Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nalgesin - reactii adverse

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Va salut,

Povestea incepe cu ceva senzatii de arsuri in gat si ceva dificultati minore la inghitire pe la sfarsitul saptamanii trecute. Tratate, initial, cu o pastiluta de Decasept inainte de culcare, evoluaza ieri la gingie inflamata si un abces demn de atentia unui dentist. Ma consult cu dentistul via internet (poze cu telefonul si lanterna si alte palpari virtuale) si-mi zice sa ma duc la farmacie sa iau un antiinflamator.

Zis si facut, merg la farmacia din colt, ma intreaba farmacistul daca am probleme cu Aspirina, ii zic ca nu, si imi recomanda ceva "foarte eficient si sigur". Uite-asa   pricopsesc cu o cutie frumos colorata de Nalgesin 220 mg si indicatia de a lua cate o pastiluta de 3 ori pe zi.

Citesc prospectul, nu gasesc nimic acolo la contraindicatii care sa-mi atraga atentia asa ca purced. Iau la pranz o pastiluta. Totu-i bine. Vine seara - mai iau una. Totul bine si frumos pana cand ajung sa fac dus (pe la 3 dimineata). Cand ma uit la picioare.... AOLEU.... uite doi elefanti!!! Mi s-au umflat picioarele la glezne cu 100% peste grosimea initiala.

Apoi urmeaza chinul. M-au durut articulatiile gleznelor pana spre 7 - 8 dimineata cu senzatii de picioare fierbinti, cu amorteli la nivelul labelor piciarelor. Exact ca la atac de guta (prin care am mai trecut si pe care o evit cu regim alimentar).

In afara de a bea apa cu galeata ce pot sa fac sa scap de efectele astea? Au trecut 48 de ore de la pastiluta a doua si inca plimb cu mine doi elefanti. Mai mici ce e drept, dar tot elefantei sunt.

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Imi pare rau pentru situatie, dar nu cumva iei cam multe pastile pentru chestii minore?
Ce varsta ai, de curiozitate?
Eu incerc sa le evit cat pot. Nu sunt anti-pastile, dar le evit cat pot.

#3
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
49 de anisori.

Nu cred ca un abces (aka o galma dureroasa imedit in partea de jos a mandibulei accesorizata cu o umflatura vizibila cu ochiul liber) este o chestie minora. Ideea era sa nu ajung la antibiotice si complicatii in vreme de cabinete stomatologice inchise.

Abcesul este in retragere. Ca tot veni vorba.

#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
https://www.webmd.co...en-oral/details
pe webmd zice asa pentru Naproxen Sodium

Tell your doctor right away if you have any serious side effects, including: easy bruising/bleeding, difficult/painful swallowing, hearing changes (such as ringing in the ears), mental/mood changes, signs of kidney problems (such as change in the amount of urine), unexplained stiff neck, vision changes, symptoms of heart failure (such as swelling ankles/feet, unusual tiredness, unusual/sudden weight gain).

#5
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
In versiunea romaneasca au omis acel simptom:

Incetati imediat administrarea Nalgesin și adresaţi-vă unui medic dacă prezentați unul dintre următoarele semne şi simptome, care pot sugera reacții adverse severe:
-  tensiune arterială mare severă și bruscă, (NU - tensiometrul a zis aseara 137 - 84 "Normal")
-  accelerarea sau încetinire a bătăilor inimii, (NU, 74 bpm - tot aseara)
-  oboseală sau slăbiciune neobișnuite, (NU, chiar am stat inca doua ore treaz fara a simti alte simptome)
-  anxietate, agitație, pierdere a conștienței, (Nici asta)
-  dificultăți de respirație sau înghițire, (NU)
-  reacții ale pielii, cum sunt mâncărime, erupție, umflare a feței și gâtului, înroșire a pielii, (NU)
-  greață severă, vărsături, dureri severe de stomac sub formă de crampe, diaree. (NU)

O sa vad maine unde gasesc un doctor.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

 Patefon, on 10 aprilie 2020 - 22:39, said:

Abcesul este in retragere. Ca tot veni vorba.
Da-l dracu de abces, de-asta face toata lumea. Insa nu toata lumea face picioare de elefant.

In cazul in care face puroi acolo, cel mai bine e sa ajungi totusi la un dentist sa-ti faca un canal de drenare.
Si chiar daca ulterior te mai supara, acel canal va elibera din presiune, nu stai sa iei antibiotice toata ziua.
Evita antibioticele si eu as evita orice pastile antiinflamatoare in contextul covid.

Nu stiu exact ce inseamna picioare de elefant, dar mie mi se pare ceva mai grav ca un abces.
Cand ai probleme la rinichi, tot asa, se umfla picioarele, dar nu e deloc de bine.
Sau poate vreo alergie tampita la acel medicament.

#7
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 maccip, on 10 aprilie 2020 - 23:03, said:

.....
Nu stiu exact ce inseamna picioare de elefant,
.....

Daca ai facut o entorsa mai serioasa arata la fel. S-a umflat glezna si partea superioara a labei piciorului. Dar fara nici un fel de durere. Durerile constante, de intensitate redusa, au aparut cam la doua ore dupa constatarea umflarii gleznei (si cam 5 ore de la ultima pastiluta). Pe la paraz (cand m-am trezit) durerile disparuse. S-au mai redus si umflaturile. De la constatarea reactiilor adverse pana pe la pranz am ingerat cam 4 litri de apa si cam tot atat am dat afara.

Edited by Patefon, 10 April 2020 - 23:13.


#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stiu, nu sunt medic. Suna si tu la al tau de faimlie si vezi ce zice.
E tare aiurea sa ajungi pe la spitale vremurile astea. Colcaie de covizi pe-acolo. Si in plus nu cred ca mai au chef si de alte afectiuni.

Edited by maccip, 10 April 2020 - 23:13.


#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Este trecut edemul (umflarea tesuturilor) ca reactie adversa foarte rara la nalgesin, se umfla de la retentia de fluid(apa) asa ca nu mai bea cantitatile alea industriale de apa ca nu ajuta cu nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate