Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce nu se condamnã și la noi prescrierea de antibiotice aiurea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#55
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Dar iaurt, iaurt ai papat?

#56
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Da. Nici o diferență.

Edited by benis, 25 April 2020 - 21:51.


#57
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Eu nu cred asta. Am avut heliobacter pylori. Cu amoxicilina nimic, nici un progres. Mi s a prescris un antibiotic anume pt bola asta Pylera. Tare al naibii, 12 pilule/zi. Imi dadea ameteli. Dupa tratament s a dus bacteria ca si cum n ar fi fost. Intradevar ca m a afectat un pic la flora intestinala, cind ma trecea, ma trecea, trebuia sa ma duc la wc. Mi s a prescris niste probiotic si in 3 zile nu am mai avut nici o pb cu tranzitul.
Cum ramine ? Ne raportam la tine sau la mine ?

#58
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Benis, cu probiotice ai incercat? Ca daca mananci un iaurt pasteurizat fara bacterii nu faci nica.

Edited by BasculantaSexy, 25 April 2020 - 21:54.


#59
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Exact cum am scris.

#60
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 BasculantaSexy, on 25 aprilie 2020 - 21:54, said:

Benis, cu probiotice ai incercat? Ca daca mananci un iaurt pasteurizat fara bacterii nu faci nica.
Da. Am încercat mai multe probiotice. Ultimul a fost de la MegaSpore, acesta din urmă mi-a creat o intoleranță la histamine care s-a dus după ce am reununțat la el.

Edited by benis, 25 April 2020 - 21:58.


#61
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Nu e vina medicului :P

#62
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
@benis: tu ai si ghinion. Asta e, fatalitate genetica, daca iti place termenul asta. Nu avem noi nici o vina.

#63
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 BasculantaSexy, on 25 aprilie 2020 - 21:58, said:

Nu e vina medicului Posted Image
Păi și atunci cine este devină? Că traiul nu e moka. Statul ridică din umeri!

#64
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

 benis, on 25 aprilie 2020 - 22:23, said:

Păi și atunci cine este devină? Că traiul nu e moka. Statul ridică din umeri!
E vina ta ca nu ai citit prospectul. La cati la suta le provoaca diaree?

#65
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Adevarul e că nu trebuia să merg la medic. De asta am deschis acest subiect ca să fie și alții în temă.
Puteam să cer doar scutire medicală și să renunț la medicația păcii. Care mai rău strică de multe ori decât vindecă.

Edited by benis, 25 April 2020 - 22:36.


#66
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Anul trecut am baut nurofen, sub 1% sufera de constipatie. Am fost printre ghinionisti si nici prospectul nu l am citit. Si daca il citeam tot  im beam. Ideea e ca nu se poate interzice pt unii ca mine, ca benis, sub1%.

#67
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Tu crezi ca daca tu ai facut diaree si eu nu, ma iau dupa sfatul tau sa nu merg la medic? Inseamna ca nu stii ce e pregatirea pentru o colonoscopie.

#68
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Băi, voi nu pricepeți că eu nu am diaree sau constipații, eu efectiv sunt legumă? Industria farma e o minciună, mult mai mulți oameni sunt afectați de medicamente decât se recunoaște în prospecte.

#69
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Esti unul din cite milioane de vindecati ? E trist ce ti se intimpla, dar nu asa functioneaza societatea.
De ex, anestezia omaoara 1 om din 200 000, ce facem, interzicem anesteziiile, nu mai operam oamenii ? 200 000 versus 1, zic ca merita riscul.

#70
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 benis, on 25 aprilie 2020 - 21:47, said:



Eu am stabilit, de acum înainte NU mai merg la medici! Ce strică medicii și companiile farmaceutice nu mai repară nici zeii!

Bree te stiu baiat istet si cultivat , probabil cunosti faptul ca se moare din pneumonie .
Chiar daca e virala , produce leziuni la nivelul alveolelor care se suprainfecteaza  ca doar nu respiri din atmosfera aer steril iar faptul ca ai tras asa mult cu un astfel de tratament spune ca nu stai bine de loc cu imunitatea. Asta cu covid-ul adus de un italian in martie e o poveste frumoasa , toata iarna dupa anul nou a fost decimare in populatie , cel putin in zona mea unde acum curios incidenta covid-ului e la cote minime
Bun acum s-a stricat microbiomul intestinal  din cauza prescriptiei proaste de tratament, parerea ta dar parerea mea e ca ar trebui sapat mai adinc si eficient de ce ai ajuns in aceasta stare.
Biserica poate iti creste optimismul dar nu te vindeca de nimic, orice boala are o covalescenta iar unele lasa sechele adanci dar un organism viu are sa le repare in timp

#71
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Biserica nu îmi crește optimismul, ăștia sunt regii țeparilor, cel mult îmi crește cheful să îi trimit la origine.

 ciine, on 26 aprilie 2020 - 09:31, said:

Bree te stiu baiat istet si cultivat , probabil cunosti faptul ca se moare din pneumonie .

Da, șansele de moarte în cazul meu erau infime. Dacă aș fi știut de la început, repet, aș fi refuzat tratamentul pe proprie răspundere.

 petit_christian, on 26 aprilie 2020 - 07:34, said:


De ex, anestezia omaoara 1 om din 200 000, ce facem, interzicem anesteziiile, nu mai operam oamenii ? 200 000 versus 1, zic ca merita riscul.
Nu se compară anestezia care se efectuează pentru operații vitale cu administrarea de antibiotice în cazuri cu potențial letal redus.

#72
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
De ar sti omul ce ar pati, dinainte s ar feri. Fosta era sa dea coltul de la papaya. Nu mai mincaseram niciodata, eu nu am avut nimic, pe ea a luat tremuratul si voma. De abia si a revenit ? Daca murea, cine era de vina ? Interzicem consumul de papaya ? Te inteleg,dar nici sa nu exageram. Viata este un risc asumat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate