Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce nu se condamnã și la noi prescrierea de antibiotice aiurea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#145
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View PostFlyMe2, on 01 mai 2020 - 11:47, said:

Posted Image
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

Edited by BasculantaSexy, 01 May 2020 - 12:18.


#146
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,804
  • Înscris: 15.08.2014
Nu batrin, ci bolnavicios, luna si boala, iesi afara racesti, stai inncasa la 25° fara ciorapi, racesti, bei o gura de apa rece pb la git, samd. Poti sa fi in forma buna si la 90 de ani, raportat la virsta respectiva.
Cind ai 30 de ani, locuiesti, luncesti si te hranesti decent, dar faci 4-5 raceli, 2-3 viroze si o gripa in fiecare iarna, cum esti, dpdv al sanatatii ? Te tai la deget si te vindeci in 2 luni, in timpul ce altul, aceeaso taietura se vindeca in 5 zile, asta inteleg eu prin copt.

#147
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View PostBasculantaSexy, on 01 mai 2020 - 12:17, said:

Deci avem liber la dulciuri (zahar)? Posted Image

#148
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Ai voie la orice zice arsinel.

#149
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 12:23, said:

Nu batrin, ci bolnavicios, luna si boala, iesi afara racesti, stai inncasa la 25° fara ciorapi, racesti, bei o gura de apa rece pb la git, samd. Poti sa fi in forma buna si la 90 de ani, raportat la virsta respectiva.
Cind ai 30 de ani, locuiesti, luncesti si te hranesti decent, dar faci 4-5 raceli, 2-3 viroze si o gripa in fiecare iarna, cum esti, dpdv al sanatatii ? Te tai la deget si te vindeci in 2 luni, in timpul ce altul, aceeaso taietura se vindeca in 5 zile, asta inteleg eu prin copt.
Ei, nu poti sa ai toate slabiciunile pe care le-ai scris acolo. Fiecare om are o slabiciune (sau mai multe), parte a organismului care e mai sensibila. Poate fi genetic. Dar depinde foarte mult si de momentul cand te nimereste boala sau poate unii au rezistenta la virusul asta, chiar daca mai au si alte boli care nu pun neaparat viata in pericol.

Edited by FlyMe2, 01 May 2020 - 12:39.


#150
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,804
  • Înscris: 15.08.2014
Nu ai cunoscut tu oameni din astia.
Am un coleg de seviciu, 40 de ani, sciatica, pb cu lombarii, acum l au gasit si cu cheaguri de singe pe arterele de la inima. Asta s rezolva in 45 de min, fara operatie. Dar orisicit, om care a trait in conditii mai multe decit decent. Si totusi 40 de ani.

#151
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 12:48, said:

Nu ai cunoscut tu oameni din astia.
Am un coleg de seviciu, 40 de ani, sciatica, pb cu lombarii, acum l au gasit si cu cheaguri de singe pe arterele de la inima. Asta s rezolva in 45 de min, fara operatie. Dar orisicit, om care a trait in conditii mai multe decit decent. Si totusi 40 de ani.
Cunosc, am in familie cu jumatate din bolile lumii Posted Image
Unele reale, altele mai mult sau mai putin inchipuite. Atitudinea ipohondra poate dauna sanatatii. Totusi, poate fi si ceva bun cand te ajuta sa fii foarte prevazator.

#152
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 11:39, said:

De acord ca poti avea pb necunoscute, dar  eu vb la concret, uite ca au murit fara sa aiba vreo hiba, si altii, tot copti, au supravietuit. Cum ?
Există, ca de obicei, 2 răspunsuri, unul simplu și unul mai compllicat.

Răspunsul simplu în cazul antibioticelor și în cazul virusului este că noi oamenii intervenim atât organism cât și în în mediul natural brutal, tragem cu tunul.
A altera un echilibru al microbiomului este priculos, la fel de periculaosă este și alterarea mediului natural care duce la o accelerare a mutațiilor patogenilor.

Răspunsul complicat, ei bine, îl vom avea în câteva decade.
Se știe că există un echilibru delicat în cadrul microbiomului însă nu se știe exact de ce unii oameni pot trăi fără anumite specii de bacterii în timp ce alții nu pot. Se știe că vârsta unui om poate fi determinată în cadrul unei analize a microbiomului. Nu se știe de ce apar aceste modificări.
Până atunci ar fi bine să facem tot posibilul să prevenim alterarea microbiomulu, tocmai pentru că nu înțelegem exact ce modificări apar și cum ne afectează.


Cât despre virus, ei bine, nu se știe cum a evoluat așa. Nu se știe de ce preferă anumiți receptori. Nu se știe cum de nicotina blochează receptori pe care s-ar putea conecta virusul. Vom afla pesete ani și ani de zile. Până atunci, ar fi bine să avem grijă să alterăm cât mai puțin echilibrul ecologic ca să nu mai avem parte de astfel de mutații acelerate pe care nu avem timp să le înțelegem.

Edited by benis, 01 May 2020 - 13:35.


#153
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,804
  • Înscris: 15.08.2014
Teoria e buna si frumoasa,dar ne  omoara practica. Ai o infectie pe undeva, nu iei nimic ca trece si apoi te trezesti ca e prea tirziu. Cine isi asuma asemenea risc ? Care medic si mai ales care pacient ? Cum am zis, cind am avut heliobacter, doctorita mi a dat un antibiotic mai slab, nu s a aruncat din prima la ceva mai puternic. Si nici ala puternic nu m a lasat cu sechele.
Daca pe tine te ar lasa cu sechele ai sari in sus, dar, repet cum ramine cu milioanele de vindecati ? Cine are dreptul sa le refuze dreptul la o sansa si in numele a ce ?
Asa daca e sa be gindim numai la viitor, oprim toata industeia si ne intoarcem la cal si caruta, dar practic azi nu se poate atz asa ceva.

#154
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 13:44, said:

Cine isi asuma asemenea risc ?
Eu, dacă sunt informat.

#155
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,804
  • Înscris: 15.08.2014
Dupa razboi, multi viteji se arata.

Revin, ai nevoie de o operatie, sa zicem ca daca nu i vitala, dar iti imbunateteste mult calitatea vietii, 1/200 000 sansa sa mori si un alt procent la fel de infim sa ramii cu schele.
Sa nu mi spui ca nu o faci ? Te gindesti ca nu esti atit de ghinionst, dar daca ai ramine cu scechel, poate ca la fel ai tuna si fulgera impotriva anesteziei. Alte solutii nu s deocamdata, csf, ncsf.

#156
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Hai că deja forțezi offtopicul.

Chiar și oficial riscurile de a face complicații din antibiotice sunt mult mai mari.

#157
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,804
  • Înscris: 15.08.2014
Si nu ti le ai asuma daca alternativa ar fi moartea sau handicap pe viata ? Haida de

#158
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Moartea :lol:

Nu eram în pericol de mmoarte. Data viitoare semnez că îmi asum riscul și basta.

Adevărul e că trăim într-o țară de rahat.

Adevărul e că am fost un fraer că m-am întors în țară. Dar acuma nu mai contează.

#159
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
https://www.pewtrust...n-they-shouldnt
Și la americani se sare calul.

#160
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,804
  • Înscris: 15.08.2014
Totusi nu ai spus in ce tari se condamna prescrierea de antibiotice. Cu texte de lege, spete in justitie,condamnari efective.

#161
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Întreabă un jurist. Firmele de antibiotice au un lobby imens la nivel global. Niște criminali la costum.

#162
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,804
  • Înscris: 15.08.2014
Tu ai deschis topicul si tu i ai dat titlu., nu vad de ce as intreba pe altcineva in afara de tine, ai facut o afirmatie, sustine o daca vrei credibilitate. Din acest titlu se intelege ca la altii se condamna prescrierea de antibiotice. Care s acesti "altii", daca poti sa ne spui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate