Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Care este pretul pe m2 pentru placa de beton armat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Vreau sa aflu costul a 2 placi de beton, pentru o casa P+1 structura din beton pe cadre, pereti BCA.

Dimensiunea placa 1 este 20m x 8.3m.
Grosimea placii estimez 7-8cm.
Deasupra acestei placi, va fi construit etajul.

Dimensiunea placa 2 este 10m x 9.6m.
Deasupra acestei placi va fi terasa circulabila.

La ce preturi sa ma astept, incluzand materialele si manopera?


Multumesc.

#2
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
La asa putine detalii nu te poate ajuta nimeni concret .
Unde faci casa aia , in oras sau in varf de munte la 300 km distanta de statia de beton ?! Ca nu e totuna ...
Ce clasa de beton alegi ? Proiect ai ?
Placa de 7-8 cm ? Ce placa e aia ? Aia e sapa nu placa .

Edited by bdx100, 28 March 2020 - 09:49.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Suna la o statie de betoane sa vezi cat te costa betonul si pompa (stationara sau elefant...recomand elefant ca merge repede). Manopera...cauti echipe de constructori...degeaba iti spunem noi aici cat costa, tu vei plati cat te intelegi cu constructorul.

Totusi, tu nu ai un proiect? Ca 7-8 cm n-o sa-ti dea nici un proiectant. Mai degraba 10-15, in functie si de ce deschideri ai.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Arunci banii aiurea la 7-8 cm. ;)
Așa-i că nu ai niciun proiect sau autorizație? Și o faci cu 2 vecini?

Edited by dorin_2k, 28 March 2020 - 10:05.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Ai 260 mp acolo, la 10 cm grosime ar fi 26 m3 de beton, fa si tu calculul la vreo 300 de lei metrul cub sau cat este.

#6
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020
Beton - 260 metri patrati x 0,15 cm grosime = 39 metri cubi beton.

Fier 10 kg pe 1 metru patrat = 2.600 kg.

Asa se toarna o placa de beton si nu cum ai scris tu.

Grinzile le calculezi separat ca fier si betonul il calculezi de sub placa in jos.

Adica ai grinda de 40 cm - scazi 15 cm grosimea placii si faci cubajul de beton pentru ele.

Cand torni placa torni si grinzile.

Edited by avnero, 28 March 2020 - 10:22.


#7
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
in 2012 , placa 100 mp  structura cadre , betonul a costat 1000 euro (cu tot cu pompa).

Edited by csi1, 28 March 2020 - 10:25.


#8
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Mai puneti si cofraj (lemn sau panouri), grinzi si popi sustinere cofraj...ca daca toata lumea ii zice doar de fier si beton o sa ajunga la o suma apoi cand vorbeste cu vreun constructor pretul va fi cel mult mai mare, pentru ca se mai adauga manopera si cofrajele.

#9
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Wow. Multumesc pentru raspunsuri. Nu ma asteptam sa fie asa multe raspunsuri si atat de rapid.

Scuze ca nu am dat detaliile complet: casa va fi in Corbeanca, planul este facut (am facut eu provizoriu in Autocad, doar pentru a afla suprafetele exacte, si implicit costurile constructiei)...urmeaza sa cumpar planurile originale complete (1200€), ce vor contine si planul pentru structura.

Am atasat o poza cu planul.

Am incercat sa contractez o echipa de constructori, dar mi se pare imposibil.
Va spun pe scurt de ce: toti cer pretul pe m2 construit...ca ai parterul 19.5m x 10m cu zero pereti de compartimentare, sau cu 15 pereti de compartimentare, pretul este acelasi, adica ~275€/mp construit manopera+materiale la rosu.
Practic, la casa pe care o am eu in plan, am suprafete deschise (ex living 51mp), cu f putini pereti de compartimentare.

Placile de beton si structura pe cadre mi se pare ca vor avea cele mai mari costuri:
Fundatia parterului se intinde pe suprafata de 150 mp, placa peste parter (si in afara parterului) va fi 270 mp (include si terasa circulabila deasupra parterului), si placa peste etajul 1 va fi 175 mp (terasa necirculabila).

Nu stiu inca daca chiar este necesara si placa peste etaj, ci pot inlocui cu lemn, nefiind terasa circulabila, cum este cea peste parter.

BCA-ul de exemplu va fi ieftin, vor intra numai 57 metri cubi x 395 lei m3, ma va costa doar 4700€.
Termoizolatia insa va fi destul de scumpa, vata bazaltica Rockwool 15cm.

Daca exista constructori care citesc forumul si pot veni cu oferte pentru manopera pana in stadiul la rosu, as fi interesat, dar nu ofertele clasice “la metru patrat construit”, pentru ca am suprafete foarte mari, si uprafete deschise cu minim de pereti compartimentare, deci manopera mai putina decat la casele clasice.

Pe mine ma intereseaza pretul manoperei, cu materialele luate de mine, pana in stadiul la rosu.

Terenul nu l-am cumparat inca, sunt in faza negocierilor.
Am de ales intre un teren cu toate utilitatile la poarta, sau unul fara utilitati, dar cu 30€/mp mai ieftin.
Curentul se afla la 150 ml, gazele la fel dar nu voi avea nevoie (voi alege pompa de caldura in loc de gaze).
Am aflat ca ma va costa 60€/ml sa trag curent pana la teren, deci pana in 10mii € utilitatile

Multumesc pentru ajutor.

Attached Files



#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pentru ca un constructor să îți comunice prețul cu precizie, ai nevoie de proiect și de listele de cantități. Se calculează de proiectant, apoi constructorul calculează și el cantitățile (dacă e profesionist). Fără acestea, vei primi doar oferte estimative, calculate la metri pătrați.

Ai un proiect de casă pe dealuri, cu panoramă ascunsă de forme de relief și vegetație. Dar tu ai amplasament în Corbeanca, la câmpie. Terasa de la etaj e inutilă. Iarna cureți zăpada de pe toate acele suprafețe exterioare de la etaj sau o lași să zacă acolo? Bucătătria e în mijlocul casei, iar baia la parter minusculă. Zici că utilizezi pompe de căldură. Agregatele aferente unde le amplasezi? Mai gândește-te.

Edited by bladhaund, 28 March 2020 - 13:35.


#11
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

 bladhaund, on 28 martie 2020 - 13:28, said:

Pentru ca un constructor să îți comunice prețul cu precizie, ai nevoie de proiect și de listele de cantități. Se calculează de proiectant, apoi constructorul calculează și el cantitățile (dacă e profesionist). Fără acestea, vei primi doar oferte estimative, calculate la metri pătrați.

Ai un proiect de casă pe dealuri, cu panoramă ascunsă de forme de relief și vegetație. Dar tu ai amplasament în Corbeanca, la câmpie. Terasa de la etaj e inutilă. Iarna cureți zăpada de pe toate acele suprafețe exterioare de la etaj sau o lași să zacă acolo? Bucătătria e în mijlocul casei, iar baia la parter minusculă. Zici că utilizezi pompe de căldură. Agregatele aferente unde le amplasezi? Mai gândește-te.

Planul este al unei case localizata in Lituania, langa o padure exact ca in Corbeanca, dar in conditii climatice mult mai grele ca in Romania (mult mai la nord, la acelasi nivel cu Danemarca pe harta).

Baia de la parter este pentru oaspeti (sa nu urce scarile) si este minimul necesar (un vas de wc si o chiuveta).
Bucataria este logic amplasata: parchez masina in garaj, si vin cu alimentele in bucatarie pentru depozitare, apoi merg catre living unde am o debara/pantofar si cuier inchis.

In garaj, sunt 3.63mp sub scara, suficient pentru a instala pompa de caldura, rezervor de acumulare, boiler pentru apa calda menajera si sistem de ventilatie cu recuperare de caldura.

Daca ne uitam la ce ierni am avut in ultimii 3 ani, cu ninsori ce nu au durat nici o saptamana, nu ar trebui sa ma sperie f mult suprafata terasei.
Fata de acelasi plan, in care as amplasa etajul deasupra parterului, castig spatiu util atat terasa de la etaj, cat si terasa acoperita de la parter (sub etaj), si ma costa in plus doar 96mp de placa deasupra parterului.

Am gasit teren langa padure si in sectorul 1, dar dublu la pret, si intr-o zona supra saturata (langa Grenfield).

Nu am cumparat inca planurile, pentru ca fiecare modificare a planului ma va costa suplimentar 30€/ora, si vreau sa aflu inainte costurile (estimative) ale constructiei, sa stiu de ce buget am nevoie.

Stiu cati m3 de zidarie si termoizolatie voi avea, dar nu stiu exact cat fier si beton intra in cadrele si placile de beton, plus cofraje, grinzi etc.

Incerc sa aflu un pret minim si pret maxim in care trebuie sa ma incadrez cu constructia la rosu.

#12
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Greu cu tine...Nu vrei sa afli costurile intregii case?Vrei pe bucati?Pune nene proiectul sa-si dea cu parerea injinerii si proiectantii.Oricum peste cateva luni cand vei incepe, probabil in vara, preturile vor mai scadea.

#13
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

 avnero, on 28 martie 2020 - 10:17, said:

Beton - 260 metri patrati x 0,15 cm grosime = 39 metri cubi beton.

Fier 10 kg pe 1 metru patrat = 2.600 kg.

Asa se toarna o placa de beton si nu cum ai scris tu.

Grinzile le calculezi separat ca fier si betonul il calculezi de sub placa in jos.

Adica ai grinda de 40 cm - scazi 15 cm grosimea placii si faci cubajul de beton pentru ele.

Cand torni placa torni si grinzile.

Multumesc.

Practic, fara a include fundatia si sapa de la parter, as avea 290mp de placa peste parter, si 175 mp de placa peste etaj.

Total 465mp placa (habar nu am grosimea, sa zicem 10cm), inseamna 46.5 m3 de beton doar in placi.

46.5 m3 x 240 lei (beton B250 clasa C16/20) = 2300€ doar betonul din cele 2 placi (fara a include fundatia si cadre/grinzi).

Fier 4650 kg x 3.3 lei/kg = 3200€ doar fierul din placi

Pana acum 5500€.
Nu stiu cat mai costa materialele pentru cofrat si manopera, dar sincer ma asteptam la preturi mult mai mari.

Cat credeti ca ma poate costa aceasta casa la rosu, avand 266 mp construiti, 230 mp de zidarie care trebuie termoizolata, 150 mp de pereti de compartimentare (facuti din
M-as incadra in 50-60 mii €?

Multumesc pentru sfaturi.

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 KEVO82, on 28 martie 2020 - 14:09, said:

Nu am cumparat inca planurile, pentru ca fiecare modificare a planului ma va costa suplimentar 30€/ora, si vreau sa aflu inainte costurile (estimative) ale constructiei, sa stiu de ce buget am nevoie
Ar fi o eroare să cumperi planuri din Lituania, care are alt cod de proiectare. Vorbește să cumperi numai planurile de arhitectură și mai departe colaborează cu o echipă din România pentru proiectare. Vor fi modificări.

Detectez multe păreri preconcepute și o lipsă de aplecare spre practica unei case. Succes!

#15
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

 raducut123, on 28 martie 2020 - 14:20, said:

Greu cu tine...Nu vrei sa afli costurile intregii case?Vrei pe bucati?Pune nene proiectul sa-si dea cu parerea injinerii si proiectantii.Oricum peste cateva luni cand vei incepe, probabil in vara, preturile vor mai scadea.

Nu am cerut pretul intregii case pentru ca poate diferi foarte mult in functie de calitatea materialelor, mai ales la finisaje.

Am pus deja o poza cu proiectul.  Nu am din pacate proiectul complet, de aia v-am cerut parerea, pentru ca nu stiam cum se calculeaza betonul si fierul pentru placa, si fara planul structurii nu pot sa intreb un structurist.

Merci oricum :)

#16
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

 bladhaund, on 28 martie 2020 - 16:41, said:

Ar fi o eroare să cumperi planuri din Lituania, care are alt cod de proiectare. Vorbește să cumperi numai planurile de arhitectură și mai departe colaborează cu o echipă din România pentru proiectare. Vor fi modificări.

Detectez multe păreri preconcepute și o lipsă de aplecare spre practica unei case. Succes!

Cum adica alt cod de proiectare?
Te referi la modul de a construi? Nu sunt aceleasi reguli, cote, materiale, indiferent unde ar fi facuta casa?

Daca nu am nevoie de planurile lor de proiectare si structura, practic nu am nevoie deloc de proiectul facut de ei, pentru ca deja am facut eu planul dupa suprafetele de care am eu nevoie.

As avea mai mult nevoie de planul structurii de rezistenta, instalatiile si sistemul electric, decat de planurile de arhitectura si compartimentare.

Ca fac un plan cu un arhitect roman si cine stie ce va iesi, sa ca cumpar planul deja facut dupa care a si fost construita casa, parca as avea incredere mai mult in a doua varianta.

O sa ma gandesc, merci pt sfat.

#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
@kevo   da-i unui arhitect planurile de arhitectura pe care le vrei, si-ti face o oferta de proiectare.Proiectul de rezistenta difera de la tara la tara, mai pe intelesul tau.Unde  sunt cutremure, regulile sunt mai aspre, logic.mai mult fier, alte sectiuni de beton.Nu-ti mai face calcule si socoteli cu 7-8 cm de grosime de placa...astea sunt aberatii.Cu mc de beton, mc de zidarie....Las-o balta....Oricum, 266mp de suprafata construita nu o vei face cu 50.000 euro la vara....nici daca euro ajunge la 7 lei.

Edited by raducut123, 28 March 2020 - 19:59.


#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu sunt aceleași "reguli", în Romania sunt reguli unice, pentru că avem zona Vrancea. Nu-ți folosește la nimic "planul structurii de rezistență" din altă țară, structura trebuie stabilită, dimensionată și calculată după normativul românesc. Oricum ai nevoie de proiectant local pentru planurile de la autorizația de construire. Faptul că unii au construit o casă pe aiurea nu e nicio garanție, iar proiectul în sine are niște lipsuri mari la partea practică, de om care locuiește în ea.

Sunt multe de comentat, dar ești prea determinat și pare că nu vrei să asculți sfaturi, ci cauți să-ți confirmi ideile pe care deja le ai.

Doar un sfat mai am, ca sa înțelegi abordarea potrivită:

 KEVO82, on 28 martie 2020 - 14:09, said:

Baia de la parter este pentru oaspeti (sa nu urce scarile) si este minimul necesar (un vas de wc si o chiuveta).
Eroare. Casa nu se face pentru oaspeți, ci pentru tine. Trebuie să fie practică și folositoare zi-de-zi și să fie cât mai ușor de întreținut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate