Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Viitorul Adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
In ultima vreme programul de PPC de la Google a devenit din ce in ce mai popular.Zilnic pe internet apar diverse persoane care sunt bucuroase ca Adsense exista si ca le ofera o sursa de venit.Tot mai multe pagini isi implementeaza scriptul adsense.

Cu timpul lumea isi va da seama ca acele scripturi sunt doar reclame, si la un momentdat nu vor mai apasa pe reclame, ca stiu ce se intampla daca apasa pe ele.Vor fi dusi catre alt site, unde vor gasi informatii contra cost.Deci in viitor userul va fi mai educat din punct de vedere al publicitatii pe internet si nu va mai acorda atentie reclamelor.

Voi ce parere aveti despre viitorul lui Adsense ?

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
eu nu cred ca e asa
eu de ex. daca vad ceva interesant intr-o reclama care m-ar interesa, dau click,ca doar nu ma costa ceva

off: tu ai blogul ala cu 50.000 vizitatori / sapt ?

#3
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
Daca gandim asa, inseamna ca va disparea reclama ingeneral, nu Adsense. Mai ales Adsense, care e foarte bine "target-ata"(nu imi vine alt cuvant in cap acum).

#4
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002

Quote

off: tu ai blogul ala cu 50.000 vizitatori / sapt ?

Da.

#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
convinge-ne ca-s reali, eu nu am vazut mare continut acolo

#6
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002

Quote

eu nu am vazut mare continut acolo

Sunt 98 de posturi in acel blog.Poate tu te-ai uitat doar la prima pagina, si nu te-ai uitat in arhive ( continutul pe fiecare luna e arhivat ).Am vazut bloguri care au primit aproape 500.000 de vizitatori pentru 2-3 posturi.

Quote

convinge-ne ca-s reali

Cum crezi ca sunt, daca nu reali ?

#7
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003

View Postnecromanc, on Mar 18 2006, 10:02, said:

Cu timpul lumea isi va da seama ca acele scripturi sunt doar reclame, si la un momentdat nu vor mai apasa pe reclame, ca stiu ce se intampla daca apasa pe ele.Vor fi dusi catre alt site, unde vor gasi informatii contra cost.Deci in viitor userul va fi mai educat din punct de vedere al publicitatii pe internet si nu va mai acorda atentie reclamelor.

Pai si care-i problema?
Poate nu va merge in romania ca noi vrem totul gratuit (vezi isteria cosmote) dar pe cei din occident sau pe americani nu-i deranjeaza ca pe anumite site-uri daca da click pe reclama se cer bani.
Poate gaseste bilete la nus ce concert, poate gaseste sa-si inscrie site-ul in 200 de directoare cu 50$, sau un antivirus, cabinet de avocatura online contra cost, etc.
Treaba este ca daca il intereseaza un imprumut sau stiu eu ce, cauta in google, dar nu neaparat primele sunt site-uri care ofera asa ceva, poate este o categorie despre banci a unui director si odata intrat acolo are de ales, ori cauta in site-urile din acel director ori da click pe o reclama care este tot din domeniul banci.
In ambele cazuri costul este 0 si numai daca gaseste cel intereseaza plateste.

Si chiar crezi ca lumea nu stie ca alea sunt reclame?

#8
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Eu cred ca cea mai mare problema pentru noi sunt "ad-blocker"-ele. In momentul in care vizitatorul nici macar nu incarca ad-urile (fie banner-e fie text links) nu mai avem sanse sa facem bani. Nu stiu cati au suita de securitate de la Norton sau cine stie ce alte programe instalate, dar pun pariu ca sunt destul de multi.

Oricum, in opinia mea site-urile de vanzare proprii, cele de promovare al unui produs (affiliate) si probabil pay-for-content (in crestere) sunt cele mai rentabile, si asa cred ca vor ramane.

#9
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004

View Postpreacher, on Mar 18 2006, 19:04, said:

Eu cred ca cea mai mare problema pentru noi sunt "ad-blocker"-ele. In momentul in care vizitatorul nici macar nu incarca ad-urile (fie banner-e fie text links) nu mai avem sanse sa facem bani. Nu stiu cati au suita de securitate de la Norton sau cine stie ce alte programe instalate, dar pun pariu ca sunt destul de multi.

Asta si-o fac cu mana lor, cei de la agentiile de publicitate, cei cu reclamele de genu avionului ala de urla aici pe softpedia, flash-uri care invadeaza ecranul..Normal ca incerci sa scapi de chestiile alea, sunt jenante, eu nu imi imaginez cum ei nu isi dau seama. Ultima oara cand am reinstalat windows-ul am stat vreo saptamana fara flash in browser de groaza aluia care impusca pe aici pe forum..ad-blocker nu as baga ca mie imi plac reclamele, uneori mai vad cate ceva interesant.

Edited by Valentynus, 18 March 2006 - 19:11.


#10
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002

Quote

Si chiar crezi ca lumea nu stie ca alea sunt reclame?

Majoritatea celor care folosesc adsense isi optimizeaza reclamele cat mai bine pentru a parea ca sunt componente din site.Multe persoane care intra pe net pentru distractie, amuzament, etc nu stiu ca acelea sunt reclame.

#11
OKT

OKT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 23.01.2005
In general doar webmasterii si un procentaj cat decat semnificativ dintre cei care navivheaza un numar mare de ore/zi pe net stiu ca zona aia patrulatera care are scris in colt 'Ads by Google' este reclama si ca proprietarul site-ului isi ia bani pe click-urile care se dau pe reclama. Este doar o chestie psihologica in mintea publisher-ului ca reclamele astea text isi vor pierde din interes. Dintre cei care se simt webmasteri, care va este CTR-ul pentru reclame cand navigati pe web adica la cate pagini pe care le vedeti dati click pe  reclame ? Va zic eu: foarte mic si mai ales la cei care stiu ce-i aia AdSense si pentru ca-l folosesc pe site-urile lor. In doua saptmani de navigare pe net am dat click pe o singura reclama 'AdLinks' si asta strict din interes si pentru ca era foarte bine imbinata cu site-ul si n-am observat ca e de la Google. Interesul pentru reclamele afisate pe AdSense nu scade, ci click-urile incep sa fie date absolut din interes. Pierdere pentru publisher-i, castig mare pentru advertiser-i si castig si mai mare pentru G.

#12
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Inca o data spun, acest lucru se intampla la noi pt. ca nu avem bani si suntem invatati cu reclame gen traficdublu care nu au legatura cu continutul paginii.
Dar daca un american sterge ceva de pe hdd fara sa vrea si cauta un soft in google si pe o pagina vede reclama "recover your data" atunci da click pe reclama fiindca vrea si nu din gresala, altul cauta ringtones si pe site-uri de acest gen sunt reclame tot cu ringtones sau daca eu intru pe un site despre vedete si vad reclama "vedete nemacheate" pai dau click pe reclama ca doar deaia am intrat pe un site de vedete, caut gazduire si intru pe un site cu review si vad reclama "gazduire la 2$/an" pai dau click ca asta caut si exemplele pot continua.
Google are marele avantaj ca reclamele lui sunt in legatura cu continutul paginii respective iar potentiali clienti sunt pe pagina respectiva cautand de multe ori ce este in reclamele de pe acele pagini.
De fapt cred ca asta este si viitorul, iar reclame care nu au legatura cu continutul paginii de exemplu gen matrimoniale pe site-uri de afaceri vor avea din ce in ce de pierdut.

#13
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
Sa zicem ca v-a disparea AdSense, ceea ce e putin probabil, dar in acest caz va disparea si reclama, deci va disparea internetul (nimeni nu va dori sa faca site doar asa ca sa ii amuze pe altii).

Ideea ca oamenii cauta numai lucruri gratuite pe internet este complet falsa. Oamenii cumpara si inca cumpara bine dar nu romanii.

#14
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
ma indoiesc ca google adnsense va disparea..poate trafic dublu si celelalte rahaturi.
Sa nu uitam ca google e cel mai puternic pe bursa pe piata de publicitate online.(cel putin asa stiu si am citit)
Problema ar putea fi pusa altfel: ce modalitati de promovare vor disparea si ce va intra pe piata? De ex: Sa stii ca reclamele alea facute in flash(gen romtelecom) care au functie de float si se plimba in tot browserul de nu le mai poti prinde sa le inchizi vor avea un viitor stralucit si ca rata de ckick este gigantica(si sunt sigur ca este...cati dintre cei de pe net au atata indemanare sa chiteasca "x"-ul ala?)....imagineaza-ti ce de-a bani poti face...(desigur..sa ai si vizite)

#15
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postadrianna, on Mar 19 2006, 10:33, said:

Sa zicem ca v-a disparea AdSense, ceea ce e putin probabil, dar in acest caz va disparea si reclama, deci va disparea internetul (nimeni nu va dori sa faca site doar asa ca sa ii amuze pe altii).

Ideea ca oamenii cauta numai lucruri gratuite pe internet este complet falsa. Oamenii cumpara si inca cumpara bine dar nu romanii.
Aici gresesti. Internetul nu este un loc pentru ca niste spameri sa-si faca site-uri si sa atraga vizitatori pe care apoi sa-i "vanda" celor care platesc. Tin minte acum vre-o 10 ani ca gaseam cam tot ceea ce ma interesa, usor, in cateva minute, gratie Yahoo Directory, si unor motoare de cautare. Apoi, Internetul a fost invadat de spameri,   fiecare isi face un site pe care-l umple de "cuvinte cheie", il "promoveaza", adica murdareste internetul cu adresa catre mizeria lui de site, si pune reclame cat cuprinde, de regula la alte mizerii de site-uri. Sincer, cel mai mult imi pare rau de decaderea Yahoo Directory.

#16
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Yahoo Directory a decazut pt ca nu a implementat noile tehnologii..nu a fost atent la Google si a pierdut..pot zice ..enorm. Acuma daca e sa alegi intre yahoo si google sa faci o cautare, cu siguranta alegi google: rezultatele oarecum relevante, timp de raspuns mai mic + ca pagina de search si cea cu rezultate contin foarte putine reclame...sunt  curate.

Edited by r3ticul, 19 March 2006 - 12:41.


#17
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004

View Postr3ticul, on Mar 19 2006, 11:20, said:

Problema ar putea fi pusa altfel: ce modalitati de promovare vor disparea si ce va intra pe piata? De ex: Sa stii ca reclamele alea facute in flash(gen romtelecom) care au functie de float si se plimba in tot browserul de nu le mai poti prinde sa le inchizi vor avea un viitor stralucit si ca rata de ckick este gigantica(si sunt sigur ca este...cati dintre cei de pe net au atata indemanare sa chiteasca "x"-ul ala?)....imagineaza-ti ce de-a bani poti face...(desigur..sa ai si vizite)

Nu stiu ce viitor vor avea flashurile alea enervante, insa pe cel care plateste reclama nu cred ca il intereseaza rata de click, la ce ii foloseste o rata de click mare daca oamenii nu cumpara respectivul produs, vizitatorii intrand cam fara sa vrea ...Eventual reclamele astea vor fi potrivite pentru companii mari, gen Romtelecom care isi permit sa plateasca , eventual pt cele care urmresc pe aceasta cale sa faca branding(sper ca branding ii zice si nu vorbesc prostii).

#18
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Vorbeam din perspectiva webmasterului. Sigur ca advertiserii nu prea au de castigat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate