Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Situatia turistica in Croatia (coronavirus)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#19
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Romania nu-i pe lista:
Citizens of Czechia, Slovakia, Hungary, Austria, Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, Slovenia, and Germany can enter Croatia without restriction. As though corona never happened.
https://www.total-cr...9-croatia-opens

#20
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Nu este,inca pe lista, dar se intra in baza unei rezervari.

#21
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postalin1974, on 29 mai 2020 - 12:23, said:

Nu este,inca pe lista, dar se intra in baza unei rezervari.
Adică? Ești amabil sa dezvolți subiectul?

#22
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postmax_01, on 29 mai 2020 - 14:29, said:

Adică? Ești amabil sa dezvolți subiectul?

Croația a deschis frontiera fără impunerea de condiții pentru cetățenii a 10 state UE, mai sus menționate. Pentru cetățenii din restul țărilor UE accesul în Croația pentru scopuri turistice este condiționat de prezentarea dovezii de rezervare.

Quote

I am a citizen of a Member State of the EU/EEA and I have booked tourist accommodation in the Republic of Croatia. What documents do I need to have to enter the Republic of Croatia?
It is necessary to present the confirmation of accommodation booking in an accommodation establishment.
The confirmation of accommodation booking in an accommodation establishment includes:
Confirmation of accommodation booking of all accommodation service providers / all types of accommodation
Camp lease contract
Permanent berth contract in a nautical tourism port
Confirmation of berth reservation in a nautical tourism port
Travel agency voucher etc.

https://www.koronavi...-of-croatia/658

Edited by iuhas, 29 May 2020 - 18:04.


#23
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Multumesc #iuhas pentru explicatiile oferite. Mai mult de atat si mai clar nu se poate.

Edited by alin1974, 29 May 2020 - 19:57.


#24
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Cine merge în Croația, la revenirea în România nu va fi obligat sa între în autoizolare.

https://m.businessma...ite-sa-19283047

#25
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Autoritățile maghiare le interzic cetățenilor romani accesul pe teritoriul Ungariei cu excepția celor care transporta marfa sau lucrează în alte tari și pot dovedi aceasta stare de fapt, cu contract de munca.

https://m.hotnews.ro/stire/24084530



,, Dintr-o țară UE sau din Norvegia, Elveția, Islanda și Liechtenstein, pot intra sau ies din această țară pentru turism?
DA, CU LIMITARE
În cazul străinilor, intrarea pe teritoriul Ungariei nu este permisă în general. Cetățenilor din Republica Cehă, Austria, Germania, Slovacia, Serbia, Slovenia și Croația li se permite trecerea frontierei fără a face obiectul unei carantine obligatorii. Cetățenii bulgari pot intra din motive speciale (cum ar fi misiunile oficiale sau călătoriile de afaceri). Tranzitul din motive umanitare este permis."
În actuala situație, doar ca și cetățean roman, cu autoturismul se poate ajunge din România, în Croația, prin Serbia.

Edited by max_01, 16 June 2020 - 19:54.


#26
ratoi40

ratoi40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2009

View Postmax_01, on 16 iunie 2020 - 19:49, said:

Autoritățile maghiare le interzic cetățenilor romani accesul pe teritoriul Ungariei cu excepția celor care transporta marfa sau lucrează în alte tari și pot dovedi aceasta stare de fapt, cu contract de munca.

https://m.hotnews.ro/stire/24084530



,, Dintr-o țară UE sau din Norvegia, Elveția, Islanda și Liechtenstein, pot intra sau ies din această țară pentru turism?
DA, CU LIMITARE
În cazul străinilor, intrarea pe teritoriul Ungariei nu este permisă în general. Cetățenilor din Republica Cehă, Austria, Germania, Slovacia, Serbia, Slovenia și Croația li se permite trecerea frontierei fără a face obiectul unei carantine obligatorii. Cetățenii bulgari pot intra din motive speciale (cum ar fi misiunile oficiale sau călătoriile de afaceri). Tranzitul din motive umanitare este permis."
În actuala situație, doar ca și cetățean roman, cu autoturismul se poate ajunge din România, în Croația, prin Serbia.

Pai se poate merge prin Serbia in loc de Ungaria. Nu este nevoie de autoizolare la intoarcere, deoarece Serbia este tara de tranzit.

#27
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postratoi40, on 17 iunie 2020 - 14:11, said:



Pai se poate merge prin Serbia in loc de Ungaria. Nu este nevoie de autoizolare la intoarcere, deoarece Serbia este tara de tranzit.
S-a rezolvat problema în urma intervenției guvernului roman pe lângă cel maghiar. Acum se poate tranzita Ungaria, fără restricții.
Pentru unii este mult mai rapid și practic sa ajungă în Croația prin Ungaria decât tranzitand Serbia.
Din ce știu, Serbia nu are rețea de autostrăzi. Deplasarea se face doar pe drumuri locale și naționale. Din ce știu eu.

Edited by max_01, 17 June 2020 - 14:59.


#28
ratoi40

ratoi40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.04.2009

View Postmax_01, on 17 iunie 2020 - 14:56, said:

S-a rezolvat problema în urma intervenției guvernului roman pe lângă cel maghiar. Acum se poate tranzita Ungaria, fără restricții.
Pentru unii este mult mai rapid și practic sa ajungă în Croația prin Ungaria decât tranzitand Serbia.
Din ce știu, Serbia nu are rețea de autostrăzi. Deplasarea se face doar pe drumuri locale și naționale. Din ce știu eu.

Dupa traversarea granitei pe la PF1 se parcurg aproximativ 100 km pe drum national, apoi se intra pe autostrada pana la granita cu Croatia, iar primii 20-30 km sunt numai pe langa Dunare cu un view superb. Pentru cei din sudul Romaniei, eu fiind din Bucuresti, este mai scurt drumul(incusiv durata) prin Serbia.

#29
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postratoi40, on 17 iunie 2020 - 15:08, said:



Dupa traversarea granitei pe la PF1 se parcurg aproximativ 100 km pe drum national, apoi se intra pe autostrada pana la granita cu Croatia, iar primii 20-30 km sunt numai pe langa Dunare cu un view superb. Pentru cei din sudul Romaniei, eu fiind din Bucuresti, este mai scurt drumul(incusiv durata) prin Serbia.
Interesant. Cat timp îți ia sa tranzitezi Serbia?Cate ore? Limita pe autostrada, cât este? 130km/h?Merge și 138km/h, km reali, indicați de gps, fără sa fii amendat?
Se tranzitează și Bosnia? La sârbi nu este nevoie de pașaport, nu?

Edited by max_01, 17 June 2020 - 16:51.


#30
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
4 ore pina la Zagreb . Pina la Belgrad e cam ca la noi. Dupa aia atostrada faina...Drum bun.

#31
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postalex321, on 17 iunie 2020 - 17:03, said:

4 ore pina la Zagreb . Pina la Belgrad e cam ca la noi. Dupa aia atostrada faina...Drum bun.
Mulțumesc.

Edited by max_01, 17 June 2020 - 20:33.


#32
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postmax_01, on 17 iunie 2020 - 14:56, said:

...
Din ce știu, Serbia nu are rețea de autostrăzi. Deplasarea se face doar pe drumuri locale și naționale. Din ce știu eu.
Nu are? :) Doar vreo 960km de autostrăzi - stau mai bine ca noi. Din Ungaria spre Grecia, în Serbia se poate merge aproape tot drumul doar pe autostrăzi.

#33
Hosty

Hosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.11.2008
https://www.croatiaw...luding-10-nuns/

#34
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Se poate tranzita Ungaria sau Serbia spre Croatia ?!

#35
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdanaantoaneta, on 12 iulie 2020 - 12:53, said:

Se poate tranzita Ungaria sau Serbia spre Croatia ?!
Bineînțeles! Ia legătura cu kriiss, se afla deja in Croația. Toată lumea este setata pe Grecia, buricul turismului mondial. Va fi bine până mâine seară în Grecia, apoi Dumnezeu cu mila de marți încolo
Croația este superbă!

#36
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Se poate/putea tranzita Ungaria sau Serbia pt a nerge in Croatia (eu am venit prin Ungaria, un amic a venit prin Serbia)

Dar tocmai azi ungurii au anuntat ca din 15.07 cetatenii din tarile galbene, deci siRO, intra in carantina.
Nu au spus nimic de tranzit, stirea de abia a aparut.

Planul nostru era sa ramanem 3 zile in Budapesta la intoarcere, nu stiu daca mai e posibil, chiar daca practic noi am stat 10 zile in Croatia, nu venim din RO in HU.

Pe de alta parte eu zic ca o sa ne blocheze cat de curand si croatii.

Edited by kriiss, 12 July 2020 - 14:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate