Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Protestanti VIP din Romania

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
102 replies to this topic

#19
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 13 mai 2020 - 22:51, said:

Sa inteleg ca, totusi, el nu mananca carne?
odata intrat in om, cu/prin pretentii de spiritualitate crestina desavarsita, acest soi de drac(vegetarianizmu) nu mai iese decat cu post si rugaciuni... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 14 May 2020 - 07:34.


#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Se zice ca:

Quote

Minţile ilustre discută idei, inteligenţele medii discută evenimente, iar minţile reduse îi discută pe alţii.

De ce naiba m-ar interesa Gadea ala? Mi se rupe-n 14 de el!

#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
e un VIP al lumii neoprotestante.

mai este unu, Benone Ardelean. Secta din care face parte e extrem de mandra de prestatiunea lui. Posted Image
a mai fost unu, Gabriel Beniamin Les, Sinistru a Resboiului. din secta penticostala. a semnat o gramada de contracte pt inarmarea poporului celui mai sarac din UE. si isi dadea la gioale crestineste, politic, cu fratele lui, Benone, mai sus amintit. Posted Image
sa nu uitam, sa NU uitam, desi in tabere politice adversare(in limbaj biblic:satane), Unu e Dumnezeu, iar caile spre El, multiple si greu cunoscute muritorului de rand... Posted Image

neoprotestantizmu a fost intotdeauna un factor de progres in societatea humana. Posted Image si un furnizor de stabilitate. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 14 May 2020 - 08:12.


#22
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
stabilitatea furnizata de Neoprotestantizm provine din faptu ca, ceea ce pt fratele Benole vine de la Domnu, pentru fratele Gabriel vine de la Diabolu si Satana. Posted Image si viceversa. Esenta demoncratiunii crestine neoprotestante. Posted Image fiecare e convins ca Domnu celuilalt frate e Diabolu, si actioneaza in consecinta. :)

Edited by Dude_2nd, 14 May 2020 - 08:48.


#23
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postericmario, on 13 mai 2020 - 23:26, said:

Iisus o fost membru de partid sau o făcut politică?
Isus nu a fost membru de partid dar a făcut politica. Tot timpul.
El a vorbit si a actionat ca un om politic. A vorbit despre bogati si saraci, a luat mereu partea celor opresati, a provocat in permanenta sistemul politic al vremii, a avut o abordare radical diferita in ce priveste statutul femeii, nu s-a conformat discriminarii rasiale față de samariteni,  a vorbit virulent împotriva conducatorilor vremii, și-a planificat o intrare triumfala ca Rege in capitala Israelului, a fost fost judecat si condamnat pentru politica pe care a dus-o.

A gandi ca poti trai ca un crestin fara sa fii implicat in politica este o utopie.
Crestinul poate trai fara a face politica de partid. Dar nu poate vorbi sau actiona fara implicatii politice.

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 14 mai 2020 - 08:45, said:

Isus nu a fost membru de partid dar a făcut politica. Tot timpul.
El a vorbit si a actionat ca un om politic. A vorbit despre bogati si saraci, a luat mereu partea celor opresati, a provocat in permanenta sistemul politic al vremii, a avut o abordare radical diferita in ce priveste statutul femeii, nu s-a conformat discriminarii rasiale față de samariteni,  a vorbit virulent împotriva conducatorilor vremii, și-a planificat o intrare triumfala ca Rege in capitala Israelului, a fost fost judecat si condamnat pentru politica pe care a dus-o.

A gandi ca poti trai ca un crestin fara sa fii implicat in politica este o utopie.
Crestinul poate trai fara a face politica de partid. Dar nu poate vorbi sau actiona fara implicatii politice.
blah blah blah... Sfintia voastra. Posted Image

Isus, fiindca stia ca au de gand sa vina sa-L ia cu sila ca sa-L faca imparat, S-a dus iarasi la munte, numai El singur. (Ioan.6:15)


Posted Image  neatza.

politica=vot demoncratic. la asta se rezuma a face politica. :) nu confunda Profetia cu Politica. :nonobad:

Edited by Dude_2nd, 14 May 2020 - 08:51.


#25
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Neatza Dude, scuze că ți-am intrerupt matinalu-ti monololog! :)

View PostDude_2nd, on 14 mai 2020 - 08:50, said:

politica=vot demoncratic. la asta se rezuma a face politica. Posted Image
A, ok. Daca siluim definitiile ca sa iasa la socoteala, ai perfecta dreptate.
Eu credeam ca mergem pe definitiile lumesti:

POLITICA este știința și practica de guvernare a unui stat și reprezintă sfera de activitate social-istorică ce însumează relațiile, orientările și manifestările care apar între diversele categorii și grupuri sociale, între partidele politice, între națiuni ș.a.m.d. în vederea emancipării conceptelor proprii, în lupta pentru putere sau supremație ideologică, etc. Deși termenul este folosit în general în legătură cu actul de guvernare, el poate fi indentificat în toate interacțiunile grupurilor umane.

POLÍTICĂ s.f. 1. Activitate a claselor sociale, a grupurilor sociale, în raport cu statul, determinată de interesele și de scopurile lor;


View PostDorel666, on 13 mai 2020 - 21:28, said:

Astazi, cand am aflat ca Mihai Gadea este pastor neoprotestant,
Gadea nu a fost, nu este si nu va fi pastor neoprotestant.

#26
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
Ca zici tu, va invata acolo sa aflați și viitorul

#27
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 14 mai 2020 - 09:06, said:


A, ok. Daca siluim definitiile ca sa iasa la socoteala, ai perfecta dreptate.
Eu credeam ca mergem pe definitiile lumesti:

nu, nu mergem pe definitiunile lumesti, Sfintia voastra. Noi nu suntem din lume... :nonobad:

definitiile date de lume, sunt in scopu de a-si acoperi/legaliza atrocitatile.

spre egzemplu: Biblia vorbeste despre moarte. Lumea,  pt a-si legaliza crimele, defineste termeni noi:moarte cerebrala, blah blah blah...
deci nu, Sfintia ta. :)

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 14 mai 2020 - 09:12, said:

nu, nu mergem pe definitiunile lumesti, Sfintia voastra. Noi nu suntem din lume... Posted Image

Oare ce intelege din acest indemn ? Bineinteles ca unul lumesc nu isi va da seama ca a fi din lume inseamna a face politica .
In "economia" divina se numeste ordine de prioritati, si sunt stabilite de divinitate. Credinciosul spune "faca-se voia Ta".

#29
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostAk-33, on 14 mai 2020 - 09:09, said:

Ca zici tu, va invata acolo sa aflați și viitorul
Viitorul despre care vorbesti este previzibil pentru ca este stipulat clar in statutele de organizare si functionare a cultelor neoprotestante.
Acolo este prevazut ca daca un membru a fost sanctionat  pentru abateri grave, el nu mai poate candida la o functie de răspundere in consiliile de conducere ale bisericilor.
Nicidecum sa fie pastor.

Asadar Gadea, din pricina ca a fost excomunicat (sanctiunea asta este cea mai grava) nu mai poate deveni pastor.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostKarhu, on 14 mai 2020 - 07:57, said:

Se zice ca:



De ce naiba m-ar interesa Gadea ala? Mi se rupe-n 14 de el!

Religia a mers de la inceput mana in mana cu politica. Nu se poate una fara alta! Si fiecare religie este mana in mana cu o anumita putere politica. In cazul neoprotestantismului, puterea politica cu care el merge mana in mana este SUA. De aceea ar trebui sa te intereseze ”Gadea ala”. Si, ti se rupe sau nu, este un mare, mare ”influencer”. Asa de mare ca, daca maine vrea ca dumneata sa zbori de aci... o poate face!

View Postpenticostalul, on 14 mai 2020 - 09:06, said:

Gadea nu a fost, nu este si nu va fi pastor neoprotestant.

Da, nu-i pastor neoprotestant, ci are mai multa putere ca toti pastorii neoprotestanti din Romania! Ca, neoprotestant, cred ca inca este...

View Postpenticostalul, on 14 mai 2020 - 09:59, said:

Asadar Gadea, din pricina ca a fost excomunicat (sanctiunea asta este cea mai grava) nu mai poate deveni pastor.

Dar biserica o mai frecventeaza sau a devenit ateu?

Edited by Dorel666, 14 May 2020 - 11:00.


#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDorel666, on 14 mai 2020 - 10:54, said:

Si, ti se rupe sau nu, este un mare, mare ”influencer”. Asa de mare ca, daca maine vrea ca dumneata sa zbori de aci... o poate face!

Ramane cum ziceam: mi se rupe :yes:

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostKarhu, on 14 mai 2020 - 11:00, said:


Ramane cum ziceam: mi se rupe Posted Image

Atunci ori esti ateu, ori tot neoprotestant. Mie, ca ortodox, nu mi se rupe. Dar nici nu ma consum prea tare din cauza lui, cata vreme stiu ca Dumnezeu este Cel care conduce lumea aceasta si nu oamenii.

#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 14 mai 2020 - 11:03, said:


Atunci ori esti ateu, ori tot neoprotestant. Mie, ca ortodox, nu mi se rupe. Dar nici nu ma consum prea tare din cauza lui, cata vreme stiu ca Dumnezeu este Cel care conduce lumea aceasta si nu oamenii.
Ce treaba ai tu ce e cineva ? Daca iti pasa de sufletul cuiva ai la dispozitie rugaciunea. In rest sa ne vedem fiecare de lungul nasului . . . .

#34
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 14 mai 2020 - 10:54, said:

Da, nu-i pastor neoprotestant, ci are mai multa putere ca toti pastorii neoprotestanti din Romania! Ca, neoprotestant, cred ca inca este...
Daca te referi la influenta intre neoprotestanti, Gadea este zero.

Altfel, compari mere cu pere, pastorii sunt in biserici, Gadea e la televizor.
Pastorii ii invata pe enoriasi Biblia, Gadea prosteste lumea cu ce-i dicteaza Felix.

Nicio asemanare...

View PostDorel666, on 14 mai 2020 - 11:03, said:

Mie, ca ortodox, nu mi se rupe. Dar nici nu ma consum prea tare
Adica e ceva extrem de diferit, aproape aceeasi treaba :)

#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 14 mai 2020 - 11:03, said:

Atunci ori esti ateu, ori tot neoprotestant. Mie, ca ortodox, nu mi se rupe. Dar nici nu ma consum prea tare din cauza lui, cata vreme stiu ca Dumnezeu este Cel care conduce lumea aceasta si nu oamenii.
Tu ai o problemă, din câte se poate observa. Una mare, de tot.

Edited by mario_bril, 14 May 2020 - 13:44.


#36
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 14 mai 2020 - 07:31, said:

odata intrat in om, cu/prin pretentii de spiritualitate crestina desavarsita, acest soi de drac(vegetarianizmu) nu mai iese decat cu post si rugaciuni... Posted Image

Probabil, însă din punct de vedere etico-moral și chiar al sănătății, vegetarienii vă sunt net superiori, vouă, mâncătorilor de orice! Da da! :yes:

View PostDorel666, on 14 mai 2020 - 11:03, said:

cata vreme stiu ca Dumnezeu este Cel care conduce lumea aceasta si nu oamenii.

Adică Dumnezeu este răspunzător pentru toate atrocitățile comise pe fața pământului, și nu Satan Diavolul și oamenii?! Blasfemiatorule! :angry:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate