Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Alegere tensiometru

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.05.2008
Salutare. Vă rog să mă ajutați în alegerea unui tensiometru. Sunt sigur că sunt colegi de forum care știu foarte bine care este cea mai bună alegere.

Omron M3            - 50 Euro

Omron M300         - 30 Euro

Medisana BU 510  - 20 Euro

De ce este atât de mare diferența între cele două tensiometre Omron ??

#2
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
La Omron M3 valoarea masurata a tensiunii este egala cu cea a tensiometrului mecanic folosit de medicul cardiolog.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cele mai bune sunt cele folosite de medici, cu mercur. Cle de la super hiper market, ceasuri, sunf jucarii...

#4
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.05.2008
Te cred. Nu  sunt doctor și nu cred că se merită să cumpăr ceva ultra mega sofisticat, doar pentru a-mi arăta cu câteva zecimi mai exact.
Vreau să cumpăr ceva ce își cumpără toți muritorii de rând. M-ar fi interesat de ce o diferență așa de mare de preț între cele două tensiometre omran.

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Cel mai probabil o fi avand ceva in plus. De exemplu al meu e pentru doua persoane. Adica poti pastra istoricul pentru tine si inca o persoana, ceea ce e destul de OK. De la Omron.

Ce vreau neaparat sa-ti spun e ca sa te gandesti bine daca vrei asa ceva in casa. Cum iti creste putin tensiunea, fugi repede la aparat si ti-o masori. Pac! Esti bolnav. Daca e prea mica iar nu e bine. Pac! Esti bolnav. Asa ca e indicat, mai degraba, sa iti ia tensiunea un medic, ca stie mult mai bine ca tine ce si cum.

#6
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
daca te uiti la omron pe diverse saituri ale lor (au versiuni pentru fiecare tara) o sa vezi ca m3 vandut in Romania difera de m3 din uk, pe saitul romanesc nu exista m300 iar pe cel german nu exista m3. Cred ca sunt versiuni asemanatoare dar pretul e diferit in functie de regiune. In esenta seria M are 3 variante basic care e M3 sau 300 , M4 care are si conexiune bt sa te poti conecta cu telefonul sa trimiti datele medicului si M5 care are niste functii suplimentare. Nu stiu de ce e asa complicat sistemul de denumire, pt uk au m2,3,4,6,7, pt germania doar m300/400/500, in ro au m2,3,6.7

Edited by chilly willy, 19 March 2020 - 17:00.


#7
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Eu sint foarte multumit de acesta. Simplu, usor de folosit, fiabil.
https://cronomed.ro/...bp-n2-easy.html


#8
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.05.2008
@cilly Willy  M300 seamănă izbitor de mult cu M2.

#9
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
probabil ca e acelasi aparat

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Tu stii cat de precise trebuie sa fie masuratorile. Daca masori ocazional si nu ai o afectiune, oricare e bun. Daca de valoarea tensiunii depinde doza de medicatie pe care o iei in ziua respectiva, atunci ai nevoie de un aparat cu precizie.

Pentru precizie, daca stii ca e nevoie, incearca Omron M7. Este mai scump, dar te poti baza pe valorile indicate.

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Sunt suficient de bune și cele de supermarket. Eu am alături de un Omron un Silvercrest din Lidl (65 de lei la ofertă) și arată absolut la fel valorile, în toleranțe neglijabile. În plus, valorile astea luate cu tensiometre NEPROFESIONALE sunt pur orientative. Dar dacă sunt luate foarte corect (în repaus etc.) sunt destul de apropiate de valorile reale.

Attached Files



#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 rumegus, on 19 martie 2020 - 16:02, said:

Cele mai bune sunt cele folosite de medici, cu mercur. Cle de la super hiper market, ceasuri, sunf jucarii...

Subscriu,pentru cineva bolnav cronic cu hipertensiune cel mai bun e un stetoscop de calitate si un ceas analogic.Am investit 200€ in el si-l am pe-o viata.Cele digitale se decalibreaza si trebuie din nou reglate (cine le va calibra in Ro ) la cateva luni.

#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
la mine doar stetoscopul a costat 380 Euro; dar acasa am tensiometre de la LIDL (doua) care merg la fel ca cel profesional (microlife) de la cabinet

#14
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.05.2008
@Victor 5 --  E din ”haur” ??

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Medicul cardiolog folosește tensiometru electronic. Mare, pe stand cu rotile.
Și în UPU, și în ATI, și la cabinetul privat și în sala de intervenție și în salon.

#16
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
e bun oricare din ele, astea de la omron nu sunt proaste nici macar cele low cost.

#17
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
@licap, nu e din "haur", dar e electronic, cu trei nivele de filtrare, conectabil la PC, înregistrare, amplificare si eliminare activa de sunete exterioare, Littman

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
cele de la Omron sunt reusite

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate