Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Exista generatoare electrostatice aer-materiale?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
intreb daca exista generatoare electrostatice cu aer si materiale, adica aerul sa se frece de material si sa produca energie electrica?

Edited by karax, 10 April 2020 - 18:08.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/im-PLK7ePhQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau pe scurt, NU!

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
insa pe wiki zice altceva

Aircraft flying in weather will develop a static charge from air friction on the airframe. The static can be discharged with static dischargers or static wicks.
NASA follows what they call the "Triboelectrification Rule" whereby they will cancel a launch if the launch vehicle is predicted to pass through certain types of clouds. Flying through high-level clouds can generate "P-static" (P for precipitation), which can create static around the launch vehicle that will interfere with radio signals sent by or to the vehicle.

https://en.wikipedia..._and_spacecraft

te referi la voltaje mari , ca nu se pot obtine? nu-i nimic , nu asta cautam, ci cautam sa aflu daca principiul functioneaza

#4
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
exista, au studiat unii obtinerea de energie electrica dintr-o suvita de apa care cade printr-o palnie sau cerc metalic; bineinteles e vorba de puteri infime, dar (tot bineinteles) studiosii cercetatori nu se lasa...
mai era ceva numit tekstatika, naiba mai stie pe unde. Tot un fel de scam, mai elaborat.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu vizam alte surse de energie de genul benzile de productie de la fabrici/uzine, care au frecare atat cu aerul cat si cu alte materiale, de exemplu rotile care invart benzile cu benzile. frecare vezi si la substante care curg prin tevi. frecare vezi si la diverse motoare. frecare vezi la compresoare si diverse pompe de presiune. frecare vezi cand sticlele de pe benzi sunt presurizate cu apa
daca pe toate astea le facem din materiale electrostatice, energia pierduta prin frecare se poate recupera

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
La substantele alea care trec prin tevi, cel mai des se cauta curgere cu Reynolds sub 2300, ca sa fie laminara, cu frecare minima.

Dar e aceasi poveste ca la aberatia cu greutatile ridicate si coborate de pe celalalt topic. Efortul si costul pentru a recupera energia este mai mare decat beneficiul adus de respectiva energie.

Tu vezi toate chestiile astea in sandbox. Se poate. Dar nu renteaza.

Edited by Ann0nyym0us, 10 April 2020 - 20:30.


#7
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

 karax, on 10 aprilie 2020 - 20:09, said:

energia pierduta prin frecare se poate recupera

sub forma de caldura.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

 karax, on 10 aprilie 2020 - 20:09, said:

eu vizam alte surse de energie de genul benzile de productie de la fabrici/uzine, care au frecare atat cu aerul cat si cu alte materiale, de exemplu rotile care invart benzile cu benzile. frecare vezi si la substante care curg prin tevi. frecare vezi si la diverse motoare. frecare vezi la compresoare si diverse pompe de presiune. frecare vezi cand sticlele de pe benzi sunt presurizate cu apa
daca pe toate astea le facem din materiale electrostatice, energia pierduta prin frecare se poate recupera
Fa-le soro din ce vrei tu, cine te tine? Sau cine vrei tu sa ''le facem''?

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 BasculantaSexy, on 10 aprilie 2020 - 20:31, said:


sub forma de caldura.

in cazul caldurii aplicam efectul termoelectric ca la termocuple

https://en.wikipedia...wiki/Thermopile

ii zice termopila de fapt, sorry scuze Posted Image

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Ii zice element Peltier.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cum io zice , se pare ca sunt habarnist in ale fizicii. uneori se intampla sa imi vina vreo chestie in minte insa realizez dupa explicatii ca nu tine

#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 maccip, on 11 aprilie 2020 - 22:21, said:

Ii zice element Peltier.
nope, Seebeck; peltieru' ie pe invers Posted Image

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007

 addysoftware, on 12 aprilie 2020 - 14:40, said:

nope, Seebeck; peltieru' ie pe invers Posted Image
Nope. Ii zice element Peltier, modul Peltier. N-ai sa gasesti element Seebeck, chiar daca ai dreptate efectul in sine se numeste Seebeck.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ce se contrazic fizicienii pe aici. numa io sunt in plus Posted Image Posted Image

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Karake, te-ai șmecherit se pare.
Dar trec anii și tu nu înveți nimic sistematic.
Parcă te și văd peste 5 ani cum postezi aceleași prostii cu energie din erecția calului.

Fa-ti cont de elev aici.
https://www.khanacademy.org
Si incepe cu matematica si fizica de clasa a 5a, sistematic, lecție cu lecție. Fă toate testele, repetă unde nu ai înțeles.
Și peste 5 ani ajungi și tu să lucrezi cu concepte mai serioase.

#16
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Nu are cum , ca ia injectii, a spus-o vyctoras.

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Ba are cum. Eu l-am cunoscut pe Victoras, am stat de vorba face-to-face cu el. Garantez ca e capabil, dar ii trebuie vointa.
Stiu, vointa e o substanta greu de produs, nici eu nu stau foarte bine la acest capitol, dar nu stiu ce isi inchipuie oamenii de-aici desre Vicoras, va zic eu, e un om absolut normal, cu ceva probleme, dar nu imediat vizibile. Probblema lui cea mare e statul degeaba, obisnuinta si lipsa de vointa.

#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 maccip, on 12 aprilie 2020 - 16:10, said:


Nope. Ii zice element Peltier, modul Peltier. N-ai sa gasesti element Seebeck, chiar daca ai dreptate efectul in sine se numeste Seebeck.
Cauta și tu TEG, Termoelectric Generator. O sa vezi ca nu-i tot aia. Știu ce știi, dar ref la Peltier, e alta treaba. Ca se poate folosi și ca TEG, se poate dar cu un randament foarte mic.

Bine, și eu am greșit ca i-am zis Seebeck, corect e TEG. Da' nici Peltier nu e, cu toate ca merge sa faci ceva (Microgenerator, cu randament de vreo 2%) și cu Peltier.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate