Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Produse Romanesti

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#145
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postisr2002, on 16 iulie 2021 - 11:47, said:

Posted Image Posted Image
Ala se schimba la 6 luni, asa scrie in instructiuni. Si eu il mai las pana in 8 luni uneori.... Dar o data la 10 ani????
"Pentru că rasina penta iodata, rasina schimbatoare de ioni si carbunele activ extra pur sunt consumabile in limita comuna a 5.000 litri de apa, va recomandam sa schimbati elementul filtrant dupa filtrarea a max. 5.000 de litri de apa pentru a avea protectie pe tot spectrul chimic al filtrului."

Sau 10000 de litri dacă te interesează doar cărbunele activ.

Deci tu ce faci acasă, fabrică de băuturi, stație de îmbuteliere, de reușești să consumi 5kl pentru uz pur alimentar în doar 6 luni? Că oricărui om zdravăn ar trebui să-i ia ani de zile. Posted Image Eu am schimbat filtrul numai când am simțit că nu mai curăță gustul ca altădată și nici debitul maxim nu mai e ce-a fost, adică după vreo 8 anișori. (Dar eu nu gătesc mâncare la oală, mai ales nu ciorbe. Asta probabil face multă diferență.)

Edited by donjoe, 16 July 2021 - 12:22.


#146
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Nu stiu unde a vazut el ca scrie sa il schimbi la 6 luni (ca nu vad sa scrie asa ceva).
Dar daca intr-adevar scrie, atunci treaba cu 5000 litri e doar marketing jegos - ar compara costul a 5000 l apa la sticla economisit, cand tu de fapt nu ai cum sa filtrezi 5000 litri in 6 luni.

#147
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postcristiany, on 24 aprilie 2020 - 15:05, said:

Detergenti Romania de aici vine denumirea. Poti sa citesti mai multe aici: https://www.zf.ro/co...ui-dero-3093860
Asta e ca Elmiplant (Elmi Prodfarm), care acum le aparține grecilor dar la origine a fost înființată în anii '90 de Elena și Mihai Cremenescu. :) Eu le consider încă produse semi-românești pentru că citesc că la vânzarea către greci d-na Cremenescu a rămas în executive board și parcă după o vreme a intrat și fiica.

#148
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 06.09.2004
---------------------

View Postdonjoe, on 16 iulie 2021 - 12:14, said:

"Pentru că rasina penta iodata, rasina schimbatoare de ioni si carbunele activ extra pur sunt consumabile in limita comuna a 5.000 litri de apa, va recomandam sa schimbati elementul filtrant dupa filtrarea a max. 5.000 de litri de apa pentru a avea protectie pe tot spectrul chimic al filtrului."

Sau 10000 de litri dacă te interesează doar cărbunele activ.

Deci tu ce faci acasă, fabrică de băuturi, stație de îmbuteliere, de reușești să consumi 5kl pentru uz pur alimentar în doar 6 luni? Că oricărui om zdravăn ar trebui să-i ia ani de zile. Posted Image Eu am schimbat filtrul numai când am simțit că nu mai curăță gustul ca altădată și nici debitul maxim nu mai e ce-a fost, adică după vreo 8 anișori. (Dar eu nu gătesc mâncare la oală, mai ales nu ciorbe. Asta probabil face multă diferență.)

View Postech, on 16 iulie 2021 - 12:24, said:

Nu stiu unde a vazut el ca scrie sa il schimbi la 6 luni (ca nu vad sa scrie asa ceva).
Dar daca intr-adevar scrie, atunci treaba cu 5000 litri e doar marketing jegos - ar compara costul a 5000 l apa la sticla economisit, cand tu de fapt nu ai cum sa filtrezi 5000 litri in 6 luni.

Cam asa am eu. Cu filtru de carbune.
http://www.commaz.ro...tor-Family.html

Revin deseara cu poza concreta de pe instructiunile filtrului meu. Nu gasesc acum pe internet.

LE: eu il am pe primul de aici, ala clasic.
http://www.romet.ro/..._purificare.php

LE2: acum am verificat, tu ai altceva, mai evoluat Posted Image

Edited by isr2002, 16 July 2021 - 15:48.


#149
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postisr2002, on 16 iulie 2021 - 15:41, said:

LE2: acum am verificat, tu ai altceva, mai evoluat Posted Image
Ca filtrare, dar ce mi-aș fi dorit și eu un racord în T ca la al tău... :)
L-am tot legat ca țăranu' pe pipa bateriei principale în loc de sita aia, că "ai mei" atâta mi-au pus la dispoziție și nici eu nu m-am priceput la mai mult.

#150
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Alta, până nu dispare din memoria colectivă:
- La un moment dat în jur de 2010 cineva a scos pe piață un baton cilindric de brânză dulce îmbrăcat complet în ciocolată și i-a dat numele superb de BrânzăRică. Exista în 2-3 variante care implicau și gelatină de fructe sau așa ceva. După foarte scurt timp au fost cumpărați (sau aparțineau deja?) de FrieslandCampina, care a decis să rebranduiască produsul pentru piața internațională(?) și i-a zis mult mai banal și neinspirat "Dots".

Acum găsim în magazine doar "Dots", și variantele sunt doar cu ciocolată mai albă sau mai neagră, nimic cu fructe, pentru că de ce să nu stricăm un lucru bun.

La ora asta mai găsesc online o singură mențiune a lui BrânzăRică: http://www.culinar.r...lat-cioccolato/

Edited by donjoe, 18 July 2021 - 13:35.


#151
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 03.03.2016
De curând am descoperit Detergentul de vase triumf făcut de farmec, foarte bun si ok ca preț

#152
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostAnonymous1986, on 26 iulie 2021 - 23:16, said:

De curând am descoperit Detergentul de vase triumf făcut de farmec, foarte bun si ok ca preț
Mie mi-a plăcut mai mult ăsta, după o perioadă de acomodare olfactivă: https://www.farmec.r...vesela-348.html
Dar când mi s-a terminat n-am mai găsit altul în magazinele din preajmă, așa că am mers și eu pe Triumf.

#153
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
e bun si ala de curatat gratare de la Farmec si cel pt Baie, dai direct si nu mai trebuie sa clatesti sa se ia calcarul.

#154
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005
Recomand si produsele Raureni - Valcea cat si oalele de la https://emaildesighisoara.ro/

#155
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Un coleg mai înainte avea probleme cu chiloții de plastic cumpărați de la Lidl, care i-au încins biluțele CÂȚIVA ANI. În fine, nu judec eu perioada, însă îi pot recomanda Uniconf. Eu cumpăr odată la 3 ani câteva zeci de perechi.

https://www.uniconfl...hiloti-barbati/

Îi mai recomand șosete de la EB Prime:

https://eb-prime.com/


#156
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Nașpa Uniconf, sunt cam cu o mărime mai mici decât etichetează ei (în sistemul cu S-M-L-XL-etc. zic). Am vrut și eu să țin banii în țară și am luat o tură de Uniconf anul trecut. Nu-i pot purta, va trebui să scap de ei. Mai bine luam Jolidon, tot românești, și știam o treabă.

Boxeri am mai avut Uniconf în trecut, ăia da, sunt decenți.

Edited by donjoe, 17 January 2022 - 19:23.


#157
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Cu mărimea o rezolvi, iei alții, important este materialul.
Eu tot boxeri am de la Uniconf.

#158
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Nici materialul nu-i grozav, e prea gros, or tocmai că luasem chilot în loc de boxer în ideea că-i mai respirabil, mai de vară. Nici vorbă, probabil aș fi transpirat în ei. Atâta că nu-i sintetic, că și la asta mă uitasem, de-aia am ajuns la ei.

#159
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
si eu am patit-o cu aia din lidl, m-am bucurat de pret dar nu ii recomand deloc, parca sunt din plastic, si marimea lor e cam mare.

#160
Asasu

Asasu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2022
Pantofii Banatul, Guban si Filty sunt foarte bune.
Si la productia de mobilier canapele, dulapuri suntem fruntasi, nu dau nume sunt multe firme.

#161
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Si la productia de mobilier canapele, dulapuri suntem fruntasi, nu dau nume sunt multe firme.
din pacate la canapele... numai modele demodate, imense (de parca am avea toti vile de 1000 mp) si culori aiurea rau. Avand in vedere ca cel putin 50% din romani/clienti stau in blocuri/apartamente mici, ar trebui ca cel putin 50% din modelele de canapele sa fie mici, compacte, demontabile, extensibile, cu huse care se schimba si saltele la fel. Din pacate parca sunt precum caii, cu ochelari dinaia la ochi, vad doar intr-o directie.
Am cautat o canapea sa ma multumeasca peste tot. La ikea, mobexpert, elvila, staer, toata ghencea. Vai de mama lor. Dupa care se mira ca de ce nu le merge bine. cam 70% din modele expuse sunt in forma de L. Zici ca toti au sufrageria de 50 mp cel putin. manere de 30-40 cm grosime... WTF? culori cum nici la tara intr-un satuc nu mai vezi.

#162
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017
In Vrancea, avem produsele de la Vranlact, Traditii Vrancene si Aurora. Ce va pofteste inimioara, gasiti la magazinele acestora. Lactate, branzeturi, afumaturi, produse din carne proaspata, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate