Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Nemo Express nu vireaza rambursurile colectate - optiuni legale

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mariustoca

mariustoca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.01.2016
AWBul este al Nemo Express si este generat din interfata colete-online.ro. Asemanator cum poti sa generezi AWB fan curier direct de pe olx - cred ca inca se mai poate, nu stiu ca nu am mai trimis direct de pe olx de muuulta vreme.

#20
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013
Daca este in nomenclatorul Nemo, poti incepe sa-i pistonezi cu telefoanele. Suni, dictezi AWB-ul si ceri detalii. Doar asa am reusit se obtin virarea sumei in cont dupa vreo doua saptamani de la incasare.

#21
mariustoca

mariustoca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.01.2016

 argonaut, on 02 mai 2020 - 15:29, said:

Daca este in nomenclatorul Nemo, poti incepe sa-i pistonezi cu telefoanele. Suni, dictezi AWB-ul si ceri detalii. Doar asa am reusit se obtin virarea sumei in cont dupa vreo doua saptamani de la incasare.

Cum ti s-au parut cei de la call center?

#22
guvrila

guvrila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.10.2008
Buna seara!
Suntem Colete Online si dabea acum am vazut aceasta postare.
In acest moment rambutsurile la nemo se livreaza in aproximativ 10 zile lucratoare (2 saptamani).
Intradevar a fost o problema in prima jumatate a anului trecut insa incet-incet partenerul nostru a reusit sa reduca timpul de livrare a rambursurilor.
Ne cerem scuze celor care au avut parte de întârzieri in acea perioada. Noi am incercat sa fim cat mai transparenti si am informat clientii cat mai bine posibil asupra functionarii serviciilor in cazul fiecarui curier.

#23
Maria677

Maria677

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2021
Bună ziua

Nemo nu virează banii. Ii rulează. Va recomand sa nu mai trimiteți cu aceasta firma

#24
redcat

redcat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2008

 mariustoca, on 02 mai 2020 - 13:51, said:

Salut,

De o luna m-am lovit de urmatoarea situatie incredibila: firma de curierat Nemo Express nu-mi vireaza contravaloarea rambursurilor. Nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva asa ca as vrea sa stiu care sunt optiunile mele legale.

Ca sa va explic situatia, am facut ordine prin casa si am decis sa mai scap din electronicele pe care nu le mai foloseam asa ca hop cu ele pe olx si lajumate. Am generat AWBul folosind colete-online.ro, le-am pus pe colet si le-am trimis. Coletele au fost livrate, banii au fost incasati de Nemo Express.... si... cam aia e. Cei de la colete-online.ro mi-au spus ca incearca zilnic sa-i convinga pe cei de la Nemo Express sa vireze rambursurile dar acestia nu-i asculta. Pur si simplu ii ignora. I-am contactat si eu direct pe cei de la Nemo, si pe facebook (n-au raspuns), si prin formularul de pe siteul lor de doua ori (n-au raspuns), si prin email (au raspuns ceva de genul: da, s-a livrat acum o luna, da, s-au incasat banii, stati sa verifice cei de la departamentul x). Si dupa, iar tacere. Prejudiciul este suficient cat sa-mi pese si sa nu las sa treaca de la mine - mai ales in ce timpuri traim cu hoti si jivine pe toate drumurile. Si mai ales pentru ca e complet ilegal si imoral ce fac cei de la Nemo.

La o cautare mai atenta, am aflat ca Nemo Express s-a mai tinut de astfel de faze cu prejudicii aduse oamenilor de zeci de miil de lei.

Intrebarea mea este - care sunt optiunile mele legale?

Conform T&C de la Nemo Express: "Termenul de returnare a contravalorii trimiterilor poștale care fac obiectul serviciului Contra Ramburs este de 7 zile de la livrare, atat in cazul trimiterilor postale interne, cat si internationale." Ei au intarziat returnarea cu o luna deja, deci si-au incalcat Termenii si Conditiile.
Conform T&C de la colete-online.ro: "- ramburs in cont Furnizorul serviciului ridica suma cash (sau cu card, daca optiunea este disponibila) si ii transfera in contul GUV Services. Acesta din urma va transfera suma in contul furnizat de client in momnntul comenzii in maxim 5 zile de la data primirii sumei de la transportator, dar nu mai mult de 10 zile de la momentul predarii coletului catre destinatar si incasarea rambursului de catre curier." Neprimind banii de la Nemo, si ei au intarziat plata foarte mult - deci si ei si-au incalcat Termenii si Conditiile pentru ca practic, cei de la colete-online trebuiau sa primesca banii de la Nemo si apoi sa-i vireaza imediat in contul meu.

Care sunt optiunile mele legale? ANPC-ul e o varianta. Dar din cate am inteles, sunt foarte multi in situatia mea deci ma gandesc sa am putea sa ne asociem toate persoanele fizice care suntem in situatia asta si sa facem plangerea ca o asocietie - astfel cazul nostru ar fi mult mai puternic.
Intre timp am vazut ca cei de la colete-online.ro au suspendat colaborarea cu Nemo pentru serviciul de ramburs - as fi preferat sa suspende mult mai repede pentru ca au avut probleme cu cei de la Nemo din primul moment al colaborarii. Din ce am cautat pe net, nu am gasit nimic bun despre Nemo: foarte multe articole online despre tepe facute prin intermediul retelei lor de distributie, foarte multe articole cu cazuri de flagrante organizate de politie in care au descoperit ca curierii lor furau colete, foarte multe cazuri de intarzieri de plata a rambursurilor, foarte multe cazuri de atitudine defectuoasa a curierilor etc. Practic, nu am gasit nimic bun despre aceasta firma. Ce nu inteleg e cum de au ales sa colaboreze cei de la colete-online cu o firma cu un astfel de istoric de ilegalitati - si astfel sa-si puna clientii in pericol.

Astept parerile voastre. Posted Image

Weekend fain in continuare.

Buna ziua, dupa un an de la articolul dvs, ma confrunt cu aceeasi situatie.... Pana la urma, ati primit rambursul? Multumesc anticipat pentru raspuns

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate