Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Macbook Air vs Macbook Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Salutare,

Doresc sa cumpar un Macbook. Va fi folosit pentru browsing, office si zilnic pentru conexiune cu AnyDesk la un PC. Doresc sa-l folosesc cat mai mult timp (sa nu-l schimb in 2-3 ani).

Ce ati alege dintre urmatoarele:

MacBook Air Retina True Tone
Senzor Touch ID integrat
256GB SSD
Procesor dual-core Intel Core i5 de 1,6 GHz
Turbo Boost până la 3,6 GHz
16 GB de memorie integrată LPDDR3 la 2133 MHz
256GB stocare SSD
Intel UHD Graphics 617
Touch ID
2560x1600 pixeli
Ecran Retina True Tone
Două porturi Thunderbolt 3 (USB‑C)
5 999 Lei

MacBook Pro 13"
Touch Bar și Touch ID
Procesor 1.4GHz Quad-Core
128GB SSD
Procesor quad-core Intel Core i5 de 1,4 GHz
Turbo Boost de până la 3,9 GHz
Intel Iris Plus Graphics 645
8GB 2133MHz LPDDR3
128GB SSD
Ecran Retina cu Tehnologie True Tone
2560x1600 pixeli
Doua porturi Thunderbolt 3 (USB‑C)
Touch Bar și Touch ID
6 899 Lei

Deci MacbookAir 2019 16GB ram 256 SSD vs Macbook Pro 8GB ram 128 SSD. In timp, sa zicem 10 ani, care din ele s-ar prezenta mai bine? Stiu ca sunt utilizatori de MacBook 2010, 2011 pe aici.

Ms.

#2
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Nu te-ar tine niciunul 10 ani. Macbook-urile nu mai sunt ce au fost in acei ani. Dintre astea două, aș merge pe Air.

#3
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Au aparut MacBook Air-uri noi cu noile procesoare Intel de generatia 10 si problema cu tastatura rezolvata. Nu cumpara Air-ul existent acum, deoarece are probleme cu tastatura si sunt procesoare de generatie veche si ram DDR3.

Ai aici specificatilor noilor Macbookuri, care vor fi mai ieftin ca cele existente : https://www.apple.com/macbook-air/ . Probabil la 6000 lei vei lua un MacBook Air gen 2020, 8GB ram, 512 SSD si tastatura noua.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Nu mai fac ei laptop-uri care sa bata relicva aia a mea de Early 2011 care a functionat 10 ani cu acumulatorul original.

Dintre alea doua recomand Air 2020 din cauza procesoarelor noi si tastaturii imbunatatite. Au renuntat la porcaria aia ce o aveau pana acum.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Catean, on 25 martie 2020 - 11:30, said:

si ram DDR3.
La genul lui de folosire, cred ca performanta RAM DDR3 este cam ultima pe lista.

 connectorxp, on 25 martie 2020 - 11:45, said:

recomand Air 2020 din cauza procesoarelor noi si tastaturii imbunatatite.
Datorita ;)

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Am un Air din 2017 (nu sunt la prima generatie de Air) si un Pro din 2019 (primul meu Pro). Amandoua au o gramada de avantaje si dezavantaje. Ambele nu dispun de LAN-Port o mare prostie, daca vrei sa iti achizitionezi un adaptor noname (original costa 35€ pentru un amarat de adaptor) ai nevoie de un driver suplimentar, care nu mai functioneaza dupa fiecare update de OS. Air-ul nu are CDROM si chiar daca technologia este invechita, sa stii ca uneori este necesara.

Air-ul dupa 2 ani a inceput sa se miste mult mai lent, Pro-ul dupa 1 an se comporta ca nou. Daca as fi sa imi cumpar un laptop nou as merge pe ceva Windows din motive de usability (si sunt Apple User din toate punctele de vedere). Ca si recomandare pentru tine, alege un Air din 2020 cum ti s-a mai recomandat.

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu vad de ce nu l-ar duce un Air 2020 pana in 2030. Apple sunt Apple.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Mai bine astepti si iti iei Air-ul nou cum spunea @cetatean. Marea problema a tastaturilor a fost (speram) remediata si o sa te tina destul de mult timp (10 ani nu mai tine nimic in ziua de azi ca altfel dau chinezii, si nu numai, faliment :-)

@business11:  ce spui tu nu are legatura - conteaza cum "ai umplut" laptopurile cu informatii, programe, etc nu a facut diferenta ca era Air sau Pro.

Ca fapt divers: am revitalizat pentru un membru al familiei un Macbook Pro 2011 cu un SSD (a ramas cu cei 4GB RAM si bateria originala, care este la 88% health!) si merge de zbarnaie. Daca aveam nervi sa ii mai pun ceva RAM cred ca era 100% capabil de navigare/documente in 2020.

 Catean, on 25 martie 2020 - 13:30, said:

Nu vad de ce nu l-ar duce un Air 2020 pana in 2030. Apple sunt Apple.
Probabil ca ii moare SSD-ul in timpul asta (in functie de cat/cum il foloseste). Mai ales daca ii pune si Windows care ii tot scrie/rescrie fisiere in prostie...

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si nu se poate inlocui SSD ?!
Iar asta nu este o defectiune, in sine. Este o limitare a tehnologiei SSD.
Orice SSD, nu conteaza producatorul si unde este montat / folosit, are o durata de viata strict determinata si limitata.
Ca este de 3 ani sau 10.... asta depinde, cum ziceam, de producator /model si modul de folosire.

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 trollerul_de_serviciu, on 25 martie 2020 - 13:37, said:

Si nu se poate inlocui SSD ?!
Iar asta nu este o defectiune, in sine. Este o limitare a tehnologiei SSD.
Orice SSD, nu conteaza producatorul si unde este montat / folosit, are o durata de viata strict determinata si limitata.
Ca este de 3 ani sau 10.... asta depinde, cum ziceam, de producator /model si modul de folosire.

Nu, pentru ca e "sudat" pe placa de baza. Parca si RAM-ul era la fel... Cam nashpa; oficial iti schimba (contra cost, evident :-) placa de baza ceea ce echivaleaza aproape cu un laptop nou.

Eu nu am zis ca e o defectiune, ci am raspuns la intrebarea "de ce nu l-ar duce pana in 2030".

Edited by Xman_ghio, 25 March 2020 - 13:42.


#11
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Salutare,

Nu as pune Windows pe el. Sunt utilizator de iPad si iPhone, dar la MacBook ma incurc grav in modele. Modelul este acesta, este 2020?

https://istyle.ro/ma...space-grey.html

Are tastatura tip butterfly din cate am citit si am mai gasit asta pe net: https://support.appl...r-mac-notebooks Ar fi inlocuita gratis timp de 4 ani (The program covers eligible MacBook, MacBook Air, and MacBook Pro models for 4 years after the first retail sale of the unit.)

Iar Pro-ul asta: https://istyle.ro/ma...-grey-2019.html

Ma gandesc chiar daca procesorul e mai slab, totusi 16 GB RAM ar trebui sa-l ajute in timp sa tina pasul mai OK decat 8GB.

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 paul_kelso, on 25 martie 2020 - 14:45, said:

Salutare,

Modelul este acesta, este 2020?

https://istyle.ro/ma...space-grey.html



Inca nu a aparut la iStuyle (sau oriunde in Romania) modelul 2020. Zilele astea isi vor updata si ei siteul, probabil pandemia a facut transferul de stocuri mai incet.

 paul_kelso, on 25 martie 2020 - 14:45, said:



Ma gandesc chiar daca procesorul e mai slab, totusi 16 GB RAM ar trebui sa-l ajute in timp sa tina pasul mai OK decat 8GB.

Intre procesor intel generatia 10 si 8gb DDR4 cu SSD mult mai rapid, si intel generatia 8 cu 16gb DDR3 ram si SSD de generatie veche, as alege prima varianta.

 paul_kelso, on 25 martie 2020 - 14:45, said:



Are tastatura tip butterfly din cate am citit si am mai gasit asta pe net: https://support.appl...r-mac-notebooks Ar fi inlocuita gratis timp de 4 ani (The program covers eligible MacBook, MacBook Air, and MacBook Pro models for 4 years after the first retail sale of the unit.)



Pe langa ca se strica des, e si inconfortabil de utilizat. E aproape ca si cum ai scrie pe ecranul iPadului, cu aproape 0 key travel.

#13
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
OK, mai astept o perioada.

#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Iti dai seama ce fiabile sunt tastaturile vechi daca deja de la cumparare iti spun ca timp de 4 ani poti sa schimbi tastatura pe garantie ;-)

...mai asteapta si cumpara modelul 2020

#15
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Un macbook air 2017 este arhisuficient pt browsing,office si screen sharing,folosesc la munca
https://istyle.ro/ma...ssd-silver.html

#16
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Probabil ca asa este, dar nu ma pot convinge sa cumpar o rezolutie 1440x900 in 2020.

#17
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 liviu121314, on 26 martie 2020 - 02:08, said:

Un macbook air 2017 este arhisuficient pt browsing,office si screen sharing,folosesc la munca
https://istyle.ro/ma...ssd-silver.html
In nici un caz fara ecran Retina.

#18
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Pentru alte persoane care sunt in pozitia mea: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QLogJJfNFGU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar acum il vizionez. Sunt tare curios de pretul pe care un MacBook Air base model il va avea la iStyle.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate