Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Ce parere aveti despre Multivitaminele de la firma Alevia? Ce recomandati in schimb?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Sunt de acord cu tine. Am mai auzit la un youtuber roman din fitness parerea asta, omul a renuntat sa mai ia vitamine si minerale de ceva vreme. Si nici BCAA-ul nu il mai considera util.

#20
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Va zic si parerea mea, am mai scris si in topicul de pregatiri coronavirus :)
https://forum.softpe...2#entry26026369

Am achizitionat stackul asta de vitamine, minerale, omega3, extracte din plante si pentru incheieturi din linkul de mai sus
Tot luand cate o portie zilnica am ajuns la concluzia ca mai mult rau fac, iti dau niste stari..ba apatie, ba te ia cu nervi, ba iti scade libidoul,,, practic simti cum corpul te intreaba "cand termini cu prostiile astea?"
Asa ca am renuntat sa mai iau si am revenit la normal

#21
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Poststalker2142, on 18 martie 2020 - 17:44, said:

Am achizitionat stackul asta de vitamine, minerale, omega3, extracte din plante si pentru incheieturi din linkul de mai sus
Tot luand cate o portie zilnica am ajuns la concluzia ca mai mult rau fac, iti dau niste stari..ba apatie, ba te ia cu nervi, ba iti scade libidoul,,, practic simti cum corpul te intreaba "cand termini cu prostiile astea?"
Asa ca am renuntat sa mai iau si am revenit la normal
Pai le luai pe toate?

#22
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Luam cate o pastila din fiecare..dar nu si din dubluri
dar oricum se strangea doza mare la multe din ele, pentru ca se mai repetau in doze mici in alte produse
in fine..nu recomand deloc

#23
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012
Au fost studii medicale care au demonstrat eficienta suplimentelor omega3, aproxinativ egal cu cei care isi iau omega3 din consumul de peste. De asemenea, exista studii care au demonstrat eficienta vitaminei c in lupta impotriva virozelor. Sau mai corect spus, oamenilor carora li s a administrat vitamina c li s a scurtat semnificativ boala fara de cei carora nu li s a admibistrat. De asemenea, e demonstrata eficienta complexului B pentru parezele nervilor periferici. Deci, nu orice supliment e balast dupa cum zicea un coleg mai sus.

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAdiTwism, on 18 martie 2020 - 13:07, said:

Pai le cauti 1 data (la fel cum ai ajuns si la Alevia, tot printr-o cautare, nu?). Odata ce stii unde sunt, nu se mai muta vitaminele de acolo, le stii, le notezi. Nu se joaca de-a v-ati ascunselea. Avem Google. Raspunde mai rapid decat oricine.

In ce sens cantitati mari ? Cine isi alege surse concentrate, consuma mai putina mancare decat cei care aleg surse slabe.
Parca orice om voia sa bage ca spartul in el pana acum. Acum e la moda 1 pastila pe zi si foamea restul zilei ? Putine tari intrec Romania la consum alimentar, se mananca mult, nu putin.
Stiu care e problema. Lipsa de informatie din cauza lipsei de chef. Vrem totul... dar pe baza a nimic. Cei care vor cu adevarat sa fie sanatosi, se intereseaza. Restul, nu. Dupa fapta si rasplata. Cat faci, atat ai.

In ce sens exista si balast ? Scrie undeva ca nu exista limita minima pentru cantitate de fibre ? Ultima data cand am verificat eram obligati sa consumam fibre/balast. Imediat o sa auzim noua dieta fara fibre si topicuri "ajutor, sunt constipat si toxic, ce ma fac?".

Da, in doar 1 pastila gasesti n chestii... cu riscuri pentru sanatate.
Da, in doar 1 pastila gasesti n chestii... care vor ajunge in toaleta. Pipi fosforescent direct Posted Image) "Fancy urine".

Alimente exotice de negasit ? Gasesc la o strada distanta. Kiwi ? Este. Banane ? Sunt. Nuci de cocos ? Sunt si de-alea. Rucola ? Si. Tocmai am adus acasa nuci. Braziliene. Nuci braziliene.
Se consuma alimentele la care ai acces. Sa spui ca Alevia se recomanda, pentru ca nu pot fi gasiti nutrientii in Romania, e bullshit. "Nu am chef" nu este egal cu "nu e posibil".



Nu stiu exact ce vrei sa spui cu asta.
Eu am argumentat ca Alevia ar avea cantitati reduse din anumiti nutrienti + formă inorganică, absorbtie scazuta, eficienta scazuta + riscuri, in consecinta nu ar avea cum sa bata mancarea sau sa o inlocuiasca.
Si argumentam ca daca omul mananca, bea apa si doarme, nu are nevoie de Alevia. Sau ca trebuie sa mearga la medic daca mai are probleme, pentru ca Alevia nu trateaza cauza.
Ca sa ai energie nu e mare smecherie atat timp cat respecti reguli de multi stiute. Miliarde de oameni o fac fara probleme. Si fara suplimente.
Cui nu-i iese ori are o boala ori nu face ce fac oamenii care au energie.

bine , sa nu te astepti la magazinul din colt de la tara sa se vanda icre de manciuria sau mai stiu eu ce...
totusi viitorul asta este ...reprezentat de 1 pastila pe zi care iti da orice. evident dupa ce vom descoperi ingineria genetica si a tesuturilor care sa ne scape de toate problemele generate de pastila

#25
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postkarax, on 20 martie 2020 - 14:11, said:

bine , sa nu te astepti la magazinul din colt de la tara sa se vanda icre de manciuria sau mai stiu eu ce...
totusi viitorul asta este ...reprezentat de 1 pastila pe zi care iti da orice. evident dupa ce vom descoperi ingineria genetica si a tesuturilor care sa ne scape de toate problemele generate de pastila

Orice nutrient il poti gasi in Romania.
Daca te referi la uleiul de alge ca fiind exotic, am facut deja o recomandare, am dat niste clickuri si mi-a adus acasa, nu stiu ce poate fi mai usor.
Ce vrei sa spui ca Alevia se gaseste "la magazinul din colt de la tara" ? Nu. Pe cat de greu sau usor gasesti un supliment, la fel e sa gasesti si nutrienti in stare naturala.

#26
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Eu sunt de acord si cu alimentatia normala si cu suplimentele.

In primu lrand conteaza cum se simte omul, daca doarme bine, ce tip somatic este.
Daca face sport foarte mult, sau moderat.

Daca este sanatos,sau  are anemii, in functie analize si vazut . Dar nu merita analize facute pentru fiecare vitamina ,mineral ,neurotransmitator si altele, ca ajungem la mii de lei si tot nu sunt concludente pe moment.

Apoi treci la nutritie si suplimentatie.

Suplimentele au rolul lor, mai ales unele, Vezi ca si cei de la NOW FOODS si cei la la firme mici al Alevia folosesc in mare parte izolati ai vitaminelor si mineralelor, nu compusi in stare organica .
Exemplu pentur B-uri e buna Drojdia inactiva sau polenul, laptisor de matca. DAR probelme e alta la acestea.

Daca tu imi spui dieta ta exacta, zilnica , AdiTwism , ar fi super, fiindca toti vrem sa mancam si sa nu mia cheltuim cu alte produse.

#27
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postvandemm, on 21 septembrie 2020 - 21:13, said:

Daca tu imi spui dieta ta exacta, zilnica , AdiTwism , ar fi super, fiindca toti vrem sa mancam si sa nu mia cheltuim cu alte produse.

(Ai raspuns dupa multe luni. Nu mai tin minte tot topicul. Si n-am timp sa-l recitesc.) Daca te referi la o dieta plina de nutrienti si ieftina, atunci se poate.

Dar nu te ajuta sa-ti spun dieta mea, fiecare corp e diferit. Suntem diferiti si la gusturi sau nevoi(gatit, portabilitate, timp).
Eu mai lucrez la dieta mea cand am timp liber, adaug, scot, recalculez, dieta e ceva ce se schimba usor in timp, deoarece corpul este in schimbare, deci nu e o dieta batuta in cuie. Si peste toate acestea mai intervine si "experimentul" din cand in cand.

In mod normal dietele nu se imprumuta. Ideal e sa apelezi la cineva priceput pentru a-ti construi o dieta personalizata, sau sa inveti sa o construiesti. Dar stiu de ce intrebi, vrei o scurtatura, ceva rapid. Un exemplu fictiv, nu o recomandare pentru cineva anume, ar fi:

verdeturi: mixte, rucola, broccoli, varza, spanac baby si altele
cu grasimi: migdale, pudra in, unt arahide si altele
ar putea fi 1000 kcal

cereale: ovaz(cu soy drink) sau alta cereala
cu fructe: caise uscate, fructe de padure congelate, banane, curmale, citrice
ar putea fi 500 kcal. Apoi la alta masa acelasi lucru, inca 500 kcal.

leguminoase: linte, mazare, fasole, soia, naut
cu vegetale si/sau ciuperci: ciuperci, cartofi, ceapa, usturoi, ardei si altele
ar putea fi 500 kcal. 2500 kcal total.

si alte detalii gen
apă, ceai verde sau alb
condimente
cyanocobalamin deoarece este singura varianta sigura si buna
D3 daca nu se obtine de la soare (depinzand de locatia ta, nori, soare si diversi alti factori. In general, din noiembrie pana in februarie se ia in Romania), deoarece este singura varianta sigura si buna
uleiul de alge bogat in DHA
sau putina proteina vegetala (nu pentru "proteine" luată, care este un macronutrient, proteinele sunt mai mult decat suficiente, ci pentru continutul de anumiti micronutrienti, nu macronutrienti).

Pe o alimentatie bine aleasa, cu nutrienti, se poate cheltui lejer sub 30 de lei pe zi. Cine e expert se duce in 25 sau 20 de lei, stiu asta pentru ca am facut calcule amanuntite si cu sub 20 lei, am avut diete si pe 17. Depinde ce obtii gratis, sau la ce preturi cumperi. Mai depinde de cat de bine stii sa faci comparatii si alegeri intre alimente, adica gandesti dieta in functie de "pret pe kcal" si "pret pe nutrient". Adica doar pentru ca fructele in general contin vitamine, asta are 0 legatura cu faptul că un fruct ales la intamplare va contine garantat "media fructelor". Adica nutrientii nu sunt imprastiati in mod egal in natură, din contra, asta inseamna ca cine depune muncă, analiză tabeluri de preturi si tabeluri de nutrienti, va da peste alimente "outlier", adica pentru acelasi pret poate sa obtina un aliment cu un continut mediu de nutrienti, sau unul cu un continut ridicat, deci raport pret/nutrient diferit. Ovazul are un raport excelent, unele condimente, cam orice leguminoasa, curmale, kiwi, banane, mar red delicious, arahide, nuca de brazilia, si altele. Exista lucruri care au efecte dpdv stiintific, dar nu costa mai nimic, gen pudra de usturoi sau ceaiul verde.

Alta varianta e sa optimizezi dieta ta, nu sa cauti alta de la zero. Adica undeva in dieta ta, pe care nu o cunosc, se poate face mai bine, o zona slaba trebuie sa existe, se poate imbunatati nivelul de nutrienti, sau pretul, sau ambele deodata.

Edited by AdiTwism, 22 September 2020 - 19:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate