Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#2431
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

View Postcrokodilu, on 31 martie 2020 - 19:32, said:


E bine, ca nu sunt in publicul tinta a lu covid,

Nu exista asa ceva,toți suntem o țintă.

Doar ca tu o sa crapi mai la urmă dupa ce ii termina pe vârstnici si pe cei cu alte afecțiuni.

Așa că stai linistit,va veni si randul tau.....

Edited by mereuprobleme, 31 March 2020 - 19:38.


#2432
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postmereuprobleme, on 31 martie 2020 - 19:33, said:

Tu ce meserie ai?

Ex: daca esti electrician si seful tau te trimite să repari.... pana mea ceva,dar la plecare iti spuna "Ba vezi cu nu vei avea mănuși electroizolante si nici sa opresti curentul nu ai voi,ai voie doar să repari aia si repede" tu ce faci in cazul asta?
Cred ca tu de meserie esti agricultor ca prea o iei pe aratura...
Ia-ti penele si fa-ti perne din ele.
Nu cered ca a zis niciun sef niciunuim electrician asa ceva........de dragul de a vea dreptate te comporti absurd...
MEDICII SUNT ACOLO SA REZOLVE PROBLEMA, nu sa se planga....acum............de ce nu s-au plans pana acum...brusc au dat de redu (culmea, cei din spitalele ce nu au cazuri)

Edited by riso, 31 March 2020 - 19:38.


#2433
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

View Postriso, on 31 martie 2020 - 19:37, said:


Cred ca tu de meserie esti agricultor ca prea o iei pe aratura...
Ia-ti penele si fa-ti perne din ele.
Nu cered ca a zis niciun sef niciunuim electrician asa ceva........de dragul de a vea dreptate te comporti absurd...
MEDICII SUNT ACOLO SA REZOLVE PROBLEMA, nu sa se planga....acum............de ce nu s-au plans pana acum...brusc au dat de gol (culmea cei din spitalele ce nu au cazuri)

Era doar un ex pt ceea ce le este cerut unor medici in unele spirale,asa ca stai doreau jos.

Normal ca nu să intamplat ce am exemplificat eu mai sus,însă se intampla cu echipamentul pt medici  in covid 19

#2434
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,824
  • Înscris: 22.05.2011
https://www.libertat...medical-2935236

Rusine, lasilor!!!

#2435
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

View Postriso, on 31 martie 2020 - 19:37, said:


.
MEDICII SUNT ACOLO SA REZOLVE PROBLEMA, nu sa se planga....acum............de ce nu s-au plans pana acum...brusc au dat de redu (culmea, cei din spitalele ce nu au cazuri)

nu vor sa se transforme in pacienti intr-un sistem cangrenat.

un medic ii spunea unei paciente-la digi- ca e mai in siguranta la ea acasa decat in spital si o indemna sa semneze hartia ca isi asuma externarea pe propria raspundere

Edited by marius.bunu, 31 March 2020 - 19:42.


#2436
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 19:33, said:

Si in Italia s-au imbolnavit. Si in China. O sa se mai imbolnaveasca, chiar si cu super-echipamente.
Ce vrei acum? Sa suspendam activitatea si in spitale nu doar la restaurante si baruri?
Nu e un argument.

In Italia super-echipamente ? Sincer ma indoiesc.

Eu unul vreau sa se respecte  legislatia in vigoare referitoare la coronavirus. Atat la protectia/tratamentul pacientilor in  spitale cat si in restu. Atat si nimic mai mult. Fara "viteji"...

Daca nu se poate inchide pravalia si dispari.

#2437
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Vad ca tot mai multi isi exprima ingrijorarea in a ajunge cu virus intr un spital din Romania.
Daca s ar pune altfel intrebarea.
Daca ati fi dus intr un spital privat din Romania si acolo ar fi doctori de specialitate , atunci ati avea incredere?Presupunem prin absurd ca statul ar deconta cheltuielile catre spitalul privat.

#2438
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postmereuprobleme, on 31 martie 2020 - 19:40, said:

Era doar un ex pt ceea ce le este cerut unor medici in unele spirale,asa ca stai doreau jos.

Normal ca nu să intamplat ce am exemplificat eu mai sus,însă se intampla cu echipamentul pt medici  in covid 19

De unde sti ca e asa...poate echipament este...ti-ai pus problema ca pur si simplu "medicii " aia nu sunt medici? nu au vocatia asta? au intrat pe pile? Eu am vazut si am vaut dea face cu pesoane cu profesia de medic care nu au nico legatura cu domeniul.
Si ghici ce....m-a costat pe mine nu pe ei............

#2439
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Pentru cei care cred ca nu-s in target
https://www.hotnews....urit-belgia.htm
Fata nu avea boli.

#2440
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View PostChriss_Summer, on 31 martie 2020 - 19:41, said:


muristi..........
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gKM9VBhHEZM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Adriana Dutulescu
6 ore ·
România și Bulgaria sunt singurele tari in care medici si-au dat demisia de frica sa nu fie contaminati cu coronavirus. Asta in conditiile in care in restul tarilor, medicii se confruntă cu situații mult mai grave, cu un număr urias de cazuri si cu aceeași lipsa de echipamente care a lovit pe toată lumea în mod egal, pt ca nimeni nu a prevăzut o pandemie ca asta.
Ba, la ceilalti, zeci de mii de medici și asistente s-au oferit voluntari pt a merge în spitalele lovite de Covid. În Marea Britanie s-au oferit 750 000 de voluntari Sa înfrunte coronavirusul. În SUA, medici care au tratat în Africa bolnavii de Ebola, fac tot ce pot sa ii salveze pe oameni. Se infasoara în saci de plastic daca altceva nu gasesc.
La noi, demisioneaza medicii de la spitale care nu au niciun caz. Managerul de la spitalul de neurologie brașov a declarat că au echipamente, combinezoane, ce le trebuie, dar medicii lui au demisionat "de frica".
Dezgustător.

Edited by riso, 31 March 2020 - 19:45.


#2441
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostChayah, on 31 martie 2020 - 15:45, said:

Există și alte forme de protest. Greva japoneza, de exemplu.
Dar nu au fost interesați sa protesteze și sa atragă atenția.
Lasa, ca nici angajatii la privat nu fac greva japoneza cand patronu le da jumate de salariu la negru. Ba chiar se bucura.

#2442
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

View Postmarius.bunu, on 31 martie 2020 - 19:41, said:

nu vor sa se transforme in pacienti intr-un sistem cangrenat.

un medic ii spunea unei paciente-la digi- ca e mai in siguranta la ea acasa decat in spital si o indemna sa semneze hartia ca isi asuma externarea pe propria raspundere
Sunt sigur insa ca daca s-ar fi pus problema de a alege intre a construi spitale noi si a aduce echipamente pe de-o parte si de a dubla salariile pe de-alta, ar alege dublarea salariilor.
Hei, stati putin, chiar s-a intamplat asta.

#2443
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

View Postlstefanescu14, on 31 martie 2020 - 19:43, said:

Vad ca tot mai multi isi exprima ingrijorarea in a ajunge cu virus intr un spital din Romania.
Daca s ar pune altfel intrebarea.
Daca ati fi dus intr un spital privat din Romania si acolo ar fi doctori de specialitate , atunci ati avea incredere

da ,am fost cu copilul de mai multe ori.
curatenie luna, ma ardeau mainile de la sapunul cu care ma spalam acolo.

singur in camera cu copilul,catering, conditii excelente

#2444
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Asta e chiar trist. Cred ca baiatul ala se simte ca ultimu' om.

Quote

"Femeie, 61 ani, jud Satu Mare. Internată în data de 26.03.2020 în Spitalul de Pneumoftiziologie Oradea. Recoltat și confirmat în data de 27.03.2020, decedată în 31.03.2020. Comorbiditati: Insuficiență renală cronică cu dializa de 15 ani, afecțiune oncologică – chimioterapie. Contact cu fiul întors din Marea Britanie în 21.03.2020, asimptomatic."


#2445
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

View Postriso, on 31 martie 2020 - 19:43, said:



De unde sti ca e asa...poate echipament este...ti-ai pus problema ca pur si simplu "medicii " aia nu sunt medici? nu au vocatia asta? au intrat pe pile? Eu am vazut si am vaut dea face cu pesoane cu profesia de medic care nu au nico legatura cu domeniul.
Si ghici ce....m-a costat pe mine nu pe ei............

Sti tu asta? Daca ai date concrete ieși în fața si spune tot,eu zic doar de cei care au cerut minime condiții....Nu bb de cei care au cerut c.o sau de cei care și-au băgat dosare pt pensionare.

#2446
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostChriss_Summer, on 31 martie 2020 - 19:41, said:


Mda...
" săvârşirea infracţiunilor de "zădărnicirea combaterii bolilor" şi "abuz în serviciu", prevăzute de Codul penal, "în sensul că la nivelul instituţiilor judeţului Suceava nu au fost respectate măsurile dispuse cu privire la reglementările legislative în vigoare privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infecto-contagioase", informează un comunicat al instituţiei."Totodată, din conţinutul publicaţiilor on-line a rezultat faptul că anumiţi funcţionari publici din sistemul medical şi-au exercitat în mod defectuos atribuţiile de serviciu, aducând atingere intereselor legitime ale cetăţenilor,"

PS: https://www.libertat...-panica-2924988

Edited by bumpocbum, 31 March 2020 - 19:54.


#2447
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 19:45, said:


Sunt sigur insa ca daca s-ar fi pus problema de a alege intre a construi spitale noi si a aduce echipamente pe de-o parte si de a dubla salariile pe de-alta, ar alege dublarea salariilor.
Hei, stati putin, chiar s-a intamplat asta.

Spitalul de la Mioveni e nou nout,sclipeste, abia dat in folosinta

mobila,instrumemtar,dotari,totul brici

Edited by marius.bunu, 31 March 2020 - 19:48.


#2448
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostNotsure, on 31 martie 2020 - 19:45, said:


Lasa, ca nici angajatii la privat nu fac greva japoneza cand patronu le da jumate de salariu la negru. Ba chiar se bucura.

Și care e legătura cu discuția? :huh:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate