Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#2575
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

View PostBean, on 31 martie 2020 - 20:39, said:

Dar de Brasov ai auzit? Zicea sefa medicala de acolo ca au venit oamenii cu tot felul de contributii, unii le-au adus masti, altii manusi, tot felul de lucruri, care, cum a putut.
In loc sa stam sa infieram de pe fotolii impotriva oamenilor in halate albe, despre care habar nu avem prin ce trec (si poate stiu lucruri mai multe din tenebrele ascunse ale sistemului, inclusiv cifre si numar real de morti), cate lipsuri au si de cata imbecilitate manageriala se lovesc, mai bine ne-am gandi sa dam o mana de ajutor, cumva.
Ni se imbolnavesc astia pe capete si sunt SINGURII care ne pot scoate fizic din acest cacat in care suntem.
Or fi spagari, or fi nepasatori, dar acum e groasa nu doar la curul lor ci si al nostru. Acum e nevoie de ceva solidaritate si sustinere, nu de frustari de doi lei.

pai nu era povestea lacrimogena cum ca nu au materiale de protectie si tot asa? ia spune matale.. cati pacienti cu coronavirus sunt la Spitalul de Neurologie din brasov?

#2576
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,824
  • Înscris: 22.05.2011

View PostBean, on 31 martie 2020 - 20:39, said:

Dar de Brasov ai auzit? Zicea sefa medicala de acolo ca au venit oamenii cu tot felul de contributii, unii le-au adus masti, altii manusi, tot felul de lucruri, care, cum a putut.
In loc sa stam sa infieram de pe fotolii impotriva oamenilor in halate albe, despre care habar nu avem prin ce trec (si poate stiu lucruri mai multe din tenebrele ascunse ale sistemului, inclusiv cifre si numar real de morti), cate lipsuri au si de cata imbecilitate manageriala se lovesc, mai bine ne-am gandi sa dam o mana de ajutor, cumva.
Ni se imbolnavesc astia pe capete si sunt SINGURII care ne pot scoate fizic din acest cacat in care suntem.
Or fi spagari, or fi nepasatori, dar acum e groasa nu doar la curul lor ci si al nostru. Acum e nevoie de ceva solidaritate si sustinere, nu de frustari de doi lei.
Si cum mortii lor sa-i ajutam? Sa-i prindem cu arcanul si sa-i ducem inapoi in spitale?

#2577
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

View PostNotEasy, on 31 martie 2020 - 20:36, said:

N-avem populația Italiei si nici n-am îmbrățișat chinezii la începutul pandemiei in semn de "solidaritate" prin zonele acum considerate roșii. Bine măcar ca au demonstrat ca nu sunt rasiști, ci doar idioți.
Apropo de asta, exista cartier intreg de chinezi in Bucuresti, dar epicentrul corona in Romania e la Suceava.
Deci povestea cu "chinezii" e relativa. Pentru rasisti insa ai dreptate, "relativ" e suficient pentru "certitudine".

Edited by Cris007, 31 March 2020 - 20:44.


#2578
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdan1980_25, on 31 martie 2020 - 20:41, said:

In caz ca-ti vin instant 100 000 de raniti si in toata tara ai 3000 de echipamente ce faci? Stai pana iti trimite de ka fabrica in timp ce-ti moarce pacientul pe masa?
Ranitii nu te infecteaza aproape sigur si nu iti pun in pericol familia cand te intorci la ei, seara de seara ...
Acum nu e razboi, acum e pandemie.

Ia iesi tu din casa acum fara manusi, fara masca si da mana cu toti de pe strada ... cam asta le ceri doctorilor sa faca.

#2579
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

View PostBean, on 31 martie 2020 - 20:41, said:

Pai, sunt zero internati pentru ca probabil nu au sectii de infectioase ori nu au terapie intensiva.
Pe acolo se perinda zeci si sute de oameni zilnic, indiferent ca vin pentru un cui in talpa sau o durere in dorsal.
SI foarte multi sunt infectati, unii asimptomatici.

stii ca majoritatea spitalelor au dat drumul pacientilor acasa de curand nu?

#2580
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 20:41, said:

Evolutia cifrelor.
Nici pe departe nu sunt asemanatoare cu Italia.
Nu imi ramane decat sa sper ca ai dreptate.

#2581
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postptap, on 31 martie 2020 - 20:22, said:

e bine ca are cine sa le puna perfuzii, acasa nu aveau cum sa faca asta.
In schimb "civilii" zac acasa, tot in Deva si nici macar salvarea nu se deranjeaza.
https://www.libertat...-cancer-2934598

Of, daca stau medicii la spital si trateaza pacienti si se infecteaza si ei nu este bine, daca fug nu este bine.
Morala:medicul a ajuns dusmanul poporului.

#2582
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006

View Postbumpocbum, on 31 martie 2020 - 20:34, said:

Statul pregătește o ordonanță militară care le-ar interzice medicilor să demisioneze
In seara asta s-o dea, ca-s prea multi revoltati aproape organic de tagma asta...Sa-i linisteasca, ca stresul "scade" imunitatea :).
Sa terminam cu circul, iar de maine sa ne concentram pe inamicul invizibil !

#2583
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvanitty, on 31 martie 2020 - 20:41, said:

vor fi chemati la loc si cine nu vrea sa vina , va fi adus cu forta si probabil va avea dosar penal
Probabil, dar nu vad medicul cu AK-ul in spate pus la munca fortata,,,,

#2584
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

View Postro_explorer, on 31 martie 2020 - 20:43, said:

Ranitii nu te infecteaza aproape sigur si nu iti pun in pericol familia cand te intorci la ei, seara de seara ...
Acum nu e razboi, acum e pandemie.

Ia iesi tu din casa acum fara manusi, fara masca si da mana cu toti de pe strada ... cam asta le ceri doctorilor sa faca.

da bre.. povesti lacrimogene gasim cu toti. eu zic ca si pompierii cand vin sa stinga un incediu, in loc sa iti stinga casa, sa iti povesteasca ce periculos e pentru ei..

#2585
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postro_explorer, on 31 martie 2020 - 20:40, said:

Sa faca, sa dreaga ... lasa-i pe ei ca stiu ei mai bine ce au de facut.

Daca unul din doctori avea copil sugar acasa? Dar daca avea un parinte muribund de care avea grija?

Ce usor e de abstractizat totul cand vrei sa iti urmaresti interesul propriu .... ia incearca acelasi nivel de abstractizare si invers ...
Daca tu ai avea de ales intre viata unui necunoscut din spital si viata unui parinte/copil/frate/sora ... ce ai alege?

Copil sugar? Mama nu e in post-natal? Sau e medic si era mai pretioasa spaga? Ai uitat sa scrii ca multi au si animale de companie care nu suporta singuratatea. Numai medicii nostri au acasa probleme atat de delicate, aia din China sau Italia cred ca traiesc singuri. Sau n-au case si dormeau la spital dintotdeauna.

#2586
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
Vad ca  vela face turul  televiziunilor. Probabil a fost sfătuit să facă asta .

#2587
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvanitty, on 31 martie 2020 - 20:45, said:

. eu zic ca si pompierii cand vin sa stinga un incediu, in loc sa iti stinga casa, sa iti povesteasca ce periculos e pentru ei..
Pompierii nu iti intra in casa in flacari daca riscul sa o mierleasca depaseste un procent anume ... te lasa sa te faci crispy strips.

#2588
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009

View Postbumpocbum, on 31 martie 2020 - 20:44, said:

Probabil, dar nu vad medicul cu AK-ul in spate pus la munca fortata,,,,

eu in locul celor ce decid, as anula posibilitatea de demisie si concediile in perioada asta si mai ales as militariza temporar domeniul medical.

#2589
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Cred ca toata discutia a deviat intr-o infierare proletara a cadrelor medicale si nu e normal.
Si la ei sunt uscaturi ca peste tot.

#2590
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 20:32, said:

Noi nu avem populatia Italiei. Nici numar nici varsta medie si multe altele.
Nu am ajuns la maximul infectiei dar nu vom atinge cifrele din Italia.
Da, asa e, n-avem populatia Italiei nici ca numar, nici ca medie de varsta.
Insa mai e ceva ce noi nu avem si Italia are: sistem medical performant.
Cu spitale din secolul trecut si fara instrumentar si materiale de protectie putem ajunge si noi foarte usor pe "cai mari", la fel ca italienii.

Edited by Bean, 31 March 2020 - 20:47.


#2591
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

View Postro_explorer, on 31 martie 2020 - 20:40, said:

Sa faca, sa dreaga ... lasa-i pe ei ca stiu ei mai bine ce au de facut.

Daca unul din doctori avea copil sugar acasa? Dar daca avea un parinte muribund de care avea grija?

Ce usor e de abstractizat totul cand vrei sa iti urmaresti interesul propriu .... ia incearca acelasi nivel de abstractizare si invers ...
Daca tu ai avea de ales intre viata unui necunoscut din spital si viata unui parinte/copil/frate/sora ... ce ai alege?
Cand aud de demisii "in bloc" nu pot sa accept argumentul "poate aveau pe cineva acasa".

#2592
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostSigned_on_ice, on 31 martie 2020 - 20:43, said:

Of, daca stau medicii la spital si trateaza pacienti si se infecteaza si ei nu este bine, daca fug nu este bine.
Morala:medicul a ajuns dusmanul poporului.
Morala: trebuie sa te protejezi, daca ai cu ce. Se zice ca o picatura de saliva cu virusi poate infecta. E suficient un pacient intr-un spital sa tuseasca, oricine trece pe acolo are mari sanse sa ia. SI cum orice pacient tuseste in spital si pe acolo trece cineva...de aici dezvoltati voi..

View Postxymzar, on 31 martie 2020 - 20:46, said:

Si la ei sunt uscaturi
Da, si vor sa dea ordonanta.

Edited by crokodilu, 31 March 2020 - 20:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate