Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Produse Romanesti

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

View Postadrian_r5, on 15 aprilie 2020 - 16:05, said:

Pai hotaraste-te ... ori e gem ... ori e magiun
povidlă

Edited by Fane, 15 April 2020 - 16:35.


#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Magiunul este 'gem' fara zahar adaugat, nu este gem de prune. Initial a fost facut din prune dar se poate face magiun din orice fructe din care se face si gem.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

View Postssss, on 15 aprilie 2020 - 16:09, said:

Magiun = gem de prune (offtopic)
de obicei gemul are si adaos de zahar, magiunul nu.

View PostAlexEn, on 15 aprilie 2020 - 16:36, said:

Magiunul este 'gem' fara zahar adaugat, nu este gem de prune. Initial a fost facut din prune dar se poate face magiun din orice fructe din care se face si gem.
nu chiar, trebuie sa fie fructe dulci. nu prea iti iese magiun bun de visine, de exemplu.

Edited by Fane, 15 April 2020 - 16:38.


#22
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 04.02.2006

View PostAlexEn, on 15 aprilie 2020 - 16:36, said:

Magiunul este 'gem' fara zahar adaugat, nu este gem de prune. Initial a fost facut din prune dar se poate face magiun din orice fructe din care se face si gem.
ok atunci. eu initial credeam ca "magiun" se refera la gemul de prune in general.multumesc de lamurire.(ar cam trebui lasat mai moale cu discutiile din afara subiectului)

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postssss, on 15 aprilie 2020 - 17:10, said:

eu initial credeam ca
Esti tare ... ai pus un link da' n-ai citit ce scrie acolo  Posted Image

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postadrian_r5, on 15 aprilie 2020 - 14:07, said:

N-o fi constructiva ... da' nici distructiva nu e ... poate ca omu' e constient ca nu tot ce zboara se maninca ...
Tot patitu-i om cu minte,. Atunci cand in reclama unui produs se spune "cu un mare continut de carne" (caz concret, cremvursti din carne de porc, care ar trebui sa contina doar carne de porc dar pe eticheta apare 23% carne, si nu apare glutamatul de sodiu decat sub forma  un cod) chiar se pune problema calitatii a ceea ce mancam. Nu fiindca produsele straine ar fi mai curate sau corecte. dar sa faci apologia unui produs cu aceleasi defecte ca si cel strain, ba de multé ori chiar mai putin calitativ doar pentru ca "noi suntem romani", si care mai si costa mai mult pentru ca poarta emblema "made in Romania" mi se pare cel putin absurd.
Cand vezi pe piata libera asa-zisi "producatori autohtoni" cu hartiile de producator in regula, dar care nu stiu cine e primar in comuna din care pretinde ca a produs marfa, iar marfa cu exceptia pretului umflat, e identica cu cea din piata de gros, vrei sa-i spui ca merita sa-i stimulam cumparand de la ei? Ca daca-i intrebi "de ce azi costa atat marfa, ca zilele trecute costa doar atat", raspunsul standard a devenit "pai du-te in magazin sa vezi cat costa!" Care e legatura? Aceiasi cartofi, care au fost depozitati in toamna, si care atunci costau 2,5 lei kg, au ajuns astazi la 4 lei, in conditiile in care nu li s-a facut absolut nimic in plus fata de depozitarea din toamna.
Asa ca, sunt de acord sa cumparam ceea ce se potriveste buzunarului propriu, sa laudam produsele care ne-au placut, dar de aici pana la a ridica osanale unor produse doar fiindca sunt cu eticheta de nu stiu care culoare sau grosime, e exagerat.
Faceti, daca aveti ocazia, o comparatie intre branzeturile din  piata si cele de la "prea cala tara". Va garantez ca veti fi dezamagiti de calitatea celor cu reclama.

View PostAlexEn, on 15 aprilie 2020 - 13:38, said:

La modul general, ce dovezi ai ca orice produs este ceea ce scrie pe eticheta? Chiar nu mi se pare deloc constructiva interventia ta.
Si nici n-am vrut-o "constructiva". E vorba de sanatate in fond, nu de o cursa de cai.

#25
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 04.02.2006

View Postadrian_r5, on 15 aprilie 2020 - 18:26, said:


Esti tare ... ai pus un link da' n-ai citit ce scrie acolo  Posted Image

De parca n'as fi stiut ..

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

View Postunpuisor, on 15 aprilie 2020 - 16:34, said:

in Bucuresti nu gasesti halvita adevarata decat la vreun targ de bunatati traditionale.

dragilor, nu confundati cu nugaua ;)
pentru ca sunt un porc intr-ale poftitului, am luat odata de la mega, acea halvitza .. este nuga toata ziua.

#27
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.03.2018

View Postr_murphy, on 15 aprilie 2020 - 19:24, said:

dragilor, nu confundati cu nugaua Posted Image
pentru ca sunt un porc intr-ale poftitului, am luat odata de la mega, acea halvitza .. este nuga toata ziua.

Care este diferenta intre halvita si nuga?

#28
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Care este diferenta intre halvita si nuga?
una e mai moale una mai tare :)

#29
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

View PostGhibos, on 15 aprilie 2020 - 20:43, said:

Care este diferenta intre halvita si nuga?

consistentza si mai ales gustul. oarecum asemanator, dar diferit .. oricum ai intoarce-o este o mare diferenta intre ele.

#30
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postunpuisor, on 15 aprilie 2020 - 13:00, said:

O alta companie romaneasca care face produse dementiale este asta: Silvania Gourmet care face produse din vanat.
ESTE singura companie din tara care face mezeluri fara nitrit de sodiu in ele sau alte balarii si E-uri.
1. este gresit ca ar fi singura:
Vascar lanseaza platforma Alege Natural, fara E-uri
https://agil.ro/produse/fara-e-uri/
si mai sunt...

2. este gresit ca ar produce doar fara e-uri:
Salam de cerb 200g
Silvania Gourmet
Carne de cerb (51.5%), carne de porc, slanina, sare, zaharuri (maltodextrina, dextroza, condimente, conservant (nitrit de sodiu), culturi starter.
https://www.mega-ima...rb-200g/p/27886

3. este gresit ca ar fi o optiune pentru multi(dincolo de pret) deoarece produce doar produse din carne de vanat(care nu e pe placul oricui)

Sunt multe mezeluri(in special salamuri) uscate care nu contin nitriti/nitrati si uneori niciun fel de e-uri - nu au nevoie datorita uscarii(evident nu toate, doar alea suficient de uscate). Conservantii respectivi se folosesc cel mai adesea la produsele fiert-afumate(salam de vara, diverse sunci, etc.)

pentru educare corecta in privinta "chimicalelor" inclusiv e-urilor: https://senseaboutsc...icalStories.pdf (din pacate in experienta mea oamenii prosti tind sa ramana prosti, ignorand sursele de informare corecte)

View Postunpuisor, on 15 aprilie 2020 - 13:00, said:

Preturile sunt mai mari decat la alea normale dar daca vrei sa mananci sanatos platesti.
Daca educatia ta alimentara si de sanatate provine de la chestii precum formula-as, unica, otv & mecinicopschi, e posibil sa crezi si asemenea lucruri false. Prima prostie e sa consideri automat "e-urile" nocive si "naturalul" sanatos(asocierea "naturalului" cu ceva bun e probabil o chestie indusa din copilarie, dar cum nu se poate mai falsa).

View Postunpuisor, on 15 aprilie 2020 - 13:00, said:

Este cunoscut sub denumirea de E250 si interzis in cateva tari mai dezvoltate ca Norvegia, Suedia si Germania fiindca este considerat cancerigen. La noi...
1. zici tu ca tarile "mai dezvoltate" iau neaparat si implicit decizii bune? ce zici, bagam o abordare coronavirus a la suedia, ca tot ai listat-o?
2. ce faci cu celelalte tarzi dezvoltate, de ce le alegi doar pe astea?(eu stiu de ce)

Chestiile cancerigene nu se considera ci se constata in urma unor teste riguroase stiintifice.
Daca era cazul, interzicea UE demult.

View Postunpuisor, on 15 aprilie 2020 - 13:00, said:

contin aluminiu la greu si e cancerigen.
Idem.
https://www.livescie...ant-cancer.html

Edited by LOLkekLOL, 16 April 2020 - 09:12.


#31
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostFane, on 15 aprilie 2020 - 16:02, said:

salamul de sibiu agricola. comparabil cu salamuri italienesti mult mai scumpe.
Exact acelasi salam, varianta 470g se regaseste mai ieftin rebranduit la carrefour sub brandul drag de Romania 32 lei si la lidl sub brandul camara noastra 26.5 lei

#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
ce ma uimeste e ca mereu cum vrea cineva sa faca ceva ok sa promoveze produse romanesti, sare unu sau mai multi care incearca sa te traga in mocirla. Cat te zbati sa iesi tot te prinde de picior si incearca sa iti puna piedica. Posted Image (sa moara si capra vecinului si vecinul si tot)

Quote

1. este gresit ca ar fi singura:
eu la supermarketurile pe care le frecventez, kaufland, carrefour, auchan si mega nu am gasit decat silvania gourmet. in rest, absolut toate au nitrit de sodiu. am luat tot raionul de mezeluri la mana si toate au nitrit de sodiu.

Quote

Daca educatia ta alimentara si de sanatate provine de la chestii precum formula-as, unica, otv & mecinicopschi, e posibil sa crezi si asemenea lucruri false. Prima prostie e sa consideri automat "e-urile" nocive si "naturalul" sanatos(asocierea "naturalului" cu ceva bun e probabil o chestie indusa din copilarie, dar cum nu se poate mai falsa).
prefer sa mananc lucruri naturale si sa las chimicalele la altii. Poate lor le plac. Eu in copilarie mancam lucruri de la tara, si chiar si alea cumparate din oras erau mai bune decat astea de azi. Pe vremea aia inghetata se facea cu lapte natural, nu cu prafuri ca azi. Stiu ca lingeam inghetata aia de 2 lei si sugeam si hartia aia de buna ce era. Azi pline de euri si zahar si alte rahaturi.

Alte tari mai "dezvoltate" au ajuns la parerea ca nu e bine sa traiasca oamenii asa mult ca nu mai sunt bani de pensie, si ca sa iasa profitul mare, baga chimicale ieftine la fraieri, si alea naturale le mananca aia cu bani. La fel si cu sarea aia iodata care ne-au bagat-o astia pe gat. Produce mai multe probleme decat aia neiodata.

Revenind la topic

am mai gasit 2 firme care produc lactate foarte bune.
prima e Laptaria cu caimac
si a doua Artesana
sunt printre putinele firme care vand lapte si lactate in ambalaje de sticla, nu in plastic. Cum era pe vremuri. Ca plasticul la rece sau la cald se descompune in mancarea pe care o ambaleaza.
de asemenea laptele de la firmele astea spre deosebire de alte firme au gust mai bun, de lapte, nu apa pasteurizata.

Edited by unpuisor, 16 April 2020 - 11:22.


#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Bine ca mi-a adus aminte, am o smantana de la Laptaria cu caimac in frigider. E timpul sa execut o mamaliga :D

#34
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Priviti cit cere producatorul pe un amarit de magiun la Topoloveni...

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

View PostLOLkekLOL, on 16 aprilie 2020 - 09:31, said:

Exact acelasi salam, varianta 470g se regaseste mai ieftin rebranduit la carrefour sub brandul drag de Romania 32 lei si la lidl sub brandul camara noastra 26.5 lei
esti sigur ca-i de agricola?

#36
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostGhibos, on 15 aprilie 2020 - 20:43, said:

Care este diferenta intre halvita si nuga?

La halvita se foloseste CIUIN (e o planta)
In plus, halvita adevarata e tare rau - iti spargi dintii in ea
Nuga se face in principal prin baterea albusului de ou deci, e mult mai moale

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate