Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#9163
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Bai, da' Bogdan sau cum ii zice baiatului care comunica cu surdo-mutii, unde s-a tuns? :))))

#9164
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostBucifon, on 09 aprilie 2020 - 22:15, said:

Baaa, sa-i dea cineva un reset ca Vela ca are 386-le la 100% Posted Image))


Turtă!! TURTĂĂĂ!! =))

De unde si injuratura: 'tu-ti turta ma-tii!

#9165
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

View PostPatefon, on 09 aprilie 2020 - 22:14, said:

Aoleu... ce schingiuieste limba romana...
.... macar acestea le-a spus corect
Pe acestea?...

#9166
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
bai incep sa imi placa peneleii. o avut unu care o gandit un pic. mi se pare buna ideea ca se suspenda vanzarea/cumpararea de actiuni la firmele din energie..
probabil si exportul de papica interzis, e k..

#9167
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,811
  • Înscris: 22.05.2011
Norii negri se aduna. Vin vremuri extrem de nasoale.

#9168
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Au aratat ca sudul tarii e albastru pe harta , cazuri putine in fiecare judet.Exceptie constanta si la Tandarei.
Intrebarea este
In conditiile in care in restul tarii mai ales zona suceava va fi nevoie de ventilatoare , exista capacitatea de a lua din sud sa zic din bucuresti 20 de ventilatoare si a le duce la suceava?
Pe de alta parte sunt sigur ca americanii asa fac
Aduc de toate si oameni si materiale din alte state in New York.
Pai daca Suedia are 800 la terapie intensiva si nu si face probleme , noi avem 200 , mai suporta mult sistemul nostru?
Nu cred povestea cu 1200 de ventilatoare in ro.
Alea sunt toate si cred ca 80% sunt ocupate cu alti bolnavi.
Ventilatoare ca sa fi putut face rost trebuiau sa plateasca pe loc in 15 ianuarie , gaseau pe undeva in afara chinei.

#9169
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostalliNdanuTz, on 09 aprilie 2020 - 22:16, said:

Bai, da' Bogdan sau cum ii zice baiatului care comunica cu surdo-mutii, unde s-a tuns? Posted Image)))
De ce, pare ca l-a tuns un nevazator? :D

Mai interesant este de stiu cum a reusit el sa traduca "turtă"....

#9170
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Doar la ore din astea tarzii dau ordonantele astia?
Tocmai vroiam si eu sa ma culc :lol:

#9171
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postlstefanescu14, on 09 aprilie 2020 - 22:18, said:

Nu cred povestea cu 1200 de ventilatoare in ro.
Or fi 1200, dar nu stim cate-s functionale. Parca zicea Leorban ca trebuie reparate unele.
Restul de 1000.

#9172
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View Postl_dan, on 09 aprilie 2020 - 21:32, said:

Alexandru Rafila, a afirmat joi seara, într-un interviu la Mediafax, că în lunile noiembrie-decembrie vom avea un alt vârf de infectări cu COVID-19, însă speră ca până atunci să existe medicația necesară.
https://www.hotnews....ri-covid-19.htm

Pai hai sa analizam putin medicatia pentru gripa, o boala similara cauzata tot de un virus dar care e prezenta de sute de ani pe pamant

vaccin:  CDC-ul american scrie ca eficienta vaccinului gripal e undeva intre 40-60% asta conditionat de faptul ca strain-urile din vaccin sa corespunda cu strain-urile circulante in timpul sezonului
totodata vaccinul asta nu e lipsit de efecte negative, iar pentru unele persoane poate duce la pierderea auzului partial sau chiar total pentru tot restul vietii... pentru cei care patesc efectul asta negativ se administreaza o substanta ulterior vaccinului in incercarea de a inversa pierderea dar numai intr-o fereastra de oportunitate in primele 24-48 de ore
efectul asta negativ se numeste Sudden Sensorineural Hearing Loss; e documentat inclusiv in multe studii medicale
concluzia: vaccinul are eficienta redusa si poate genera efecte negative foarte grave

antiviral: Tamiflu e un antiviral care ataca virusul gripei daca este administrat in primele 48 de ore de la debutul simptomelor
efectul pozitiv vine la pachet cu o serie de efecte negative printre care si unele de natura psihiatrica
este un medicament controversat in sensul ca multe grupuri medicale au pus in balanta efectele pozitive si cele negative ale lui si nu recomanda tratamentul...adica eficienta scazuta nu merita efectele negative

aspirina, paracetamol, ibuprofen...si alte combinatii gen theraflu etc sunt medicamentele de reducere a febrei, a durerilor musculare etc
sunt ok dar tot ce fac e sa asiste pacientul pe parcursul bolii, virusul isi face treaba in organism cap-coada in acelasi mod si cu ele si fara

deci in mare preventia si tratamentul pentru gripa sunt cam nonexistente, iar majoritatea oamenilor nu se vaccineaza si nu iau antivirale nicioata in viata...cand fac gripa trec prin ea cu paracetamol si ceai cu lamaie

pentru covid deja s-a conturat cam acelasi model pentru unele din antiviralele testate, daca se va scoate ceva cu adevarat eficient cel mai probabil va fi ceva exotic si scump cu siguranta

#9173
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postlstefanescu14, on 09 aprilie 2020 - 22:18, said:

Au aratat ca sudul tarii e albastru pe harta , cazuri putine in fiecare judet.Exceptie constanta si la Tandarei.
Intrebarea este
In conditiile in care in restul tarii mai ales zona suceava va fi nevoie de ventilatoare , exista capacitatea de a lua din sud sa zic din bucuresti 20 de ventilatoare si a le duce la suceava?
Pe de alta parte sunt sigur ca americanii asa fac
Aduc de toate si oameni si materiale din alte state in New York.
Pai daca Suedia are 800 la terapie intensiva si nu si face probleme , noi avem 200 , mai suporta mult sistemul nostru?
Nu cred povestea cu 1200 de ventilatoare in ro.
Alea sunt toate si cred ca 80% sunt ocupate cu alti bolnavi.
Ventilatoare ca sa fi putut face rost trebuiau sa plateasca pe loc in 15 ianuarie , gaseau pe undeva in afara chinei.

Suedia a "reusit" sa aiba si 800 de morti si nu-si face probleme.

#9174
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Despescu sa zica si ceva legat de "protejarea populatiei" prin aplicare de batai in plina strada.
'mniezeii mamii lor....

#9175
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postvanitty, on 09 aprilie 2020 - 22:12, said:

masurile luate is de bun simt. ca masina trebuie intretinuta si pe perioada asta. cred ca saptamana viitoare ma programez sa-mi schimb cauciucurile la masina

Ce a zis mai concret de mașini?

#9176
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,811
  • Înscris: 22.05.2011

View Postlstefanescu14, on 09 aprilie 2020 - 22:18, said:

Au aratat ca sudul tarii e albastru pe harta , cazuri putine in fiecare judet.Exceptie constanta si la Tandarei.
Intrebarea este
In conditiile in care in restul tarii mai ales zona suceava va fi nevoie de ventilatoare , exista capacitatea de a lua din sud sa zic din bucuresti 20 de ventilatoare si a le duce la suceava?
Pe de alta parte sunt sigur ca americanii asa fac
Aduc de toate si oameni si materiale din alte state in New York.
Pai daca Suedia are 800 la terapie intensiva si nu si face probleme , noi avem 200 , mai suporta mult sistemul nostru?
Nu cred povestea cu 1200 de ventilatoare in ro.
Alea sunt toate si cred ca 80% sunt ocupate cu alti bolnavi.
Ventilatoare ca sa fi putut face rost trebuiau sa plateasca pe loc in 15 ianuarie , gaseau pe undeva in afara chinei.
Pana acum o luna in judetul Prahova nu exista nici macar un ventilator mecanic. Nu stiu daca s-a achizitionat pana acum vreunul. Era vorba ca niste firme vor face o donatie.

#9177
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

View Postpykko, on 09 aprilie 2020 - 22:20, said:

Doar la ore din astea tarzii dau ordonantele astia?
Tocmai vroiam si eu sa ma culc Posted Image

noaptea ca hotii Posted Image Posted Image Posted Image

View PostBucifon, on 09 aprilie 2020 - 22:22, said:

Ce a zis mai concret de mașini?

ceva de genul ca sunt permise iesirile pentru cumpararea de piese, repararea masinii, intretinerea masinii.. parca..

#9178
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Se va face sau nu ceva concret, cu slujbele de înviere, din următoarele două duminici?

#9179
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostalliNdanuTz, on 09 aprilie 2020 - 22:16, said:

Bai, da' Bogdan sau cum ii zice baiatului care comunica cu surdo-mutii, unde s-a tuns? Posted Image)))

Ce te-a tepuit... Posted Image  S-o fi autotuns in autoizolare.

View Post_______, on 09 aprilie 2020 - 22:24, said:

Se va face sau nu ceva concret, cu slujbele de înviere, din următoarele două duminici?

Se transmit pe facebook si pe trinitas.

#9180
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

View Postvanitty, on 09 aprilie 2020 - 22:23, said:

va de genul ca sunt permise iesirile pentru cumpararea de piese, repararea masinii, intretinerea masinii.. parca..
Sunt lucruri la care se gândesc mereu cei care vor rămâne, în curând, fără bani de mâncare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate