Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

BARRIER vs MADRUGADA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 Timplarualin, on 25 mai 2020 - 09:10, said:

înainte de a schimba fereastra,verifica feroneria sa aibă cît mai multe puncte de închidere inclusiv pe spate,reglează presiunea pe garnitura,verifica cît calca cerceveaua pe toc(trebuie 8 mm)și apoi ce  combinație de sticla tripan e pus(gindestete că un pachet de sticla bun face toată treaba)apoi schimbă fereastra 🤕, multă lume vrea avioane dar se trezesc că au avioane ,dar fara aripi și motor🤭🤪,in goana după profit se uită multe 🥺
Presiunea pe garnitura pare ok, stiu ca a reglat un un imbus, atunci cand am schimbatr garniturile. Are 3 puncte de strangere, unul pe verticala si doua, sus/jos, pe orizontala. Cum verific "cît calca cerceveaua pe toc(trebuie 8 mm)". Atasez o poza cu o inscriptie de pe geam. Nu ma pricep, este OK?

Attached Files



#20
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 xplozia, on 25 mai 2020 - 10:41, said:


Presiunea pe garnitura pare ok, stiu ca a reglat un un imbus, atunci cand am schimbatr garniturile. Are 3 puncte de strangere, unul pe verticala si doua, sus/jos, pe orizontala. Cum verific "cît calca cerceveaua pe toc(trebuie 8 mm)". Atasez o poza cu o inscriptie de pe geam. Nu ma pricep, este OK?
pe spate ai ceva puncte de închidere?măsoară 8 mm pe marginea tocului și a montantului ,închide fereastra și vezi cît calca,

#21
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 Timplarualin, on 25 mai 2020 - 10:55, said:

pe spate ai ceva puncte de închidere?măsoară 8 mm pe marginea tocului și a montantului ,închide fereastra și vezi cît calca,
Se pare ca mai e o strangere si pe spate, aproape de coltul de sus, la 10 cm de colt.
Masuratoarea asta de 8mm o fac pe stalpul central, cat calca garnitura? Daca da, cand e geamul inchis are aproape 9 mm

#22
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 razzvann, on 25 mai 2020 - 09:43, said:

Astea sunt geamurile..nu imi dau seama ce profil e, nici nu au destule "zavoare" pe inchidere, nici garniturile nu-mi par prea ok.
:)Ce au tu acolo e un exemplu clasic de "brînză buna in burduf de ciine",ai o tîmplărie buna(salamander stremline 76),o feronerie buna(maco) dar e prost configurată,iar sticla nu pot sa zic nimic,la feronerie se pot monta restul de închideri,garnitura se poate schimba (dacă trebuie 🤔)cel mai bine caută un meseriaș bun in PVC(nu altceva 🤭)și apoi te poți gîndi sa schimbi sticla cu aceași grosime dar în alta configurație sau alta grosime(40-44)dar trebuie sa schimbi si bagheta


#23
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
BUn, oficial sunt in cautare de meserias bun in PVC, Bucuresti :))

#24
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 razzvann, on 25 mai 2020 - 11:38, said:

BUn, oficial sunt in cautare de meserias bun in PVC, Bucuresti :))
sint destui colegi din București pe forum,ia legătura cu ei😁sigur găsești pe cineva care sa te ajute

#25
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Meseriasii buni sunt la Constanta si Suceava 😁

#26
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Ma puteti ajuta, va rog cu info despre actualul geam de la Qfort, mai sus este si oferta de la Barrier, dau banii degeaba? Asta scrie pe geam.
Ca sa se vada mai bine se da click pe poza, apoi pe sageata cu varf in jos si apoi pe lupa cu +

Attached Files


Edited by xplozia, 25 May 2020 - 14:29.


#27
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 xplozia, on 25 mai 2020 - 14:27, said:

Ma puteti ajuta, va rog cu info despre actualul geam de la Qfort, mai sus este si oferta de la Barrier, dau banii degeaba? Asta scrie pe geam.
Ca sa se vada mai bine se da click pe poza, apoi pe sageata cu varf in jos si apoi pe lupa cu +

La q fort ai unul dintre cele mai bune pachete de geam din punct de vedere termic, fonic nu face mare lucru

Nu dai banii degeaba vei primi un geam mult mai bun din punct de vedere fonic, acuma la cat e ferestruica aia de mica vezi tu daca te ajuta cu ceva.

O configurare si mai buna ar fi 442sil +4 +442 sil, o sa coste geamul ala cat tamplaria pentru un apartament intreg.

#28
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
""La q fort ai unul dintre cele mai bune pachete de geam din punct de vedere termic, fonic nu face mare lucru""

pe vremuri, am pus un articol despre pachetele de geam pentru atenuare zgomote; din ce am retinut, fara sa fiu de specialitate, trebuie ca pachetul de geam sa fie neomogen.
pentru asta, grosimile geamurilor trebuie sa fie diferite , indiferent de cite foi sunt in pachet si distantele intre geamuri-evident pentru pachet de 3 foi- sa nu fie egale.

#29
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 laurentiu_florin, on 25 mai 2020 - 16:36, said:

""La q fort ai unul dintre cele mai bune pachete de geam din punct de vedere termic, fonic nu face mare lucru""

pe vremuri, am pus un articol despre pachetele de geam pentru atenuare zgomote; din ce am retinut, fara sa fiu de specialitate, trebuie ca pachetul de geam sa fie neomogen.
pentru asta, grosimile geamurilor trebuie sa fie diferite , indiferent de cite foi sunt in pachet si distantele intre geamuri-evident pentru pachet de 3 foi- sa nu fie egale.

Da asa este, folosirea sticlelor de grosimi diferite si a spatiilor inegale intre ele duce la o izolare fonica mai buna, apoi folosirea sticlelor laminate si mai buna, in final folosirea sticlelor laminate cu folie speciala silence duce la cea mai buna izolare fonica pe sticle.

#30
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 Dorel-Mesterel, on 25 mai 2020 - 15:40, said:

La q fort ai unul dintre cele mai bune pachete de geam din punct de vedere termic, fonic nu face mare lucru


Acum 1 an jumate, cand am fost la Qfort sa le spun ca am nevoie de izolare fonica, ei mi-au dat izolare termica. Bateie de joc pe banii mei. Pot eu sa le bat obrazul acum?

#31
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 xplozia, on 26 mai 2020 - 08:37, said:


Acum 1 an jumate, cand am fost la Qfort sa le spun ca am nevoie de izolare fonica, ei mi-au dat izolare termica. Bateie de joc pe banii mei. Pot eu sa le bat obrazul acum?

Sigur ca poti, mai bine de atat nici nu se poate. Pe un forum public dedicat domeniului tu spui ca le-ai spus celor de la q fort ca vrei izolare fonica foarte buna si ei ti-au dat altceva. Oricine cauta un feedback despre q fort poate vedea nemultumirea ta fata de ei si se va gandi de doua ori daca lucreaza cu ei sau cu altcineva.

Nu mai vorbim de colegii de breasla care nu au la inima q fort, probabil jubileaza acum ca au un feedback negativ la adres q fort, nu ca nu ar mai fi, dar sunt totusi putine.

#32
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View Postlaurentiu_florin, on 25 mai 2020 - 16:36, said:

""La q fort ai unul dintre cele mai bune pachete de geam din punct de vedere termic, fonic nu face mare lucru""

pe vremuri, am pus un articol despre pachetele de geam pentru atenuare zgomote; din ce am retinut, fara sa fiu de specialitate, trebuie ca pachetul de geam sa fie neomogen.
pentru asta, grosimile geamurilor trebuie sa fie diferite , indiferent de cite foi sunt in pachet si distantele intre geamuri-evident pentru pachet de 3 foi- sa nu fie egale.
Am vorbit astazi cu cel de la Barrier, iar in oferta lor spune ca sunt 3 geamuri de grosimi diferite 8,6 si 4. Nu stiu unde sa ma uit in oferta de aici https://forum.softpe.../#entry26426601 unde apare grosimea geamului

#33
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View Postxplozia, on 28 mai 2020 - 10:23, said:

Am vorbit astazi cu cel de la Barrier, iar in oferta lor spune ca sunt 3 geamuri de grosimi diferite 8,6 si 4. Nu stiu unde sa ma uit in oferta de aici https://forum.softpe.../#entry26426601 unde apare grosimea geamului

asa este.ai 8-4-6
4.4.2Sil+FLoat4+3.3.1LowE
- 4.4.2 inseamna 2 sticle de cate 4mm laminate
- 3.3.1 inseamna 2 sticla de cate 3mm laminate

#34
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Geamul tripan 36 LowE1.0 4+F4+LowE1.0 4 (Ar+We) este recomandat pentru o izolatie termica mai buna sau pentru o izolatie fonica mai buna?

#35
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
In grosime de 36 cam nici una nici alta

#36
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 xplozia, on 03 iulie 2020 - 08:45, said:

Geamul tripan 36 LowE1.0 4+F4+LowE1.0 4 (Ar+We) este recomandat pentru o izolatie termica mai buna sau pentru o izolatie fonica mai buna?

Configuratia data izoleaza mai bine atat fonic cat si termic fata de un geam termopan bine configurat si executat.

Pentru un tripan insa izolarea nu este cea mai buna nici fonic si nici termic. Termic cea mai buna izolare inseamna un coeficient de transfer de 0,5 w/mpk, pachetul in discutie are 0,7, un termopan bun are 1.0. Termic fara prea mari costuri poti obtine 0,6 pe pachet de tripan de la 38mm pana la 44mm, poti obtine si 0,5 dar costurile nu vor mai fi nesemnificative.

Fonic este in decibeli, nu ma stiu foarte bine cu ei, ce stiu este ca daca te intinzi la fonic pierzi la termic pe pachete la limita gen 36, 38, 40mm.  In functie de cat te intinzi pe fonic poti ajunge sa pierzi la termic si pe pachete mai mari, 44,48, 52, dar atunci se simte si la bani, poate ajunge sticla la fel sau mai scumpa decat tamplaria.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate