitati sau asta intra in categoria fondurilor la "Amenajarea terenului" , "Amenajari pentru protectia mediului si aducerea la starea initiala"?

3) A mai trecut cineva rin experienta asta? pentru ce ar trebui sa ne pregatim?


Mersi mult!

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
1. cauta un consultant
2. citeste ghidul solicitantului
3. nu cred ca poti primi fonduri europene pentru achizitia terenului, vezi si pagina 15 din ghid.

Edited by strongsss, 19 May 2020 - 18:07.


#3
InaB80

InaB80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2020

View Poststrongsss, on 19 mai 2020 - 18:01, said:

1. cauta un consultant
2. citeste ghidul solicitantului
3. nu cred ca poti primi fonduri europene pentru achizitia terenului, vezi si pagina 15 din ghid.


1. Am cautat si am si discutat cu 2 insa problema credibilitatii acestora persista :)) Adica amandoi ne-au informat pana intr-un punct, dupa care cereau 2000 euro, respectiv 8500 lei pentru a putea "continua sa ajute". De aceea ma gandeam sa apelez l aacest forum in timp ce, in paralel, caut si o a 3a varianta de consultant care sa fie capabil sa ne informeze corect iar banii, comisionul adica, sa il primeasca in momentul in care decidem sa ne ajute cu proiectul.
2. mersi, voi citi
3. terenul il achizitionam noi, voiam sa stiu ce inseamna aceasta aducere la starea initiala, adica terenul pe care il achizitionam acuma ar trebui sau nu sa aiba PUZ-ul si utilitatile trase? e o diferenta mare de pret si daca se pot face cele doua cu fondui atunci as opta pentru asta. Nu stiu cum sunt preturile in alte orase dar la Cluj sunt bombastice :))

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
mai cauta. in zone mai sarace gasesti consultanti care vor un avans, max 1000 Euro, si restul dupa aproabrea proiectului.

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Poststrongsss, on 22 mai 2020 - 19:39, said:

mai cauta. in zone mai sarace gasesti consultanti care vor un avans, max 1000 Euro, si restul dupa aproabrea proiectului.

Tipic mioritic.De ce sa-i dau cuiva bani daca nu sunt sigur de reusita.Chestiile pe bani se dau in scris cu contract.Nici un consultant bun nu se apuca de treaba daca nu e sigur de reusita.BTW,ea se referea la pretul terenului din Cluj.

#6
InaB80

InaB80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2020
Am gasit si consultant mai rezonabil, asteptam acum sa afle si ei detalii mai multe despre transa de fonduri noi din 2021 pentru ca e necesar un an fiscal integral, care pentru nou incepe din ian 2020.

#7
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

View PostKean, on 22 mai 2020 - 23:41, said:

Tipic mioritic.De ce sa-i dau cuiva bani daca nu sunt sigur de reusita.Chestiile pe bani se dau in scris cu contract.Nici un consultant bun nu se apuca de treaba daca nu e sigur de reusita.BTW,ea se referea la pretul terenului din Cluj.
Kean - Cum le sti tu pe toate ca un om mare! :)
Gresesti, totusi :
"De ce sa-i dau cuiva bani daca nu sunt sigur de reusita" - poti plati pentru consultanta si fara reusita afacerii - poate garanta ca mai tarziu nu intri in kkt cheltuind mult mai mult. Reusita e ca  ar trebuii sa te opreasca sa faci prosti
" Nici un consultant bun nu se apuca de treaba daca nu e sigur de reusita" - pentru asta exista consultanti: sa studieze , sa prognozeze , sa faca analize. Nici unul nu e Dumnezeu sa stie dinainte

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
@Kean nu s-a intersectat cu asa numitii "consultanti", doar a intuit modul de operare al acestora si seriozitatea.
Nu este o profesie bine definita, nu sunt scoli care sa ii formeze si nici reguli scrise pe care trebuie sa le respecte.

#9
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

View Postterratec, on 11 februarie 2021 - 07:24, said:

@Kean nu s-a intersectat cu asa numitii "consultanti", doar a intuit modul de operare al acestora si seriozitatea.
Nu este o profesie bine definita, nu sunt scoli care sa ii formeze si nici reguli scrise pe care trebuie sa le respecte.
Din punctul meu de vedere consultantul nu e si cel ce-ti face proiectul, el iti analizeaza daca un proiect poate fi sustenabil ori ba, te ajuta in a derula proiectul si a nu fi inafara regulilor.
Culegeam chiar acum tot ce se poate pe zona asta si ai dreptate: se procedeaza dupa ureche.

am uitat sa spun ca si agentiile care fac proiecte, ar trebuii sa apeleze la consultanti pentru ca nici-o agentie nu ar avea oameni pregatiti in X domenii.

#10
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
ai mai realizat acel proiect? As fi interesat si eu sa incep, dar consultanta ma roade.. trebuie muscai sa platesti sume serioasa inainte de a sti ca obtii finantare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate