Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Elex (seamana cu Gothic 1/2 ?)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
A jucat cineva Elex?

Gothic 1 si 2 sunt jocurile mele favorite. Mi-au placut si Gothic 3 si Risen 1

The Witcher 3, dupa parerea mea, e mai slab ca ele.

Lume mai putin reala, atmosfera mai fada, quest-uri cam repetitive, esti de la inceput tare si creaturile nu sunt vreo provocare, world map-ul este impartit pe mai multe zone si nu doar una mare etc

Intr-adevar sistemul de combat, upgrade-ul de skill-uri si dialogurile, sunt mai bune in The Withcer 3. Dar pe mine nu ma intereseaza asta (nu-mi plac asa mult hack'n'slash-urile si nici cele cu dialoguri f lungi)

Gothic in schimb este mult mai realist. Incepi slab intr-o lume foarte reala.

Cum este Elex?

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
L-am jucat, mi-a plăcut, il recomand.

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
din cele de mai sus am jucat doar gothic 3 - mi-a placut enorm.
elex in schimb a fost alta mincare de peste. nu am rezonat deloc cu universul lui, nu am reusit sa ma adaptez la el. muream foarte usor si inamicii mi s-au parut overpowered fata de mine. am renuntat dupa citeva ore de joc. si la fel si risen, un joc creat de aceiasi piranha bytes...

si in G3 am fost frustrat la inceput ca ma omora din citeva miscari un nenorocit de lup, sa nu mai zic de mistret... dar incet-incet m-am adaptat. la celelalte jocuri, insa, nu am mai avut rabdare...

LE
ca si asemanare, seria risen se apropie mult mai mult de lumea lui Gothic, ambele fiind plasate intr-un univers medieval. elex este mai futuristic, dar imbina si el magia cu tehnologia.

Edited by tEo, 27 March 2020 - 09:43.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
ELEX este un joc fain,fain de tot.Conditia esentiala este sa ai nervi de otel pentru prima parte a jocului pana prinzi ceva "cheag",pana atingi un anumit nivel Pana atunci n-ai decat sa fugi mereu,sa ocolesti pe cat posibil conflictele sa cresti in abilitati si nivel.Este frustrant intr-adevar,dar incet-incet,cu rabdare ajungi sa discuti de la egal la egal cu inamicii.Trebuie doar rabdare.
Subiectul jocului este foarte interesant de altfel.
Repet,merita din plin jucat,fara doar si poate.

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Dacă ți-a plăcut Gothic îți va plăcea Elex. IMHO Risen e doar o clonă proastă Gothic dar la Elex și-au dat drumul la creativitate.Mi-a plăcut mixul de sălbăticie cu tehnologie.
Evident, mori repede la început și unele lucruri sfidează logica dar per ansamblu e bine făcut.

Și ai nevoie de vreo 24Gb liberi. Am văzut că se poate juca și pe linux, prin Lutris.

#6
nicsor

nicsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.01.2007
Am terminat Elex, dar tot primele versiuni de Gothic is cele pe care le-as rejuca iar si iar.
Desi are grafica mai buna, nu-s fan al interfetei si a orientarii camerei in timpul dialogurilor. Directie pe care par sa o ia si cu urmatorul Gothic.
In general urmaresc poverstea, dar nu am prea rezonat cu universul futuristic si nu am avut rabdarea sa urmaresc toate firele. Cu toate astea, as incerca si urmatorul joc. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate