Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Adio U.P.C.! Amintiri despre operatorul U.P.C. România.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
@silcar
Eu tocmai cu netul de la Digi am avut probleme....aia cu fibrã....aia de 1000....

Și la UPC/Vodafone semnalul vine prin fibra, doar de la Nod-uri este coaxial...

#38
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,447
  • Înscris: 03.04.2007
Bye bye UPC, net pe bani, tv moka :)

#39
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016
Niciodată n-am avut probleme cu netul, cel puțin de când mi-am luat Connect Box-ul. Cu cablul uneori, când a picat din cauza zăpezilor enorme din ianuarie 2017, în rest pot să zic că am fost și voi fi în continuare mulțumit de acest operator Posted Image Chit că unele lipsuri de-aici erau câteva canale HD prezente la concurență, dar nu m-a deranjat așa tare...
Ce să zic, sunt curios să văd ce oferte sau reduceri vor avea cei de la Vodafone, poate fac o retenție cu ei.
Mi-au plăcut și experiențele plăcute trăite aici de când sunt pe forum, scanând pentru teste sau așteptarea cu entuziasm a unor posturi TV. Mai ales când m-a amuzat faptul că unii colegi (veteranii, se simt ei) s-au enervat din când în când că nu erau în grilă posturile HD cerute sau când au venit cu STB-ul Horizon, dezastru și ăla. Dar da, 2016-2017 n-a prea fost o perioadă bună, deși mi-a plăcut că au extins rețeaua în unele locuri (sper să nu mă înșel), în schimb pe aria UPC era activitate din plin față de-acum. Totuși pe vremea aia Telekom-ul era cu o idee mai bun Posted Image))
Cam astea sunt răspunsurile la întrebările colegului @a_d_y din prima postare Posted Image

Singurele părți mai puțin bune ar fi scumpirile, upload-ul mic și ce-am zis mai sus despre unele posturi HD lipsă, în rest e ok.
Păcat de postul TV ieșit azi. Nu mă uitam la el, dar era o idee bună pentru pasionați și ceva unic în România. Oricum, să nu uităm că posturi au mai ieșit și pe vremea dinaintea deținerii de Vodafone, deci n-a venit "sfârșitul" (încă), poate mai intră ceva în loc Posted Image

Bye bye UPC Posted Image
Și sper să vină Vodafone cu ceva bun și atractiv, care să țină clienții la ei (și care să atragă și clienți noi, de ce nu?)


View Postronuquet, on 29 martie 2020 - 12:47, said:

Niste poze pentru sau din arhiva. Posted Image

Va saluta satanistu'. Posted Image
Pace HD îmi place foarte mult. Cutia aia arată cel mai bine dpmdv. Are design-ul modern și e și mică.
Și m-a ținut aproape 5 ani de când o am Posted Image
DVR n-am simțit că-mi trebuie, sunt mulțumit cu HD doar.

Edited by AndReW99, 30 March 2020 - 18:03.


#40
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,830
  • Înscris: 07.07.2009
Încă am un Pace HD și nici nu renunț la el. :D

#41
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Azi la ora 16 am vorbit cu o operatoare si am spus si eu ADIO, am cerut inchiderea contului (abonament analogic), m-a intrebat data nasterii mamei si a zis ca se va inchide. Dar vad ca e inca activ contul pe myupc, aveti idee cat dureaza?
Smechera imi propusese "daca doriti puteti avea pretul de 16 lei asa cum am vb. cu mama dvs." (sanki, n-a vorbit niciodata asa ceva cu maica-mea, dar mno, cica gen fidelizare ca sa ma tina in continuare). Dupa care imi spune ca daca am vreun cunoscut, vecin etc. care vrea sa se aboneze la ei pe acest abonament la care renunt eu.
*Abonamentul era oricum suspendat pana pe 7 iunie, aveam cablul numai vara pt. chiriasi.

Edited by toto_riina, 30 March 2020 - 18:57.


#42
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 14.12.2007
Mda, am amintiri frumoase si cu ei. Am fost abonat UPC multi ani, am fost printre primii abonati din orasul meu cu DVR-HD, dar fiind dependent de sport am fost nevoit a schimb barca catre RDS. Nu-mi pare rau de schimbarea facuta, marele noroc pe care l-am avut este ca exact cand am vrut sa fac schimbarea tot atunci a ajuns si RDS-ul cu FO pe strada mea. Rar am avut probleme cu UPC-ul si mai rar cu RDS-ul, asa ca din fericire nu-i prea inteleg pe cei care injura des UPC-ul si RDS-ul!  Posted Image Poate sunt eu ceva mai norocos! Posted Image

Edited by Tudor75, 30 March 2020 - 19:44.


#43
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Sunt client UPC din '98 si nu am renuntat la ei nici când mi-am bagat RDS-ul.
Sa lesine tipul de la RDS ce mi-a bagat gigabitul acu 3 saptamani. Omul era nedumerit:
Pai de ce mai aveti coaxialu de la  UPC? Si i-am aratat cum merge pe plasma Panasonic din 2008, conectat la un dvr-hd.
Eu nu renunt la el nici macar acum. In semn de multumire.

#44
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sa fim seriosi ,pe partea de net erau un dezastru nuclear, insa pe partea de CATV erau(si inca sunt) cei mai buni.
Am ramas doar cu CATV, la net am trecut la Digi care sunt no.1 la netul fix...

#45
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Da, Valmont43, erau atat de buni pe partea de CATV incat pana in 2008 cand am plecat de la ei la Dolce, iti cadea semnalul cand era lumea mai draga, nu doar la furtuni sau vant! Vorbesc de Constanta, nu stiu cum era in restul tarii! O bataie de joc, nici macar nu aveai unde sa suni, nu modificasera nimic pe partea tehnica, lasasera asa cum preluasera de la PELLIN, apoi Astral. Cadea semnalul chiar si in noaptea de Anul Nou, la un an odata, cand vroiai si tu sa te uiti la divertisment. Si bagau sigla receiverelor de satelit Nokia unde aratau cum cauta ei satelitii, practic vedeai ce fac aia din centrala, cum se joaca cu nervii tai.
Daca erau asa de buni, faceau si ei peste 1 milion de clienti, 2 milioane, ca Digi, in schimb a plecat lumea de la ei la parabolica Dolce fiindca acolo se vedea lacrima pe scart, fara intreruperi si fara purici!

#46
Cosmin342

Cosmin342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 18.04.2017
De parca numarul de clienti reflecta calitatea. In continuare stii sa arunci doar cu rahat peste tot.
Aia care s-au dus la Dolce s-au dus probabil din cauza pretului scazut, nu a calitatii. Ce ai patit tu era de fapt o problema locala, dar nah nu e bun la mine, nu e bun pe nicaieri. Gandire invechita

#47
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Eu sunt la UPC alias Vodafone de 4 ani. Nu as pleca niciunde desi am Rds, Orange si Telekom in locatie. De picat mi-a picat neteul de 4 ori in 4 ani pt scurt timp, cand a fost taiata fibra optica. Singurul dezavantaj fata de oricare alt operator este upload-ul mic la net. In rest cei 500 mbps sunt 500 mbps la orice ora din zi constant iar la tv ca si calitate nu au concurenta. Poate ca imi liplseste disc. science HD si digi24 HD. Dar asta nu e un motiv sa plec la niciun alt operator.

#48
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
UPC a fost probabil cel mai creativ operator de pe piata, a venit adesea cu tot felul de produse, nu neaparat revolutionare, dar care sa-i distinga clar de restul... Au avut acea telecomanda pentru copii, TEKI parca se chema, dar mai ales aplicatiile astea pentru STB-uri, gen Recomandari... Mie cel mai mult mi-a placut ZONA DE DOCUMENTARE (https://www.hdsateli...pc-zona-de.html), pe 300, parca, nu? Mai era si cea cu votul la emisiunile PRO-ului... Chiar si Ambientalul, banal, la prima vedere, cum si este de altfel, ii distinge in mod clar de restul prin ceva...

O curiozitate... In acea Zona de Documentare, erau disponibile toate canalele de documentare. Pt cei cu pachetul cel mai mic, erau toate disponibile sau doar cele din abonament? Avea acces la toate?

Edited by COS_TUG, 06 May 2020 - 19:45.


#49
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 08.10.2009

View PostCOS_TUG, on 06 mai 2020 - 19:42, said:

UPC a fost probabil cel mai creativ operator de pe piata, a venit adesea cu tot felul de produse, nu neaparat revolutionare, dar care sa-i distinga clar de restul... Au avut acea telecomanda pentru copii, TEKI parca se chema, dar mai ales aplicatiile astea pentru STB-uri, gen Recomandari... Mie cel mai mult mi-a placut ZONA DE DOCUMENTARE (https://www.hdsateli...pc-zona-de.html), pe 300, parca, nu? Mai era si cea cu votul la emisiunile PRO-ului... Chiar si Ambientalul, banal, la prima vedere, cum si este de altfel, ii distinge in mod clar de restul prin ceva...

O curiozitate... In acea Zona de Documentare, erau disponibile toate canalele de documentare. Pt cei cu pachetul cel mai mic, erau toate disponibile sau doar cele din abonament? Avea acces la toate?

Erau disponibile doar cele din abonament. Pe 300 le vedeai pe toate, dar cand selectai sa intri pe unul pe care nu-l aveai in abonament, nu aveai acces.

Cea mai tare aplicatie a lor a fost UPC Phone, pe care puteai sa o instalezi pe telefonul mobil si o puteai folosi in Roaming si sa-ti rutezi (gratuit), telefonul fix de acasa (UPC desigur), pe telefonul mobil.
Sau sa vorbesti gratuit de pe mobil pe fixul UPC de acasa.

#50
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Nu erau chiar toate... lipseau DaVinci, CBS Reality, Travel Mix...

#51
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Postferibalint, on 29 martie 2020 - 12:40, said:

Din cate stiu, @utopium nu era angajat UPC Posted Image
Marchizul...DA, el era angajat. Erau mai multi colegi pe forum care erau angajati UPC...colegi care ne-au ajutat in rezolvarea unor probleme(@florianro) restul din ei au preferat sa ramana anonimi.
Hehe... mi-a facut placere sa va ajut.

Dar de ce plangeti? Doar s-a schimbat numele, din UPC in Vodafone... in rest ramine la fel... (cel putin asa sper)...

Sa auzim de bine,

#52
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008

View Postaltuser09, on 29 martie 2020 - 07:54, said:

Am trecut si eu prin upc->romtelecom->upc->digi.
Cele rele le-am uitat.
Singura amintire frumoasa de la upc este cablul de semnal tv (catv) de la usa la televizorul din sufragerie. Cablul coaxial este de calitate, mufat /sertizat in mod profesionist. L-am pastrat, e si acum in uz cu digi, are peste 10 ani. In cazul meu, nici un furnizor in afara de upc nu mi-a mufat asa bine cablul. Digi (rcs-rds) a strans mufa cu patentul, romtelecom la fel. E un fleac dar nu l-am uitat. Nu stiu daca modul de mufare a cablului tine de companie sau de angajat.
Așa este și la mine in casa încă sunt cablurile sertizate profesionist de cei de la upc..prin care acum curge Digi...
Aaa și încă ceva..îmi plăcea că aveai posibilitatea de a renegocia contractul..ultima dată până să rezilia când am auzit că sunt cumpărați de Vodafone plateam pt grila maxima,3 carduri ci și internet max..40 lei...

Edited by stephano, 16 February 2022 - 22:29.


#53
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

View Postflorianro, on 09 mai 2020 - 17:46, said:

Doar s-a schimbat numele, din UPC in Vodafone.
schimbare doar de nume, zici? aplicatia horizon go s-a dus pe canalul dunarii... site-ul de facturare UPC pur si simplu mergea, cel vodafone merge cand are chef... IT-istii de la VDF sa traiasca... ca sunt lenesi si nu repara decat cand se trezesc ei din plictis... pana sa vina VDF, UPC faceau totul cu simtul raspunderii, chiar daca erau si probleme pe alocuri.

si daca tot pomenim de schimbare de nume, vodafone a renuntat definitiv la serviciul UPC Wi-Free. nici macar nu l-au pastrat sub "schimbarea doar de nume".

ma chinui in ultima vreme sa gasesc posibilitatea sa fac cast pe TV prin aplicatia Vodafone TV, care n-are un buton amarat de cast. poate fac un side-load la aplicatia Vodafone TV din Play Store.

#54
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
UPC era singura firma care nu se abatea de la principiile tarii din care venea. Totul era american, aveam cele mai tari modemuri de la Cisco si cele mai tari decodoare tot de la Cisco, Thompson si Pace.

La UPC treaba mergea sau mergea. Pana in 2018 cand s au prostit.. Horizonul ala era varza, si nu prea le a mai pasat, stiind ca o sa vanda.

Telekom e rahat romanesc cu bombonica nemteasca - un jeg
Digi e treaba romaneasca...

Iar Vodafone e.... ca sa nu zicem ca nu e.

Edited by ronuquet, 17 February 2022 - 00:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate