Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Izolare rudimentara ferestre.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Folia de staniol de bucatarie este cea mai eficienta. La serviciu ne-am mutat la un moment dat intr-o alta cladire de birouri in care inca nu se montasera jaluzelele si asta a fost solutia temporara. Dupa ce am pus jaluzelele am dat jos folia, chiar daca jaluzelele nu erau eficiente. Draperiile mai groase sunt si ele o solutie buna, insa presupun ca astepti reabilitarea blocului si nu vrei sa faci o investitie pana nu repari dupa montarea termopanelor, asa ca folia este o solutie temporara buna daca nu tii asa de tare la design.

Edited by spooky51, 21 April 2020 - 09:04.


#20
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
folia de bucatarie cum adera pe geam?

#21
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 28.04.2003
Rolete cu aluminiu pe exterior, am de vreo 10 ani si fac diferenta.doar ca sunt cam scumpe, chiar si la promotie. Cauti pe net rulouri Gardinia, dar din gama Termo, care au si stratul acela metalic pe o parte. Mai aveau la Lidl niste folie care se aplica pe geam si respingea caldura, la un pret foarte bun, dar trebuie sa fi meserias sa o aplici, si ziceau unii ca iti strica termopanul, dar daca e geam normal, asa iesi mai ieftin. Cauta Folie reflexiva pentru geam.

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Caldura in apartament vine nu doar de la ferestre ci si de la peretii care se incalzesc de la soare.

Draperiile interioare sunt o solutie iluzorie, caci ele se incalzesc de la soare si aceasta caldura tot in interior ramane.

#23
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
E posibil sa dau importanta prea mare,e posibil un ventilator sa fie momentan solutia...

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Pune folie reflectorizanta si plase de tantari mari, ca sa poti deschide cat mai multe geamuri.

Intr-o vreme, la casa aveam aceeasi problema. La camera aveam o fereastra cu 3 ochiuri, am luat o plasa de tantari si am acoperit pe exterior toata fereastra. Noaptea deschideam toate trei geamurile larg.

No, asa mai mergea, dupa ce se racorea cat de cat afara.

Dar nu geamurile erau problema, ci peretii, care se incalzeau ca o soba de teracota. Noaptea cand afara era deja racoare, peretii dogoreau caldura acumulata peste zi.

Spre seara, vara pe la ora 5-6, peretele de exterior aproape ca puteai face oua pe el, asa cald era, cum a stat toata ziua cu soarele pe el.

La un moment dat chiar m-am gandit la o solutie ieftina dar eficienta, sa dau o gaura in perete in care sa pun un ventilator care sa traga aer de afara inauntru, noaptea.

Innebuneam cand vedeam ca afara e racoare bine dar in camera - cuptor.

Vezi cum ai ventilatia naturala a aerului prin apartament atunci cand ai deschise mai multe geamuri si usi, eu de exemplu daca deschid si usa de la camera + usa de la hol de iesire din casa, si geamul de la camera deschis, se face un curent de aer baban seara, zici ca ar fi suflanta de aer rece, noaptea.

Nu deschideam insa usa caci la usa de intrare n-aveam plasa de tantari, astfel ca se umplea camera de tantari.

Dar la bloc ar fi mai simplu, caci doar geamurile trebuie deschise.

Edited by Phobos, 21 April 2020 - 09:32.


#25
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă montezi la interior orice (folie, jaluzele etc.) e aproape egal cu zero. La exterior, da. Important e să împiedici efectul de seră dat de ferestre. ;) Soluția pe termen lung este montarea unor obloane exterioare.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai gratis e să dai două trei mâini de lavabil pe exterior pe geamuri.

#27
cat79

cat79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.07.2015
folie aluminiu alimentara+banda adeziva dublu fata+folie bule.sandwichul asta il fixezi cu powertape pe rama exterioara (stearsa bine de praf in prealabil).
arata a ursareala dar da rezultate.evita sa pui prea mult powertape pe rama geamului, dupa cateva luni de stat in soare e greu de dat jos si lasa urme.
iarna aceeasi poveste dar pe interior, iar in loc de folie alu inca o folie cu bule.

#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 iladi, on 21 aprilie 2020 - 06:56, said:

rolete interioare, draperii, ziare, autocolant reflectiv...

... adica ... meditativ ... Posted Image

#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007
Nu există nimic mai eficient la soare decât rulourile exterioare. Avantajul e că au efect și iarna, creând încă o barieră protectoare la frig noaptea, iar ziua, se pot ridica, să beneficiezi de soarele iernii atunci când apare. Chiar dacă vei schimba ulterior ferestrele, rulourile se pot refolosi la noile ferestre.

#30
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 01.05.2019

 Digix, on 22 aprilie 2020 - 11:13, said:

Nu există nimic mai eficient la soare decât rulourile exterioare. Avantajul e că au efect și iarna, creând încă o barieră protectoare la frig noaptea, iar ziua, se pot ridica, să beneficiezi de soarele iernii atunci când apare. Chiar dacă vei schimba ulterior ferestrele, rulourile se pot refolosi la noile ferestre.

Exact asta spuneam !
Din punctul meu de vedere, rulourile exterioare sunt un must-have !
Dupa ce traiesti intr-o casa/apartament cu asa ceva iti dai seama cat sunt de eficiente si cat de multe probleme rezolvi cu ele.
Singurul dezavantaj ar fi pretul destul de mare.

#31
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
am avut asa ceva in chirie afara,timp de 9 ani,la toate ferestrele apartamentului,inclusiv balcon....Nu m-au entuziasmat....cred ca de aste ziceti voi...

Attached Files



#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 cat79, on 21 aprilie 2020 - 14:54, said:

folie aluminiu alimentara+banda adeziva dublu fata+folie bule.sandwichul asta il fixezi cu powertape pe rama exterioara (stearsa bine de praf in prealabil).
arata a ursareala dar da rezultate.evita sa pui prea mult powertape pe rama geamului, dupa cateva luni de stat in soare e greu de dat jos si lasa urme.
iarna aceeasi poveste dar pe interior, iar in loc de folie alu inca o folie cu bule.

Si la sfarsit pui si un coviltir deasupra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate