Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Produse Romanesti

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#181
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Nu este fake, multa lume face aceasta confuzie. Coca Cola si Pepsi sunt cele mai cunoscute bauturi cola, dar asta nu insemana ca orice alta bautura pe baza de cola este un fake. Sunt doar bauturi diferite, nu exista o reteta anume pentru cola. Cele mai multe sunt ieftine si sunt mai slabe decat Coca Cola si Pepsi, dar exista si unele destul de bune.

#182
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postisr2002, on 30 martie 2022 - 14:02, said:

Da, da, aspartamul e mult mai sanatos! Keep going! Posted Image
E răs-testat în toate țările și confirmat netoxic (decât dacă suferi de fenilcetonurie - întreabă-te câți oameni cunoști care au așa ceva). Oricum e cam scos pe tușă de când s-au descoperit îndulcitori mai buni, numai CacaCola și gașca megacorporațiilor mai folosește așa ceva. ;)

#183
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 06.09.2004
Depinde cat citesti din articol. Tu te-ai oprit la prima parte.
https://sfaturimedicale.ro/aspartamul/
"Exista peste 900 de studii care dezvaluie efectele nocive ale aspartamului, in comparatie cu 200 de studii care sustin ca aceasta substanta poate fi consumat fara nicio problema."
"...aspartamul si alti indulcitori artificiali nu sunt cei mai buni prieteni ai taliei."
"Ultimele studii demonstreaza legatura dintre indulcitorul artificial aspartam si riscul de cancer." (asta nu inseamna ca zaharul e mai bun)

Adria |Cola:
Ingrediente
Apa, zahar, dioxid de carbon, colorant caramel cu sulfit de amoniu, acidifiant acid fosforic, aroma naturala, aroma cafeina, indulcitori: ciclamati, aspartam si acesulfam-K.
Pffffffuuuuuu!

Edited by isr2002, 31 March 2022 - 12:04.


#184
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Sigur că afirmații despre "jdă studii contrare moamădoamne" găsești, numai să sapi destul prin ultimele haluri de bloguri dubioase sau pseudospecialiști gen Gheorghe Minciunicopschi. Nu insist, că nu suntem pe topic de educație științifică. :)

#185
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
si eu sunt de parere ca mai bine bei o bautura cu zahar, la ala te ingrasi, iti strica dintii dar astea se pot repara, de la aspartam se poate face cancer si la ala dupa ce te cureti, nu mai ai ce sa repari.
Eu m-am lasat de pepsi/cola de mult, ce arogante mai fac, e cate o fanta asa din cand in cand.
referitor la sucuri romanesti... adria ala pare ceva apa cu multe chimicale, numai suc nu e. As prefera sa creasca pretul de 2-3 ori si sa vanda un suc sanatos, sau cat de cat sanatos, dar fara prostii in el decat o ieftinaciune de cacao. Ca la berea la pet, aia nu e bere, e pipi de camila zapacita.
am mai descoperit 2 bauturi romanesti, brifcor si cico, daca brifcorul are gust de chimicale si e diferit total, cel putin cico se apropie de cel vechi, si pare la fel de bun ca gust ca si fanta, daca nu chiar peste. Problema e ca si in asta baga niste porcarii diin care e bine sa bei doar o data pe an.

#186
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
A apărut ciocolata ROM sub formă de tabletă mare cu 50% și 70% cacao, și aceeași umplutură cu rom în mijlocul "pătrățelelor". Asta cu 70 cred că e cea mai bună ROM de când există ROM.

#187
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
am mancat un rom si cu ciocolata alba si ceva cred ca de zmeura sau capsuni si a fost bunicica. incet incet diversifica si astia ca altfel...

#188
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014
Dacia Plant a fost vanduta unei companii belgiene. https://financialint...e-ceres-pharma/

Imi plac ceaiurile lor, sunt niste produse romanesti de calitate.

#189
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Dacia Plant a fost vanduta unei companii belgiene. https://financialint...e-ceres-pharma/
daca fabrica si angajatii sunt in Romania, nu conteaza cine e proprietarul, ci ca face produse romanesti in continuare.

#190
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

 unpuisor, on 11 octombrie 2022 - 17:41, said:

daca fabrica si angajatii sunt in Romania, nu conteaza cine e proprietarul, ci ca face produse romanesti in continuare.
Firma nu mai are proprietari romani. Produsele vor fi facute in Romania, dar profitul firmei va merge peste granite.
In plus, eu am in minte exeplul nefericit al napolitanelor Joe: dupa ce au fosta achizitionate de Nestle, s-a ales praful de gustul si calitatea lor, fiind doar niste produse banale. Iar din 2019 Nestle a inchis fabrica din Timisoara, mutand productia napolitanelor Joe in Ungaria.

Edited by Costel2014, 11 October 2022 - 19:49.


#191
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
si coca cola si altii au cumparat fabrici si au mutat tot in alta tara si au demolat si vandut la fier vechi tot. Sa ne fie invatatura de minte.
Totusi, atat timp cat fabrica e in tara si are angajati romani, plateste taxe si tva in tara, o parte din bani raman aici.

#192
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
Topicul este despre produse romanesti. Nu vad cum ar putea fi vreodata catalogata Coca Cola drept produs romanesc.

#193
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 03.03.2016
Observ din ce în ce mai puține produse pe care sa s ție :Podus în România, pe multe scrie produs în eu sau în eu și non-eu, adică ambigua sau și mai rău :"Importator și distribuitor firma x fără sa mai scrie tara producatoare, asta din urma e un fel de jet pe consumatori

Nu exista o lege pe care sai oblige clar sa scrie tara unde e fabricat un prosus

Edited by Anonymous1986, 11 December 2022 - 23:10.


#194
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
probabil scrie mic si puchinos undeva. ca nu ma car cu lupa, e ok sa dai zoom la telefon, cgiar si digital ca sa citeati literele alea de 2.5-3

#195
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 03.03.2016
Știu ca e dublu post (am postat clsi pe topicul despre firme Austriece) dar este și pentru acest topic utila informația



Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a sancționat Agrana România SRL, care produce brandurile de zahăr Mărgăritar și Coronița, cu amendă contravențională de 50.000 lei pentru practici comerciale incorecte, informează ANPC printr-un comunicat.
AGERPRES - mar, 13 dec. 2022, 18:06
ANPC a amendat Agrana, care produce brandurile de zahăr Mărgăritar și Coronița, cu 50.000 de lei

„În urma apariției în spațiul public a unor articole referitoare la înșelarea consumatorilor asupra originii și naturii zahărului fabricat și pus pe piață de către grupul Agrana, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a dispus ca structura sa regională, CRPC Regiunea Sud-Est (Galați), să  efectueze o acțiune de control pentru verificarea modului în care sunt respectate prevederile legale din domeniu la Fabrica de zahăr din Buzău, aparținând Agrana România SRL București. După efectuarea verificărilor, s-a constatat utilizarea unei practici comerciale incorecte, respectiv o practică comercială înșelătoare, în raport cu natura și originea ingredientului primar utilizat în fabricație”, se menționează în comunicat."


Era și timpul sa și io și agarana, mai ales după ultimile informații ca zaharul ala bun din sfeclă îl duce la austrieci plus profitul si nou de aduce de prin Africa deala prost de trestie


Citez tot din articol:
" De asemenea, fabrica din Buzău produce zahăr numai din zahăr brut obținut din trestie de zahăr, importat ca atare din țări din afara Uniunii Europene, spre exemplu Eswatini (Africa), Belize (America Centrală), Brazilia (America de Sud), pe care îl ambalează. În schimb, în unitate se ambalează și zahăr obținut din sfeclă de zahăr în fabrica din Roman a producătorului."" "

#196
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 06.09.2004
Interesant! Nu mai cumpar cele doua (Margaritar si Coronita).

#197
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
oricum parca si margaritar si coronita scrie pe ele made in germany. Pe punga aia din hartie, sau ma insel eu? Se mai fabrica la noi? Si pe bere azuga la fel.

#198
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 03.03.2016
[ https://i.ibb.co/ch7cVgG/Screenshot-20221214-231844-Bromite.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate