Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cum dezlipesc capacul bateriei la S7 edge

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
salutare, vin si eu cu o intrebare aici, poate ma ajuta careva... cum pot, daca pot, dezlipi singur acasa capacul de la un s7 edge? ar trebui sa ii iau bateria.... am incalzit pret de vreo 2 minute cu un uscator de par dar nu se desface... m-am temut sa tin prea mult sa nu se strice bateria pe care vreau sa o iau sa o pun in tel meu. multumesc

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006
te-ai documentat pe youtube?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i7z7pZV5pFY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Ai rabdare pana se vor ridica restrictiile si apeleaza la un service. Capacul ala este foarte bine lipit. Daca il fortezi, il vei sparge. Bateria aia nu se scoate cum crezi tu si pun pariu ca o vei deforma. Daca manevrezi gresit 'ustensila' cu care dezlipesti bateria, o sa spargi si ecranul.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 freenet363636, on 27 aprilie 2020 - 22:47, said:

salutare, vin si eu cu o intrebare aici, poate ma ajuta careva... cum pot, daca pot, dezlipi singur acasa capacul de la un s7 edge? ar trebui sa ii iau bateria.... am incalzit pret de vreo 2 minute cu un uscator de par dar nu se desface... m-am temut sa tin prea mult sa nu se strice bateria pe care vreau sa o iau sa o pun in tel meu. multumesc
Ai pe ifixit.com ghid cum poti schimba bateria ->https://www.ifixit.c...lacement/105877

Dar inainte sa te apuci de asta ai neaparat nevoie de:
- un capac-spate nou, sau macar adezivul taiat special pentru capacul-spate al S7 Edge.
- alcool izopropilic sau ceva in genul iOpener de la iFixit, ca sa dizolve sau sa inmoaie adezivul de sub baterie. In clipul postat de @dan210 bateria ori nu mai are deloc adeziv, ori a fost deja scoasa de mai multe ori si nu se mai lipeste asa tare ca in fabrica. Daca vei incerca sa scoti bateria fara sa fi dizolvat sau inmuiat adezivul, in cel mai fericit caz doar vei strica bateria, iar in cel mai rau caz spargi ecranul
- spatule de plastic in genul celor din ghid, ca sa nu strapungi bateria cand incerci sa o scoti

Nu ai reusit sa dezlipesti capacul fiindca e lipit cu adeziv destul de puternic, care-i ofera ratingul IP68 la protectia impotriva apei/prafului. Trebuie incalzite marginile, si cu un uscator de par e mai greu, de asta service-urile folosesc statii cu aer cald.

Edited by Hider141, 28 April 2020 - 07:24.


#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Service-ul unde am schimbat eu o baterie nu folosea statie cu aer cald pentru asta, ci o plita electrica cu temperatura controlata. Deasemenea avea acel adeziv necesar la incapsulare pregatit (cel vechi se curata complet), arata ca o banda scotch miniaturala. Nu m-as apuca sa fac asta acasa, cei ~ 150 lei dati pe manopera si acumulator se justifica 100%.

Edited by mannick, 28 April 2020 - 08:33.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
E buna si aia, chestia e sa poata fi controlata temperatura sau zona unde e aplicata, sa nu afecteze bateria. Chiar daca va fi schimbata, de la caldura excesiva aplicata cu uscatorul de par se poate umfla sau chiar poate exploda.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
nu este pentru oricine acea operatie...
cu usurinta poti distruge telefonul.

asigura-te ca ai FULL backup facut
ca daca il strici macar sa nu iti pierzi continutul.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Omul vrea să desfacă acel telefon sa recupereze bateria din el, se poate tăia și cu flexul pe margini daca asta e situația.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 freenet363636 said:

am incalzit pret de vreo 2 minute cu un uscator de par dar nu se desface...
încearcă vreo 20 de minute.

#10
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
Multumesc tuturor pentru raspunsurile variate si rapide!

 dan210, on 27 aprilie 2020 - 22:55, said:

te-ai documentat pe youtube?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i7z7pZV5pFY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
da, am vazut chiar filmul respectiv inainte de a scrie aici, este chiar foarte bine construit doar ca nu se arata timpul, sau nu am obs eu, durata de incalzire! e chiar asa scurta cit arata ei?

 kaytar, on 28 aprilie 2020 - 00:19, said:

Ai rabdare pana se vor ridica restrictiile si apeleaza la un service. Bateria aia nu se scoate cum crezi tu si pun pariu ca o vei deforma. Daca manevrezi gresit 'ustensila' cu care dezlipesti bateria, o sa spargi si ecranul.
nu cred ca as strica ceva, atentia si rabdarea sunt armele mele destul de bune... dar sfaturile sunt binevenite!

 Hider141, on 28 aprilie 2020 - 07:21, said:

Ai pe ifixit.com ghid cum poti schimba bateria ->https://www.ifixit.c...lacement/105877
/quote]
super frumoasa indrumare, multumesc! nu prea am inteles daca merge dezlipit doar cu i fix dinala sau tot trebuie si heat gun?

 Hider141, on 28 aprilie 2020 - 08:33, said:

E buna si aia, chestia e sa poata fi controlata temperatura sau zona unde e aplicata, sa nu afecteze bateria. Chiar daca va fi schimbata, de la caldura excesiva aplicata cu uscatorul de par se poate umfla sau chiar poate exploda.
da, bun sfat deasemenea, de asta ma si temeam sa nu tin prea mult uscatorul ala sa stric bateria sau circuitele sau chiar si altele...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate