Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

De ce nu se condamnă și la noi prescrierea de antibiotice aiurea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#127
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,826
  • Înscris: 15.08.2014
Tinind cont ca sunt oameni alergici si la banala aspirina care pot muri dintro sg pastila, ce mai e de zis ? Sa o interzicem si pe asta ? Nu stiu altii cum sunt, dar eu tot timpul intreb medicul despre efectele secundare ale medicamentelor si ei ma informeaza, pina acum n am avut ghinion sa fiu 1 dintrun milion.

#128
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 09:41, said:


Eu te as intreba de asemenea, pina sa te imbolnavesti, cu ce te ai hranit ? Daca ai bagat hrana procesata industrial, lapte UHT, brinza din lapte pasteurizat si proteina reconstituita, numia pui de ferma intensiva, oua asisderea, samd, nu i de mirare ca a dat boala in tine.
Lucrurile sunt f nuantate
Nu este cazul, dintotdeauna am căutat să mănânc cât mai sănătos.

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 10:01, said:

Tinind cont ca sunt oameni alergici si la banala aspirina care pot muri dintro sg pastila, ce mai e de zis ? Sa o interzicem si pe asta ? Nu stiu altii cum sunt, dar eu tot timpul intreb medicul despre efectele secundare ale medicamentelor si ei ma informeaza, pina acum n am avut ghinion sa fiu 1 dintrun milion.
Tu pricepi care este diferența între un efect cronic și o alergie?

Nu, nu am fost informat. Am fost tratat la Bandă și am avut ca prostul încredere în medici.

#129
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,826
  • Înscris: 15.08.2014
Nu stiu ce sa zic, consulta un avocat.
Pai daca ai fost atent la dieta si ai facut boli asa grave, inseamna ca si corpul e mai sensibil chiar si la medicamente.
Eu asta iarna am mers cu bicicleta pe ploaie, ninsoare, la-7°, pe afara am umblat numai intro geaca si un tricou, nu ti inchipui ca cine stie ce şubă, o geaca subtirica de fapt. La-1° si vint puternic am mers pe jos 4 km si cu tricoul ud (nu ma intreba cum si de ce), si nimic, nici o boala.
Tata la 71 de ani doarme la 14 grade, daca face mai cald in camera nu i place. Cum ?
Asa ne a facut natura, sa venim si sa dam vina numai  pe medicina iarasi nu mi se pare ok.
Medicina asa cum este ea a facut mult mai mult bine decit rau.
Ca e loc de mai bine,de acord, dar nici cum zici tu.
Daca s ar condamna medicii pt ca prescriu antibiotice, n ar mai avea niciunul curaj sa o faca si nr de morti din cauza infectiilor si bolilor ar fi mult mai mare decit nr celor ce sufera acum din cauza efectelor secundare. E vb de mult vs f putin, si cine vb de vieti omenesti trebuie tinut cont de cei multi. Eu asta incerc sa te conving, nu zic ca doctorul tau a fost infailibil. O fi dat gres cu tine, dar si citi a salvat ?
Daca a salvat 10 si deja 10>1, si tu esti viu,ca nu esti chiar ok, o fi si de la natura.


#130
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Omule eu nu Ăźmi doresc să nu se mai prescrie antibiotice deloc. Nici nu am zis că medicina e o tĂąmpenie.
Nu ai să vezi la mine subiecte de tipul:  virusul nu există, 5G-ul favorizează virusul, clopotele sperie virusul.
Doar Ăźmi doresc ca lumea să afle că de multe ori riscul antibioticelor depășește beneficiul lor. În plus, există un risc colectiv ca aceste antibiotice să Ăźși piardă complet eficiența. Pentru că s-au prescris inutil in 4 din 5 cazuri, Ăźn viitor acea minoritate care chiar ar fi avut nevoie de ele s-ar putea să aibe de suferit.
Frica noastră exagerată de moarte alimentează religiile companiile farmaceutice și Ăźn viitor Ăźnsăși moartea.

Edited by benis, 01 May 2020 - 10:46.


#131
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View PostFane, on 27 aprilie 2020 - 19:49, said:

acuma, daca tu crezi ca industria pharma e invitata la sedinta unde se decid protocoalele terapeutice cred ca avem o problema. Iarasi avem o problema daca crezi ca cineva poate anticipa in cel mai mic amanunt ce efect va avea un anume tratament (eventual combinat cu altele) asupra fiecarui pacient (inafara de Dumnezeu).
Nu in cel mai mic amanunt dar cu o simpla cercetare pe net va scoata la iveala o platforma unde se poate verifica daca substanta activa din medicamentul X  influenteaza  substanta activa din medicamentul Y , si gradul de influenta(major, mediu, minor, fara influenta)

De exemplu poti vedea daca medicamentul X combinat cu mancarea sau cu alt medicament Y pot genera efectul de  "prelungire a intervalului QT" privind bataile inimii.
In acest caz platforma spune ca este risc major in urma combinarii substantelor selectate si numai trebuie sa testezi pe tine efectiv cum se manifesta prelungirea intervalului QT privind bataile inimii:
transpiratii reci, tremor, senzatie de slabiciune, puls rapid(peste 100) , nod in gat, durere in piept, anxitetate, stare de greata, senzatia de lipsa de aer

chestii de genul asta.

https://www.drugs.co...teractions.html

Edited by MartinAdelberg, 01 May 2020 - 11:01.


#132
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Păi dacă Fane ne spune că Dumnezeu știe mai bine, eu zic că mai bine mergem la popa la o spovedanie, ce atâta medicină..

#133
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
Revenim la esential.

#134
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
Si spovedania are rolul sau.Mai multe detalii daca vrei, poti sa dechizi un topic pe aceasta tema pe aria de Religie si vei afla acolo cum se completeaza spovedania si cu medicina.

#135
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
Daca site-ul ala greseste si nu-ti prezice im amanunt efectele asupra corpului tau pe cine condamni?

View PostMartinAdelberg, on 01 mai 2020 - 11:17, said:

Si spovedania are rolul sau.Mai multe detalii daca vrei, poti sa dechizi un topic pe aceasta tema pe aria de Religie si vei afla acolo cum se completeaza spovedania si cu medicina.
Daca nu functioneaza spovedania sau are efecte adverse?

#136
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View PostdreaQ, on 25 aprilie 2020 - 10:49, said:

In Romania ar fi greu. Adica romanii se pricep ei mai bine la doftoriceala pe langa fotbal, politica, zugraveala sau economie. Neam al dracu, doctori din tata-n fiu. Nu-mi spui tu mie, stiu eu mai bine ce sa iau pentru masea sau raceala....AUGMENTIN, CLAR!
Ai uitat sa spui ca sunt si profesori...

#137
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Ne cam îndepărtăm de subiect oarecum, aici nu vorbim atâta de interacțiuni cât de problemele cronice cauzate de antibiotice.
Faptul că acestea sunt minimizate cu sprijinul fabricilor de antibiotice nu ar trebui să ne mire.

#138
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,826
  • Înscris: 15.08.2014
Intrun fel are dreptate si Fane, nici un doctor nu iti poate garanta vindecarea sau supravietuirea, se bazeza pe statistici toti. Medicul iti mareste sansele, dar nu poate garanta nimic. Asta i crudul adevar, cine crede altfel se amageste.
Unii au cazut de la 100 m si n au avut nimic, altii de pe scaunel de la 40 de cm si au murit, sunt cazuri documentate. Ai vreo explicatie logica ?
Sau, femeie de 90+ s a vindecat de covid, barbat 36 de ani, campion de judo, mort de acelasi covid. Care i rsp logic, rational, stiintific ? Are medicina vreun merit, vreo vina ?

#139
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View PostFane, on 01 mai 2020 - 11:19, said:



Daca nu functioneaza spovedania sau are efecte adverse?
Paradoxal, spovedania chiar nu are efecte adverse și nu o poți compara cu un antibiotic. Doar dacă nu se face știu eu ce ritual medieval :console:

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 11:22, said:

Intrun fel are dreptate si Fane, nici un doctor nu iti poate garanta vindecarea sau supravietuirea, se bazeza pe statistici toti. Medicul iti mareste sansele, dar nu poate garanta nimic. Asta i crudul adevar, cine crede altfel se amageste.
Unii au cazut de la 100 m si n au avut nimic, altii de pe scaunel de la 40 de cm si au murit, sunt cazuri documentate. Ai vreo explicatie logica ?
Sau, femeie de 90+ s a vindecat de covid, barbat 36 de ani, campion de judo, mort de acelasi covid. Care i rsp logic, rational, stiintific ? Are medicina vreun merit, vreo vina ?
Nu mergem neapărat la doctor pentru garanții. Am vrea doar ca aceștia să ia deciziile cele mai bune. Nu >ntotdeauna războiul este cea mai bună decizie.

#140
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View Postbenis, on 01 mai 2020 - 10:45, said:

Doar ĂŽmi doresc ca lumea să afle că de multe ori riscul antibioticelor depășește beneficiul lor.
Antibioticul nu e de luat oricand, pt.orice infectie pe care organismul o poate depasi singur. Ar trebui folosit doar in cazuri in care poate face diferenta dintre viata si moarte.

Legat de medici, doar n-o sa vezi medic care, atunci cand te duci la el pt.o infectie oarecare, iti spune "du-te acasa, nu ai nevoie de mine sau de remediile mele, te vindeci singur!" Asa ca, ori inveti sa-ti cunosti organismul si sa te duci la medic cand ai cu adevarat nevoie, ori te duci pentru fiecare bubita sa te trateze, ca el te trateaza, nu te trimite acasa.

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 11:22, said:

Intrun fel are dreptate si Fane, nici un doctor nu iti poate garanta vindecarea sau supravietuirea, se bazeza pe statistici toti. Medicul iti mareste sansele, dar nu poate garanta nimic. Asta i crudul adevar, cine crede altfel se amageste.
Unii au cazut de la 100 m si n au avut nimic, altii de pe scaunel de la 40 de cm si au murit, sunt cazuri documentate. Ai vreo explicatie logica ?
Sau, femeie de 90+ s a vindecat de covid, barbat 36 de ani, campion de judo, mort de acelasi covid. Care i rsp logic, rational, stiintific ? Are medicina vreun merit, vreo vina ?
La unele tine de sansa/noroc (depinde si cum cazi), la altele de multe necunoscute. Daca esti sportiv asta nu inseamna ca nu poti avea o hiba nedepistata pe undeva...

#141
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,826
  • Înscris: 15.08.2014
De acord ca poti avea pb necunoscute, dar  eu vb la concret, uite ca au murit fara sa aiba vreo hiba, si altii, tot copti, au supravietuit. Cum ?

#142
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View PostBasculantaSexy, on 30 aprilie 2020 - 23:59, said:

Orice miere are efect antibiotic. De fapt zaharul.
Posted Image

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 11:39, said:

De acord ca poti avea pb necunoscute, dar  eu vb la concret, uite ca au murit fara sa aiba vreo hiba, si altii, tot copti, au supravietuit. Cum ?
A avut, daca a murit! Virusul a gasit-o. Copti, copti, dar daca au avut un sistem imunitar bun...
Pana la urma, zic si eu, poate conteaza foarte mult cum stai cu sistemul imunitar in momentul respectiv. In legatura cu virusul sunt multe necunoscute.

#143
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,826
  • Înscris: 15.08.2014
Cit esti copt n ai cum sa ai un sistem imunitar bun, e o contradictie de termeni.

#144
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View Postpetit_christian, on 01 mai 2020 - 12:02, said:

Cit esti copt n ai cum sa ai un sistem imunitar bun, e o contradictie de termeni.
Depinde ce vrei sa spui prin copt. Eu am inteles batran. Bunicul meu se apropie de 90 de ani, scartaie ca orice batran, dar ii duce pe picioare si nu stiu sa fi facut vreodata gripa...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate