Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi pentru mic magazin online

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019
Ai nevoie bineinteles dee un domneiu si un hosting bun.
De preferat sa incerci un hosting de la un furnizor care sa iti ofere de test gratuit o luna pentru a vedea cat de bine iti functioneaza site-ul pe infrastructura lor. Evita hostingul de 2 lei pentru ca o sa ai probleme si o sa pierzi mai multi bani. Daca vrei recomandari pentru gazduire scrie-mi in privat.

#20
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
@mihairo79 lasa recomandările aici, daca tot le-ai pomenit, poți ajuta și alți oameni

#21
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostGILOFFICE, on 03 aprilie 2020 - 20:16, said:

Da, mai era și https://www.merchantpro.ro/plans, chiar voiam să Ă®ntreb, dar nu știu dacă au teme cu design atrăgător și Ă®mi era să nu devin captivul lor pe viață. Cu WP mi se pare că pot instala orice modul / extensie / plugin, mi se pare mai personalizabil, nu știu ce să zic.
Plus că ei spun că „Editare CSS & HTML a designurilor”, păi eu dacă abia m-aș descurca cu WP, de unde să știu eu CSS și HTML? Poate la ați furnizori de SaS nu stă la fel treaba, cine știe. ĂŽmi trebuie ceva intuitiv, cu WP m-am mai jucat anterior, nu e de speriat ca CSS.
E fostul shopmania
Au template-uri gata facute, poate și un amator să-și facă un site de vânzări. In plus ai deja pluginuri de plăți, dacă ai contract cu o bancă pentru plăți online

#22
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006

View Postinius, on 04 aprilie 2020 - 11:32, said:

Caută o firmă specializată pe ecommerce, care îți poate furniza servicii full de ecommerce, inclusiv marketing făcut cu oameni calificați în marketing, nu cu urechiști. E foarte important să lucrezi cu specialiști. Webul a tot crescut în ultimii 10 ani și o grămadă de neica nimeni au sărit în tren având la bază doar „atelierul digital” de la Google și ce au mai prins și ei de ici, de colo. Cam așa cum făceau comuniștii pe vremuri: te băgau pe repede înainte la „universitatea populară” și scoteau ingineri pe bandă rulantă. Ba chiar și o chimistă de renume mondial. S-a văzut ce s-a ales de lumea aia.

Tare asta cu chimista. Mulțumesc, în adevăr, dacă vrei să fii profesionist, lucrează cu profesioniști. Mă descurajează însă timpul mare de implementare în cazul folosirii unei firme de ecommerce, plus că nu știu momentan cum să le diferențiez, pe internet toate se laudă a fi profi. Mă gândesc să fac cât pot eu de bine chestiunile de branding (naming, logo - făcut de un profesionist care este la un pas distanță, e ca și gata - alegerea temei, a culorilor, a fotografiilor, a textelor șamd) și să intru rapid pe o platformă de ecommerce. Ulterior, după câteva săptămâni, voi ști mult mai bine ce vreau de la o firmă adevărată de marketing și ecommerce.

View PostPiscopescu, on 04 aprilie 2020 - 14:04, said:

Nu uita de integrare cu firma de curierat - urmarit status comenzi online de catre clienti, etc.
Da, este corect, voi apela foarte probabil pentru început la Fan Courier, cu care am discutat și care poate face și transporturi frigorifice; ulterior, când vom căpăta experiență, vom putea efectua transporturi și cu mașinile noastre.

View Postpetman, on 04 aprilie 2020 - 16:37, said:

Tu trebuie sa dai drumul repede la treaba... un SAS te ajuta sa faci asta.Tu te concentrezi prea mult pe tema. E si aia importanta dar nu acum.

Dupa un timp, daca nu-ti mai convine(pret, functionalitati) te poti apuca de lucru in background cat site-ul produce sa ti-l faci pe o platforma open source si sa te ocupi de el.

Nu vand SAS, nu am actiuni la firmele alea, am site-ul propriu pe opencart.

Foarte adevărat tot ce spui. Exact așa am de gând să fac. E importantă tema pentru că ține de imagine, iar o singură dată ai ocazia să faci prima impresie. Dar, în adevăr, sunt hotărât să încep odată cu un SaS, găsesc o temă potrivită și o personalizez cât de bine și de frumos se poate, iar ulterior voi avea timp și mai ales voi avea deja experiența de început, voi ști mult mai clar ce vreau de la firma de ecommerce și cât merită să plătesc.

View Postmihairo79, on 04 aprilie 2020 - 17:07, said:

Ai nevoie bineinteles dee un domneiu si un hosting bun.
De preferat sa incerci un hosting de la un furnizor care sa iti ofere de test gratuit o luna pentru a vedea cat de bine iti functioneaza site-ul pe infrastructura lor. Evita hostingul de 2 lei pentru ca o sa ai probleme si o sa pierzi mai multi bani. Daca vrei recomandari pentru gazduire scrie-mi in privat.
Mulțumesc, știu că hostingul e foarte important, în experiența pe care clientul o are pe site contează chiar și câteva sute de milisecunde întârziere, imediat se plictisește și dă back. Bineînțeles, și ping-ul din București până la server și uptime-ul serverului sunt importante. Am să te întreb pe privat, mulțumesc!

View PostBloodRa, on 05 aprilie 2020 - 01:30, said:

E fostul shopmania
Au template-uri gata facute, poate și un amator să-și facă un site de vânzări. In plus ai deja pluginuri de plăți, dacă ai contract cu o bancă pentru plăți online
Da, mulțumesc, din articolul ăsta am aflat de el: https://www.zf.ro/zf...locale-19026625

În concluzie:
- să caut un SaS din România sau din afară? Hostingul site-ului îl va realiza firma de hosting pe care o aleg eu, nu? Platformele astea sunt ca WP pe care îl instalez pe domeniul meu găzduit pe hostingul meu, corect? În acest caz, cel mai bine ar fi să aleg un hosting cu servere în București? Pentru că aria de livrare va fi doar București și Ilfov, nu știu să existe un curier rapid care să acopere toată țara cu transport frigorific. Pe București - Ilfov este sigur Fan Courier sau suntem noi cu mașinile noastre;
- care este calitatea cea mai importantă la un SaS în cazul meu? Să fie SEO? Să fie timpul de încărcare? Cam care SaS să aleg dintre acestea https://www.ecommerc...-platforms/   /  https://www.websiteb.../platforms/   sau din România?

#23
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
La unii din ro scrie pe site:
La crearea unui magazin online pe platforma xxxx beneficiezi GRATUIT de hosting pe servere performante. Domeniul pe care va fi hostat magazinul online trebuie cumparat si ales de tine.
Deci tu vii doar cu logo, imagini si descriere produse si contractele de curierat, plati online.

Le. sa-mi dai si mie niste date de contact ca poate ma apuc sa comand si eu online niste carnita Posted Image)

Edited by petman, 05 April 2020 - 14:25.


#24
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Mă descurajezi. Păi dacă încep să vină clienții în urma unor simple postări pe softpedia, de ce să mai fac un magazin online? Posted Image
Râdem, glumim, dar astăzi musai trebuie să aleg o platformă online, foarte probabil va fi una din România, cu servere performante în București.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu-i nevoie sa te limitezi la hosting din Romania. Din experienta mea hostingul din Romania e oarecum slab si scump, iar suportul tehnic nu prea lucreaza 24/24.

Vezi ce oferă firmele mari si alege un server undeva in europa aproape de un exchange mare (Frankfurt, Amsterdam, Londra), iar de acolo folosesti cache-ul cloudflare care e conectat cu toți providerii mari din Romania in București si Budapesta.

E un compromis bun, sacrifici foarte putin din viteza si iti largesti un pic orizonturile putând sa beneficiezi de serviciile unor provideri adevarati.

Edited by MembruAnonim, 05 April 2020 - 23:13.


#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postaddelin, on 05 aprilie 2020 - 23:10, said:

iar de acolo folosesti cache-ul cloudflare care e conectat cu toți providerii mari din Romania in București si Budapesta.

E un compromis bun, sacrifici foarte putin din
Din securitatea datelor. Si a businessului. Da' macar obtii chestii moca, nu? ;)

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stai un pic ca nu inteleg... Despre ce securitate a datelor vorbesti ca ai sacrifica in contextul postarii mele de mai sus?!

Ai impresia ca datele sunt mai in siguranță într-o firma de apartament decat la un provider mare (hetzner de exemplu)?

Edited by MembruAnonim, 06 April 2020 - 08:45.


#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu zic de Cloudflare că accelerator/caching. Bănuiesc că știi cum funcționează, nu?

P.S. Datele pot fi in cel mai securizat server de pe planeta. Doar nu crezi că ți le salta cineva direct de pe HDD, nu? Cel mai probabil ți le salta direct din scripturile de magazin.

Edited by dexterash, 06 April 2020 - 08:50.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai elaboreaza, nu da asa un raspuns in doi peri. O gramada de site-uri functioneaza bine mersi cu cloudflare. In plus poti cripta intre sursa si cloudflare si tot ei iti pot si inregistra domeniul.

In fine, daca expertii de securitate de pe forum spun ca pute, atunci se poate ignora sugestia...

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Asa slab optimizate sunt "scripturile" de magazine online ca nu merg fara caching? Cel putin pana aduni o baza consistenta de clienti.

#31
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Pe mine m-ați cam pierdut pe drum, chiar dacă am citit despre cloudflare aici https://www.cloudfla...-is-cloudflare/ . Din câte am înțeles, oferă și protecție și rapiditate, văd că au „data centers” în peste 200 de orașe, astea sunt un fel de DNS-uri, nu? Nu înțeleg de ce aș pierde din viteză, dacă sunt făcute, pe lângă securitate, să fie și mai rapide decât sistemul obișnuit cu DNS-uri. În afară de cloudflare și support, ar mai fi alte avantaje la cloudflare? Și dacă aleg merchantpro, nu voi fi obligat să găzduiesc magazinul pe pe serverele lor?

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Practic servesti site-ul foarte aproape de locatia clientului tau si functioneaza asemenea unui proxy, deci nu vei fi penalizat de timpul mare de acces necesar ca sa ajungi pana undeva in eruopa centrala, asta e tot ceea ce face in mare. El nu iti va hosta nimic, tu avand in continuare nevoie de un host si de asta ti-am spus ca folosind aceasta platforma poti cauta o firma serioasa care iti va putea gazdui magazinul si in afara romaniei.

Daca totusi gasesti ceva care iti convine in Romania, atunci n-are rost sa te complici.

#33
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Acum am înțeles, mulțumesc!

#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdani.user, on 06 aprilie 2020 - 10:00, said:

Asa slab optimizate sunt "scripturile" de magazine online ca nu merg fara caching? Cel putin pana aduni o baza consistenta de clienti.
Pai nu optimizarea e buba, ci "de ce nu pot sa iau un virtual cu 0.5euro/luna si sa serveasca 10000 de cereri (dinamice) pe zi"?

Asa ca a aparut solutia: rutarea traficului prin NGINXurile de la Cloudflare. Desigur, cu tot ce inseamna extractie de date, profilare, etc etc. Da' ce conteaza? Chiar sunt curios daca platformele mari nu cumva cumpara date de la Cloudflare ca sa stie in ce directie sa-si miste serviciile / magazinele / etc, astfel incat sa-i striveasca pe astia micii de respirau greu si care folosesc servicii d'astea moca.

#35
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Mda. Am făcut un trial pe merchantpro. Dezamăgitor. Nu ca funcționalități, e foarte bine că are module de plăți (gratuite) sau de integrare cu curierul (cca 4€/lună) și multe alte module gratuite. Dar ca design al magazinului. Așa-zisele teme sunt de fapt una singură, în care se schimbă (uneori abia sesizabil) culorile dacă alegi „altă temă”. Pur și simplu nu se compară http://o-bunatate.shopmania.biz/ sau http://e-acumulatori.ro cu http://bubulla.like-themes.com/ . Produsele și clienții noștri sunt din zona superioară a range-ului, ei cumpără în primul rând cu privirea. Imaginea contează mult în vânzările unor asemenea produse. Din păcate cred că sunt nevoit sa lucrez muult mai mult tehnic cu WP / Woo, de dragul designului, nu pot merge mai departe cu un design atât de rigid precum merchantpro. Exact de ceea ce mă temeam încă de la început.

Edited by GILOFFICE, 06 April 2020 - 12:43.


#36
danthraxz

danthraxz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.11.2008

View PostGILOFFICE, on 06 aprilie 2020 - 12:33, said:

Mda. Am făcut un trial pe merchantpro. Dezamăgitor. Nu ca funcționalități, e foarte bine că are module de plăți (gratuite) sau de integrare cu curierul (cca 4€/lună) și multe alte module gratuite. Dar ca design al magazinului.
...
Din păcate cred că sunt nevoit sa lucrez muult mai mult tehnic cu WP / Woo, de dragul designului, nu pot merge mai departe cu un design atât de rigid precum merchantpro. Exact de ceea ce mă temeam încă de la început.
Salut,

Ai gasit ceva pana la urma care sa fie pe placul tau?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate