Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Situatia turistica in Croatia (coronavirus)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#163
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 23.05.2003
Nici dracu nu m-a întrebat de certificat.
Nici la români, nici la unguri și nici la croați.

#164
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Asta e o prostie fara margini, in opinia mea. Adica daca tu ca cetatean european vii din Ungaria sau Slovenia e ok, daca vii din Bosnia nu mai e ok. Si nicio referire la tranzit...din cauza acestei conditii am anulat Dobrovnikul si l am vizitat doar o zi, din Kotor. Si ce sa vezi, la vama nici n au intrebat de certificat...birocratie prosteasca si degeaba.

#165
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Camelia, dupa parerea ta, cate zile de cazare ar fi necesare pentru Dubrovnik(pentru a simti locul, cum se spune)?

#166
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Daca nu mergi in sezon, sa faci si plaja si baie, as zice ca 3 nopti. O zi plina pentru old town, ziduri, fortul Lovrijenac si o zi pt imprejurimi, de ex. o plimbare pe insula Lokrum, o urcare pe Muntele Srd pt panorama (pe jos, cu masina sau cu cable car, dupa preferinta), pentru ziua aia daca tot esti acolo poti rezerva o masa la Panorama pt pranz sau cina. Daca nu ai mult timp la dispozitie, merg si 2 nopti si te rezumi la old town si ziduri si o urcare pe Srd. Minim. Dar, dsca tot esti in zona eu ti as recomanda sa vizitezi o parte cat mai mare din coasta Dalmata. Split e un oras fascinant si nu e foarte departe de Dubrovnik, apoi Trogir, riviera Makarska...

Edited by camelia19, 30 April 2022 - 09:13.


#167
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Dar daca mergi in sezon?

#168
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Atunci cat mai mult posibil, ai multe plaje in zona si multe localitati dragute pt cazare. Dar nu stiu exact ce iti doresti, daca ai mai fost in zona sau pe Riviera Makarska, vrei un concediu cu baie si plaja sau mai mult de vizitat si cate zile ai la dispozitie.

#169
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Cu de toate!!!!
Cum e transportul public? Intreb in cazul in care m-as caza in apropiere.

Nu, nu am mai fost!

#170
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Intrebarea asta s ar incadra mai bine la topicul cu primul concediu in Croatia, cred ca ai primi o multime de sfaturi utile. Pe scurt, eu as opta pentru 2 locatii de cazare, una undeva pe Riviera Makarska...Omis, Brela, Baska Voda sau unde gasesti cazare pe plac. De aici poti vizita Split, Trogir, eventual Parcul National Krka (Plitvice e prea departe), sau poti face excursii in insulele din zona (Korkula, Vis, Hvar, Brac). Si o alta cazare undeva in sud pe Riviera Dubrovnik, eventual Cavtat. De aici poti vizita Dubrovnik, peninsula Peljesac si poti chiar face o vizita vecinilor muntenegreni. Dar repet, daca te-ai hotarat ca vrei sa vezi cum e un concediu in Croatia, as citi mai multe detalii pe topicul dedicat. In caz ca nu vrei sa mergi atat de jos in Croatia, te poti opri in nord, in Peninsula Istria.
Despre transportul public nu stiu nimic, am vazut autobuze de Cavtat-Dubrovnik si presupun ca trebuie sa fie conexiune cu toate localitatile mai rasarite de pe riviera, inclusiv conexiune cu Split, pe mare si pe uscat.

Edited by camelia19, 30 April 2022 - 17:53.


#171
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Multumesc pentru sfaturi! Posted Image
Eu ma gandeam asa: o cazare in Dubrovnik(nu stiu exact unde, oras, periferie), una in Torgir, una in Zadar si una in Rovinj. In fiecare loc care 4-5 nopti. Suna Bine?

Din Rovinj, intr-o zi as vrea sa mergem in Venetia ci ferrybotul. Ti se pare ok?

Edited by Cronos1, 30 April 2022 - 18:02.


#172
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Ohoo, atunci ai avea timp de tot ce am mentionat eu, inclusiv de Plitvice. Pentru Dubrovnik, prima oara cand am fost am stat in Zaton si ne-am dus in oras cu masina. Dar cat castigi la cazare pierzi la parcari, plus nervii sa gasesti loc liber in sezon. Acum aveam rezervare in oras, la The View, dar am schimbat cu Kotor. Poti baga in program si Skywalk Biokovo, deasupra de Makarska. Da-i pe google sa vezi despre ce e vorba. Cel mai misto e ca ai avea ocazia sa faci toata coasta Dalmatiei, de la Dubrovnik la Rijeka. Nu o lua pe autostrada, pe langa ca e super scumpa, pierzi esentialul.

#173
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
La plitvice ma gandeam sa mergem cand o sa stam in Zadar.

Se poate "evita" autostrada?

La the view exista si parcare?

#174
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Desigur, de la Rijeka pana in Dubrovnik mergi pe Jadranska Magistrala, sau drumul national 8, supranumit si The Adriatic Highway. Arunca aici un ochi: https://www.timeout....e-seaside-drive
Da, The View are parcare privata. Dar are si multe trepte la pachet...nu prea merge view fara trepte, din pacate. Oricum cazari sunt multe, pt toate gusturile, ai de unde sa alegi.  


#175
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Multumesc mult!

#176
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

 camelia19, on 30 aprilie 2022 - 07:12, said:

Asta e o prostie fara margini, in opinia mea. Adica daca tu ca cetatean european vii din Ungaria sau Slovenia e ok, daca vii din Bosnia nu mai e ok. Si nicio referire la tranzit...din cauza acestei conditii am anulat Dobrovnikul si l am vizitat doar o zi, din Kotor. Si ce sa vezi, la vama nici n au intrebat de certificat...birocratie prosteasca si degeaba.

Avem rezervare 5 nopti la Makarska la sfarsitul lui iunie si de acolo vroiam sa mergem si pana la Dubrovnic 3 nopti. Acum realizez si eu ca drumul de la Makarska la Dubrovnik trece prin Bosnia pe o portiune mica. Zici ca nu ti-a cerut certificatul Covid la intrare in Croatia ? Din cate inteleg eu ce scrie pe site-ul MAE Bosnia permite traseul nerestrictionat pe coridorul Neum, adica traseul spre Dubrovnik. Problema ar fi doar la intrare in Croatia, dinspre Bosnia.

Edited by laurcj, 01 May 2022 - 19:32.


#177
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Portiunea aia nu se pune, are doar cativa km. Mergi linistit.

#178
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Si nu exista control vamal pe acea portiune ? Sau se face doar sumar ? Pe pagina MAE cu conditiile de calatorie in Croatia nu se precizeaza nimic special despre aceasta portiune.

#179
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Verificarea vamala este superficiala. Exista un fel de înțelegere între cele doua tari. N-o sa simți diferența când vei trece dintr-o tara în alta (poți vizita Dubrovnik-ul intr-o zi și în aceeași zi sa te întorci la Makarska).

#180
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

 laurcj, on 01 mai 2022 - 19:32, said:

Avem rezervare 5 nopti la Makarska la sfarsitul lui iunie si de acolo vroiam sa mergem si pana la Dubrovnic 3 nopti. Acum realizez si eu ca drumul de la Makarska la Dubrovnik trece prin Bosnia pe o portiune mica. Zici ca nu ti-a cerut certificatul Covid la intrare in Croatia ? Din cate inteleg eu ce scrie pe site-ul MAE Bosnia permite traseul nerestrictionat pe coridorul Neum, adica traseul spre Dubrovnik. Problema ar fi doar la intrare in Croatia, dinspre Bosnia.
Mergi liniștită, controlul e mai mult de formă, cel mult ceva sumar.
Poate ai noroc și prinzi deschiderea podului Peljesac iar atunci nu mai ai de ce să-ți faci probleme.
Legat de pod-zvonurile sunt că se deschide în iunie sau pe la mijlocul lui iulie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate