Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incheiere Credit si Radiere Ipoteca Prima Casa BCR

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Salutare, am credit Prima Casa la banca BCR pe care urmeaza sa il achit integral in curand (mai am doar 3 mii de lei de plata) si as vrea sa stiu care sunt pasii pentru radiere ipoteca in acest an curent 2020 si cam cat dureaza. Trebuie sa stiu concret pasii si ordinea in care trebuie facuti pentru ca nu ma pot baza pe  angajatele de la filiala BCR de unde am luat eu creditul pentru ca sunt tinere, fara experienta si par picate din luna. Par ca abia se descurca cu operatiuni simple, d-apoi cu o inchidere de credit. De-a lungul timpului mi-au facut mai multe faze aiurea.. si chiar am mai deschis un topic in care ma plang de incompetenta functionarilor BCR.
De ex. la penultima plata tipa de la ghiseu nu stia exact procedura de rambursare anticipata si la ultima plata o alta tipa de la ghiseu m-a intrebat pe mine clienta ce sa imi scrie la referinta tranzactie apoi a chemat o colega sa o ajute :/ Functionara mai in varsta care a lucrat la dosarul meu cand am luat creditul din pacate nu mai lucreaza acolo, nu am mai vazut-o.
Avand in vedere acest fapt as vrea sa stiu daca pentru incheiere credit si radiere ipoteca ma pot duce la sediul central al BCR din Bd. Regina Elisabeta Bucuresti sau trebuie neaparat la filiala de unde am luat creditul? Mentionez ca in contractul de credit am adresa sediului central, nu al filialei de unde am luat creditul. Multumesc anticipat.

#2
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010
De rambursat anticipat cred ca poti merge la orice sediu. Si de luat dovada ca ai rambursat integral creditul tot la orice sediu. Pentru radierea ipotecii pe mine m-au pus sa merg la notar.

#3
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
1 - completezi cererea pentru plata anticipata si versi banii; dupa acest pas se inchide creditul.
2 - faci cerere catre Ministerul Finantelor - prin intermediul bancii - pentru ridicare ipoteca;
3 - in 2-3 saptamani iti vine raspunsul de la fond, iar cu foaia respectiva mergi la notar pentru a ridica ipoteca. Din cate stiu (nu am inteles exact pentru ca nu am apucat sa ajung la pasul asta din cauza Guvidului) si un reprezentant al bancii trebuie sa fie cu tine la notar cand faci treaba asta.

Edited by SPX808, 08 April 2020 - 09:21.


#4
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Am terminat de platit creditul si in vederea radierii ipotecii, pe langa alte acte, mi s-a cerut si extras de carte funciara pentru informare pentru terenul de cativa mp care reprezinta cota parte in indiviziune pentru terenul din jurul blocului si apare pe extrasul de carte funciara al apartamentului la Observatii / Referinte, aceasta cota parte de teren nu are numar de carte funciara separat ca sa pot aduce un extras separat deci nu inteleg ce vor de fapt ...!?

Eram sigura ca angajatele de la banca o sa ma frece cu chestii de genul, de asta am si deschis acest topic la care din pacate nu primesc raspunsuri, probabil trebuia sa-l deschid pe aria de drept civil.

Edited by Winc, 25 April 2020 - 01:52.


#5
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Eu ti-am raspuns exact care sunt pasii, In afara ca nu am apucat sa merg la notar, totul a decurs lin si fara alte solicitari. Nu stiu de ce banca iti cere extrasul de cartea funciara. Au aceste informatii in dosarul pe care l-ai inaintat initial (ai un extras de CF de informare inainte de CVC pe numele costructorului si un extras de CF pe numele tau, dupa ce ai incheiat CVC). Probabil le este lene doamnelor de acolo sa caute si e mai usor sa te trimita dupa unul nou.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate