Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda Circulatie in Bologna cu Masina inchiriat

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Buna seara
De revelion cu masina inchiriat am fost in bologna , si acum am primit 2 email cu 2 circulatie de amenda,  2 x 45 euro ,  dupa 3 luni am  primit,  este normal  ?  Voi  ati primit ?  ati platit  amenda  ?
Multumesc

#2
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postnicu131, on 11 aprilie 2020 - 00:35, said:

Daca la Turcia trebuie platite, la Italia nu trebuie?
nu are legatura cu  in turcia plateste   sau nu  ,  intreabare a fost stric legat  cu Italia,  , am primit  dupa 95  zile instintate ,  si a fost o intrebare ,  atat .
emailul care am primit nu scrie cum si unde trebuie  platit .

#3
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 07.04.2017
Da email inapoi  si intreaba!  Atat le- a luat sa te gaseasca! Asta e

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 oztan, on 10 aprilie 2020 - 23:59, said:

Buna seara
De revelion cu masina inchiriat am fost in bologna , si acum am primit 2 email cu 2 circulatie de amenda,  2 x 45 euro ,  dupa 3 luni am  primit,  este normal  ?  Voi  ati primit ?  ati platit  amenda  ?
Multumesc

Da.
Am avut amenda de vignetta in Ungaria la sf lui August si m-au anunatat pe la sf lui Ianuarie
Maina inchiriata din Germania, AVIS

 oztan, on 11 aprilie 2020 - 00:51, said:


emailul care am primit nu scrie cum si unde trebuie  platit .

Iei legatura cu firma de inchirieri

#5
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 oztan, on 10 aprilie 2020 - 23:59, said:

.....normal  ?  Voi  ati primit ?  ati platit  amenda  ?
..
Absolut . Nu platesti , o vei gasi la taxe si impozite .

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Este normal Oztan, de ce sa nu fie normal? Unele amenzi pot să vina și după 1 an. Daca greșim, plătim, nu? Contează că vine după 3 luni sau 9 luni?

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
O gaseste la ANAF, nu la primarie. Te cauta baietii de la executari persoane fizice.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 oztan, on 10 aprilie 2020 - 23:59, said:

este normal  ?  Voi  ati primit ?  ati platit  amenda  ?
Tu nu român?
Ai greșit ceva?
Noi nu am primit, ca noi circulat legal.
Tu: greșit. Tu: trebuie plătit.
Da! Este normal.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce importanta are ca masina a fost inchiriata? Poate doar ca explicatie a faptului ca a durat mai mult pana te-au identificat prin intermediul firmei de inchirieri. In rest, ramane cum am stabilit: de plata nu mai scapi.

#10
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
https://forum.softpe...-pentru-viteza/

#11
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Eu am primit in februarie o amenda din Bulgaria din iulie 2019. Am platit prin Smith&Smith.Daca nu o platesti e posibil sa vina la Finante cu tot cu penalizari. Pentru o amenda de 30 euro am platit comision vreo 40 lei.
Si ar mai fi varianta transfer bancar prin Revolut. Mi-a parut rau dupa ce am platit la Smith ca nu mi-am facut cont pe Revolut.Mie mi-aspus cineva ca e 15 lei comisionul dar...

#12
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Este posibil ca dupa ce firma de inchirieri a comunicat datele tale catre politia italiana,sa primesti acasa procesele verbale intocmite  pe numele tau si informatii despre contul unde sa faci plata. Cred ca va mai dura ceva timp,deci deocamdata ,si sa vrei,nu cred ca ai unde plati.
Stiu ca unii care au avut de platit amenzi radar din Bulgaria s-au plans de comisionul mare  perceput la plata amenzii,deci sa fii atent si la acest aspect,cand va fi sa platesti.

#13
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Eu am primit in 2016 la inceput din Franta ( 12 km peste viteza permisa pe Centura Parisului, 50 de euro , fapta din iulie 2015) si eram  ce masina proprie. Foarte bine organizati, cu site pe care sa intri, sa introduci codul amenzii din vreo 7 cifre parca si direct plata cu cardul. Am intrat iar de curiozitate la vreo luna, am bagat acelasi cod, a aparut fapta si scria ca amenda e platita.
Am primit si  din Austria, in 2017, doua bucati de 45 de euro,  cu fapte  din 2016 iulie. Tot viteza , vreo 60 km/h in localitate. Aveau atasate formulare cu care sa merg la banca sa platesc. Am rezolvat la BT.
Cred ca daca este doar o instiintare , nu trebuie facut nimic momentan. Ori cum au spus colegii ca o sa-i ia de pe card, ori o sa vina acasa ceva cu modalitatea de plata.

#14
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Salut. Azi am primit si eu felicitarea ... dar nu asa. am intrat cica in centrul istoric cu zona de trafic limitat, posibil ca era santier la Florenta in centru atunci. Nu am rimit nici o notificare si ma trezesc acum ca imi trimite direct casa de avocatura notificare pt pv din 17.08.2017 care nu spune unde am incalcat legea. Eu as plati dar acum amenda este mai mare si trebuie parca sa platesc si casei de avocatura comision aproape 300 euro. Nu este normal sa platesc in plus daca nu am primit notificare si chiar daca nu as fi fost acasa sa semnez pt confirmarea de primire tot as fi vazut avizul sau trebuia sa trimita inpoi plicul ca postasii asia sunt niste nemernici cu plicurile. Ceva sfaturi? As putea sa scriu prefectului florentei ca el este cel care poate lua masuri in acest sens sau sa ii dau in judecata dar mai ales acum in pandemie mai greu. Ce este ciudat ca este trimis prin swiss post si nu are dat postei nici de la noi.

View Postboz1, on 11 aprilie 2020 - 13:10, said:

Eu am primit in 2016 la inceput din Franta ( 12 km peste viteza permisa pe Centura Parisului, 50 de euro , fapta din iulie 2015) si eram  ce masina proprie. Foarte bine organizati, cu site pe care sa intri, sa introduci codul amenzii din vreo 7 cifre parca si direct plata cu cardul. Am intrat iar de curiozitate la vreo luna, am bagat acelasi cod, a aparut fapta si scria ca amenda e platita.
Am primit si  din Austria, in 2017, doua bucati de 45 de euro,  cu fapte  din 2016 iulie. Tot viteza , vreo 60 km/h in localitate. Aveau atasate formulare cu care sa merg la banca sa platesc. Am rezolvat la BT.
Cred ca daca este doar o instiintare , nu trebuie facut nimic momentan. Ori cum au spus colegii ca o sa-i ia de pe card, ori o sa vina acasa ceva cu modalitatea de plata.

Am primit si eu din franta tot asa si a mers perfect dar mai am asa din Italia una cu masina inchiriata in 2018 si desi le-am scri ca stiam de la firma de inchirieri ca au intarziat transmiterea PV nu au trimis nici PV si nici nu au raspuns la email. Au trimis PV firmei de inchirieiri mai tarziu cu vreo 2 sapt si ca atare este nul dar aia mi-au luat 60 de euro taxa de procesare si pana nu se clarifica cu amenda nu vor sa imi dea banii inapoi.

Edited by mitre, 12 December 2020 - 18:49.


#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Acel SwissPost nici macar nu are legatura cu posta elvetiana. Cine stie ce conbinatii mai fac si italienii. Posta elvetiana se cheama Die Post dar acel serviciu e o dubiosenie inregistrata prin Malta daca imi amintesc bine

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Data viitoare foloseste Waze. Te scapa de o gramada de belele in Europa.

Si eu am auzit povesti de la colegi care au primit amenzi de camere din Germania, Austria si la un an distanta. Si le-au platit, ca exista acorduri intre tarile europene, amenzile se recupereaza de ministerul de finante din tara rezidentului amendat.

Acum nu stiu daca Turcia sau Romania sunt atat de bine interconectate financiar si informational cu restul europei civilizate.

Edited by abac, 13 December 2020 - 21:36.


#17
cameleon717

cameleon717

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2021

View Postoztan, on 10 aprilie 2020 - 23:59, said:

Buna seara
De revelion cu masina inchiriat am fost in bologna , si acum am primit 2 email cu 2 circulatie de amenda,  2 x 45 euro ,  dupa 3 luni am  primit,  este normal  ?  Voi  ati primit ?  ati platit  amenda  ?
Multumesc
Salut, Ai rezolvat cu aceast amenda? am primit si eu stazi 3 .... si nu imi e clar de unde, plus ca vad pe fiecare un comision Europecar a cate 45 euro. As vrea sa stiu cum le-ai primit si unde le-ai achitat. Multumesc

#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Ce intrebari de roman genial! Posted Image
Daca iti vine amenda acasa, intr-un interval de cinci ani, nu ai ce sa comentezi, trebuie sa platesti!

Eu am avut situatii in care mi s-au luat bani direct de pe card, fara nicicun fel de avertisment sau notificare prealabila.
Compania care inchiriaza are acest drept, insa autoritatea locala trebuie sa ii notifice pe ei. Cred ca dupa o anumita perioada de timp, nu mai au dreptul sa faca asta, depinde de tara si legislatia de acolo.

Dar eu nu inteleg de ce intrebati voi astfel de chestii. Cand inchiriezi, iti asumi lucruri si iti permiti amenzi.
Aproape de fiecare data cand am inchiriat, m-am lipit de o amenda pentru viteza sau parcare in loc interzis sau am avut vreun mic incident. E normal, nu cunosti locurile in care mergi, este derutat...

Romanii iau preturile alea de pe rentalcars .com, chiar in serios si se gandesc ca 100e pentru cateva zile, e o suma pe care si-o permite oricine.
Bun, poate ca asa e, insa trebuie sa iti platesti asigurarea full casco, care poate ajunge pana la 100e, apoi ai taxe de drum, rovinete si ce sa vezi, potentiale amenzi. Daca ami punem si combustibil, acea suta de € inseamna cam 3 - 4.

View Postcameleon717, on 10 decembrie 2021 - 10:30, said:

Salut, Ai rezolvat cu aceast amenda? am primit si eu stazi 3 .... si nu imi e clar de unde, plus ca vad pe fiecare un comision Europecar a cate 45 euro. As vrea sa stiu cum le-ai primit si unde le-ai achitat. Multumesc

Daca esti notificat in mai putin de cinci ani, esti bun de plata.

termen prescriptie amenzi externe

Edited by floraur, 19 December 2021 - 12:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate