Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce nu se condamnă și la noi prescrierea de antibiotice aiurea?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Am trecut deja de un an de zile în care starea mea de sănătate a fost afectată de antibiotice. În urmă cu cca 2 luni am fost la un medic chinez care mi-a spus că în China și în America doctorii pot fi condamnați dacă prescriu aiurea antibiotice.

Sunt curios dacă există și în Europa sau/și în România proiecte în acest sens. În opinia mea, din moment ce traficul de substanțe infinit mai puțin periculoase se pedepsește, prescrierea aiurea de antibiotice ar trebui pedepsită dur.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ehh.. La noi nu se pedepsesc medici nici daca prescriu alte medicamente care iti fac mai mult rau.

Cu antibioticele insa... cam greu de crezut ca pot sa te imbolnaveasca. Se iau pe un termen foarte scurt.

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Din păcate la mine a fost suficient, cât să îmi dea disable.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
teoretic parca era o lege a malpraxisului. practic nu stiu ce se incadreaza in legea asta

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Cam nimic. În România companiile farmaceutice fac legea. Nimeni nu răspunde. Ca pacient abuzat ești fiul ploii.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
In Romania ar fi greu. Adica romanii se pricep ei mai bine la doftoriceala pe langa fotbal, politica, zugraveala sau economie. Neam al dracu, doctori din tata-n fiu. Nu-mi spui tu mie, stiu eu mai bine ce sa iau pentru masea sau raceala....AUGMENTIN, CLAR!

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postbenis, on 25 aprilie 2020 - 10:14, said:

Am trecut deja de un an de zile în care starea mea de sănătate a fost afectată de antibiotice. În urmă cu cca 2 luni am fost la un medic chinez care mi-a spus că în China și în America doctorii pot fi condamnați dacă prescriu aiurea antibiotice.

Sunt curios dacă există și în Europa sau/și în România proiecte în acest sens. În opinia mea, din moment ce traficul de substanțe infinit mai puțin periculoase se pedepsește, prescrierea aiurea de antibiotice ar trebui pedepsită dur.

Ca sa prescri corect un antibiotic ar trebui sa poti face antibiograma  imediat sau intr-un timp rezonabil.
In Romnia nu se intampla acest lucru.
De  ce ?
Pt ca sistemul e subfinantat , personalul insuficient si antibiograma nu e gratis trebuie decontata iar politica de bugetare a sanatatii  cere economie maxima pe toate planurile.

Cum ai ajuns tu la concluzia din subiect????

Edited by ciine, 25 April 2020 - 10:58.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Cum sa se interzica prescrierea de antibiotice? Si cand te trage curentul ce faci? Nici nu stii ce usor poti nimeri intr-o camera cu doua geamuri deschise...

Daca pt orice rahat bagi medicii in puscarie te oferi tu dupa aia sa practici medicina?

#9
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Intai si intai ar trebui sa se faca inainte de prescriere, testarea alergologica la antibiotice
Caci sunt persoane alegice la antibiotice.
si din ce stiu eu, nu exista antibiotic universal-valabil

Politica prescrierii si comercializarii depinde la tara la tara.
Cand sunt in Grecia, imi cumpar antibioticele care le folosesc fara reteta la orice farmacie si la pret convenabil
Stiu care mi se potrivesc la plamani, daca am viroza, in partea stomatologica sau daca am o rana accidentala cu infectie.
Altfel, o singura perioada de tratament, 7-9 zile, nu ar trebui sa creeze probleme si nici reactii adverse serioase.
Problema este cand se apeleaza la ele pentru situatii nepotrivite, raceala, temperatura, etc

Edited by vio69a, 25 April 2020 - 11:10.


#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
la noi medicii - sau cel putin o parte dintre ei - s-au obisnuit sa prescrie medicamente cu pumnul. probabil ii incurajeaza si industria sa procedeze astfel. am fost odata la medic cu o durere de burta mai pacatoasa si am plecat cu o sacosa de medicamente. cand am ajuns acasa si m-am uitat la ele m-am descurajat si am fost si la alt medic si am rezolvat mult mai simplu.

on-topic, e foarte greu de dovedit un malpraxis in cazul asta. daca schema de tratament nu a fost complet gresita - si nu cred ca e cazul - pana la urma nici medicul nu poate prevedea si preveni toate efectele adverse ale unui medicament, mai ales daca e vorba de un antibiotic.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Și cine îmi plătește mie traiul din moment ce nu pot munci? Sistemul farmaceutic/medical e criminal! Zero răspundere!

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Aiurea ...
Nu exista doctor care sa prescrie antibiotic aiurea fara numar ... fara numar ... fara numar
Nu am intalnit asa ceva - dimpotriva - toti indica pe reteta dozajul si perioada de tratament
Problema este romanul care le stie el pe toate si inghite ca pelicanul ca asa trebuie
O banala raceala ? - inghit antibiotic
Ne doare maseaua ? - fuga la antibiotic

View Postbenis, on 25 aprilie 2020 - 11:15, said:

Și cine îmi plătește mie traiul din moment ce nu pot munci? Sistemul farmaceutic/medical e criminal! Zero răspundere!

Nu cred ca nu poti munci din cauza antibioticelor
Ai alta boala

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvio69a, on 25 aprilie 2020 - 11:07, said:

Stiu care mi se potrivesc la plamani, daca am viroza...
Daca stii tu ce antibiotic ti se potriveste cand ai viroza poate n-ar fi rau sa iei legatura cu cei care cauta tratament pt covid.

Benis, ce ai patit tu pana la urma din cauza antibioticului?

Edited by Fane, 25 April 2020 - 11:26.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postbenis, on 25 aprilie 2020 - 10:14, said:

Am trecut deja de un an de zile în care starea mea de sănătate a fost afectată de antibiotice. În urmă cu cca 2 luni am fost la un medic chinez care mi-a spus că în China și în America doctorii pot fi condamnați dacă prescriu aiurea antibiotice.

Sunt curios dacă există și în Europa sau/și în România proiecte în acest sens. În opinia mea, din moment ce traficul de substanțe infinit mai puțin periculoase se pedepsește, prescrierea aiurea de antibiotice ar trebui pedepsită dur.
Cine stabileste daca prescriu aiurea sau nu si cand? Dupa ce si-au facut treaba sau inainte?
Dar daca tu urmezi aiurea tratamentul si nu isi fac treaba, cum e?
Dar daca nu mai prescriu deloc, nici cand e nevoie?

Un topic stupid nascut din nimic.

Nu ai spus nimic despre motivul pt care ai luat antibiotice si daca au vindecat infectia ca sa ne dam seama daca scrii prostii mari sau mici.
Deci?

Ma gandesc ca prospectul oricum nu ti-a trecut prin cap sa il citesti.

Bottom line, medicamentele au efecte adverse. Daca le consideri inacceptabile, poti sa nu le iei daca consideri boala ca fiind raul mai mic.

Edited by underb, 25 April 2020 - 11:47.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbenis, on 25 aprilie 2020 - 10:14, said:

Am trecut deja de un an de zile în care starea mea de sănătate a fost afectată de antibiotice.
A fost respectat protocolul de diagnostic și tratament? Aceasta-i întrebarea...

View Postvio69a, on 25 aprilie 2020 - 11:07, said:

Cand sunt in Grecia, imi cumpar antibioticele care le folosesc fara reteta la orice farmacie si la pret convenabil
Stiu care mi se potrivesc la plamani, daca am viroza

Tare asta :lol:

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postunderb, on 25 aprilie 2020 - 11:46, said:

Bottom line, medicamentele au efecte adverse. Daca le consideri inacceptabile, poti sa nu le iei daca consideri boala ca fiind raul mai mic.

Efectele adverse ale antibioticelor ies din ceea ce scrie pe prospect. Ele distrug efectiv sistemul imunitar al organismului în timp. Din acest motiv e blamată utilizarea excesivă.

Și aici vei întâlni două școli. Școala veche era învățată să te umple de antibiotice, preventiv. Îți scoteai o măsea, plecai la farmacie și luau antibiotice după, pe ideea prevenției. După ce au apărut mai multe studii, care au dovedit cât de nasoală e administrarea asta preventivă, școala nouă nu mai prescrie antibiotice decât când există semne clare că infecția nu poate fi combătută de organism, pentru că marea parte a infecțiilor trec de la sine, fără antibiotice.


În România, e oarecum țara nimănui. Medicii cam fac ce vor, că nu-i trage nimeni la răspundere. De-asta găsești din ambele tabere, ba chiar găsești medici care îți prescriu tot felul de chestii alternative, de genul urinoterapie (da ați citit bine, nu vorbesc prostii).

Edited by SmurfK, 25 April 2020 - 11:55.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Postunderb, on 25 aprilie 2020 - 11:46, said:


Cine stabileste daca prescriu aiurea sau nu si cand? Dupa ce si-au facut treaba sau inainte?
Protocoalele. Medicii pot fi condamnati pe protocoale, ei nu sunt politicieni sa anuleze legi. Karhu, explica-i cum sta treaba. :)

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSmurfK, on 25 aprilie 2020 - 11:50, said:

După ce au apărut mai multe studii, care au dovedit cât de nasoală e administrarea asta preventivă, școala nouă nu mai prescrie antibiotice decât când există semne clare că infecția nu poate fi combătută de organism, pentru că marea parte a infecțiilor trec de la sine, fără antibiotice.
Ba da, sunt situații când se dau preventiv, de ex. înaintea intervențiilor chirurgicale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate