Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Izolare fonica apartament

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Salutare, inainte de a va explica problema si ce doresc de fapt vreau sa mentionez ca am citit deja un topic de 20 pagini din 41 si multe altele de pe acest forum insa fara sa aflu ce imi doream sa stiu.
Am achizitionat un apartament intr-un bloc constructie 2019 si am probleme cu zgomotele de la vecini, mai ales zgomotul provocat de vocea vecinului de sus care se aude tare noaptea(a vecinei nu se aude) si de zgomotul pasilor acestora cand merg prin casa/sau de mobila pe care o tot muta..
Pe langa zgomotele astea, se pare ca peretele meu din dormitor comun cu baia mea ( o sa atasez o poza cu schita apartamentului ca sa va dati seama despre ce perete vorbesc) vibreaza foarte tare cand cineva foloseste apa in baia de sus/jos .. ceea ce ma face sa ma gandesc ca tevile din interiorul peretelui nu au fost izolate pentru vibratii deloc .. si acest perete ma intereseaza de asemenea sa fie izolat.
E exclus sa ma inteleg cu ei deci vreau sa izolez fonic dormitorul de 13mp.
Din cate am citit nu am aflat mai exact DACA CINEVA A REUSIT sa izoleze fonic cu rezultate ok .. si cam ce costuri presupune izolatia asta pentru un dormitor de 13mp (stiu ca nu se poate da exact si e nevoie de masuratori dar ma intereseaza un aproximativ de la cineva care a mai realizat lucrari sau cineva care si-a izolat pana acum)
Eventual pe MP niste recomandari si niste costuri macar pentru un proiect si masuratori ca sa imi pot da seama de ce buget am nevoie.
Va multumesc frumos pentru rabdare si pentru eventualele sfaturi !

* Precizez ca zgomotele nu se aud foarte foarte tare insa e deranjant noaptea
** De asemenea nu aud deloc zgomote de la vecinul de langa mine de pe etaj ceea ce ma face sa ma gandesc ca sunt probleme cu zgomotele de sus/jos si nu stg/dr de pe aceelasi etaj.

#2
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cred ca peretii sunt de calitate proasta.Am copilarit si ulterior pina la 30 ani in apartamentul parintilor,dar peretii izolau fonic mult mai bine.Morala,nu cred ca vreun izolant poate rezolva problema ta.Poate izolare ca in studio audio,dar cu costurile aferente....

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca ai citit 20 de pagini si nu ai inteles mare lucru, hai sa-ti fac eu un rezumat ;
O izolare fonica ca la carte, inseamna o lucrare extrem de costisitoare dar care doar atenueaza , nu izoleaza fonic
Solutia ? Daca ai urechile asa sensibile, te muti in padure

#4
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Izoleaza cu cofrag de ou ,mesterii stiu cum se face.

#5
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Pot sa fiu sincer cu tine? Ca am care am fost si proprietar de apartament si am stat si in chirie.
Termopanele sunt de vina. O sa citesti si o sa te gandesti? Ce dracu ziceam eu de vibratie? Ca se aude cum merge ala efectiv pe podea si el imi zice de termopane?

Apartamentele sunt mult mai bine izolate si se propaga sunetul altfel. Locuiam la un apartament plasat intr-un bloc distractiv, tineret, muzica, discractie, chestia este ca inainte sa pun termopane nu se auzeau, adica aveam geamuri dalea de lemn si mai erau sunete de afara, de masini, de pasarele, adica nu era totul izolat ca intr-o cutie sa fii atent la orice zgomot.

Si nu ai ce izola, sincer, totul vine pe structura, am citit si eu subiectele respective de pe forum si de pe google, daca un bloc este facut prost, asta este, nu ai ce pune tu sa zicem Placa gips carton acustica Rigips, tot asa se transmite vibratia prin structura de rezistenta.

Solutia si a mea si a celui care cred ca a cumparat dupa mine, lasam geamurile pe spate, un geam, se egaliza cumva partea de sunet, cum inchideai geamurile cum se auzea totul de prin bloc.

Si ce sa faci? Tineretul, au mai mult timp liber pe cat aveam noi, nu se mai poarta covoarele. Stateam si ma gandeam ca sincer noi aveam apartamentele pline de mobila, acum se poarta minimalist, copilul se joaca pe un covorasi, carpeta, pusa pe parchet, parchetul ala de a mai ieftina calitate pus cu o folie foarte subtire sub el.

Eu cum ziceam... am locuit in mai multe zone, cred ca am si prins un vecin care a scos mozaicul de la bucatarie, auzeam cum merge prin casa, daca se incalta sotia lui si mergea pe tocuri pe gresia din hol, baie, bucatarie, prietene era senzatie, asteptai sa plece din casa.

Toate sunetele astea au inceput de la termopane, am pus cele mai ale dracu termopane gealan 5 camere, la vremea respectiva erau cele mai scumpe si chiar erau rezistente.
Izolau asa de bine ca de afara nu se mai auzea nimic, dar se auzea totul din bloc.

Edited by DuskGerman, 15 May 2020 - 09:56.


#6
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
@Naijax solutia ta o poti aplica cu placere sa-mi spui daca da rezultate.
Tocmai asta ma intereseaza o solutie care sa atentueze zgomotul, nu sunt absurd si nici nu vreau izolez 100% ca stiu ca nu e posibil la un buget ok.
Ma intereseaza o solutie pentru apartament nu pentru studio si refuz sa cred ca nu e nimeni care a realizat o astfel de lucrare si nu e multumit de rezultate.

@DuskGerman tin sa cred ca aveti dreptate, prin structura de rezistenta/pereti e clar ca se trasmite pentru ca zgomotul cand te apropii de pereti e mult mai mare decat daca stai in centru camerei..

Edited by danybyby, 15 May 2020 - 09:59.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
N-ai inteles mai omule ca DOAR un tratament acustic si izolatie fonica gen studio functioneaza cu adevarat ?
Restul inseamna doar bani aruncati pe apa sambetei - mai ales daca ai urechile sensibile

#8
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View PostFreemanG1, on 15 mai 2020 - 09:53, said:

Izoleaza cu cofrag de ou ,mesterii stiu cum se face.
Fonoizolatia aia e sa nu iasa sunetele din incapere nu sa izoleze sunetele din afara .

#9
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postdanybyby, on 15 mai 2020 - 09:56, said:


@DuskGerman tin sa cred ca aveti dreptate, prin structura de rezistenta/pereti e clar ca se trasmite pentru ca zgomotul cand te apropii de pereti e mult mai mare decat daca stai in centru camerei..
Si mai al dracu este ca cei care scriu mesajele "ia de te muta", pe termn lung astia sunt aia care au dreptate, jur, am trecut prin ele.
Daca nu iti place tie acolo, ai vreun vecin tampit, deasupra ta sunt copii care fac galagie, alearga, arunca cu jucarele jos, la bucatarie au scaune si le tarasc pe gresie etc...
Solutia este sa te muti.

Si sa zic partea amuzanta? Am pus cele mai ale dracu termopane, am inceput sa aud sunetele de prin bloc si urmeaza partea in care am pus si o usca metalica, calumea, membrana de cauciuc de izola. Ce crezi? Nu mai auzeam nici sunetele de pe scara(usa veche era de lemn, ce dracu sa izoleze) si am facut treaba, acum se auzeau toate sunetele din apartamentele vecinilor. De la discutat mai tare pana la cand isi baga ala masina de spalat, dadea cu aspiratorul si freca cu capatul ala pe parchet sau lovea vreo conducta.

Si asa faceam, dadeam geamul pe pozitia de sus dar nu-l deschideam, doar cat sa fie desprins, adica sa nu mai etanseze.

Totul se etanseaza si se aud foarte clar sunetele izolate, adica daca este liniste totala auzi destul de clar cand se plimba vecinul de sus prin casa in pantofi, ghete, sau daca tranteste vreun sertar, trage mai tare scaunele pe gresie.

Eu am locuit la un apartament de trageam scaunul pe gresie si deranjam, dadeam muzica sau tv-ul mai tare si se supara cineva si tropaia prin casa.
Asta din cauza ca si-au montat termopane si sunetul venea prin pereti.

#10
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View Postdanybyby, on 15 mai 2020 - 09:36, said:


Am achizitionat un apartament intr-un bloc constructie 2019 si am probleme cu zgomotele de la vecini,
Bloc construit pe repede inainte , calitate slaba . Pur si simplu NU ai cum sa fonoizolezi fara sa ocupi un spatiu important din incapere si la pereti si la tavan si la pardoseala .
Solutia : vinzi si te muti la o casa pe pamant fara vecini aproape .

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostNaijax, on 15 mai 2020 - 09:49, said:

O izolare fonica ca la carte, inseamna o lucrare extrem de costisitoare dar care doar atenueaza , nu izoleaza fonic
Solutia ? Daca ai urechile asa sensibile, te muti in padure
E, hai... mai ușor cu admonestările. Omul are dreptate, problema e foarte probabil la zgîrcenia cu care constructorul a tratat problema (placă din beton și șapa cît mai subțiri, pereții între apartamente din gipscarton fără fonoizolație și cu gipsul într-un singur strat).
Și nu e de izolat un studio ci de redus niște decibeli...

View PostDuskGerman, on 15 mai 2020 - 09:53, said:

Izolau asa de bine ca de afara nu se mai auzea nimic, dar se auzea totul din bloc.
Sună ca și cum zgomotele de afară le înecau pe cele interioare. Cum te-ai izolat de exterior ai auzit mai bine ce se petrecea în interior. Nu e tocmai o soluție să auzi claxoane ca să nu mai auzi vocile vecinilor...

Inițiator: izolarea fonică presupune să adaugi trei straturi - unul de vată  minerală, unul de aer și o închidere din gipscarton (de preferință greu, minim două straturi). Pe scurt să dublezi peretele existent cu unul făcut cum trebuie. Planșeul la fel, cu observația că zgomotele structurale sînt greu de amortizat.
Sugestie - există ingineri specializați în domeniu. S-ar putea să fie mai economic să plătești o consultație decît să faci după ureche.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Faci antrenament cu dopuri de zgomot (urechi). Mai ieftin de atat e casa la poalele padurii in Vermont.La 13mt2 daca mai si izolezi cat de cat dormiti ca-n armata,paturi suprapuse.

#13
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

Mai bine suni aici, intrebi, ceri pareri, analize, etc. Te costa, dar sigur imbunatatesti situatia.

Edited by TheShen, 15 May 2020 - 10:15.


#14
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View Postradunic, on 15 mai 2020 - 10:12, said:

Sună ca și cum zgomotele de afară le înecau pe cele interioare. Cum te-ai izolat de exterior ai auzit mai bine ce se petrecea în interior. Nu e tocmai o soluție să auzi claxoane ca să nu mai auzi vocile vecinilor...
Ceva de genul, eu o consideram egalizare. Ca vorba aia... claxoane si sunete de masini si etc... mai slabut ca nu stateam pe artera principala.

Ce poate sa faca altceva? Sincer, cum ziceam, am fost si proprietar de aparartament si am stat si in chirie, deci nu este ceva sa zici ca este o chestiune izolata la un bloc si ete sa faca un credit de 5000 de lei si puna cine stie ce material minune pe perete si gata.

Izolau termopanele alea asa de bine ca nu mai auzeai NIMIC, macar daca aveai geamul deschis sunetul ala "alb" care intra pe geam, sau se egaliza ca era geamul deschis, nu se mai auzea asa de tare si stateai linistit, nu mai erai atent la toate astea.

#15
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
AI nevoie de o analiza atenta si ceva masuratori  pt a diagnostica corect problema  Trebuie masurata nivelul sonor pe tavan dar si in peretii sa intelegi modul de disipare al undei sonore in material .
Ca sa poti izola eficient ar trebui sa ai inaltime mare la camera pt ca vei pierde minim 15 cm  cu izolatie adica minim 2 straturi de rigips fonic pe structura elastica ( de cit de elastica e structura de atit de buna e izolare  in caz contrar se poate sa obtii efect invers de difuzor  )
personal am izolat un perete comun cu vecinul unde am obtinut o atenuare de cca 20 db suficient sa nu mai interferam

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Lasati-l ca refuza sa priceapa
@initiator
Singura lucrare pe care o poti face ar fi cam asta ;
- plafon suspendat (tavanul) de gips-carton / cu placi de gips-carton acustic
- pentru asta sunt conectori speciali care absorb vibratiile / imi scapa numele (cauta pe net)
- plenum cat mai mare (spatiul dintre planseu si plafonul suspendat)
- vata minerala cu densitate mare in plenum

Cam la fel se fac si pretii. Placi gips-carton acustic + bride acustice + vata minerala de densitate mare, montata intre profile

Toatea astea vin cu un cost pe masura iar "imbunatatirea" e undeva intre 30-35%
Mai pui niste bani si faci direct tratament acustic si izolatie fonica gen studio care "imbunatateste" undeva intre 40-45%

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Din ce in ce mai multi oameni vad ca ridica problema izolarii fonice si a zgomotelor. Si eu am asta. Sper ca daca se vor strange din ce in ce mai multi, sa mai coboare si preturile materialelor/manoperei si sa se gaseasca solutii mai variate, deocamdata fiecare trage gloante in intuneric, nu e chiar asa simplu sa scapi de zgomote, fiecare apartament e unic, din diverse materiale, zgomotele sint diversificate si asa mai departe. In orice caz, nu e ca in reclama cu ferestrele Barrier, acolo se minte de se rupe.

#18
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Peretii dintre apartamente sunt din caramida porotherm ..
Asta si intetionez, sa ceri o perere avizata dar speram sa primesc un sfat / recomandare pentru cineva anume.. ( am citit despre tepetele date in trecut fara rezultate de pe topic-urile vechi)
Nu am de gand sa ma ocup singur pentru ca nu detin cunostinte de acustica si decat sa arunc banii pe fereastra mai bine apelez la cineva care stie despre ce e vorba.

Pot sa renunt fara probleme la 15cm-20 din inaltime, inaltimea camerelor de e 2.7-2.8 m

Edited by danybyby, 15 May 2020 - 10:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate