Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

eSIM Digi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1086 replies to this topic

#1
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 10.01.2007
Am deschis un topic nou! Propun sa vorbim aici despre eSIM.

Edited by nelutu79, 15 May 2020 - 13:00.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Este un serviciu asteptat. Cand o sa vina, greu de zis. In general cam costa investitia si implementarea. Ai ceva informatii?

#3
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Nu cred ca e atât de scumpă implementarea cât e de munca din partea operatorului in sensul de a aloca oameni pt implementarea acestui serviciu

iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, 11 pro, 11 pro max , iPhone SE
Samsung Galaxy S20, 20+, 20 Ultra, Galaxy Fold , z flip
Huawei P40 pro

Sunt telefoanele compatibile cu acest serviciu in momentul de fata

Edited by Bvdan2016, 15 May 2020 - 13:07.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Oamenii (tehnicienii) costa, aparatura costa si aia. Mentenanta e un cost sigur. Digi are cele mai mici tarife din piata si cam orice se simte la incasari.

Ca sa fiu putin offtopic: eu as plati in plus sa beneficiez de servicii existente la ceilalti operatori. Un exemplu e apelul VoWiFi pe IOs. Oficial nu este disponibil si nu pot sa le bat la usa sa le zic ca nu am semnal. As plati in plus sa vad toate canalele Discovery si as renunta la canalele DigiSport (prea multe si doua, cel putin, doua fotbal grupa mare, sport care nu face doi bani pentru mine)

#5
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 10.01.2007
In primul rand, trebuia mutata discutia de pe topicul DIGI_Helper-ului.
Vad ca este un interes din ce in ce mai mare pt eSIM. Avand in vedere ca acest serviciu este deja implementat de Orange si Vodafone, cred ca este randul celor de la DIGI sa il lanseze.
Sa nu uitam ca au lansat VoLTE si VoWiFi dupa Orange.
Pana la urma acesta va fi viitorul. Sunt multe device-uri care suporta eSIM si cam tot ce se lanseaza o sa aduca acest lucru...

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Tu poți să renunți la digisport, eu vreau mai multe.  :)
Nu se justifică la ora actuală esim la digi. Telefoanele care suportă tehnologia sunt scumpe, în antiteză cu costurile digi, care sunt cele mai mici.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 BloodRa, on 15 mai 2020 - 13:20, said:

Nu se justifică la ora actuală esim la digi. Telefoanele care suportă tehnologia sunt scumpe, în antiteză cu costurile digi, care sunt cele mai mici.
Si abonatii saraci.

#8
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Nu cred ca este cu mult mai dificil de implementat decat volte si o data implementata tehnologia nu cred ca este atat de dificila mentenanta si cei de la Vodafone daca au asteptat atat cu volte si acum sau grabit sa lanseze 5G inaintea celor de la Digi, implementarea de esim am inteles ca e mai bine facuta decat cea de la Orange asa ca arata un potential fantastic aceasta tehnologie.
Nu se chinuiau sa implementeze esim pe telefoane daca nu era aducatoare de bani plus ca ei au pierdut destul de mult in fata celor de la Digi.
Cine stie poate Digi lucreaza in momentul de fata la implementare si cei de la Vodafone au tinut mortis sa ia fata celor de la Digi

Tocmai acesta este rolul esim la Digi sa ii aduci pe cei bogati sa testeze reteaua Digi si tot este un mare beneficiu , ai pus o reclama la tv la ora de business si poti castiga o gramada de abonati prin simpla curiozitate , dar trebuie implementat bine si sa fie operational 100%  adica ai dat clic ai primit codul si esti client Digi

In aceasta perioada toti isi verifica costurile si un abonament cu o cartela esim este cea mai la indemana pt oricine si mai ales pt cei cu bani.
Care este problema daca Digi este reteaua secundara a unei persoane fizice sau juridice atata timp cat incaseaza niste bani din abonamente este super bine si uite asa au mai multi bani pt dezvoltarea retelei de telefonie mobila.
La mine la tara se monteaza fibra optica multi au telefoane vowifi si isi vor face abonamente de net si uite asa se descongestioneaza antena 4G care are 3MHz la dispozitie , deci ultimile tehnologii te ajuta foarte mult in dezvoltare

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu crezi ca esimul se instaleaza in retea asa cum instalezi tu windowsul pe pc cu next, next, next, apoi restart si gata?!

#10
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 10.01.2007
Nu cred ca e vb de bogati sau saraci. :) Fiecare isi face un abonament, dupa nevoile sale. Eu am abonament de la toti operatorii ( asta NU inseamna ca sunt bogat!)
La Vodafone am trecut pe abonament de la prepay tocmai pt ca au lansat serviciul eSIM. Asta ma scuteste de doua telefoane.
Cu siguranta va creste numarul de abonamente la Digi. Muti au doua numere de telefon si cu siguranta ar face si la Digi, mai ales ca nu ar trebui sa investeasca intr-un device. Vine intrebarea, de ce sa iti faci un abonament la digi?
Simplu! Pretul foarte mic, incepand de la 2 euro.(asta NU inseamna ca esti sarac!) Ai tot ce iti trebuie: nelimitat, VoLTE, VoWiFi si poti testa reteaua 5G la un pret minim.

#11
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Eu cred ca daca se apuca de luna aceasta in octombrie anul acesta ar fi gata sa fie de implementat si de blackfriday in noiembrie ar putea oferi abonamente la reducere cu noul serviciu , eu cred ca Digi are capacitatea de a implementa esim in 4-5 luni de zile

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De putut se poate la nivel teoretic, dar banii pentru asa ceva lipsesc din buget.

Daca ar fi avut cu adevarat bani plateau la apple pentru "certificarea" aia ca sa aiba oficial volte si vowifi, nu prin workarounduri. In condițiile astea esim ramane doar un vis...

#13
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 10.01.2007
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni. O sa ai o surpriza si visul de care vorbesti o sa devina curand o realitate!

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 nelutu79, on 15 mai 2020 - 13:55, said:

de ce sa iti faci un abonament la digi?
Simplu! Pretul foarte mic, incepand de la 2 euro.(asta NU inseamna ca esti sarac!) Ai tot ce iti trebuie: nelimitat, VoLTE, VoWiFi si poti testa reteaua 5G la un pret minim.
Mai putin semnal Posted Image Nelimitatul are si el limitele lui. Am, stiu ce vorbesc.

Edited by dreaQ, 15 May 2020 - 14:14.


#15
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Te contrazic cu Digi ai mai mult semnal dreaQ tara asta e mare si nu e chiar asa pe roze la toti operatorii si pot fi situatii in care sa apelezi la Digi

#16
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 10.01.2007
Depinde de zona, las ca nici cu ceilalti nu mi-e rusine. :) "si eu stiu ce vb."
Ideea e ca RDS investeste continuu si asta se vede. Din 2014, de cand am eu abonament la DigiMobil, am vazut crescand reteaua ca un copil mic :) Am avut un singur site in oras, pe 2100. La un drum de Cluj, 80% Digi era in roaming national. Acuma 90% E in 4G....

#17
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 10.01.2007
De ex. , la mine asa sta treaba cu semnalul indoor plus teste de viteza

Attached Files



#18
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Aici chiar sunt sanse de esim, dar intrebati pe ariile Telekom... aia nici nu stiu ce e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate