Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Situatia turistica in Croatia (coronavirus)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#1
mihaella35

mihaella35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.05.2011
Stie cineva de cind si cum  se poate merge la Plitvice?
Am inteles ca de pe 11 se deschide Parcul, dar nu stiu cum este cu trecerea granitelor. Cazarile sunt deschise si destul de multe ca sa evitam aglomeratia, in parc oare va fi mai puțini turisti?
Ceva noutati sunt?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007
Ai și tu un pic de răbdare, momentan nu știm nici dacă o sa poți sa ajungi în județul alăturat.
Attached File  IMG_20200506_215037_472.jpg   91.21K   28 downloads

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

 mihaella35, on 08 mai 2020 - 20:31, said:

Stie cineva de cind si cum  se poate merge la Plitvice?
Am inteles ca de pe 11 se deschide Parcul, dar nu stiu cum este cu trecerea granitelor. Cazarile sunt deschise si destul de multe ca sa evitam aglomeratia, in parc oare va fi mai puțini turisti?
Ceva noutati sunt?

Cu siguranta ca amabasada Croatiei sau ministerul lor de turism stiu cu siguranta raspunsurile la intrebarile tale.
Apropo,tu nu stii daca io voi putea merge in Tunisia,ca am bilet incepand cu 24 iunie?

#4
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Săptămâna asta, prim ministrul Ludovic Orban a declarat ca după data de 15 mai, el crede ca ar fi bine ca cei care revin în tara, obligatoriu sa fie băgați în carantina. Asta înseamnă 14 zile de carantină, la o anumita locație aleasa de cei de la ISU, disponibila, când ai ajuns în țară Merita sa faci un sejur de concediu de odihna în afara tarii ca apoi, 14 zile sa stai în carantina?
Se va vedea, săptămâna viitoare, ce masuri vor fi luate în România. Dacă se va putea merge, în vizita, într-o alta localitate.


#5
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 max_01, on 09 mai 2020 - 15:28, said:

Săptămâna asta, prim ministrul Ludovic Orban a declarat ca după data de 15 mai, el crede ca ar fi bine ca cei care revin în tara, obligatoriu sa fie băgați în carantina.
Personal, n-am vazut stirea asta.Daca e adevarata si s-ar aplica indiferent de tara din care te intorci, e o tampenie.

 mihaella35, on 08 mai 2020 - 20:31, said:

Stie cineva de cind si cum  se poate merge la Plitvice?
Am inteles ca de pe 11 se deschide Parcul, dar nu stiu cum este cu trecerea granitelor.
https://www.mae.ro/t...conditions/3688

Edited by zuv, 09 May 2020 - 15:52.


#6
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Probabil majoritatea tarilor vor avea o perioada in care intrarea in tara va fi urmata de 2 saptamani de autoizolare.

Asta este situatia in acest moment pentru Croatia (informatia este luata de aici)

Entry and borders
Land borders are closed until 18 May. Restrictions remain in place to prevent foreign nationals who do not have a valid residence permit from entering Croatia. Croatians and their family members are allowed to return to the country. Exemptions are in place to permit the travel of healthcare professionals, EU (and UK nationals until December 2020) returning to their place of residence, goods carriers, cross border workers, diplomatic and military personnel, and passengers in transit. British citizens are permitted to leave Croatia and it remains possible to return to the UK by air and road. Further information about these restrictions can be found on the Croatian government website
A compulsory 14 day period of self-isolation remains in place for those entering Croatia from a number of European destinations, including the United Kingdom. Restrictions on travel may change at any time. You are advised to check the latest regulations before travelling.
Those refusing self-isolation will be denied entry into Croatia and be instructed to return to their point of origin. The Croatian Government has warned that failure to comply with public health decisions may result in fines or criminal charges being brought.

mae.ro da si lista tarilor ale caror cetateni trebuie sa se izoleze pentru 14 zile dupa intrarea in Croatia:

->Vor fi obligați să intre în autoizolare pe o perioadă de 14 zile toți cetățenii străini și croați care intră în Croația din următoarele state/regiuni: Spania, Franța, Germania (cu excepția Comitatului Heinsberg din statul federativ german Renania de Nord – Westfalia); Elveția; Regatul Țărilor de Jos; Danemarca, Suedia; Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord; Austria; Belgia; Norvegia; Cehia; Finlanda; Grecia; Estonia; Israel; Federația Rusă;  Irlanda; Luxemburg; San Marino; Republica Moldova; Islanda; Slovenia (cu excepția regiunilor Bela Krajina și Dolenjska); Albania; Polonia; România; Portugalia;  Slovacia; Ungaria; Belarus; Bulgaria; Republica Macedonia de Nord; Bosnia Herțegovina; Ucraina; Serbia, Muntenegru, Cipru, Lituania, Letonia, Malta, China (cu excepția provinciei Hubei); Coreea (cu excepția orașului Daegu şi a provinciei Cheongdo); Japonia; Singapore; Malaysia; Armenia; Filipine; Vietnam; Brunei; Cambodgia; Mongolia; Sri Lanka; Thailanda; India; Indonezia; Maldive; Bahrein; Kuwait; Emiratele Arabe Unite; Qatar; Irak; Arabia Saudită;  Pakistan; Liban; Bangladesh; Guam; Australia; Noua Zeelandă; SUA; Canada; Bahamas; Costa Rica; Jamaica; Panama; Republica Dominicană; Brazilia; Chile; Argentina; Columbia; Peru; Ecuador; Paraguay; Guyana; Maroc; Tunisia; Egipt; Algeria; Africa de Sud; Senegal; Rwanda; Kenya și Camerun.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
Copila mea ar fi trebuit sa meargă în tabăra în Croația, la finalul lunii iulie. Am fost anunțați ca tabăra se anulează, urmează sa primim avansul și banii ptr asigurare.

#8
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 corinadaniela, on 09 mai 2020 - 19:21, said:

Copila mea ar fi trebuit sa meargă în tabăra în Croația, la finalul lunii iulie. Am fost anunțați ca tabăra se anulează, urmează sa primim avansul și banii ptr asigurare.
Când ați fost anunțați? Organizatorii romani au luat aceasta decizie sau cei croați?

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
Marți am primit mesajul de la diriginta, din păcate nu știu care dintre organizatori a decis anularea taberei.

#10
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcorinadaniela, on 09 mai 2020 - 22:31, said:

Marți am primit mesajul de la diriginta, din păcate nu știu care dintre organizatori a decis anularea taberei.
Mulțumesc frumos.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă aflu între timp motivul anularii taberei, o sa revin cu informații.

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmihaella35, on 08 mai 2020 - 20:31, said:

Stie cineva de cind si cum  se poate merge la Plitvice?
Am inteles ca de pe 11 se deschide Parcul, dar nu stiu cum este cu trecerea granitelor. Cazarile sunt deschise si destul de multe ca sa evitam aglomeratia, in parc oare va fi mai puțini turisti?
Ceva noutati sunt?

Da Mihaela.Rabdare si atentie mare! O sa vina si vremea relaxarii.

#13
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
cam la anul vine vremea relaxarii

#14
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Câți vor mai dori sa plece în vacante, în alte tari, dacă la întoarcere, vor fi obligați sa intre 14 zile, în autoizolare la domiciliu?

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postmax_01, on 20 mai 2020 - 09:26, said:

Câți vor mai dori sa plece în vacante, în alte tari, dacă la întoarcere, vor fi obligați sa intre 14 zile, în autoizolare la domiciliu?
Bulgaria + Grecia + Serbia (+ Romania - in asteptarea deciziei) au hotarat sa se renunte la cele 14 zile de autoizolare dupa intoarcerea in tara de origine.

#16
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postflorinbad, on 21 mai 2020 - 07:45, said:


Bulgaria + Grecia + Serbia (+ Romania - in asteptarea deciziei) au hotarat sa se renunte la cele 14 zile de autoizolare dupa intoarcerea in tara de origine.
Sper sa renunțe și România. Guvernul roman ar vrea ca romanii sa își facă vacanta doar în tara. Eu as pleca în Italia sau eventual Croația(3 ani la rand am fost în Croația, Istria, în locații diferite-alte localități). Anul asta, dacă as merge în Croația as opta pt zona Dubrovnik. Decât în România, mai bine în Bulgaria.

Edited by max_01, 21 May 2020 - 12:37.


#17
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Croația se deschide turiștilor UE, cu condiția prezentării a unei rezervării turistice(sau alt document în funcție de caz) astfel:
- Turiștii sloveni: pot circula liber de câteva zile
- Turiștii din restul țărilor UE: pot circula începând cu 29 mai.
Sursa: Nevanka Grdinic-consulul Croației la Trieste, într-un interviu acordat presei locale

Inițial era stabilit ca din 29 mai doar turiștii din Slovacia, Cehia, Ungaria și Austria să poată circula urmând ca din 15 iunie să poată intra turiștii din Polonia și Germania iar după aceea, la o dată nedefinită, turiștii din restul țărilor UE

Edited by iuhas, 26 May 2020 - 08:36.


#18
Hosty

Hosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.11.2008
Salutare, in fabruarie, inainte de izbucnirea pandemiei, ne-am facut rezervare prin AirBnb pentru sfarsitul lui august in Split. De atunci, am mai intrebat pe ici pe colo despre situatia de acolo, fiind ingrijorati de situatie.
Prima data am scris unui cuplu de romani stabiliti in Split:
Î: Salutare oameni buni. In afara ca ne e dor de riva si de cateva konobe din orasul vechi, vreau sa va intreb: cum e situatia in zona voastra? Ne-am dori sa revedem Splitul in vara asta si am rezervat pe airbnb un apartament in a 2 a jumatate a lui august. Multi din Romania spun ca nu va fi voie sa calatorim in Croatia si ar fi mai bine sa anulam. Voi ce credeti?
R:salut. La noi, pana acum, e bine. Deja s-au redeschis magazinele de sapt asta si in curand si restaurantele cu terasa etc. Din cate am inteles, din iunie incepem sa primim turisti, pe acorduri bilaterale, cu tarile care stau si ele bine la cifre si care sunt interesate. Prima tara va fi probabil Slovenia. Posibil Cehia, Ungaria, Germania. Despre Romania nu am auzit nimic. Dar pana in august mai e, sper ca pana atunci sa se poata calatori mai mult. Nu anula inca, daca poti, amana decizia pana la 1 iulie. Atunci sigur va fi mai clar

Pe urma am scris gazdei:
I:

May 8, 2020





Hostiuc7:59 PM




Hello Sanja, I hope that you are well. I write to you to ask you about COVID-19 situation in your area. Our hope is that until 20 august this *&^%*& virus will vanish from our lives and we will continue to live our lives free from fear of getting infected with this virus. We don't want to cancel our trip, especially since we plan to bring my parents in law with us. Can you tell us what are your goverment intentions about tourists this year? We will need some kind of health certificate to enter Croatia? Anyway, I hope to hear from you soon, and I also hope that we will meet you this year in your beautiful city. Best regards from Bogdan and Oana from Romania.
R1:
Sanja8:15 PM



Hi, I am fine, thank you for asking. Hope that you are well, too. The situation is OK in our area. The Government is loosening the measures and they are hoping we will be able to accept tourists this summer. They haven't yet decided if you will need to have a health certificate to enter the country. I guess they are going to wait for a while to see how the situation is going to develop after removing the restrictions. I will inform you as soon as I know more. Best regards, Sanja
R2:Hi, I just found out that so far foreign guests entering Croatia won't need to have health certificate. You will, however, need to have reservation confirmation with the names of all the people travelling in the party and payment confirmation. You will have to print that from airbnb and everything should be OK. I will let you know if there are any changes. Best regards.
Sanja

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate